Gündem
Malatya Time
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Kurum: '1,5 milyon konutun geri dönüşümü sağlanacak'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sivrice depremi sonrası Malatya’da yapımına başlanılan deprem konutlarında incelemelerde bulundu. Bakan Kurum, Türkiye’de her yıl 300 bin konutun geri dönüşümünün gerçekleştirilerek amaçlarının 5 yılda 1,5 milyon konutu acil öncelikli olarak geri dönüştürülmesi olduğunu söyledi.

HABER MERKEZİ-MALATYA 

24 Ocak'ta Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede başlatılan deprem konutları hızla yükselirken, Malatya'ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

A_848

BAKAN KURUM, MALATYA'DA DEPREM KONUTLARINI İNCELEDİ 
Elazığ'dan helikopter ile depremin yıkıcı etkisinin en fazla olduğu Malatya'nın Pütürge ilçesine gelen Bakan Kurum, burada Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve AK Parti Malatya milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Hakan Kahtalı, Ahmet Çakır ve Öznur Çalık ile birlikte çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Burada TOKİ tarafından yapımı süren konutlar hakkında da bilgiler alan Bakan Kurum, basın mensuplarına yaptığı açıklamada yıl sonuna kadar konutların hak sahiplerine teslim edileceğini ifade etti.
24 Ocak'ta yaşanan deprem sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları ile hemen bölgeye geldiklerini ve vatandaşların yaralarının sarılması için ilgili bakanlıklar ile birlikte bir çalışma başlattıklarını ifade eden Kurum, barınma sorunun çözümü noktasında hemen projelere başladıklarını söyledi.

B_518

MALATYA'DA 7 AYRI PROJE YÜRÜTÜLÜYOR 
Hem Elazığ hem de Malatya'da deprem konutlarının yapımının sürdüğünü kaydeden Kurum, Malatya'da 7 ayrı proje yürütüldüğünü dile getirdi. Doğanyol, Pütürge, Battalgazi, Kale ve Yeşilyurt ilçelerinde konut projelerinin yapımının sürdüğünü ifade eden Kurum, “Bu anlamda Malatya'da toplamda 4 bin 244 konutun yapım sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu süreçte 48 bin binada hasar tespit çalışması gerçekleştirildi. Çok hızlı bir şekilde 36 bin bağımsız bölümün hasar tespit çalışmaları tamamladı. Bu çalışmalar sürerken de tüm projeleri sahada başlatarak vatandaşlarımıza söz verdiğimiz gibi 1 yıl içerisinde tüm konutları bitirme gayretin içerisinde olacağız” dedi.
Deprem bölgesinde 2 bin 400 konutun inşasına başlanıldığını kaydeden Bakan Kurum, şu an Malatya'da 5 ilçede süren deprem konutlarının tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımı ile teslimlerini gerçekleştireceklerini söyledi.
Deprem sonrası afetzede vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi adına tüm projeleri hızlı bir şekilde başlattıklarının altını çizen Kurum, “Bölgede zemin artı 2 veya 3, tarım köy uygulamaları, tek katlı, ahırları yanında, yöresel mimara uygun tasarımlar yapılıyor” şeklinde konuştu.

C_222

KONUTLARIN YAPIMINA BAŞLANILDI 
Türkiye'de uygulamaya konulan 100 bin sosyal konut projesi ile ilgili de bilgilere veren Bakan Kurum, kura çekimlerinin başladığını belirterek etaplar halinde konutların yapımına başlanıldığını dile getirdi.Proje kapsamında Malatya'da 678 adet sosyal konut projesinin yapılacağını da aktaran Kurum, kura çekiminin önümüzdeki hafta içinde yapılacağını ve sonrasında konutları hızlı bir şekilde teslim etmeye çalışacaklarını dile getirdi.Aynı şekilde yine tüm şehirlerde millet bahçelerinin de yapımının sürdüğünü kaydeden Bakan Kurum, Malatya'da eski stadyum alanında 56 metrekare alana yapılan millet bahçesinde inşaat çalışmalarının sürdüğünü ve yıl sonuna kadar bitirileceğini söyledi.

E_42

600 MİLYON TL YATIRIM GERÇEKLEŞTİRİLECEK 
Şehirlerde alt yapı çalışmalarının da sürdüğünü dile getiren Bakan Murat Kurum, Malatya'da da hem depremde hasar gören hem de ihtiyaç duyulan alanlarda İller Bankası ve Malatya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 600 milyon TL yatırımın gerçekleştirileceğini ifade etti.
Malatya'da uzun yıllardır süren kentsel dönüşüm projesine de değinen Bakan Kurum, “Haziran ayında yapılacak ihale ile hızlı bir şekilde bu projemiz de yapılacak. Hedefimiz her yıl 300 bin konut geri dönüşümü sağlamak. 5 yılda acil öncelikli dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamaktır. Türkiye'nin her yerinde dönüşüm diyoruz. Yerinde, gönüllü ve hızlı diyoruz. Bu doğru örnekleri vatandaşlara anlatmak şartıyla da ülkemizdeki yapı stokunu da kararlı bir şekilde yenilemiş olacağız” diye konuştu.

A_850

BAKAN KURUM YAPIMI DEVAM EDEN PROJELERİ İNCELEDİ 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz Ocak ayında yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremin ağır hasara yol açtığı Malatya'da depremzedeler için yapılan konutları yerinde inceledi. Pütürge ilçesindeki incelemelerinin ardından helikopter ile Kale ilçesine geçen Bakan Kurum ve beraberindekiler, burada yapılan konutları inceledi. Örnek daireleri gezen Kurum, gördüğü bazı eksiklileri de yetkililere iletirken, buradaki depremzede vatandaşlarla da sohbet etti. Daha sonra Battalgazi ilçesinde Gelincik Tepesi mevkiinde yapımı süren konutları inceleyen Bakan Kurum, şantiye yetkililerinden çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldı. Son olarak Battalgazi ilçesinde stadyumun yerine inşa edilen Millet Bahçesi'ni ziyaret Bakan Kurum, burada da inşaat çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Türkiye'nin her bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmaları yürüttüklerini ifade eden Bakan Kurum, “Bu anlamda Malatya, Elazığ, İstanbul, Ankara'da kentsel dönüşüm çalışmaları bizim için çok önem arz ediyor. Biz bu anlamda söz verdiğimiz şekliyle vatandaşlarımızın sağlam, güvenli konutlarda oturana dek tüm belediye başkanları, valilerimiz, milletvekillerimiz ile bu süreci götüreceğiz” diye konuştu.

B_520

11. AYDA BURAYI AÇACAĞIZ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları ile 81 ilde 81 milyon metrekare alanda millet bahçesi yapılması için harekete geçtiklerini ifade eden Kurum, şu ana kadar 71 ilde 44 milyon metrekare alanda 204 millet bahçesi için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. 22 millet bahçesini tamamladıklarını aktaran Kurum, kalan projelerin de yapım aşamasında olduğunu belirterek, 2023'e giden yolda 81 ilin tamamında millet bahçelerini hizmete açacaklarını söyledi. Malatya'da da 43 bin metrekare alanda inşa edilen millet bahçesinin kentin önemli bir yaşam alanı olacağını ifade eden Kurum, “11'inci ayda burayı açacağız. İçerisinde millet kıraathanesi, yürüyüş yolu, bisiklet yolu, gölet ve kapalı otoparkımız olacak. Bu çerçevede çalışmaları hızlı bir şekilde yürütüyoruz” dedi

C_223

TAKİPTEYİZ 
Malatya'da 600 milyon TL yatırım bedeli ile alt yapı çalışmalarının da yapılacağını ifade ede Kurum, Beydağı Mahallesi'ndeki 500 konutluk kentsel dönüşüm projesinin ise Haziran'da ihalesinin yapılacağını ve 1,5 yılda yapımının tamamlanacağını sözlerine ekledi.
Şehirlerin yaşam kalitesini yükseltmek, vatandaşın sosyal ihtiyaçlarının giderilmesi adına tüm ekipleri ile gece gündüz demeden çalışacaklarını belirten Bakan Kurum, yürütülen projeleri de bakanlık olarak yakından takip ettiklerini söyledi.

E_43

İNCELEME GEZİSİNE KATILANLAR 
Bakan Kurum'a inceleme gezisi sırasında Bakan Yardımcısı Fatma Varank, İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük, TOKİ Başkanı Ömer Bulut'tun yanı sıra Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Milletvekilleri Hakan Kahtalı, Ahmet Çakır, Bülent Tüfenkci ve Öznur Çalık, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder de eşlik etti.YORUMLAR

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

DİĞER HABERLER

71 Arap tayı Bursa Karacabey’de satılacak
Gündem

71 Arap tayı Bursa Karacabey’de satılacak

251 şehit için 251 ünite kan bağışladılar
Gündem

251 şehit için 251 ünite kan bağışladılar

3 zanlı kıskıvrak!
Asayiş

3 zanlı kıskıvrak!

Kitabı çıktı!
Kültür - Sanat

Kitabı çıktı!

Muhtemel ilk 11'ler belli oldu
Spor

Muhtemel ilk 11'ler belli oldu

Eğitimler başlayacak!
Eğitim

Eğitimler başlayacak!

13 Temmuz altın fiyatları
Ekonomi

13 Temmuz altın fiyatları

Karaman: 'Kaliteyi yükseltecek yabancılar olmalı'
Spor

Karaman: 'Kaliteyi yükseltecek yabancılar olmalı'

Günün Ayet ve Hadisi
Gündem

Günün Ayet ve Hadisi

Çöşnük Kavşağında kaza!
Gündem

Çöşnük Kavşağında kaza!

‘Rota Malatya’ ile dünyaya açılıyoruz!
Gündem

‘Rota Malatya’ ile dünyaya açılıyoruz!

Günün Özeti
Gündem

Günün Özeti

Basın mensuplarının test sonuçları açıklandı
Spor

Basın mensuplarının test sonuçları açıklandı

Vali Baruş'tan tam not!
Gündem

Vali Baruş'tan tam not!

Yavruları sütle beslediler
Gündem

Yavruları sütle beslediler

Beşiktaş kafilesi Malatya'da!
Spor

Beşiktaş kafilesi Malatya'da!

Yetiştiriciler dertli!
Gündem

Yetiştiriciler dertli!

İlk hasat yapıldı!
Gündem

İlk hasat yapıldı!

Türkiye 1'incisi Malatya’dan!
Gündem

Türkiye 1'incisi Malatya’dan!

Başkan Çınar, önerileri dinledi
Gündem

Başkan Çınar, önerileri dinledi

Beşiktaş, Malatya’ya hareket etti!
Spor

Beşiktaş, Malatya’ya hareket etti!

İlçede ilk kez...
Gündem

İlçede ilk kez...

Doğan: Geçim kaynağımız gitti
Gündem

Doğan: Geçim kaynağımız gitti

Beşiktaş’a Burak ve Gökhan şoku!
Spor

Beşiktaş’a Burak ve Gökhan şoku!