dore okulları
Malatya
23 Nisan, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.60
 • EURO
  34.75
 • ALTIN
  2421.3
 • BIST
  9645.02
 • BTC
  66341.99$

Murat ÇETİN / İhlas ve sebatla Malatya’dan istikbale: İlm-i hakikat peşinde adım adım

Murat ÇETİN / İhlas ve sebatla Malatya’dan istikbale: İlm-i hakikat peşinde adım adım
Murat ÇETİN yazdı.
Narin

Malatya seferimiz, ruhumuza ve zihnimize ulvi bir bereket serpti. Bu müstesna tecrübe, kalplerimizi bir araya getiren, ilim ve irfan ile dolu günlerin şahidi oldu. Ahmet Evcil’in tevazu içindeki dükkânı, teravih namazı müteakibinde toplandığımız, Kur’an-ı Kerim’in deruni manalarını tefekkür ettiğimiz, Ramazan Risalesi’ne dair muhabbetlerimizin yoğunlaştığı bir ilim meclisine dönüştü. Bu mecliste, her bir ayeti ve hadisi derinlemesine tahlil ve tetkik ettik.

İLİM MECLİSİMİZ

Her akşam, teravih namazının ardından Ahmet Evcil’in mütevazı dükkanında cem olduk. Kur’an-ı Kerim’in manaları üzerinde derin düşüncelere daldık, Ramazan Risalesi’nin inceliklerini keşfettik. Derslerimize iştirak eden her bir yürek, bu mübarek ayın ruhunu daha derinlemesine hissetti. Serkan Abi gibi yeni kardeşlerimiz dahi, bu ilahi sohbetlerle iştigal ederek bizleri mesrur ettiler. Üstad Bediüzzaman’ın Kur’an üzerinden beyan ettiği ilm-i hakikatler, ilk mülakatımızda Serkan Abi’nin nazarını celbetmiş ve müteakiben derslerimize aralıksız iştirak etmiştir.

“Oruç niçin tutulur?” sualine verdiği cevap, onun derslerimizden ne derece istifade ettiğinin bir burhanı oldu. Kur’an derslerimizin yanı sıra, Muhasebeci Mehmet Çınar Abi ile Hazreti Mehdi ve İsa (a.s.) hakkında ciddi mütalaalar ve müzakereler icra ettik. Bu sohbetler o denli derinleşti ki gece yarısını nasıl geçtiğimizi idrak etmedik.

ŞERH OKUMALARIMIZ

Ahmet Evcil’in dükkânında satışa sunulan Molla Muhammed Doğan Hoca'mıza ait “Orucun Hikmetleri” ve “Evsaf-ı Muhammediye (a.s.m.)” eserleri, ilmî seyahatimizin mühim menzillerinden biri oldu. Mikail Çınar ve Ramazan Filiz ağabeyler, bu eserlerden “Orucun Hikmetleri”ne hususi bir alaka gösterdiler. Mikail Bey’in zaman zaman karşılaştığı anlama güçlüklerini telefonda müştereken halletmemiz, bu seyahatin ruhani dayanışmasını pekiştirdi.

‘ELİFBA’DAN İLERİYE

Müddetimizin kısalığına rağmen Ahmet Evcil ve yeğenim Yavuz ile başladığımız Elifba çalışmasını, inşallah müteakip ziyaretimde tamamlama niyetindeyiz. Bu süre zarfında, Bünyamin Canal ağabeyin fedakarlıkları ve Nadir Hoca’nın ilim meclisimizdeki ağırlığı, bu bereketli seyahate ayrı bir kıymet kattı. Bizi yalnız bırakmayanlar arasında, Dayı Ahmet, Abdulhalim abi ve Sezgin Hoca da vardı. Onlar da bize engin tecrübelerini ve birikimlerini cömertçe sundular.

Netice itibarıyla Malatya’da geçirdiğimiz bu kıymetli vakit, ilim ve marifet yolunda attığımız adımlarla dolu oldu. Her bir ders, her bir sohbet, ruhumuzu ilahi huzurun serinliğiyle doldurdu. İlerleyen günlerde, bu seyahatin bereketinin hayatlarımızda yankılanmaya devam edeceğine yürekten inanıyorum. İşte bu, adanmışlık ve muhabbet hissinin ta kendisidir.

HASILATIMIZ VE İSTİKBAL VAADİ

Malatya seferimiz, şüphesiz ilmî bir muvaffakiyetin ötesinde, ruhani bir uyanışın da müjdecisi oldu. Her bir buluşma, her bir muhabbet, kalbimizde derin izler bıraktı. Marifetin ve muhabbetin peşinde geçen bu vakitler, bizi bir sonraki buluşmamız için daha da sabırsızlandırıyor.

Bize ilim ve irfan yolunda zemin ihzar eden Ahmet Evcil, Bünyamin Canal, Nadir Hoca ve diğer kıymetli dostlarımızla birlikte sürdürdüğümüz bu sohbetler, ileride de devam edecek olan manevi bir serüvenin sadece başlangıcıydı. Her bir ders ve müzakere, bizi daha yüksek bir şuura ve daha derin bir anlayışa taşıdı.

Bu bereket dolu seyahat, bizlere ilim ve marifet yolunda sürekli bir ilerleme, daima bir arayış içinde olmanın önemini bir kez daha hatırlattı. Ruhumuzun derinliklerinde hissettiğimiz bu ilahi huzur ve muhabbet duygusu, bizi her daim daha fazlasını öğrenmeye, daha fazlasını anlamaya ve daha fazlasını yaşamaya teşvik ediyor.

Malatya’dan ayrılmış olmamıza rağmen, orada yaşadığımız tecrübeler ve edindiğimiz dostluklar kalbimizde her daim yaşayacak. İnşallah bu manevi yolculukta ilerleyen zamanlarda daha fazla ilerleme kaydedeceğimize ve bir araya geldiğimizde yeni ilimler, yeni marifetler keşfedeceğimize dair umut ve niyetimiz tamdır.

SON SÖZ

Bereketli Malatya seyahatimiz, ilim ve marifetin yanı sıra kardeşlik ve muhabbetin de ne kadar mühim olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi. Geleceğe dair umutlarımızı yeşerten, gönüllerimizi birleştiren bu müstesna deneyim, hayatımızın her alanında yankılanacak bir ilham kaynağı oldu. Adanmışlık hissiyle dolu kalbimiz, ilim ve irfan yolunda daha nice bereketli seyahatlere çıkmak için sabırsızlanıyor. Allah’ın izniyle, bu kutlu yolculukta hep birlikte daha nice ilimlere ve marifetlere erişmeyi niyaz ediyoruz.

YAZIYI GÖRMEK İÇİN LÜTFEN BURAYA > TIKLAYINIZ. 

KAYNAK: DİRİLİŞ POSTASI GAZETESİ 

elsan

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!