Gündem
Malatya Time
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Malatya'da Cumhuriyet Bayramı!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97'inci yıl dönümü, Malatya ‘da da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanırken, yapılan konuşmalarda 15 Temmuz darbe girişimi ve Türkiye üzerine oynanan oyunlar dile getirildi. Pandemi nedeniyle tebrik kabulleri açık havada yapıldı.

HABER MERKEZİ-MALATYA 

Malatya Valiliği önünde düzenlenen törende, Vali Aydın Baruş tarafından tebriklerin kabulü yapıldı. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Vali Baruş,15 Temmuz darbe girişimine de vurgu yaptı.

M_113

 

"ÖNEMLİ SORUMLULUKLARIMIZ VAR"

Vali Baruş,”Bugün Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde onurlu ve özgürce yaşama şansına sahip fertler olarak, bu toprakları kanlarıyla sulayarak bizlere vatan kılan şehit ve gazilerimize, gelecekte bu ülkede yaşayacak olan nesillere karşı çok önemli sorumluluklarımız var. İstiklal Savaşı yıllarında atalarımız, sadece ülkemizi bölmek ve milletimizi tarih sahnesinden silmek isteyen güçlere karşı mücadele etmediler. Onlar aynı zamanda, egemen güçlere boyun eğerek varlığını devam ettirebileceğini düşünen işbirlikçilere karşı da mücadele ettiler. Tarih boyunca olduğu gibi bugün de, Türk Milletinin bu topraklar üzerindeki hâkimiyetini ve birlik ve beraberlik içerisinde yaşamasını hazmedemeyenler var. Türkiye'nin her geçen gün güçlü bir ülke olmasını ve dünyanın mazlum milletleri için umut kaynağı haline gelmesini istemeyen dış güçler, bu vatan toprakları üzerinde onurlu bir şekilde yaşamanın değerini bilmeyen, özgürlük ve bağımsız bir ülkede hayat sürmenin bedelini ödemek istemediği için egemen güçlerin vesayeti altında yaşamaya razı olan köle ruhlu işbirlikçileri varlıklarını devam ettiriyorlar. Bunun en bariz örneğini 15 Temmuz 2016'da yaşadık. Milletimizi ve iradesini esaret altına almak için, milletimizin silahlarıyla yine milletimize hayasızca saldıran hainlerin düzenlediği darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kaldık. Bu millet ne kadar asil bir millet olduğunu bir kez daha tüm dünyaya ispatladı. Atalarının manevi mirasının kalplerine nakşettiği bağımsızlık ruhuyla ayağa kalktı ve istiklal mücadelesinde olduğu gibi bugün de, bu milleti esir almak cüretine kalkışanlara bedelini ödetti. Ne mutlu bizlere ki, İstiklal Savaşımızı zafere ulaştıran milli mücadele ruhu bugün de dimdik ayaktadır” diye konuştu

"TÜRKİYE'Yİ BÖLMEK İSTİYORLAR"
30 yıla aşkındır Türkiye'yi terör oluşturarak bölmek isteyenlerin olduğunu vurgulayan Baruş, “30 yıla aşkıdır ülkemizi ve milletimizi bölmek isteyen PKK/KCK/PYD adı altındaki bölücü terör örgütlerine karşı askerimizin, polisimizin, jandarmamızın yurdumuzun dört bir köşesinde, Irak'ta, Suriye'de verdiği cansiperane mücadeledeki kararlılık ve fedakarlık anlayışı hep bu ruhun yansımalarıdır. Temel hasletimiz olan bu ruhla; genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını korumak ve yüceltmek şehitlerimize ve gazilerimize vefa borcumuzdur. Türkiye Cumhuriyeti'ni dünyanın en medeni ve müreffeh ülkelerinden biri haline getirmek için gece gündüz çalışmak hem atalarımıza hem de gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzdur” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmanın ardında tören, bando ve mehteran konseri ile sona erdi.

HEKİMHAN'DAKİ TÖREN
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Hekimhan'da de törenle kutlandı.
Cumhuriyet Bayramıtöreni, Sakarya Ortaöğretim Okulu bahçesinde yapıldı. Programa İlçe Kaymakamı Muhammet Öztaş, Belediye Başkanı Turan Karadağ ile birlikte mülki erkân ve vatandaşlarda katıldı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ilçe Kaymakamı Muhammet Öztaş yaptı, Öztaş yaptığı konuşmada; “Bugün, ebediyete kadar yaşayacak olan devletimizin, yönetim sisteminin adının konduğu gün olan, 29 Ekim 1923 tarihinin 97. Yılını kutluyoruz. Bu gün, Yüce Türk Milletinin, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kenetlenerek, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun, tüm Dünya ya ilan ettiği günün yıldönümünü, Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz. Hepimize kutlu olsun” dedi.
Program Okulların hazırladıkları şiirlerin okunmasıyla sona erdi.

DARENDE'DEKİ TÖREN 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97'nci kuruluş yıl dönümü kutlamaları Malatya'nın Darende ilçesinde de yapıldı.
Hükümet konağı önündeki törene, Kaymakamı Malik Çalışır, Belediye Başkan Vekili Cuma Bayram, Cumhuriyet Savcısı Emre Kiremitçi, Milli Eğitim Müdürü Fevzi İnce, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Darende Kaymakamı Malik Çalışır yaptı.
Çalışır, 15 Temmuz darbe girişimine de temas etti. Çalışır, “Birlik ve beraberlik içerisinde hareket edip ortak hedefler doğrultusunda kenetlenmenin başarıldığı sürece Türk milletinin ulaşamayacağı hiçbir hedefin bulunmadığının en somut örneğidir. Cumhuriyetimiz yükselişini sürdürürken yakın zamanda yaşadığımız 15 Temmuz hain darbe girişimi, son günlerde güneyimizde oynanan senaryolar, doğu Akdeniz de milletimize dayatılmaya çalışılan zorbalık gibi sorunların üstesinden gelindi. Bu süreçte her zamankinden daha çok milli birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz günlerin içerisinde olduğumuzu unutmadan Cumhuriyetimize sahip çıkmak ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak fedakarlıkta bulunmak gerektiğinde mücadele etmek hepimizin müşterek vazifesidir” dedi.

ARGUVAN'DAKİ TÖREN 
Arguvan ilçesinde de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları pandemi nedeniyle Kaymakamlık önünde tebrikler kabul edildi. Nazım Hikmet meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu ve göndere bayrak çekildi.
Burada konuşan ilçe Kaymakamı Gökhan Dolaş, “Gönül isterdi ki çocuklarımızın gösterileri ile yürüyüşlerle türlü etkinliklerle bayramımızı daha coşkulu bir şekilde kutlayalım. Ancak malumlarınız olduğu üzere pandemi sebebiyle kısıtlı etkinliklerle bu güzel günleri kutlamak zorunda kalıyoruz” ifadelerini kullandı.
Dolaş, “İnşallah en kısa zamanda vatandaşlarımızın da dirayeti ve bizlere olan sağlıkçılarımıza olan katkılarıyla bu günleri de geride bırakacağımıza inanıyorum. Bugün küllerinden doğan ve ilelebet payidar olacak olan devletimizin Cumhuriyet ile taçlandığı gündür. Bugün gidilip dönülmeyen Yemen'den, Balkanlar'dan, Kafkaslardan, nice güneşlerin battığı Çanakkale'den, Dumlupınar'dan, Kahraman Maraş'tan, Şanlıurfa' dan, Sarıkamış'tan ve dahi bütün yurtta yükselen vatan sağ olsun nidalarının karşılık bulduğu gündür”dedi
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programına, Arguvan Kaymakamı Gökhan Dolaş, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, İlçe emniyet ve ilçe jandarma yetkilileri, parti başkanları, daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

F_47

BAŞKAN KAZGAN CUMHURİYET BAYRAMI DOLAYISIYLA BAYRAK DAĞITTI 

Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, ilçe esnafını ziyaret ederek, maske ve Türk bayrağı dağıttı.
Başkan Kazgan, ilçe merkezinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. İçerisinde Türk bayrağı, maske ile mevlit kandili dolayısıyla hazırlanan paketlerin yer aldığı setleri dağıttı. Ziyaretde esnaf ile sohbet eden Başkan Kazgan esnafın Mevlit Kandilini ve Cumhuriyet Bayramı kutladı. Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulunan Başkan Kazgan, "Milletimizin tek yürek, tek bilek olarak tarihe not düşürdüğü Kurtuluş Savaşı destanı büyük fedakarlıklar ve kahramanlıklar öyküsüdür. Tek bayrak, tek millet, tek devlet anlayışıyla kurulan, demokrasi ve halk iradesiyle taçlandırılan Cumhuriyetimiz, Türk Milleti'nin ebedi varlığı ile ilelebet devam edecektir. Bağımsızlık, karakteri olan böyle necip, böyle kahraman bir milletin mensubu olmaktan iftihar ediyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyor, Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum" diye konuştu

M_115

29 EKİM'DE ÇOCUKLARIN OYUNCAK SEVİNCİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıldönümü kutlama etkinlikleri münasebetiyle çocuklara çeşitli hediyeler dağıtılıp, bilgilendirme yapıldı.
Malatya-Sivas Devlet Karayolu Sütlüce Jandarma Yol Kontrol Noktasında, Malatya İl Jandarma Komutanlığına bağlı jandarma trafik ekipleri tarafından araçlar kontrol edildi. Trafik Tim Komutanı Jandarma Astsubay Murat Dilek tarafından araçlarda bulunan çocuklara trafik kuralları ile ilgili bilgilendirme yapılarak trafik dedektifleri kartları dağıtıldı. Astsubay Murat Dilek, çocuklara araçlara biner binmez emniyet kemerlerini takmalarını, sürücülerin kural ihlali yapmaları durumunda 156 Jandarma İmdat hattına ihbar etmelerini istedi. Çocuklara Türk Bayrak logolu balon, Jandarma Trafik logolu boyama kitabı ve Trafik Dedektifleri kartları dağıtıldı.
Daha sonra Covid-19 korona virüs tedbirleri kapsamında araçlarda bulunan yolcu ve sürücülere maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmeleri istenildi.

N_64YORUMLAR

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

DİĞER HABERLER

Günün Özeti
Gündem

Günün Özeti

Malatya’da 18 kişi vefat etti
Vefat

Malatya’da 18 kişi vefat etti

Kentte gündüz vakti silahlar konuştu!
Asayiş

Kentte gündüz vakti silahlar konuştu!

Gürkan, pandemi paketini açıkladı
Gündem

Gürkan, pandemi paketini açıkladı

Kartlar iptal!
Gündem

Kartlar iptal!

İki şirkette sermaye artırımına gidildi
Gündem

İki şirkette sermaye artırımına gidildi

İnönü'de şüpheli paket alarmı!
Asayiş

İnönü'de şüpheli paket alarmı!

Toplantı yüzde 30 zamla sonuçlandı
Ekonomi

Toplantı yüzde 30 zamla sonuçlandı

Kahtalı: Süreci iyi yönettik
Gündem

Kahtalı: Süreci iyi yönettik

Sadıkoğlu: Gaziantep'i örnek alın
Ekonomi

Sadıkoğlu: Gaziantep'i örnek alın

Geleceğe Nefes Ol!
Gündem

Geleceğe Nefes Ol!

2 Aralık altın fiyatları
Ekonomi

2 Aralık altın fiyatları

Bir mahalle karantinaya alındı!
Sağlık

Bir mahalle karantinaya alındı!

Günün Ayet ve Hadisi
Gündem

Günün Ayet ve Hadisi

Nogay: “Son güne bırakmayalım”
Ekonomi

Nogay: “Son güne bırakmayalım”

Aynı yolda 39'uncu can!
Asayiş

Aynı yolda 39'uncu can!

Malatya 3,3 ile sallandı
Gündem

Malatya 3,3 ile sallandı

Günün Özeti
Gündem

Günün Özeti

Malatya’da 20 kişi vefat etti
Vefat

Malatya’da 20 kişi vefat etti

Gündem maddeleri karara bağlandı
Gündem

Gündem maddeleri karara bağlandı

Daha ilk günden...
Gündem

Daha ilk günden...

Bu imkandan 31 Aralık'a kadar yararlanabilirsiniz
Gündem

Bu imkandan 31 Aralık'a kadar yararlanabilirsiniz

Gürkan: “Hizmetler vatandaşların ayağına gidecek”
Gündem

Gürkan: “Hizmetler vatandaşların ayağına gidecek”

'Denetimsizlik var'
Ekonomi

'Denetimsizlik var'