Gündem
Malatya Time
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Malkoç: “Başvurulardan 17 bin 500’ünü karara bağladık'

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan müracaatları en geç altı ay içerisinde karara bağladıklarını ifade ederek, “Adalete erişimin üç unsurunun üçünü de yerine getiriyoruz. Bize yapılan 17 bin 517 başvurudan 17 bin 500’ünü karara bağladık. Yani bir yıl içerisinde hemen hemen yapılan başvuruların tümünü karara bağladık. Bu istisnai bir olaydır” dedi.

HABER MERKEZİ-MALATYA
Halkla Buluşuyor Programı çerçevesinde Malatya'ya gelen Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ve kamu denetçileri,Malatya Valiliğini ziyaret etti.

4_102

MALKOÇ BARUŞ İLE İSTİŞARELERDE BULUNDU
Vali Aydın Baruş ile istişarelerde bulunan Malkoç”Kamu Denetçiliği Kurumu Türkiye'nin en yeni, en genç, en dinamik kurumlarından bir tanesi. Bir yönüyle halk ve devlet arasında barış köprüsü, devlet ve milletimizin kucaklaşmasını temin eden bir kurum. Kamunun bir çok hizmetleri var. Bu hizmetlerin işleyişi esnasında veya kamu hizmeti veren arkadaşlarımızın eksiklerinin esnasında vatandaşımızın ortaya çıkarılabilecek şikayetlerini, mağduriyetini gidermek için böyle bir kurum ihdas edilmiş. Kamu Denetçileri Kurumu işlleyişi çok hızlı ve herhangi bir ücret alınmıyor, başvurusu çok kolay. Biz Ankara'da şikayetleri alıp inceleyip verdiğimiz kararlarla idareye rehberlik, danışmanlık yaptığımız gibi halkında avukatlığını yapıyoruz. Bunun yanı sıra hem illerde halkı dinlemek hem de sayın valimiz gibi diğer yöneticileri dinlemek ‘hizmetler nasıl gidiyor, aksayan yerler var mı, yok mu' bununla ilgili il programları düzenliyoruz. Bir bakıma Türkiye'de insanımız nasıl, şikayeti var mı, memnuniyeti var mı, daha iyisinin olması için görüş ve temennileri neler bunları alıp raporlayıp ilgililere, bakanlarımıza ve Cumhurbaşkanımıza iletmiş oluyoruz” şeklinde konuştu.

2_269

TÜRKİYE ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR
Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğini de belirten Malkoç, "Türkiye çok dinamik, hareketli bir ülke. Bu hem coğrafyasını hem tarihini hemde kültürün den geliyor. Bu coğrafyanın bize yüklediği sorumluluklar var. Cumhurbaşkanımız şu anda dünyanın en tecrübeli lideri, Türkiye'nin etrafında olup bitenleri en iyi analiz eden liderimiz. İnşallah huzur içerisinde, barış içerisinde yaşarız bu millet her şeyin en iyisine layıktır. İçer de ve dışarı da Türkiye'nin huzurunu, barışını, güvenliğini temin eden kolluk kuvvetlerimize, polisimize, Türk Silahlı Kuvettlerimize özellikle bu son gelişmelerde Allah'tan üstün başarılar, kazasız belasız hizmetler diliyorum” dedi.

3_176

MALKOÇ MALATYASPOR'A DA BAŞARILAR DİLEDİ
Valisi Aydın Baruş ise Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç'a ziyaretten dolayı teşekkür ederek, "Biz kamu hizmetlerinde vatandaş memnuniyetini esas alarak yaptığımız iş ve işlemleri yerine getiriyoruz. Fakat bu işlemlerden bazen madur oluyor, vatandaşlarımızın bu iş ve işlemlerden olumsuz etkilenmesi neticesinde haklarını hukuklarını aramak için bazı mekanizmalar kullanabiliyor. Bu bazen mahkeme yolu olabiliyor bazende idari yollarla şikayette bulunabiliyor. Kamu Denetçiliği Kurumu idarenin iş ve işlemlerine karşı idari yola başvurma anlamında vatandaşımıza son derece yardımcı olabiliyor. Bu kurum almış olduğu kararlarla aynı zamanda biz idareciler anlamında da yol gösterici oluyor” diye konuştu.

5_59

MALKOÇ, MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç ve beraberindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

1_347

MALATYA HAK VE HUKUKUN FİLİZLENDİĞİ TOPRAKLARDIR
Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç ile çok eskiye dayanan bir hukuklarının ve arkadaşlıklarının olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Malatya insanlık medeniyetinin başladığı Anadolu'yu Anayurt yapan destan şehrin adıdır. İlk devlet hayatının ilk bürokrasi hayatının başladığı, ilk hak ve hukukun yeşerdiği filizlendiği topraktır Malatya. Ombudsmanlığın başında bulunan Sayın Başkanın böyle bir medeniyet şehrinde kadim bir şehirde bu anlamda hem Sivil Toplum Kuruluşları ile yapacağı görüşmelerde hem adalet mekanizmasının işleyişi ve toplumun bilgilendirilmesi noktasında Malatya'yı ziyaret etmelerinden ve yapacakları çalışmalardan dolayı kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

MALATYA TARİHİ BİRİKİMİ OLAN BİR İLİMİZ 
Malatya'da bulunmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadığını belirten Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç ise yaptığı konuşmada, “Türkiye çok güzel bir ülke her ilin her bölgenin ayrı ayrı güzellikleri ve zenginlikleri var. 81 ilde bölge merkezi niteliğinde olan illerimiz var. Bunların başında da Malatya geliyor. Dinamik, hareketli kültürlü, bilinçli ne istediğini bilen insan yapısı, fevkalade zengin bir coğrafyası ve tarihi birikimi olan bir il Malatya. Yakın tarihimizde de önemli devlet ve siyaset adamları yetiştirmiştir. Malatya ziyaretimizde, insanlarımızın kamu hizmetlerinden memnun olup olmadıkları, istekleri, arzuları ve talepleri nelerdir bunları toplumumuzun farklı kesimlerini dinlemeyi amaçlamaktayız” diye konuştu.

2_270

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Şeref Malkoç'a Arslantepe höyüğünde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan tarihteki ilk kılıcın birebir kopyası ile kayısı hediye etti. Malkoç ise Başkan Gürkan'a işlemeli porselen ile kitap hediye etti.

MALKOÇ BASIN MENSUPLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu'na yapılan müracaatları en geç altı ay içerisinde karara bağladıklarını ifade ederek, “Adalete erişimin üç unsurunun üçünü de yerine getiriyoruz. Bize yapılan 17 bin 517 başvurudan 17 bin 500'ünü karara bağladık. Yani bir yıl içerisinde hemen hemen yapılan başvuruların tümünü karara bağladık. Bu istisnai bir olaydır” dedi.
‘Ombudsman Halkla Buluşuyor' programı kapsamında Malatya'ya gelen Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, beraberindeki kamu denetçileriyle birlikte kentteki bir otelde basın mensuplarıyla toplantıda bir araya geldi.
Malkoç, milletin eğitim, sağlık, ekonomik, yerel yönetim hizmetlerinin en iyisine layık olduğunu ifade ederek, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun da bunu temin etmeye çalışan kurumlardan birisi olduğunu belirtti.

HUZUR VE BARIŞIN TEMELİNDE ADALET VARDIR
Devletlerin temelinde adaletin olduğunu dile getiren Malkoç, “Toplumun huzur ve barışının temelinde adalet vardır. Dünyadaki bütün demokrasi, hak ve özgürlük taleplerinin altında da adalet talebi vardır. Bütün dinler, ideolojiler, inanç ve düşünce sistemleri adaleti aramak, bulmak, temin ve tesis etmek içindir. Türkiye'de çok şükür son yıllarda bu anlamda önemli adımlar atıldı. Mesela, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı bunlardan biridir. Kamu Denetçiliği Kurumu'nun kurulması bunlardan biridir. Şimdi iftiharla dolaştığımız illerde görüyoruz, illerin en görkemli binaları adliye sarayları olmuş. Hakim ve savcı sayısı eskisine göre çok daha fazla, Avrupa standartlarına yaklaştı. Bunun yanı sıra Adalet Akademisi'nin çalışmaları var. Yeni yasama başlangıcında da yargı reformu paketinin sıralı olarak gelmesinde Kamu Denetçiliği Kurumu büyük bir heyecanla buna destek vermektedir” diye konuştu.

1_352

6 AY İÇERİSİNDE KARARA BAĞLIYORUZ
Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu'na yapılan müracaatları en geç altı ay içerisinde karara bağladıklarını kaydederek, şunları belirtti: “Yasa koyucu, parlamento, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bizi düzenlerken demiş ki ‘Kamu Denetçiliği Kurumu'na yapılan müracaattan sonra kurum altı ay içerisinde bunu karara bağlar.' Dolayısıyla biz en geç altı ay içerisinde karara bağlıyoruz. Yani adalete erişimin üç unsurunun üçünü de yerine getiriyoruz. Bize yapılan 17 bin 517 başvurudan 17 bin 500'ünü karara bağladık. Yani bir yıl içerisinde hemen hemen yapılan başvuruların tümünü karara bağladık. Bu istisnai bir olaydır.”

HALKIN AVUKATIYIZ
Halkın avukatı olduklarını dile getiren Malkoç, “Türkiye her on yılda bir darbeye muhatap oluyor. En son yaşadığımız darbede 15 Temmuz darbesi. Bir felaketti. Türkiye'nin bütün savunma gücünü, toplumun bütün direncini ve refleksini felç etti bu darbe. Kamu kurumlarında birbirine itimadı zedelediler. Türkiye böyle bir zorluğu atlattı. FETÖ'nün örgütlendiği klasik devlet yapısı vardır; harbiye, mülkiye, adliye ve maliye. Devlet, omurga budur. Adliyelerde 10 binin üzerinde hakim, savcının yarısı ihraç edildi. Ama çok şükür şuanda 14 bin yeni hakim, savcı alındı. Bunların eğitimi var. Genç bir kadro oldu. Biraz tecrübe eksiklikleri var. Ama şuanda bilgiye ulaşım çok kolay. İstinaf mahkemeleri ara mahkemeler olarak kuruldu. Bu anlamda Türkiye bu zorlukları aşarken, önünde de inanılmaz bir imkan doğdu. Eğer bu genç hakim, savcılarımız iyi eğitirlerse, bu yargı reformuyla beraber iyi desteklenirlerse Türkiye bu anlamda çok büyü bir mesafe alacak.”

TÜRKİYE MESAFE ALDI 
Türkiye'nin hak ve özgürlükler alanında son 15 yılda inanılmaz bir mesafe aldığını dile getiren Malkoç, “Bunu dikkatli baktığımızda görürüz. Ama bu olayı, bu ortamı zehirleyen terör olmuştur. Avrupa sadece DEAŞ ile mücadele ederken neler yapıyor? Sadece Almanya'ya şu kadar göçmen gitti diye Merkel devrildi, Fransa zorda, Belçika'da hükümetler kurulamıyor, Hollanda'da zor kuruluyor. Ufacık terör olaylarından dolayı. Türkiye DEAŞ'la, PKK'yla, FETÖ'yle mücadele ediyor. İşte bu terör ortamı zehirlemiştir. Fikir özgürlüğünün iki tane sınırı vardır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İçtihatlarında da böyledir; bir terörü desteklemeyeceksin, teşvik etmeyeceksin. Bu fikir ve ifade hürriyetinin kırmızı çizgisidir. İkincisi de hakaret etmeyeceksin. Terörü destekleyip, şiddeti teşvik ve hakaret etmedikten sonra Türkiye'de bu noktalarda alabildiğine genişlik vardır. Avrupa'nın birçok ülkelerinden daha ilerideyiz” ifadelerini kullandı.

2_274

YAPMAMIZ GEREKEN ÇOK ŞEY VAR
Malkoç, bir gazetecinin "Türkiye'nin insan hakları konusunda geride olduğunu yönündeki sorusuna" "Türkiye'nin insan hakları açısından 112'nci sırada olduğu, bunlar doğru şeyler değil. Biz dünyanın hemen hemen her ülkesini geziyoruz. Türkiye'ye kasıtlı, bilerek yapılan bir propagandanın eseridir bu. Evet, yapmamız gereken çok şey var eksik, noksanımız var ama bu doğru değil” cevabını verdi.

TÜRKİYE'DE İŞLEYEN BİR YARGI VAR
Malkoç, bir başka gazetecinin FETÖ ile mücadeleye ilişkin sorusuna ise "Devletin dört ana unsuru vardır. Harbiye, mülkiye, adliye, maliye. FETÖ önemli ölçüde bu kurumlardan temizlenmiştir. TSK'dan, emniyetten, mülkiyede, adliyeden önemli ölçüde temizlenmiştir. Kriptolar var mıdır? 50 yıllık gizli çalışan bir örgütün elbette kripto elemanları hala vardır ama meşruiyetini, makuliyetini kaybetmiş, toplum tarafından ne olduğu bilinen bir yapı artık kolay kolay kimse iltifat, itibar edemez. O açıdan iyiyiz. Her kurumun mücadele yöntemi vardır. Siyasetin de kendine has yöntemleri vardır. Bunu siyaset kullanıyor, kullanmaya da devam edecek ama toplumun farklı kesimlerinin siyasetten bu anlamda beklentiler var. Bu beklentilere de her siyasi parti kendi çapında, içinde cevap verecek. Cevap veren, vermeyeni toplum kendi kantarında, terazisinde ölçecek değerlendirecek. Şunu memnuniyetle söyleyeyim; Türkiye'de işleyen bir yargı var. Belki bizim yargı biraz yavaş yürüyor, ağır hareket ediyor ama hafif yürürken ayağı sürtüyor ama kör değil. Yavaş gidiyor ama isabetli gidiyor. Yargıtay kararlarına bakın bunları göreceğiz” şeklinde cevap verdi.

KADIN DERNEKLERİYLE TOPLANTI YAPIYORUZ
Malkoç, bir başka gazetecinin kadın cinayetlerine ilişkin sorusuna, şöyle cevap verdi: “Toplumun sosyolojisi, davranış biçimi, ahlakı, aile içerisinde kişilerin ilişkileri, anlayışı değişiyor. Bütün tedbirlere, yasal düzenlemelere rağmen kadın cinayetleri de artıyor. Biz kurum olarak bu alanda epey faaliyetimiz var. Mesela, yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde devletin bütün bu konuyla ilgililerinin toplandığı bir program yaptık. Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin mekanizmaların daha iyi kullanılması, ikincisi kadın dernekleriyle uzun uzun toplantılar yapıyoruz. Ama maalesef bu mesele gün geçtikçe toplumun kanayan yarası haline geliyor.”

MALATYA'DA 'OMBUDSMAN HALKLA BULUŞUYOR' PROGRAMI DÜZENLENDİ

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Türkiye'nin ülke olarak şu anda iyi gittiğini belirterek, daha da ileriye gideceğini vurguladı.
Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ‘Ombudsman Halkla Buluşuyor' programı kapsamında Malatya'da bir otelde, kamu denetçileri Hüseyin Yürük, Sadettin Kalkan ve Yahya Akman ile birlikte sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldi.

1_358

 

PROGRAMA KATILANLAR

Programa Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar da katıldı.

'ÜLKE OLARAK ŞU ANDA İYİ GİDİYORUZ'
Toplantıda konuşan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, ‘'Devlet yönetimimiz hizmet için çok güzel müesseseler kurmuş. Belediyeler, kaymakamlıklar valilikler, bunlara bağlı kurumlar, bakanlıklar buradaki temsilcileri hastaneleri okulları aklınıza gelebilecek bütün kurumlar bunlar var. İşte bu kurumların bu kurumda çalışan yöneticilerin, personellerin verdiği hizmetler esnasında bir noksanlık olursa, Devleti yönetenler, parlamentomuz var. Türkiye Büyük Millet Meclisimiz demiş ki bir aksilik noksanlık olduğunda hemen mahkemeye gitmeyin. İşte orada kamu denetçiliği kurumu kurduk. Bu birimimiz ara buluculuk yapsın. Hakemlik yapsın, idare ile vatandaş arasındaki sorunları çözelim” diye konuştu.Malkoç, “Kamu denetçiliği kurumunun fazla tanınırlığı yok. Yeni bir kurum olan ama kökleri bizde olan bir kurum. Dünyadaki yaygın adı ombudsmanlık" ifadelerini kullandı.Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, "Bu millet her şeyin en iyisine layık. Millet ve ülke olarak çok şükür şu anda iyi gidiyoruz. Dünyanın en büyük havaalanını yapıyoruz. Yollarımız, hastanelerimiz, eğitim, Türkiye'de 1 milyon öğretmen var. 1 milyon sağlık görevlisi var. Bu olağanüstü bir şey. Daha da ileriye gideceğiz'' diye konuştu.

2_278

OTORİTE OLMAYAN BİR TOPLUMDA GÜVENİ SAĞLAYAMAZSINIZ
Malatya Valisi Aydın Baruş ise ‘'İnsan oğlunun toplum halinde yaşamasından beri idare var olmuştur. İdarenin şekli ise o zaman ki kültür anlayışına göre değişmektedir. Her toplumu otorite altına almıştır. Otorite olmayan toplumlarda huzur ve güvenliği sağlayamazsınız” ifadelerini kullanırken, ‘'Artık günümüzde bu otorite, demokratik otorite şeklinde tedavül etmektedir. Demokratik yönetimlerin esası ise idare ile vatandaş arasındaki güçlü bağlar kurmaktır. Vatandaş idareye güven duymazsa idare karşısında daima haksızlık yaptığını düşünürse, demokratik yönetimlerde krizlere neden olur. İşte bu güveni sağlayabilmek için demokratik yönetimler değişik yöntemler bulmuşlardır. Yargı bunlardan bir tanesidir. Vatandaş yanlış yapıldığını düşünüyorsa yargı yoluna başvurur. Sadece kişilere karşı değil, idareye de karşı. Ama bazen mahkeme süreçleri uzun sürebiliyor. Vatandaş bugünün ihtiyacına binaen idarenin yapmış olduğunu bir an önce düzeltilmesini talep edebiliyor'' diye konuştu.

3_178

GÜRKAN KAMU DENETÇİLİĞİNİN ÖNEMİNE İŞARET ETTİ
Toplantıda konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Selahattin Gürkan da, ''Avrupa Birliği kapsamında yapılan ve Malatya'nın da, bu kapsama alınıp ziyarette tercih edilmesi noktasında da başdenetçimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanırken, "Kamu başdenetiçiliğiyle ilgili kamuoyunda geniş anlamda bir bilgi var dersek doğru olmaz. Geçmiş dönemlerimizde ‘aksakallı' veya ‘ehli hukuk' dediğimiz söz bilen insanlara itibar edilmiştir. Söz bilen insanlara itibar edilmesi dediğimiz olguların yasal formata büründürülmüş şekliyle, biz ombudsmanlık veya kamu denetçiliği şeklinde ifade ediyoruz. Bu da önemli bir hadise. Bizler zaten yönetimin formal ve informal boyutuyla paralel gitmesi gerektiğine inanırız. Gerek kamu yönetiminde olsun gerek sivil toplum örgütlerinde olsun resmiyetin ve samimiyetin bir arada gittiği zaman, o kurumda bir anlam ifade eder. Sadece yazılı metinlerle hüküm vermeye kalkarsanız, o hüküm geçerli olmaz, sağlıklı olmaz ve neticeye müessir de olmaz” şeklinde konuşmasını tamamladı.

4_104YORUMLAR

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

DİĞER HABERLER

Günün Özeti
Gündem

Günün Özeti

Malatya’da 7 kişi vefat etti
Vefat

Malatya’da 7 kişi vefat etti

Çınar: Yaşam kalitesini yükseltiyoruz
Gündem

Çınar: Yaşam kalitesini yükseltiyoruz

Bıçaklı kavga!
Asayiş

Bıçaklı kavga!

Uyuşturucuya geçit yok
Asayiş

Uyuşturucuya geçit yok

Bilanço açıklandı!
Asayiş

Bilanço açıklandı!

O'nun hayatı...
Gündem

O'nun hayatı...

Esnaf bugünü bayram olarak gördü
Gündem

Esnaf bugünü bayram olarak gördü

Kaçak avlanmaya ceza!
Gündem

Kaçak avlanmaya ceza!

Bazı birimler yeni yerinde...
Gündem

Bazı birimler yeni yerinde...

İdam yasası istediler!
Gündem

İdam yasası istediler!

Poliklinik hizmeti başladı!
Gündem

Poliklinik hizmeti başladı!

1 Haziran altın fiyatları
Ekonomi

1 Haziran altın fiyatları

Bu yöntem İnönü Üniversitesi’nde geliştirildi!
Sağlık

Bu yöntem İnönü Üniversitesi’nde geliştirildi!

Onkoloji Hastanesi tamam!
Sağlık

Onkoloji Hastanesi tamam!

Çalışmalar yeniden başladı
Spor

Çalışmalar yeniden başladı

Günün Ayet ve Hadisi
Gündem

Günün Ayet ve Hadisi

Silahlar konuştu!
Asayiş

Silahlar konuştu!

'Dur' ihtarına uymayınca...
Asayiş

'Dur' ihtarına uymayınca...

Kızılay, milat oldu
Özel Haber

Kızılay, milat oldu

Günün Özeti
Gündem

Günün Özeti

Bu proje geçmiş ile geleceği bağlayacak
Gündem

Bu proje geçmiş ile geleceği bağlayacak

Ravcı: 'Mazeret ürettiğimiz yok'
Spor

Ravcı: 'Mazeret ürettiğimiz yok'

Derindağ: 2022 yılına kadar devam edecek!
Video

Derindağ: 2022 yılına kadar devam edecek!