Malatya
03 Şubat, 2023, Cuma
 • DOLAR
  18.82
 • EURO
  20.58
 • ALTIN
  1156.3
 • BIST
  4808.61
 • BTC
  23436.95$

Mimarlar Odası cami projesinin arkasında!


Mimarlar Odası cami projesinin arkasında!
Büyükşehir Belediyesi yan tarafında yapılması planlanan Cuma Mescidi son zamanlarda birçok habere konu oldu. Bilindiği üzere Malatya Time Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çetin, bu konuyu "Mimarlar Odası, camiyi neden istemez?" başlığı altında, her hafta yayımlanan Hasbihal Köşesi'ne, taşımıştı. Çetin, yazısında, bu yanlıştan dönülmesi gerektiğine işaret ederek, okurlarını bilgilendirmişti. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile görüşen Mimarlar Odası Malatya Şube Başkanı Yunus Emre Fidanel, yaptığı son açıklamada; "Mimarlar Odası Malatya Şubesi olarak cami projesinin sonuna kadar arkasındayız" dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Mimarlar Odası Malatya Şube Başkanlığını ziyaret etti. Şube Başkanı Yunus Emre Fidanel ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Başkan Gürkan, yapılan çalışmalar hakkında istişarelerde bulundu.

Mimarlar Odası Malatya Şubesine gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Gürkan, şehrin planlanması noktasında mimarların önemli işler icra ettiğini belirtti. 

İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ 

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan Cuma Mescidine Mimarlar Odası olarak destek verdiklerini vurgulayan Mimarlar Odası Malatya Şube Başkanı Yunus Emre Fidanel, “Mimarlar Odası olarak, kentsel yapılaşma alanlarında üzerimize düşen görevleri icra ediyoruz. Kurumlarımız ve belediyelerimizle iş birliği içerisinde çalışmaya gayret ediyoruz. Başkanımıza gayretlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum. Bizlerde üzerimize ne görev düşüyorsa yapmaya hazır olduğumuzu da belirtmek istiyorum. Malatya Büyükşehir Belediyesi paydaşı olarak fikirlerimizi her zaman sizlere sunmak isteriz.

"PROJENİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ"

Bilindiği üzere Büyükşehir Belediyesi yan tarafında yapılması planlanan Cuma Mescidinin proje mimarı Kevork Bey’le iletişim halindeyiz. Projenin geliştirilmesi halinde kendisine destek veriyoruz. Çok değerli ve güzel bir projenin ortaya çıktığının da altını çizmek isterim. Buranın bir an evvel Malatya’mıza kazandırmanın bizler ve Malatyalılar için değerli olduğunu biliyoruz. Sadece caminin yeri ile alakalı bazı endişelerimiz var. Bir de bu süreçte bazı basın yayın organları tarafından istemediğimiz şekilde haberleri yapıldı. Mimarlar Odası Malatya Şubesinin cami yapımına karşıymış gibi haberler yapıldı. Bu durum bizleri üzdüğü gibi gerçeği de yansıtmamaktadır. Mimarlar Odası Malatya Şubesi olarak cami projesinin sonuna kadar arkasındayız” diye konuştu.

"KATILIMCI BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIYLA ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTÜYORUZ"

Malatya’da güzel işler başarmak için katılımcı belediyecilik ilkesiyle çalıştıklarını ifade eden Başkan Gürkan, “Biz belediye olarak paydaş noktasında ve katılımcı belediyecilik anlamında sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları, sendikalar, kanaat önderleri ile birlikte şehri planlamak ve şehrin yol haritasını belirlemek için istişarelerde bulunuyoruz. İstişare kültürünün yönetimin olmazsa olmazları arasında olduğuna inanıyoruz. Zaten katılımcı belediyeciliğin temel ilkesi de bunu gerektirir.

"FİKİRLERİ ÖNEMSİYORUZ"

Yunus Emre Başkanımızın ve mimarlarımızın fikirlerini de önemsiyoruz. Eğer şehrimizi modern bir hale getirmek yaşam kalitesini artırmak için çalışmalar yapıyorsak, şehrin bütün paydaşlarıyla Malatya’mızın önünü açmamız gerekiyor. Mimarlar Odamız da bu paydaşlarımız arasında yer almaktadır.  Mimari olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda ilgili arkadaşlarımızın sizlerle görüşüp temasta bulunması, bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Netice itibariyle mimar görüşüyle ve gözüyle şehrin geleceğine yön vermek hem şehir açısından hem de şehrimizde yaşanan vatandaşlarımız için çok önemlidir. Önümüzdeki dönemde Kuzey ve Güney Kuşak yollarının tamamlanmasıyla beraber Malatya trafiği de büyük ölçüde rahatlayacaktır. Malatya’yı daha modern daha çağdaş, kimliğini ve benliğini koruyan bir şehir olma noktasında gayretlerimize devam ediyoruz” dedi.  

ÖTE YANDAN; USTA GAZETECİ ÇETİN, KONUYU ŞU SÖZLERLE KÖŞESİNE TAŞIMIŞTI: 

"Cami hususunda, en “talihsiz” şehirlerden biri Malatya’dır. Şehrin merkezinde Yeni (Teze) Cami ile Söğütlü Camii’nden başka büyük camimiz yoktur.

Elazığ’daki deprem sonrası hasar gören Yeni Cami’nin restorasyonu sırasında, Söğütlü Camii açıktı. Orası da, özellikle Cuma namazlarında yetersiz kalıyordu. Cemaat, karda-kışta sokaklarda namaz kılmak zorunda kalıyordu. Bundan kat-ı nazar, iki cami açık dahi olsa, yine de cemaat camilere sığmayarak, yollara taşıyor. Camilerin topluma kattığı kıymete de dikkat çekmek isterim.

Peygamberimiz (a.s.m)’ın hadisi şeriflerine baktığımızda, şehirlerin camiler etrafında inşaa edilmesi esas alınmıştır. Hatta camiden uzak olan ev ve hane sahiplerini teselli etmek için Peygamberimiz (a.s.m), camiye veya mescide giden Müslümanların attığı her adımın, Allah nezdinde çok kıymetli olduğunu; yüzlerce hadis-i şeriflerinde beyan etmiştir. Mesela Abdullah B. Ömer'in bildirdiğine göre Hz. Peygamber (Sallallahu aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Sizden biri güzelce abdest aldıktan sonra, sadece namaz kılmak için mescide gitmek üzere evinden çıkarsa, mescide girinceye kadar (attığı her adımla) sol ayağı bir günahını siler, sağ ayağı da bir sevap yazar.” İslam medeniyetinde camiler, hayatımızın ve şehirimizin tam merkezinde yer almaktadır.

Mesela Mescid-i Haram Mekke’nin tam merkezindedir. Keza Mescid-i Nebevi ise Medine Şehrinin tam merkezinde yer almaktadır. Osmanlı’da da durum böyledir. Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin İstanbul’u fethetmesinin akabinde, Yarımada dediğimiz “sur” içine, üç yüzden fazla cami yapılmıştır. Bunlardan bir kısmı Selahattin Cami statüsünde olduğu gibi, klise olan Ayasofya dahi camiye çevrilmiştir.

Malatya şehir merkezinin en büyük eksikliği olan caminin yapılması için, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından bir adım atılmaya çalışılıyor. Bu güzel adıma, geçtiğimiz günlerde zevzek bir itiraz (!) geldi. Mimarlar Odası Malatya Şube Başkanı Yunus Emre Fidanel, caminin getireceği trafik yükünü bahane (!) ederek; caminin o lokasyona yapılmasına seküler bir yaklaşımla itiraz etmiş. Etmiş etmesine de, çözümünü göstermiş olsa ne alâ... Çözüm üretmek yerine itiraz edilmesine, benim de bir itirazım var. Yapılması planlanan caminin trafik yükünü artıracağını söyleyen Mimarlar Odası, hemen yan taraftaki Malatya Park AVM’nin bile trafiği etkilemediğini görmez mi acaba? Kimse kusura bakmasın...

Ben Mimarlar Odası’nın itirazında bir bit yeniği arıyorum. Ülkemizin dört bir yanında yapılması planlanan ne kadar önemli proje varsa, İrab’da mahalli olmayan Mimarlar Odası hemen karşı çıkıyor. Ülkemize büyük değer katan projelere itirazlarıyla dikkat çeken Mimarlar Odası’nın, ne yapmaya çalıştığını anlayan beri gelsin. Velhasıl-ı kelam; Yapılması planlanan cami, birilerinin gözünü batmış olacak ki, Mimarlar Odası Malatya Şubesi de hemen konuyu dillendirmiş."

HABER MERKEZİ-MALATYA 

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!