Gündem
Malatya Time
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Çınar: 'Tesisimiz önemli bir misyon üstlendi'

Yeşilyurt Belediyesinin kurduğu Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisi, tüm Türkiye'ye örnek oluyor. Başkan Mehmet Çınar, 'Tesisimiz, sağlıklı, temiz ve düzenli bir gelecek için önemli bir misyon üstlenmiştir” diye konuştu.

HABER MERKEZİ-YEŞİLYURT 

Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesislerinin teknik alt yapısı, fiziki şartları, organizasyonu ve uzman kadrosuyla çevre yatırımlarına örneklik teşkil eden bir hüviyete sahip olduğunu ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ödüllü çevre yatırımları neticesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde devam eden ‘Sıfır Atık' projelerini en fazla destekleyen yerel yönetimlerin başında gelmekten onur duyduklarını söyledi.

"DOĞAMIZ, SÖMÜRÜ VE SINIRSIZ BİR KAYNAK ALANI DEĞİLDİR"
Hizmete sundukları 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi ile Mobil Geri Dönüşüm Aracının 2019 yılında Yerel Yönetimler ‘Sıfır Atık' Başarı ödülüne layık görüldüğünü hatırlatan Başkan Çınar, “Doğa hiç şüphesiz istediğimiz gibi kullanabileceğimiz bir sömürü ve sınırsız bir kaynak alanı değildir. Sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamak için doğaya sahip çıkmak ve korumak gerektir. Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesislerimiz sayesinde geleceğe daha temiz, sağlıklı ve düzenli bir Malatya ve Yeşilyurt emanet etmek adına ciddi bir adım attık” ifadelerini kullandı.

M_77

"1 YILDA 802 BİN 100 KİLO KARIŞIK AMBALAJ ATIĞI TOPLANDI"
Çevre dostu bir belediye olarak, insanlara çevre bilincini aşılayan ve çevreye duyarlı bir nesil yetiştirilebilmesi amacıyla farkındalıklar oluşturmayı ilke haline getirdiklerini sözlerine ekleyen Başkan Çınar, Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesislerinde 15 Eylül 2019 ile 30 eylül 2020 tarihleri arasında 802 bin 100 kilo karışık ambalaj toplanarak, 5 bin 549 adet ağacın kesilmesine, 627 bin litre petrol, 9 bin 140 metreküp su ile 2 milyon 871 bin 483 kilovat enerji tasarrufu sağlandığını ifade etti.

N_38

"2,06 TON ATIK PİL İLE 8 BİN 240 METREKÜP TOPRAĞIN ZEHİRLENMESİNİN ÖNÜNE GEÇTİK"
Ambalaj atığından atık elektrikli ve elektronikli eşyalara, plastikten kağıda, naylondan metal parçalarına kadar 14 farklı atık malzemeyi geri dönüşümünü gerçekleştirmek üzere topladıklarını belirten Başkan Çınar, "Doğanın bizlere sunduğu tüm güzellikleri korumak; dünyamıza ve çevremize zarar veren kirliliği önlemek hepimizin ortak görevidir. 500 ile 700 kiloluk balyalarla ayrı ayrı tasnifleyerek geri dönüşümü mümkün olanları lisanslı veya bakanlığın anlaşmalı yetkilendirilmiş kuruluşlarına ve geri dönüşüm tesislerine, geri dönüşümü mümkün olmayanlar ise lisanslı geri dönüşüm tesislerine gönderilerek ber taraf edilmesini sağlıyoruz. 2019 yılı Mart ayından bugüne kadar topladığımız 61843 kilo bitkisel atık yağı lisanslı tesislere göndererek 61.843 litre biyodizel geri kazanımını sağlarken, topladığımız 2,06 ton atık pil ile 8 bin 240 metreküp toprağın zehirlenmesinin önüne geçmiş olduk. 12 bin 480 kilo elektrik-elektronik ve floresan atık toplayarak olumsuz çevresel etkilerinin önüne geçmeye gayret gösteren ekiplerimiz, 25 bin 640 kilo ömrünü tamamlamış lastikleri toplayarak, çevreye olan zararları azaltılıp geri kazanımı sağlamıştır. 2019 yılında 206 bin 760 adet, 2020 yılında ise yaklaşık 105 tonu bulan 4 bin 700 çuval tekstil ve giysi ürünleri toplanarak, yıkama, kurutma, ütüleme ve onarım işlerimden sonra Emanet Çarşımız üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır. Bununla birlikte niteliksiz 26 ton tekstil ürünü geri kazanım lisanslı firmalara teslim edilerek döngüsel ekonomiye katkıda bulunduk. Sağlıklı ve temiz bir dünya için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Çevre hizmetlerimizin başarıyla hayata geçmesinde büyük bir emek sarf eden mesai arkadaşlarımıza başarılar diliyorum, ellerine sağlık” diye konuştu.

O_17

ÖTE YANDAN TÜRKİYE KENTLER BİRLİĞİNİN MECLİS TOPLANTISI YEŞİLYURT'TA YAPILACAK 

Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinin 2021 yılı Mayıs Ayında ki 35.Olağan Meclis Toplantısınının Malatya'da yapılacağını duyurdu. Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Özer ve Bekir Karakuş, Yeşilyurt Belediyesinin de üye olduğu Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinin İzmir'de ki 34.Olağan Meclis Toplantısına katıldılar. Toplantının verimli ve güzel geçtiğini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinin 2021 yılı Mayıs Ayında ki 35.Olağan Meclis Toplantısının Yeşilyurt'ta düzenleneceğinin müjdesini verdi.

M_79

"YEŞİLYURT'TA MİSAFİR EDECEĞİZ"
Toplantıdan çıkan sonuçların hayırlı olmasını temenni eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, "Yeşilyurt Belediyesi olarak üye olduğumuz Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinin İzmir'de düzenlediği 34.Olağan Meclis Toplantısında yer almaktan, buraya gelen çok değerli Belediye Başkanlarımızla bir araya gelip istişare etmekten çok büyük onur duyduğumuzu öncelikle belirtmek isterim. Oldukça verimli ve güzel bir şekilde sonuçlanan toplantıda hem ülkemiz hem de Malatya'mız ve Yeşilyurt'umuzun geleceği noktasında neler yapmamız gerektiği konusunda çok değerli bilgiler edindik. Sağlıklı Kentler Birliğinin temel amacı; sağlıklı şehir kavramını yaymak, bu bilinci yerel yönetimlere ve topluma kazandırmak, üye belediyelere, belediyecilik, sağlık, planlama, çevre konut, ulaşım, eğitim, güvenlik ve benzeri konularda bilgi, belge ve mevzuat kaynaklarıyla destek sağlamakta ve eğitim faaliyetlerinde bulunmaktır. Kurulduğu günden beri toplum sağlığının daha kaliteli hale getirebilmesi, şehirlerin sağlıklı ve sürdürülebilir ilkeler doğrultusunda inşa edilme sürecine katkı sunan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğine üye bir yerel yönetim olarak, Yeşilyurt'umuzun her alanda sağlıklı ve planlı bir şekilde geleceğe hazırlanması noktasında güzel adımlar atmaktayız. Bilindiği üzere ‘Yeşilyurt Kentsel Tasarım' ve ‘Lezzet Vadisi' projemiz çatısı altında Kadim Çırmıhtı'nın tarihi ve kültürel zenginliklerini gün yüzüne çıkarmak adına sürdürdüğümüz ‘Restorasyon ve Dönüşüm' projelerimiz ile 44 Yıl Hatır Kahve Konağı, Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen ‘Tarihi ve Kültürel Miras Koruma Proje ve Uygulamaları Özendirme' Yarışmasında Başarı Ödülüne layık görülmüştü. Tecrübe paylaşımları şeklinde geçen toplantı sonrasında, Mayıs ayında düzenlenecek 35. Olağan Meclis Toplantısının Yeşilyurt'ta düzenlenmesi noktasında sunduğumuz talebimiz Yönetim Kurulumuz tarafından uygun görüldü. 2021 yılı Mayıs ayında düzenlenecek 35.Olağan Meclis Toplantısına ev sahipliği yapacak olmanın şimdiden heyecanını yaşamaktayız. Başkanımıza ve Yönetim Kurulu Üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Sağlıklı Kentler Birliği Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimizi, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra yöresel lezzetleriyle Anadolu medeniyetini içerisinde barındıran güzel ilçemiz Yeşilyurt'umuzda misafir edeceğiz. Malatya'mızın ve Yeşilyurt'umuzun tanıtılmasına ciddi katkılar sunacak organizasyonun başarılı geçmesi adına elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

N_40YORUMLAR

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

DİĞER HABERLER

Günün Özeti
Gündem

Günün Özeti

Malatya’da 18 kişi vefat etti
Vefat

Malatya’da 18 kişi vefat etti

Kentte gündüz vakti silahlar konuştu!
Asayiş

Kentte gündüz vakti silahlar konuştu!

Gürkan, pandemi paketini açıkladı
Gündem

Gürkan, pandemi paketini açıkladı

Kartlar iptal!
Gündem

Kartlar iptal!

İki şirkette sermaye artırımına gidildi
Gündem

İki şirkette sermaye artırımına gidildi

İnönü'de şüpheli paket alarmı!
Asayiş

İnönü'de şüpheli paket alarmı!

Toplantı yüzde 30 zamla sonuçlandı
Ekonomi

Toplantı yüzde 30 zamla sonuçlandı

Kahtalı: Süreci iyi yönettik
Gündem

Kahtalı: Süreci iyi yönettik

Sadıkoğlu: Gaziantep'i örnek alın
Ekonomi

Sadıkoğlu: Gaziantep'i örnek alın

Geleceğe Nefes Ol!
Gündem

Geleceğe Nefes Ol!

2 Aralık altın fiyatları
Ekonomi

2 Aralık altın fiyatları

Bir mahalle karantinaya alındı!
Sağlık

Bir mahalle karantinaya alındı!

Günün Ayet ve Hadisi
Gündem

Günün Ayet ve Hadisi

Nogay: “Son güne bırakmayalım”
Ekonomi

Nogay: “Son güne bırakmayalım”

Aynı yolda 39'uncu can!
Asayiş

Aynı yolda 39'uncu can!

Malatya 3,3 ile sallandı
Gündem

Malatya 3,3 ile sallandı

Günün Özeti
Gündem

Günün Özeti

Malatya’da 20 kişi vefat etti
Vefat

Malatya’da 20 kişi vefat etti

Gündem maddeleri karara bağlandı
Gündem

Gündem maddeleri karara bağlandı

Daha ilk günden...
Gündem

Daha ilk günden...

Bu imkandan 31 Aralık'a kadar yararlanabilirsiniz
Gündem

Bu imkandan 31 Aralık'a kadar yararlanabilirsiniz

Gürkan: “Hizmetler vatandaşların ayağına gidecek”
Gündem

Gürkan: “Hizmetler vatandaşların ayağına gidecek”

'Denetimsizlik var'
Ekonomi

'Denetimsizlik var'