Gündem
Malatya Time
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Malatya'dan yardım eli

Anadolu Selçuklu Ocakları’nın girişimi ile Türkmen Dağı, Afrin ve El-Bab’a yardım gönderildi.

HABER MERKEZİ-MALATYA

Anadolu Selçuklu Ocaklarının girişimi ile toplanan yardım malzemelerini taşıyan konvoy, Türk Kızılayı'nın aracılığı Suriye'nin Afin ve El-Bab bölgesine doğru dualarla yola çıktı.

TÖRENE KATILANLAR
Malatya Büyükşehir Belediyesi yanında gerçekleştirilen uğurlama törenine AK Parti Milletvekili ve MKYK üyesi Bülent Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, MTB Başkanı Ramazan Özcan, Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu, Anadolu Selçuklu Ocakları Genel Başkanı Ayettullah Geçen ve vatandaşlar katıldı.

1_201

YARDIM KONVOYU MAĞDUR VATANDAŞLARA GÖNDERİLDİ
Programda ilk olarak söz alan Anadolu Selçuklu Ocakları Genel Başkanı Ayetullah Geçen, yardım konvoyunun, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonları ile terörden arındırdığı bölgelerde yaşayan mağdur vatandaşlara gönderildiğini söyledi.
Sınır ötesindeki mağdur ve mazlumlara destek vermeye çalıştıklarını dile getiren Geçen, “Biz sınırlarımızın ötesinde ki soydaşlarımıza, kandaşlarımıza, dindaşlarımıza gerekli katkı ve desteği yapmaya çalışıyoruz. Ola ki devletimize, vatanımıza, milletimize ve bayrağımıza göz diken emperyalist güçlere ve o hayallerine de oraları zindan etmesini de iyi biliriz İnşallah. Bu bağlamda çalışmalarımız devam edecek. Nerede bir mazlum var, nerede bir mağdur varsa inşallah onların yanında olacağız” dedi.

MALATYA EN BÜYÜK ÖRNEKLERDEN BİRİ
Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu ise iç savaşın sürdüğü Suriye'de mazlum ve mağdur olan halkın ihtiyaçlarını gidermek için Türk milletinin her zaman mücadele ettiğini belirterek “Malatya'da en büyük örneklerden birisi, hep ilk olmuştur. Bundan önceki yıllarda da olduğu gibi Malatya'daki insanlarımız hep koruyucu yaklaşmış ve hep birlikte Anadolu Selçuklu Ocakları bu seneye mahsus değil yıllardır yanımızda, yıllardır Türk Kızılayı'nın yanında, yıllardır yardımlarını Türk Kızılayı'na teslim ediyor” ifadelerine yer verdi.

"KAMPANYAYA DESTEK SUNMAYA ÇALIŞIYORUZ"
Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan'da, iş dünyası olarak bu kampanyaya destek sunmaya çalıştıklarını dile getirerek “Bunlar çok önemli organizasyonlar. Türk milletinin dünyada belki en önemli özelliklerinden bir tanesi kendi soydaşlarının ve dindaşlarının bulunduğu bölgelerde uğramış olduğu haksızlık ve hukuksuzluklara karşı sürekli burada kendi sınırları içerisinde bölgeye yardım etmek için canla başla mücadele eden bir özelliğimiz var. Cenabı Allah birliğimizi, dirliğimizi daim etsin Rabbim bu tür yardımların sayısını arttırsın” şeklinde konuştu.

2_171

FARKINDALIK YAŞIYORUZ
Daha sonra söz alan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise Malatyalıların mazlumlara yardımda her zaman en önde yer aldığını ifade ederek, “Bizler de bu şekildeki organizasyonlara her daim katkı sunmuşuz, her daim beraber olmuşuz onlarla birlikte hareket etmişizdir. Anadolu Selçuklu Ocakları özellikle son dönemlerde bunu her yıl rutin hale getirdi ve bunu çok iyi organizasyonla güzel yardımlarda bulunuyorlar. Bir anlamda da diğer insanlarımıza örnek teşkil ediyorlar gerçekten dünyanın neresinde olursak olsun Kızılay'ımızda bu anlamlı organizasyonları yerine ulaştırarak bu farkındalığı hepimize yaşatıyor ve gösteriyor. Kızılay'ımıza da ben ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

"MALATYA MAZLUMLARIN YANINDA YER ALIYOR"
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'da Malatya'nın her daim mağdur ve mazlumların yanın da yer alan bir şehir konumunda olduğunu dile getirerek, “Bu organizasyonları Selçuklu Ocaklarımız ve Türk Kızılayı'mız sürekli yapmaktadırlar. Anadolu Selçuklu Ocaklarımıza ve üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah buradaki malzemeler oraya gidecek, karınca kararınca önemli olan Hz. İbrahim ve karınca misali tavrımızı belirtmektir. Dosta güven verdiği gibi düşmanı da hesap yapma noktasından bu bir ders niteliğindedir. Bu tip dersi hazırlayan bu güzel orduyu hazırlayan değerli başkanımıza ve Kızılay'ımıza teşekkür ediyorum. Yardım konvoyunun sağlıklı bir şekilde ulaşmasını temenni ediyorum." İfadelerini kullandı.

3_123

SURİYE MESELESİ MİLLİ BİR MESELE
Son olarak söz alan AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ise özellikle Suriye'de güvenli bölge oluşturulması noktasında son günlerde ortaya konulan çabayı dile getirerek, “Türkiye'nin Suriye politikasında zaman geçirmeye vaktinin olmadığını görüyoruz. Çünkü oradan gelecek göç ve şu anda ülkemizde barındırdığımız Suriyeli ve yabancı sayısına baktığımızda üç buçuk milyonun çok üzerinde çıkmış durumda. Biz Suriyeli kardeşlerimize ve diğer yabancıları Ensar bilinci içerisinde kardeşlik hukuku içerisinde ekmeğimizi aşımızı paylaşarak misafir ediyoruz. Ama bir nevi Suriye üzerinden siyaset yaparak Suriye'den gelen kardeşlerimizin üzerinden siyaset yaparak oy devşirmeye çalışıyorlar. Yalanlarla, iftiralarla, algılarla Türkiye'de politika üretmeye çalışıyorlar. Oysa Suriye meselesi milli bir mesele Suriye meselesi siyasetten uzak ele alınması gereken bir mesele” dedi.

SINIFTA KALDILAR
Avrupa ülkeleri ve ABD'nin mülteci konusunda sınıfta kaldığını anımsatan Tüfenkci, “Oradaki insanlık dramına seyirci kalmıyoruz. Ama bu insanlık dramına seyirci kalan Avrupalılar, Amerikalılar veya gelişmiş dediğimiz çağdaş ülkelerin insanlık sınavı verdiğini hep beraber görüyoruz. Kendi ülkelerine 5- 10 tane sığınmacı geldi diye çelme takanlar, onlar üzerinden politik tavırlar sergilemeye çalışanlar, bugün insanlık ayıbı ile karşı karşıya. Oysa insanlığı gelip Malatya'da görmeleri lazım, Anadolu Selçuklu Derneğinde görmeleri lazım, Kızılay'da görmeleri lazım, Malatya'daki esnaf kardeşlerimizde görmeleri ve öğrenmeleri lazım” ifadelerine yer verdi.
AB'nin mülteciler konusunda taahhüt ettiği 6 milyar Euro'nun yarısını bile ödenmediğini dile getiren Tüfenkci, “Oysa buradaki kardeşlerimiz karınca kararınca misali gönlünden kopanı her ay düzenli olarak Afrin'e, El-Bab'a gönderiyor. Oradaki mazlumların yaralarına merhem olmak için gayret gösteriyorlar” dedi.

4_74

"TÜRKİYE KENDİ VATANDAŞININ EKMEĞİNDEN KESMİYOR"
Suriye'de milli menfaatlerin ve Türkiye'nin geleceğinin ön plana çıkarılması gerektiğini dile getiren Tüfenkci, şunları söyledi:
“Suriye politikasını iç meseleye kurban vermememiz lazım. İşte bu noktada da ben buradaki yardımları gerçekten anlamlı görüyorum ve bu yardımlar, İnşallah farklı algıların da oluşmasına vesile olur. Çünkü birileri zannediyor ki Türkiye misafir ettiği Suriyeliler için kendi vatandaşının ekmeğinden kesiyor, aşından kesiyor. Asla ve kata böyle bir durum olmadığını da herkes biliyor. Sosyal devleti AK Parti döneminde en üst şekilde yaşayan ve yaşatan da yine AK Parti ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. Ben yine bu noktada emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum”

MALZEMELER UĞURLANDI
Konuşmaların ardından Anadolu Selçuklu Ocakları ile Esnaf ve Sanatkarlar İşadamları Derneği'nin ortak çalışmasıyla Malatyalı hayırseverlerden toplanan gıda ve temel ihtiyaçların bulunduğu malzemelerinin yer aldığı yardımlar Suriye'deki Türkmen Dağı, Afrin ve Elbab'a doğru uğurlandı.YORUMLAR

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

DİĞER HABERLER

Günün Özeti
Gündem

Günün Özeti

Bu proje geçmiş ile geleceği bağlayacak
Gündem

Bu proje geçmiş ile geleceği bağlayacak

Ravcı: 'Mazeret ürettiğimiz yok'
Spor

Ravcı: 'Mazeret ürettiğimiz yok'

Derindağ: 2022 yılına kadar devam edecek!
Video

Derindağ: 2022 yılına kadar devam edecek!

Yemek ücreti iade edilecek
Gündem

Yemek ücreti iade edilecek

6 zanlı gözaltında!
Asayiş

6 zanlı gözaltında!

O merkez açılışa hazır!
Gündem

O merkez açılışa hazır!

Kurum: '1,5 milyon konutun geri dönüşümü sağlanacak'
Gündem

Kurum: '1,5 milyon konutun geri dönüşümü sağlanacak'

31 Mayıs altın fiyatları
Ekonomi

31 Mayıs altın fiyatları

Günün Ayet ve Hadisi
Gündem

Günün Ayet ve Hadisi

İç hat uçuşları başlayacak
Gündem

İç hat uçuşları başlayacak

1 Haziran’da hizmet verecekler
Gündem

1 Haziran’da hizmet verecekler

Kurum: “1 yıl içinde tamamlayacağız”
Gündem

Kurum: “1 yıl içinde tamamlayacağız”

Personel alınacak!
Gündem

Personel alınacak!

Takımda çalışmalar tekrar başlıyor
Spor

Takımda çalışmalar tekrar başlıyor

Gevrek: 'Bifouma ve Acquah'a teklifler var'
Spor

Gevrek: 'Bifouma ve Acquah'a teklifler var'

Günün Özeti
Gündem

Günün Özeti

Asker, köylülerin işlerine yardımcı oldu
Gündem

Asker, köylülerin işlerine yardımcı oldu

Veznelerde yoğunluk...
Gündem

Veznelerde yoğunluk...

Rektör, tebdili kıyafetle yolsuzluğu ortaya çıkardı!
Gündem

Rektör, tebdili kıyafetle yolsuzluğu ortaya çıkardı!

‘Son provada da yanındayız'
Eğitim

‘Son provada da yanındayız'

30 Mayıs altın fiyatları
Ekonomi

30 Mayıs altın fiyatları

Günün Ayet ve Hadisi
Gündem

Günün Ayet ve Hadisi

O ilçede yollar asfaltlanıyor
Gündem

O ilçede yollar asfaltlanıyor