Özel Haber
Malatya Time
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

KALBİM ACIYOR!

Çarşamba Sohbetleri Bölüm: 30

 

Prof. Dr. Sezai Yılmaz ve ekip arkadaşları, gecelerini gündüzlerine katarak ve hiçbir maddi beklentileri olmadan, insanların hayata tutunmasını sağlıyor. Onun müdürlüğünü yaptığı İnönü Üniversitesi (İÜ) Karaciğer Nakli Enstitüsü; Türkiye'de ve Avrupa'da birinci, dünyada ikinci. Üstelik aynı anda 5 hastaya karaciğer nakli gerçekleştirildi. Global çapta, bu kapasitede tek merkez olunduğu ispatlandı. Bu başarı, kayıt yaptırılan “Guinness Rekorlar Kitabı”nıda fazlasıyla hak etti. Malatya ve Türkiye'nin gururu olan Prof. Dr. Yılmaz, merak edilenlere Malatya Time Genel Yayın Yönetmeni, deneyimli gazeteci-yazar Murat Çetin ile gerçekleştirdiği keyifli söyleşide kapı araladı...

Üniversitelerde hâkim bir görüş vardır ki, yetenekli bilim adamları genellikle biraz egoist olur, ileride kendisine rakip olacak ekip istemez. İÜ Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz öyle yapmıyor, sıra beklenmesi sorununu da aşma düşüncesinden hareketle, sürekli yeni cerrahlar yetiştiriyor. Üstelik onun geliştirdiği ve dünya tıp literatürüne geçen tekniklerden biri olan “Malatya Yaklaşımı-Malatya Approach”, uzun dönem sağkalımı %84.6'ya çıkarıyor. Sonuçları, prestijli tıp dergisi “Liver Transplantation”da da yayımlandı.5 yıl içerisinde domuzdan insana karaciğer naklini hedefliyor.

Çok duygusal...

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Dekanı olan Prof. Dr. Ramazan Özdemir, Malatya'dan ayrıldığında çok üzüldüğünü ve ağladığını gizlemiyor. Kibar, kadirşinas ve nezaketli... Bu tür methiyeler karşısında onur ve gurur duyarken, utanıyor da. Ancak şahsımı onore etmekten çekinmiyor. Yıllar önce tanıştığımızı hatırlatırken, gazetecilikte çok mesafe kat ettiğimizi vurguluyor. Çalışmalarımızı yakından gözlemlediğini ifade ederken, “Çok iyi makaleler yazıyorsunuz, elinize sağlık” diyerek “mesleğin itibarını” koruma yolundaki çabalarımızı takdir ediyor. “Bu sohbet için teşekkür ederim” diyen Prof. Dr. Yılmaz'a asıl biz, şükranlarımızı sunuyoruz.

Keyifli okumalar...

12_168

ÜNİVERSİTEYİ BİRİNCİ
DERECEYLE BİTİRDİM

1962 Arguvan-Karahöyük doğumlusunuz. Çocukluğunuz da dâhil, Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü oluncaya kadarki süreci kısaca sizden dinleyebilir miyiz?

Bir yaz tatilinde, annemin babasının evinde dünyaya geldim. Babam ilkokul öğretmeniydi. Şanlıurfa ve Malatya'nın çeşitli ilçelerinde, 1962'den itibaren de Malatya'da görev yaptı. Dolayısıyla bebekliğim ve çocukluğum Malatya'da geçti. Gazi İlkokulu, Atatürk Ortaokulu ve Atatürk Lisesi'nden mezun oldum. 1978-79'da, Diyarbakır Tıp Fakültesi'ni kazandım. 1985'te üniversiteyi birinci dereceyle bitirdim. 12 Eylül döneminden dolayı mecburi hizmet zorunluluğu vardı. 2 yıl, Niğde Aksaray İlçesi Sultanhanı Kasabası'nda bulundum. Hemen akabinde askere gittim. Askerliğimi önce Samsun, daha sonra Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nde tamamladım. Dönmeden ihtisas sınavını kazandım.

HİÇ HESAPTA YOKKEN
MALATYA'YA GELDİM!

Ankara'da, Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ile Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi'nde 5'er olmak üzere, hayatımın 10 yılı, yan dal asistanlığıyla geçti. 1998'de, hiç hesapta yokken Malatya'ya geldim. 1999-2000'de, ABD'de, karaciğer nakli konusunda eğitim aldım. 2000'nin sonlarına doğru Malatya'ya döndüm ve doçent oldum. 2002'de Malatya'da karaciğer nakline başladık, bugünkü duruma geldik. Evliyim, 1 çocuğum var. Eşim Malatya Adliyesi'nde Aile Hâkimi. Oğlum, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi.

DÖNÜŞÜMDEKİ AMACIM
“KARACİĞER NAKLİ”YDİ

Müteaddit (birçok) defa yolunuzun Malatya ile kesişmesinin özel bir nedeni var mı?

Dediğim gibi; Ankara'da iki ihtisasımı da bitirdikten sonra Malatya hesapta yoktu. Çünkü benim yüzümden, annem-babam Ankara'ya taşınmıştı. Biraz Ankaralı olmuştuk. Amcalarım ve teyzelerim Ankara'da yaşıyorlardı. Fakat o yıllarda İnönü Üniversitesin (İÜ)'de karaciğer nakli başlatılmıştı. Malatya'ya gelmemdeki tek amacım, karaciğer nakli yapılacak olmasıydı. O zamanlar İÜ Rektörü Ömer Şarlak idi. Malatya'da karaciğer nakli yapılmasına Ömer Şarlak da inanmadı. Ama bizlere ne mutlu ki, bugün bu noktalara getirebildik.

18_11

BAŞLANGIÇTA “YILDA 20
NAKİL YETER” DİYORDUM

Bugünleri hayal ediyor muydunuz?

Aslında hayal edemiyordum. Açıkça söylemek gerekirse, başlangıçta böyle bir vizyonum veya hedefim yoktu; ama çalışmayı çok seviyorum ve bu hep böyleydi. ABD'de bulunduğum yıllarda karaciğer nakil ameliyatlarına girdikten sonra “Ben bu işi Malatya'da yapabilirim” dedim.“Türkiye'de, Anadolu'nun bir şehri” hatırlatmasında bulunduğumuz Amerika'daki hocalarımız “Yılda 20 tane karaciğer nakli yapın, hastanenin, çalışanların bu hastalığa refleksleri iyi oturur,20'nin altına düşürmezseniz iyi bir ivme olur” demişti. Ben de “20 yeter” diyordum. Nitekim 2002-2007 arasında, tam 5 yılda 22 nakil gerçekleştirdik. Fakat zaman, sizdeki potansiyeli ortaya çıkarıyor. Yeni gelişen, yeni oluşan hayallere, amaçlara,ufuklara; korkmadan, yılmadan, yorulmadan koşmak lazım.
 

ÇALIŞMAKTAN KEYİF ALIYORUM

Sizi teşvik eden, bu vizyonu ve misyonu edinmenize sebep olan herhangi bir unsur veya kişi var mı?

Üniversite tahsilim esnasında çok başarılıydım. İhtisasım süresinde de öyle... Bu yılları, şartları zorlayarak geçirdim. Eğitimim esnasında“rol model” aldığımız hocalarımız oldu. 12 Eylül'den sonra “yükseköğretim kanunu” yeni çıkmıştı, özellikle büyük üniversitelerin akademisyenleri, 1-2 yıllığına, rotasyonla gönderiliyordu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Malatyalı bir genel cerrahi -İsmail Kayabalı- profesörü gelmişti. Çok azimli bir adamdı. Gece gündüz çalışıyordu. “O yaştaki insanlar böyle ise bizim de böyle yapmamız gerekiyor” diyordum. Çalışmaktan keyif alıyordum. Ders çalışırken hiç zorlanmıyordum. Bugün de kendi branşımda yeni yeni şeyler öğrenmekten, okumaktan, yayımlamaktan mutluluk duyuyorum. Mutlaka rol modeller çok oldu. Bunlardan sadece birini söyledim...

KALBİM ACIYOR!

Sizi etkileyen bir hastanın hikâyesini anlatabilir misiniz?

Yaşayan insanlar ile onlar kadar mutlu oluyoruz. Kaybettiğimiz hastalar için o denli üzülüyoruz. Bu yıl yaptığımız 23 karaciğer naklinden, 2.5 yaşında Konyalı bir çocuğu yitirdik. Sadece şuram acıyor –kalbini gösteriyor- bu kadar söylüyorum.

ŞANSLIYIM Kİ, İYİ
BİR EKİBE SAHİBİM

Genç bir ekibiniz var. Ailesinden fedakârlık yapan insanlar... Sizin temponuza nasıl yetişiyorlar?

Benim ve Malatya'nın şansı, enstitünün bu tür insanlardan kurulması. Yoksa bu başarı gelmezdi. Emin olun; gecenin 4'ünde 20 öğretim üyesine desek ki “Arkadaşlar size ihtiyacımız var.” Hepsi 15 dakika içerisinde gelir. Çok fedakarlar. Şanslıyım ki, iyi bir ekibe sahibim.

13_127

ENSTİTÜSÜMÜZ, MALATYA VE
ÜLKEMİZ İÇİN BÜYÜK KAZANIM

İÜ Karaciğer Nakli Enstitüsü ve sizin hakkınızda herkes güzel şeyler söylüyor....

Karaciğer Nakli Enstitüsü büyük bir ufuk ve vizyon. Türkiye'de başka yerlerde kurulmaya çalışıldı. Köklü –Ankara, İzmir- üniversitelerde böyle bir iş olanaksız. Çünkü çok öğretim üyesi var ve fikir birliği yok. Böyle bir iş, ancak Anadolu'daki bir üniversitede olabilirdi. Bunu Malatya'da başardığım için ayrıca mutluyum. Enstitünün amacı, ilgili her konuda en ileri noktalara varabilmek. Karaciğer Nakli Enstitümüz ve Karaciğer Nakli Hastanemiz, hibrit modeli gösteriyor. Bir hastane düşünün ki, çok karaciğer nakli yapılıyor, her türlü altyapısı var, bir de bilimsel altyapısı var. “Karaciğer nakliyle ilgili ne tür gelişme ve ilerleme sağlanabilir? İnsanlığa nasıl faydamız olabilir? Bir tek ameliyat ile değil, ilimde en iyi noktalara giderek neler yapılabilir?”diye kafa yorulmalı. O açıdan dünyada bir ilki başardık. Birçok ülkede“organ nakil enstitüleri” var; ama sadece adı bu!.. Bizimki, sadece karaciğer üzerine. Daha dar bir alan, başarı şansımız aynı oranda yüksek. Bütün eforumuzu buna veriyoruz. Dolayısıyla Karaciğer Nakli Enstitüsü, Malatya ve ülkemiz için çok büyük kazanım oldu.

MALATYA'NIN HER TARAFI
BENİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ

Memleketinizde hizmet etmeyi seviyorsunuz. Malatya aşığısınız. Arguvan söz konusu olunca elinizi taşın altına koymakta asla çekinmiyorsunuz. Bu bağı nasıl güçlü tutuyorsunuz?

Malatya'nın her tarafı benim için çok kıymetli. Her yeri; Pütürge'yi, Kale'yi, Hekimhan'ı, Akçadağ'ı da çok seviyorum. Arguvan, nüfusu küçük ve coğrafi olarak uzak bir yerde ve unutulmuş bir ilçe. Biz birkaç bilimsel toplantı ve sempozyumu Arguvan'da gerçekleştirdik. Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Temel Yılmaz, Arguvan'da bir diyabet toplantısı yaptı. Arguvan'ın ev sahipliği, ilçemizin isminin duyulmasına ve tanınmasına fayda sağlar. Bu konuda öncülük eden; duyarlı, istekli, çok çalışkan ve başarılı bir belediye başkanımız -Mehmet Kızıldaş- var. Bunlar, biraz da onun eseri. Ayrıca çok iyi bir kongre merkezine sahibiz. Akustiği inanılmaz güzel, çok sempatik bir salonumuz var.

BENİ, MALATYA'DA YAŞAMAKTAN
BAŞKA BİR ŞEY MUTLU ETMEZ!

Malatyalıların gönlünde taht kurdunuz. Malatya'nın medar-ı iftiharısınız. Size karşı gösterilen bu sevginin kaynağı nedir? 

Ben bu tür sözler karşısında hem onur ve gurur duyuyorum, birazda utanıyorum. Ben Malatyalı olmaktan, Malatyalılar ile bir arada olmaktan, Malatya'nın caddelerinde dolaşmaktan çok mutluyum. Beni ne para, ne pul, ne şan, ne şöhret; Malatya'da yaşamaktan başka bir şey mutlu etmez. Bu ilişkinin karşılıklı olduğunu düşünüyorum.

17_18

100 MİLYON TL'LİK YATIRIMI
NASIL BIRAKIP GİDEBİLİRİM?

Sizin için “Sezai Hoca birçok teklif aldı; ama gitmedi. ‘Malatya'yı paraya tercih eden' bir insan” deniliyor...

Evet, bu tür şeyler çok oluyor. Teklifi yapan insanlar da artık benden vazgeçti!Herkes Malatya'ya mal olduğumu ve Malatya'dan kopamayacağımı biliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, üniversitemize gelmişti. Toplantı sonrasında dışarıda Sağlık Bakanımız ile sohbet ederken, Sayın Cevdet Yılmaz yanımıza geldi ve şeyle dedi: “Sayın bakanım, bu enstitü yapılırken ben Kalkınma Bakanı'ydım. Konuşuldu, tartışıldı, karar verildi. Tek bir şey istedim. ‘Sizin Malatya'dan ayrılmayacağınızın garantisi nedir?'dedim. Sezai Hoca da ‘Söz veriyorum, Malatya'da kalacağım' dedi. Ben şahidim, sözünde durdu.” Aslında devletin üst düzey yöneticileri de Malatya'dan kopmamızı istemiyor. 100 milyon TL'lik bir yatırımı nasıl bırakıp gidebilirim?

BAŞARI İÇİN, LİDER
HERKESTEN ÇOK ÇALIŞMALI

3 bine yakın karaciğer nakli gerçekleştirdiniz. İnönü Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 4 başarı nedeni sayarken öncelikle “Sezai Yılmaz Hoca'nın güçlü bir liderlik ortaya koyması” demişti. Üstün başarının sırrı nedir?

Bence, her şeyden önemlisi çok çalışmak. Sayın Aziz Sancar, bir konuşmamızda şunu söyledi: “İster Amerika, ister Fransa; ne olursa olsun yeter ki çok çalışın. Bunun önünde hiçbir şey duramaz. Karşılığını da mutlaka alırsınız.”Çok kaliteli;mütevazı, hiçbir karşılık beklemeden, gece gündüz bütün zamanını hastaneye verebilen şanslı bir ekibimiz var. Hepsi çok çalışkan, fedakâr, çok iyi niyetli, çok vicdanlı, çok ahlâklı. Bu özellikler bir arada olunca işin hikâye kısmı liderlik. Lider de herkesten çok çalışmalı. Aksi halde başarı gelmez.

REKTÖRÜMÜZ KIZILAY
BİZİM İÇİN BÜYÜK ŞANS

İÜ Rektörü Sayın Ahmet Kızılay'dan ne gibi destekler alıyorsunuz?

Sayın Kızılay,“Sezai Hoca benden önce üç rektör ile çalıştı Karaciğer nakli konusunda üçünden de yeterince destek aldı. Çok başarılı ve süreci iyi de yönetti” dedi. Hakikaten de doğru. Bu, her ne kadar Ömer Şarlak döneminde başlayan bir proje gibi görünse de Fatih Hilmioğlu'nun başlattığı, Cemil Çelik'in enstitüyü kurduğu ve Ahmet Hocamız ile de doruğa eriştiği bir başarı. Hepsine teşekkür ederim. Bu noktada Ahmet Hoca'dan bahsetmek isterim. Çok mütevazı, çok iyi niyetli ve paylaşımcı. Karaciğer nakline, en az ekibimiz kadar sahip çıktı. Bunu ileriye götürebilmek için elinden ne geliyorsa yapıyor. Kendisine –diğer rektörlerimiz gibi- çok teşekkür ediyorum. Her zaman yakınlık görüyorum. Mutfakta, bizimle bulaşıkları yıkamayı paylaşan bir yönetici. Kesinlikle şanslıyız. Sadece işimize odaklanıyor ve sorunlarla uğraşmıyorum. Ümit ediyorum ki, Sayın Rektörümüz ile devam eder ve daha iyi noktalara geliriz. Üst yönetimin desteği bize güç veriyor. Zaten bu olmazsa başarı imkânsız.

14_76

ZORLUKLARLA KARŞILAŞINCA
YENİ FİKİRLER ORTAYA ÇIKIYOR

Sizin geliştirdiğiniz ve dünya tıp literatürüne geçen “Malatya Yaklaşımı-Malatya Approach” tekniği, uzun dönem sağkalımı %84.6'ya çıkarıyor. Sonuçları, prestijli tıp dergisi “Liver Transplantation”da da yayımlandı. Bu, sizde hangi hisleri uyandırıyor?

Bizim tanımladığımız çok ameliyat yöntemi var. “Hepsine isim verelim” dedik. “Birine Turgut Özal'ın, birine İsmet İnönü'nün, birine Malatya'nın ismini verelim” dedik. Hatta arkadaşlardan “Kernek” önerisi de geldi. Bunlar güzel şeyler. Karaciğer kanserinde bir takım kriter tanımlanıyor. Mesela; San Francisco, Barcelona, Milan var. Biz de “Malatya kriterleri”ni tanımladık. Zorluklarla karşılaşınca yeni fikirler ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bu tarz yeni buluşların olması kaçınılmaz.

ÖZAL'IN “ORGAN NAKLİ
HAYÂLİ” GERÇEK OLDU

8. Cumhurbaşkanlarımız Turgut Özal, Malatya için “Burası, Türkiye'nin kalp ve karaciğer merkezi olacak” demişti. Karaciğer naklinde Avrupa'da ve Türkiye'de 1., dünyada ikincisiniz. Merhum Özal'ın dedikleri oldu mu?

Keşke merhum Özal ile tanışabilseydim ve bunları görebilseydi. Buraya asırlık bir yatırım yapmış. Allah ondan razı olsun. Bunları ona anlatmak isterdim. Özal'ın organ nakli konusunda hayali gerçek oldu. Karaciğer nakli dışında, kendi bölümümüz; böbrek, ince bağırsak, pankreas nakli yapıyor. Böyle bir merkez; değil Türkiye'de, Avrupa'da bile nadirdir. Avrupa'da bizimle yarışacak merkez yok! Dünyada da birkaç başlıkta “1 numara”yız. Günde 4-5 karaciğer nakli dahi gerçekleştirdik. Hiçbir yerde böyle bir altyapı yok.

ÖZAL'IN İSTEKLERİNDEN
FAZLASINI BAŞARDIK

Sizce Merhum Özal bugünleri hayal ediyor muydu?

Merhum Özal'ın birinci hayali “kalp merkezi”ydi. Üst düzey bir by-pass cerrahisinin, bütün kardiyolojik işlemlerin hatta kalp naklinin yapıldığı, kalp yetmezliğinde kullanılan cihazların olduğu bir merkezi hedefine koymuştu. İkinci olarak “organ nakli” vardı. Yalnız karaciğer değil, tüm organ nakillerinin gerçekleştirilmesini istemişti. Bunu fazlasıyla başardık. Sayın Özal'ın beklentilerinin üstünde bir şeylerin olduğundan şüpheniz olmasın...

16_29

İNSAN SAĞLIĞI
ÜZERİNDEN REKOR OLMAZ!

5 karaciğer nakli, eş zamanlı gerçekleştirildi. 10 ayrı odada, 30'dan fazla cerrah ve 70'i aşkın personelin katılımıyla operasyon 13 saat sürdü. Guinness Rekorlar Kitabı'na kayıt da yaptırıldı. Ancak, Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal gibi isimlerden eleştiri geldi. Temel amacınız, bu kapasitede başka bir merkez olmadığını ispatlamak mıydı?

Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın açıklamalarını basın önünde yapmasına son derece üzüldüm. İnsan sağlığı üzerinden rekor olmaz! Biz sadece kapasitemizi gösterdik. Bu rekor kırılıyorsa karşı çıkacak halimiz yok. Burada 2 tane amaç vardı. Birincisi; dünyadaki en kuvvetli akademik kadroya; en donanımlı, en fazla alet edevat ve teçhizata sahip bir enstitü olduğumuzu kamuoyu ile paylaştık. Üçlü çapraz böbrek nakillerinde Nobel Tıp Ödülü alındı. Bunun dünyada bir tek Malatya'da yapıldığını kanıtladık. Bir grup iki tarafa koşmadı ki!

GENLERİYLE OYNANAN HAYVANDA
İNSAN KARACİĞERİ YAPILABİLİR

Nobel Tıp Ödülü'nün Türkiye'ye getirilmesini sağlayabilecek Xenotransplantasyon (Değişik türler arasında doku ve organların nakli) alanındaki bilimsel çalışmalarınız ne aşamada?

Ülkemizde maalesef kadavradan –ölüden– organ bağışı çok yeterli değil. Bunun çok yükseğe çıkmasını beklemek hayalcilik olur. Oranın en yüksek olduğu ülkelerde bile ihtiyaç sahiplerine yetmiyor. Başka kaynaklar lazım. Mesela canlı donörler. Bunlar kim? Hastanın arkadaşı, annesi, kardeşi; karaciğerinin bir kısmını, böbreğinin diğer bir parçasını veriyor. Sağlıklı insanların organ donörleri olması doğru değil. Bir yakınını kurtarmak için ameliyat olmak zorunda kalıyor. Bunun önü alınmalı. Ya bir takım mühendislik çalışmalarıyla yapay organ üreteceğiz ya da hayvandan insana karaciğer nakli yapacağız. Genleriyle oynanan hayvanda, bir insan karaciğeri yaratılabilir. Nihai hedefimiz de bu. Bu iş başarılırsa yüz binlerce kişi Malatya'ya gelir. Finansal desteğe ihtiyacımız var; ama ülkemizin şartları nedeniyle bunu pek başaramıyoruz. İnşallah sorunlardan silkeleniriz de buna yatırım yaparız. Sayın rektörün –Prof. Dr. Ahmet Kızılay- de desteğiyle yaklaşık 2-3 milyon TL'ye karaciğer laboratuvarımızı kurduk. Bu çalışmalarla ilgili temel bilimsel araştırmalara başladık.

DOMUZDAN KARACİĞER NAKLİ
İÇİN, DİYANET OLUMLU BAKIYOR

Farklı türden hayvanların genetiği değiştirilecek. 5 yıl içerisinde ise domuzdan insana karaciğer naklini hedefliyoruz. İlahiyatçı bilim insanları ile fikir alışverişinde bulunuldu. Bu hususta sizin yorumunuz nedir?

Bu konuda ülkemizdeki yetkin din adamlarıyla konuştum. “Çok zorunlu kalırsanız, ölüm-yaşam mevzusu söz konusuysa hiçbir problem yok” denildi. Farz edelim domuz... Zaten genetikleri değiştirileceği için ona artık “domuz” diyemezsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı buna olumlu yaklaşıyor. Daha önceden de domuzdan alınan kalp kapakçıkları, insülin gibi bir takım şeyler bunlardan hazırlanmış ve kullanılmış. Diyanet bunda bir sakınca görmemiş. Ayrıca dünyada da bununla ilgili bir toplantı yapıldı. Her dinin temsilcileri katıldı. Söyledikleri şey şu: “Elbette olabilir; ama çok iyi anlatın. Herkese eşit yaklaşın. Zengin-fakir ayrımı yapmadan takın.” Bizim de bunu yapacağımızdan hiçbir şüpheniz olmasın.

15_47

ORGAN BAĞIŞI ORANI
ÜLKEMİZDE MİLYONDA 7!

Türkiye'de karaciğer nakline gereksinim duyan hasta sayısı yıllık 2 bin 500-3 bin arasında. 1.500'ü tedavi olamadığı için hayatını kaybediyor. En ideal yol, kadavradan alınan sağlıklı karaciğerin nakli. Ancak kültür ve gelenek olarak, organ bağışına olumlu yaklaşan çok az insanımız var. Bu sorun nasıl aşılır?

Ben yıllardan beri bu işin içindeyim. Organ bağışının artması için birçok aktivitede bulunuyorum. İnsanlar çok olumlu konuşuyor; ama iş, bir yakınını kaybettiğinde, bağış aşamasına gelince bazı şeyleri aşmak çok zor. Çok tereddüt ediliyor. Manevi açıdan bir sakıncanın olmadığını din adamları anlatsa da gelenek ve yaşam tarzımız, bu işi aşmak için zaman ve yeni nesil gerektiriyor. Milyon nüfusa göre; bağış oranı ülkemizde 7, Avrupa'nın birçok yerinde 45-50'lerde. 6-7 kat fazla. Örneğin Malatya'da, milyon nüfus başına 1!... Bu konuda da bıkmadan çalışılmalı. Okulda eğitim programlarına koyulmalı...

ENSTİTÜMÜZ BİR
“BARIŞ PROJESİ”

İÜ Karaciğer Nakli Enstitüsü'nü neden “barış projesi” olarak görüyorsunuz?

Zamanında Kalkınma Bakanımıza da -Cevdet Yılmaz- bunu anlattım. Urfa'da, Hakkari'de, Mardin'de, Şırnak'ta, Eruh'tan bir örnek verelim... “Bir çocuk mantar ya da ot yedi veya ilaç içti. Komaya girdi, gidiyor. Veya bir karaciğer hastalığı vardı. Bir anda karaciğer komasına girdi. Saatler içerisinde karaciğer nakli gerçekleştirilmeli. Ankara-İstanbul-İzmir'e gidip bir günde ameliyat olması mümkün değil. Ama helikopterle Malatya'ya 1 saatte gelebiliyor. En çok, iki saat hazırlık yapıyoruz. Hayata dönen bu evladımızın amcası, babası ve dedesi bu vatana hain olabilir mi? Bu memlekete daha da sahip çıkar...

RAMAZAN HOCA GİDİNCE
ÇOK ÜZÜLDÜM VE AĞLADIM

Şu an Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Dekanı olan Prof. Dr. Ramazan Özdemir, “İnönü Üniversitesi artık kendini ispatladı, dünya markası oldu. 5-6 kişinin ayrılması bir şey götürmez” dedi. Kendisiyle benzer bir görüşte misiniz?

Ramazan Özdemir bizim için büyük bir kayıp. Kompanse (yerine koymak, telafi etmek) edilemez bir kayıp. Diğer arkadaşlarımızı da çok seviyorum; ancak Ramazan Hoca çok müstesna bir bilim adamı ve insan.Ayrıca çok iyi bir arkadaşımdı. Malatya'nın onu kaybetmemesi lazımdı. Kalp konusunda kendi branşında her şeyi yaptı. Çok başarılı. İnanılmaz bir marka değeri kazandırdı. Keşke Malatya'da kalsaydı. O gidince çok üzüldüm ve ağladım. Çok iyi yerlere gelmesini sevinçle karşılıyorum. Her yerde sahip çıkılmalı.YORUMLAR

 1. 22

  06.02.2020 17:08:42

  ramazan hocam malatya ya tekrar gelseniz yarım kalan hayalinizi gerçekleştirseniz dünya sizi tanır. istanbuldaki Malatyalılar sizin hayrınıza hastalandıkları zaman malatya ya gelmek zorunda kalırlar, turizm ve ekonomi canlanır. yarım kalan hikayenizi kaldığı yerden yeniden yazarsınız.murat bey keşke sezai hocaya 2 tane tv de dizi film var mucize doktor ve Hekimoğlu bu diziler hakkında ne söylemek ister. hiç izlemiş mi. belki birgün sizai hocanın hayatı film ya da belgesel olur inşallah(Malatyalı yapımcılara duyurulur)

 2. 21

  06.02.2020 17:04:15

  bu kadar yorumu neden yaptım biliyor musunuz sayın murat çetin Malatya da bir tane daha sezai yılmaz gibi bir değer yetişecek mi...sezai yılmaz bugün malatya da ise ramazan özdemir de pekala malatya ya gelebilir. sezai yılmaz bugün arguvanı tanıtıyor doğduğu yerde ulusal kongreler yapıyor arguvanı dünyaya tanıtıyor, malatyayı dünyaya tanıtıyor. Üstelik ramazan özdemirin arkasından ağlayacak kadar duygusal ve vefalı bir insan. ramazan özdemirin sezai hocamı daha fazla üzmeye hakkı yok

 3. 20

  06.02.2020 15:34:18

  Öznur ÇALIK iyi bir siyasetçi, Bülent TÜFEKÇİ başarılı işler çıkardı. Yeni ve eski siyasetçilerin siyasetlerini karşılaştırsanız neler söylemek isterisiniz. Kişi bazında değil yada özal dönemi ile şimdiki dönemin karşılaştırmasını yapabilirmisiniz. Aslında bu kadar uzun yorumu neden yaptım biliyormusunuz. Tek bir soru için Malatyada yolunda gitmeyen şeyler var mı…Malatya KAMUOYUNA BİR MESAJINIZ VAR MI….

 4. 19

  06.02.2020 15:33:34

  Son olarak eleştirdiğiniz insanlar ile röportaj yapabiliyorsunuz örnek Ahmet ÇAKIR için ingilizce başlık atmıştınız Ağaç Katili dediniz sonrasında röportaj yaptınız. Hikmet Tanrıverdi'yi malatyaspor başkanı olduğu zaman yerden yere vurdunuz hikmet tanrıverdi bu yazınızdan dolayı TİM başkanı olamadı ve siz hikmet tanrıverdi ile röportaj yaptınız. Bu cesaret nerden geliyor.

 5. 18

  06.02.2020 15:32:50

  Muhtarların gücü sanki küçümsendi oysaki melekbaba mahallesine belediye başkanları muhtar adayı olarak seçime girseler mevcut muhtar karşısında başarı şansları yok. Siz de zaman zaman yazılarınızda doğruyu göstermek üzere eleştiri yaptığınızı biliyoruz neler söylemek istersiniz.

 6. 17

  06.02.2020 15:32:17

  Malatya büyükşehir belediyesi, battalgazi ve Yeşilyurt belediyeleri arasında tatlı bir rekabet var, bir hizmet yarışı var ancak, başkanlarımız eleştriye açık olduklarını söyleseler de gerçek pekde öyle değil. Örnek bir mahalle muhtarı bir başkana sarı kart gösterdi ortalık karıştı. Tabi sonrasında muhtarlar ziyaret edildi ama sarı kart gösteren muhtarın haksız olduğunu vurgulamak için bu ziyaretler yapıldı.

 7. 16

  06.02.2020 15:31:15

  Istanbulda STK’lar arasında kısır bir çekişme var buda Malatyalıların birlik ve beraberlik duygusuna zarar veriyor. Daha güzel olabilir aslında . İstanbul'da yaşayan bir Malatyalı olarak gözlemleriniz nelerdir.

 8. 16

  06.02.2020 15:30:19

  bir sonraki yıl diğer şehir nüfusuna kayıtlı vatandaşlarımız bu defa kendileri organizasyon yaparak, kendi akraba ve dostları ile Malatya geleceklerdir. Neler söylemek istersiniz.

 9. 15

  06.02.2020 15:30:05

  Malatya içinde genel manada Turgut ÖZAL zamanında ki Malatya İstanbul kaynaşması yok edildi, bunun sebepleri nelerdir. Artık İstanbul'daki Malatyalılar Malatya ya gelmeden Malatya günlerini gecelerini İstanbul'da organize eder hale geldiler. Oysa ki yeni doğan çocuklar , genç nesilden an ava babası Malatyalı olup da Malatya'yı görmeyenler var. oysa ki il dışında ki insanların yanlarına komşularını alarak Malatya ziyarete gelmeleri çok önemli, bunun önü açılmış olsa

 10. 14

  06.02.2020 15:28:30

  acaba Turgut Özal üniversitesi milli ve yerli tarımın gelişmesi için eline geçecek fırsatı kaçırıyor mu, şehir ikiye bölünmüş gibi sanki Battalgazi'de üniversite Yeşilyurt'a kaydırılacak gibi bir algı var. her ne kadar hocalar bunun böyle olmadığını söyleseler de, aslında sorumuz Turgut Özal üniversitesi konumu itibari ile güneydoğu ve doğu Anadolu'yu kapsayacak bir şekilde bir tarım üniversitesi olma yönünde hareket etse nasıl olur. bu konudaki düşünce ve önerilerinizi öğrenebilir miyiz.

 11. 13-

  06.02.2020 15:27:22

  Aslında Malatyada gençlere gelecek vadediyor, yangın bombası projesinin bir Malatyalıya ait olması , Sayın Ahmet KIZILAY’ın elektrikli otomobil sanayisine eleman yetiştirecek okul açması, bunlar çoğaltılabilir, bu konuda neler söylemek istersiniz. Şehrimizde iki üniversite var ancak Turgut ÖZAL Üniversitesinin kurumsal bir yapıya kavuşması, Türkiye'de adından söz ettirecek başarılara imza atması biraz zaman alacak, kolay değil, sağlık turizminde İnönü üniversitesi Turgut özal tıp merkezi ile bir yerlere geldi

 12. 12

  06.02.2020 15:19:56

  Malatyalıların birlikte hareket edememeleri sayasında güçlü bir lobicilik faaliyeti yürütemedikleri oysa ki Karadeniz lobisi sayesinde çok önemli yatırımların başka şehirlere kaydığını biliyoruz. Yazılarınızda sürekli Malatya’da asayiş sorunu olduğunu yazıyordunuz (ben şahsım olarak pek de size katılmasam da) zaman size haklı çıkardı artık Malatyada artık asayiş borunu var diye yazmıyorsunuz. Malatyaya yeni atanan emniyet müdürü kısa sürede Malatyalıların gönlüne taht kurdu, dört dörtlük adam gibi bir adam. il emniyet müdürü ile röportajınızı ne zaman okuyacağız.

 13. 11

  06.02.2020 15:17:54

  İstanbul ve Malatya'daki İşadamlarınızın birlikte hareket ederek Malatyaya özel bir çözüm bulabilirler mi örneğin Malatya Hava yolları uçak kiralanarak karşılıklı Malatya Ankara İstanbul seferleri her gün düzenlenebilir mi? yasal prosedürler tamamlanarak.

 14. 10

  06.02.2020 15:17:42

  Malatya sağlık Turizmi olma yönünde eline geçecek fırsatı kaçırıyor.Artık dünyanın her yerinden Malatya ya hasta geliyor ancak yeterli mi , hayır. Örneğin uçuk sefer sayılarının yetersiz olması, bunun sebepleri başka neler olabilir ve bu konuda neler yapılabilir. Başarılı genç vizyoner bir TSO başkanımız var,seçim sürecinde her ne kadar tarafsız olduğunuzu söyleseniz de Oguzhan Ata SADIKOĞLU’nun kazanmasında sizin yazılarınızın payı var.

 15. 9

  06.02.2020 15:15:05

  Malatya'da çok güzel bir altyapı var. Eczacılık, Farmakoloji, Araştırma Laboratuvarları, Hayvan Laboratuvarları var…Eski Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, TÜBİTAK Teşvik Ödülü'nü aldı... fırsat verilirse Hakan PARLAKPINAR hocamız kansere çözüm olacak ilacı bulabilir. Hemde Türkiye'nin ilk milli ilacını üreterek.( Hakan Parlakpınar röportajını bekliyoruz.) Milli ilacın ülkemize kazandıracağı katma değer bir google, apple, Alibaba kadar olabilir. (sadece Kenevir üretiminin üniversitelerde tıbbi medikal üretiminde kullanılmasının önünün açılması yeterli olacaktır)

 16. 8

  06.02.2020 15:13:41

  Bu ziyaretin Ramazan ÖZDEMİR’in Malatya kaldığı yerden tekrar başlaması için yeterli olur mu…bu konuda neler söylemek istersiniz, farklı bir düşünce vaya hareket tarzı olabilir mi?Sezai YILMAZ çok başarılı bir cerrah ancak onu Malatya Sevgisi burada tutuyor, yoksa Dünyanın her tarafında el üstünde tutulacak ve sahip çıkılacak başarılı bir doktor. Sizin yazılarınızda çoğu zaman Sezai YILMAZ’ın bilinmeyenlerini ve başarılarını okuma fırsatı bulduk. Aslında bu bir anlamda Sezai YILMAZ’a tanımayanlarda sizin sayenizde tanıdı diyebiliriz.

 17. 7

  06.02.2020 15:11:38

  Eski bir meslektaşınız olan Ramazan ÖZDEMİR’e en güzelinden bir boya sandığı, biraz gün Kurusu kayısı, pekmez, (Malatya ürünlerinden bir sepet hediye hazırlansa güzel olur mu) gidecek heyet Malatyalı vatandaşları temsilen gidecek. Heyet te kimler mi yer almalı ben Ramazan ÖZDEMİR’I tanıyorum diyen herkes yer almalı..(STK’lar, oda başkanları, eski yeni belediye başkanları, eski ve yeni her partiden siyasetçiler…Ramazan ÖZDEMİR’İn hayatına yön veren insanlar, Sezai YILMAZ ve gidecek kişiler çoğaltılabilir

 18. 6

  06.02.2020 15:10:22

  Malatya yapılacak güzel şeyler adına istanbulda lobi faaliyetlerinde bulunduğunuzu yazılarınızdan takip ediyoruz.(Şahin NALBANT Konukevinin Malatya Kazandırılması gibi) Ramazan ÖZDEMİR’in tekrar Malatyaya gelmesi ve hem kendi hemde Turgut ÖZAL’ın yarım kalan hayalini gerçekleştirmesi için Sayın Ahmet KIZILAY’ın önderliğinde Malatya’dan bir heyet oluşturulup Sayın ÖZDEMİR’in ziyaret edilmesi konusunda neler söylemek istersiniz.

 19. 4

  06.02.2020 15:08:55

  Malatya'ya belki bir Ramazan Özdemir daha gelmeyecek, sezai hocamın acısı dinmeyecek, sezai hocamı tekrar güldürmek içinMerhum Turgut Özalın hayali “Burası Türkiye'nin kalp ve karaciğer merkezi olacak” demişti ancak bu hayal yarım kaldı, Sayın Ramazan ÖZDEMİR Malatya’dan ayrıldı, işin üzücü tarafı sayın Ahmet KIZILAY zamanında Malatya’dan ayrılması kamuoyunda acaba Ahmet KIZILAY ile anlaşamadığı için mi Malatya'dan gitti söylentilerine neden oldu. Bu konuda neler söylemek isterseniz.

 20. 3

  06.02.2020 15:06:59

  Malatya ya alanında damga vurmuş röportajlarına yer verdiğiniz başarılı insanların başarılı hayat hikayelerinin gençlerimize örnek olması ve yol haritası çıkarması için topluca uluşacakları, bir sponsorun desteği ile kitap haline getirmeyi düşünüyor musunuz.

 21. 2

  06.02.2020 15:06:28

  Sizi sizin ağzınızdan tanıyabilir miyiz, hedefleriniz nedir, Malatya sizin için ne anlam ifade ediyor, Malatya da rayında gitmeyen meseleler nelerdir. Aslında sizinle röportaj yapma fikri Çarşamba sohbetlerinin kalitesinden ve etkisinden kaynaklanıyor. Kamuoyunun tanıdığı fakat özelini çokta kimsenin bilmediği başarılı insanlar ile röportaj dizisi yaptınız. Otuzuncusunu yayımladığınız bu röportajlar devam edeceğe de benziyor. Sayın ÇETİN 44 cü röportaja geldiğinizde bu röportajları kaçıranlar için ve

 22. kamuoyundan özür diliyorum...

  06.02.2020 15:04:39

  Kamuoyundan özür diliyorum ama çok uzun bir yorum istiyorum.Açık MektupSayın Murat ÇETİN sizinle gazetenizin takipçisi olarak bir hayali röportaj yapmak istiyorum. İstanbul'da yaşadığınızı gerek yazılarınızda gerekse yorumculardan öğrendik.Öncelikle yayın hayatına başladığınız günden beri çok mesafe kat ettiniz…şimdi Malatya’da gündemi belirleyen haberler, röportajlar, haftalık yazılara ekonomi ve siyaset yazılarınızda ekleyerek ulusal tadında bir gazetecilik başarısı gösteriyorsunuz. Bu konuda neler söylemek istersiniz.

 23. Arzu Ural

  06.02.2020 09:26:35

  Merhabalar,yazılarınızı yakından takip ediyorum ve başarılarınızın devamını diliyorum,Sezai bey ve sizleri saygı ile selamlıyorum...

 24. Ahmet çiçekli

  06.02.2020 01:01:56

  S.a Murat bey, çok kıymetli çalışmalar, ciddi yazılar, toplumun önemli bir kısmını ilgilendiren ve bilgilendiren ve böyle önemli hocalarimizi da tanımaya vesile oluyorsunuz bu anlamda değerli, anlamlı buluyorum, emeğinize ve kaleminize sağlık... Allaha emanet olun

 25. Mustafa

  05.02.2020 23:15:29

  Malatyamızın değerleri sizinle gurur duyuyoruz.Murat bey sizi ve yazdıklarınızı okudukça sizinle hemşehri olmaktan gurur duyuyorum.

 26. Serkan

  05.02.2020 22:57:40

  Hiç bir başarı tesadüf değildir. Malatya ya bu kadar canı gönülden hizmed eden. Değerli hocalarimiz Allah razı olsun. Bunların bilinmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 27. M.sait

  05.02.2020 22:42:05

  Yine harika bir yazı emeğinize sağlık Murat Bey . Sezaı hoca Malatya için değil Türkiye için büyük bir değer .

 28. Zeki Delikaya

  05.02.2020 22:27:40

  Gururumuzsun sevgili hocam sezai Yılmaz başarın sonsuz olsun selam ve sevgiyle. .

 29. Tamer

  05.02.2020 22:15:13

  İnönü Üniversitemizle gurur duyuyoruz. Rektör hoca kendisi belli aralıklarla ameliyata giriyor, Sezai hoca sabahlara kadar hastanede çalışıyor. Başarının sırrını çözmüş durumdalar, inşallah hep daha iyi olur. Malatyamız için bir gururdur.Allah devletimizden razı olsun...

 30. Saliha

  05.02.2020 20:38:13

  Yine iç ısıtan bir insan portresi. Sezai hocama da size rabbim sağlıklı uzun ömürler versin. Peygamber efendimizin hadisinde en hayırlınız insanlara faydalı olanınız der. Allah sizden razi olsun.

 31. Mustafa

  05.02.2020 19:36:44

  Bir gurur tablosu sezai hoca ve ekibi..bir șehir bu șekilde kalkīnır bor egitim hikayesi böyle yazılır..bitmiș eğitim sistemimizde sezai hoca;çöl ortasında bir su kaynağı gibi değerli....kendisine Rabbim uzun hayırlı bir ömür versin.insallah kalp damar hastanemizde olur ve ramazan hocada memleketine geri döner..

 32. Yucel

  05.02.2020 19:13:24

  Değerli hocamız Sezai bey ile bir hafta önce tanışma fırsatım oldu iş yerimize gelmişti kendisiyle tanıştım ve o gün bir arkadaşımın oğlunu Ankara'ya Hacettepe ye yolladığımızı söyledim ilk kez tanışmış biri için neler yaptığına şahit oldum ve anladım Allah bir adamı severse zirve yaptırır dedim kendi kendime bu adam sevilmez mi

 33. Salih Kahraman

  05.02.2020 18:31:10

  Çarşamba sohbetlerini sevmemin diğer bir nedeni de malatyamiz için fadakarlikla özveriyle çalışan insanları bizlere kendi anlatımlarıyla tanıtıyor olmasi..kaleminize sağlık yine tek solukta okuduğum bu röportaj olmus.

 34. Nevzat

  05.02.2020 18:18:23

  Sezai hocam ve ekibine can-ı gönülden başarılar dilerim. Hakikaten güzel bir ekip ve insanların umut kaynağı. Malatya’yı malatya yapacak elle tutulur tek şey desem yeridir. Allah Sezai hocam ve ekibine sıhhat ve afiyet versin. Sevilen bir ekip. Hocam iyiki varsın, iyiki varsınız...

 35. Ali Nevai

  05.02.2020 18:18:02

  Malatya'nın ülkede adını duyuran kıymetli bir hocamız. Başarılarınn devamını diliyorum.

 36. MustafaŞ

  05.02.2020 18:16:51

  Sezai Hocayı çok iyi tanıyorum. Ekibiyle birlikçe çok güzel işlere imzalar attılar. Malatya'nın gururu diyebilirim.

 37. Akın

  05.02.2020 16:21:54

  Sezai Yılmaz hocamızı farklı yönleri ile tanıma fırsatı bulduk. Ancak hayvandan insana nakil ilk etapta kulağa pek de hoş gelmiyor. Esasen pek ikna olmadım açıklama da yapılmış anacak bunun için biraz zaman olduğunu düşünüyorum. Ama diğer yandan da Sezai Hoca diyorsa vardır bir bildiği deyip saygı duyuyorum.

 38. Aslı

  05.02.2020 16:19:40

  Nakli Enstitüsüne nereden bakarsan bak ayrı bir kazanım. ENSTİTÜMÜZ BİR“BARIŞ PROJESİ” bölümünü heyecanla okuyup umutlandım. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemlerden geçiyoruz. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın.

 39. Perihan

  05.02.2020 16:15:20

  Çok değerli hocam sizin sayenizde birkaç yakınım sağlığına kavuştu. Bizlerden çok dua alıyorsunuz. Başarılarınızın devamını diliyorum.

 40. Hakkı

  05.02.2020 16:14:05

  2016 yılında Malatya İnönü Üniversitesi ne gelip karaciğerim temizlendi. Sağlığıma kavuştum. Önce Allah sonra sayın Sezai yılmaz hocamız ve ekibine teşekkürler

 41. Orhan Yüce

  05.02.2020 16:11:11

  Malatya Time, Malatya basınının kalem kaşıdır. İzlediği yol daima tarafsız ve çizgisi belli.Her kurumun hakkını vererek yapılan bir haber anlayışı hakim. Malatya'da doğru habercilik yapan ender kurumlardan biri olma özelliği taşıyorsunuz. Bu anlamda Sezai Hocanın Murat çetin için söylediği sözleri de düşüncelerimize tercüman oldu. Sezai Hocanın dediği gibi takiptesiniz ve çalışmalarınızı takdirle izliyoruz.

 42. Sedat

  05.02.2020 14:05:11

  Ramazan Hocanın Malatya'dan ayrılması gerçekten bir kayıp oldu. Sezai Hocanın bu anlamda yaptığı yorumları ve eksikliği dile getirmesini çok yerinde buluyorum.

 43. Ali

  05.02.2020 14:04:18

  İnsan hayatının söz konusu olduğu bir operasyondan Rekor denemesi diye bahsedilmesi çok çirkin bir ifade. Eleştiri yaparken kullanılan kelimelere daha dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Meyve veren ağaç her zaman taşlanmıştır. Yolunuz doğru ve siz bu yolda yürümeye devam edin. Başarılarınızın devamını dilerim.

 44. Hikmet

  05.02.2020 14:02:18

  Sezai YıLmaz ve ekibine yapmış oldukları hizmetlerden dolayı teşekkür ederim. Bu röportaj ile birlikte kendisini daha yakından tanımak fırsatı bulduk. Malatya'nın adını dünyaya duyurdu.

 45. Ç.TOPRAK

  05.02.2020 13:41:24

  Hocama saglik ve uzun ömurler versin.Murat hocama başarıları daimi olsun.

 46. Hasan

  05.02.2020 13:31:41

  Sezai Hoca Malatya'da kendini kanıtlamış çok önemli bir şahsiyet. Her geçen gün başarılarına başarı katıyor.

 47. Ahmet

  05.02.2020 12:26:47

  Bir Malatya markası Sezai Hocamız... Allah razı olsun kendisinden çok dua almış ve almaya devam eden bir insan. Başarınız daim olsun hocam.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

DİĞER HABERLER

Yeni Malatyaspor'a Perulu orta saha!
Spor

Yeni Malatyaspor'a Perulu orta saha!

Günün Özeti
Gündem

Günün Özeti

Malatya’da 11 kişi vefat etti
Vefat

Malatya’da 11 kişi vefat etti

Web tapu uygulaması başladı
Gündem

Web tapu uygulaması başladı

O fabrika bu yıl hizmete girecek!
Gündem

O fabrika bu yıl hizmete girecek!

Millet Bahçesi Ekim’de hizmette!
Gündem

Millet Bahçesi Ekim’de hizmette!

Gürkan: 'Kamuoyunun talebini kulüp başkanına ilettik'
Video

Gürkan: 'Kamuoyunun talebini kulüp başkanına ilettik'

Baruş: 'Yeni tedbirler alabiliriz'
Gündem

Baruş: 'Yeni tedbirler alabiliriz'

Baruş: Topyekûn mücadele edilmesi gerek
Gündem

Baruş: Topyekûn mücadele edilmesi gerek

Çınar: “Dev yatırımlarımıza yenisini ekleyeceğiz”
Gündem

Çınar: “Dev yatırımlarımıza yenisini ekleyeceğiz”

Sadıkoğlu, “Kiralar pandemiye göre revize edilmeli”
Ekonomi

Sadıkoğlu, “Kiralar pandemiye göre revize edilmeli”

Kızılay: Tedbir önler
Sağlık

Kızılay: Tedbir önler

Bir transfer daha!
Spor

Bir transfer daha!

İçişleri Bakanlığı valilikleri uyardı!
Gündem

İçişleri Bakanlığı valilikleri uyardı!

Çok sayıda silah ele geçirildi!
Asayiş

Çok sayıda silah ele geçirildi!

11 Ağustos altın fiyatları
Ekonomi

11 Ağustos altın fiyatları

Günün Ayet ve Hadisi
Gündem

Günün Ayet ve Hadisi

Günün Özeti
Gündem

Günün Özeti

Köylüler çileden çıktı!
Gündem

Köylüler çileden çıktı!

Malatya’da 13 kişi vefat etti
Vefat

Malatya’da 13 kişi vefat etti

Kayısılar son kez tezgahta
Gündem

Kayısılar son kez tezgahta

Gürkan: “Bütün araçlarımız yenileniyor”
Video

Gürkan: “Bütün araçlarımız yenileniyor”

Restorasyonun yüzde 30'u tamamlanabildi
Gündem

Restorasyonun yüzde 30'u tamamlanabildi

Çınar: “850 evin enerji ihtiyacını gidereceğiz”
Gündem

Çınar: “850 evin enerji ihtiyacını gidereceğiz”