dore okulları
Malatya
18 Nisan, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.51
 • EURO
  34.83
 • ALTIN
  2487.5
 • BIST
  9546.17
 • BTC
  62458.08$

Gören Asya kıtası sanıyor; Malatya merkeze 2 saat uzakta! Kamp, kayak, piknik hepsi bir arada…

Gören Asya kıtası sanıyor; Malatya merkeze 2 saat uzakta! Kamp, kayak, piknik hepsi bir arada…
Malatya’ya yakın gezgin rotasında olan Yama Dağı Yaylası insanı Asya kıtasına götürüyor. Yılkı atlarıyla adeta Orta Asya devrine götüren bu yaylaya adımını atan geri dönemiyor…
Narin

Malatya gezilmesi ve görülmesi gereken iller arasında yer alıyor. Her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turist ağırlayan bu güzel memleket, gidilip görülmesi gereken adreslerle dolu. Sivas sınırları içerisinde kalan ve Malatya merkeze sadece 2 saat uzaklıkta olan Yama Dağı Yaylası kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Göçerlerin de konakladığı bu dağda yılkı atları başı boş gezerken otlayan yüzlerce koyun görebilirsiniz. Üstelik tertemiz ve nefes temizleyen havasıyla baş döndüren doğası milyonları kendine hayran bırakıyor.

GİDEN GERİ DÖNEMİYOR

kulturportali.gov.tr sitesinde Yama Dağı’nın güzelliklerine yer verildi;

Büyük bölümü Sivas il sınırları içinde bulunan Yama Dağı kütlesi güneye ve güneydoğuya doğru açılarak Malatya'nın kuzeyini bütünüyle kaplar. Batıda Kuruçay Vadisi'ne, güneydoğuda Fırat Vadisi'ne kadar uzanan Yama Dağı ve uzantıları genellikle volkanik yapılıdır. Yüksekliği 1500 metrenin üzerindedir. Bu dağlar geniş, toplu ve yüksek bir kabartı oluşturmaktadır. Önemli doruklar dışında bu kesim, genellikle bir plato görünümündedir. En yüksek noktası Ozan Gediği Tepesi olup, 2.375 metredir. Yüksek tepeler arasında yaylalar bulunmaktadır.

Yama yaylalarında yazları yaylacılar görülür. Su olan her yerde çadır görmek mümkündür. Alternatif turizm faaliyetleri kapsamında, Malatya Valiliği'nin girişimiyle, Hekimhan Yama Dağı'nda kayak tesisleri yaptırılıyor. Malatya’ya 117 kilometre ve 2500 metre yükseklikteki Yama Dağı'ndaki tesislerde bir konaklama ünitesi, 800 kişi/saat Teleski Kapasitesi ve 1150 metre uzunluğunda pisti olan tesisin sadece Malatya’ya değil yakındaki Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Elazığ, Diyarbakır ve diğer yerlerden gelen vatandaşlara da hizmet vermesi hedefleniyor.

YAMA DAĞI YAYLASINA NASIL GİDİLİR?

Yama Dağı Yaylasına, özel araçla, toplu taşıma ile veya turlar ile ulaşım mümkündür.

Özel araçla: Malatya'dan Yama Dağı Yaylasına ulaşım, yaklaşık 120 kilometredir ve yolculuk süresi yaklaşık 2 saattir. Malatya şehir merkezinden Hekimhan istikametine doğru hareket ederek, Hasançelebi Beldesi'ni geçtikten sonra, Köylüköyü yoluna sapmanız gerekmektedir. Köylüköyü yolunu takip ederek, yaklaşık 20 kilometre sonra Yama Dağı Yaylasına ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile: Malatya'dan Yama Dağı Yaylasına ulaşım için, Hekimhan ilçesine giden minibüs veya dolmuşları kullanabilirsiniz. Hekimhan'a ulaştıktan sonra, Köylüköyü yoluna giden minibüs veya dolmuşlara binerek, Yama Dağı Yaylasına ulaşabilirsiniz.

Turlar ile: Malatya'da bulunan seyahat acenteleri, Yama Dağı Yaylası'na günübirlik turlar düzenlemektedir. Bu turlar, genellikle sabah erken saatlerde Malatya'dan hareket ederek, öğleden sonra Yama Dağı Yaylasında piknik ve doğa yürüyüşü yapıldıktan sonra, akşam saatlerinde Malatya'ya geri dönüş şeklinde düzenlenmektedir.

Yama Dağı Yaylasına gitmek için en uygun zaman, yaz aylarındadır. Bu dönemde, hava sıcaklığı daha ılık ve doğa daha yemyeşildir. Ancak, Yama Dağı Yaylası, kış aylarında da kayak ve diğer kış sporları için ideal bir yerdir.

elsan

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!