dore okulları
Malatya
23 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.83
 • EURO
  35.68
 • ALTIN
  2536.7
 • BIST
  11163.08
 • BTC
  66459.54$

Naci Ekşi Anlatıyor: Hayat, Siyaset ve Başarı Yolu


Naci Ekşi Anlatıyor: Hayat, Siyaset ve Başarı Yolu
Bölüm 2: Belediye Başkanlığı ve Siyasi Kariyer
Narin

Bir önceki bölümde Naci Ekşi’nin çocukluk ve gençlik yıllarını, tıp eğitimini ve doktorluk kariyerinin başlangıcını öğrendik. Şimdi ise, onun belediye başkanlığı ve siyasete giriş öyküsüne odaklanıyoruz. Yazı dizimizin üçüncü ve son bölümü Cuma günü yayımlanacaktır.

Röportaj:

Murat Çetin: Naci Bey, belediye başkanlığı sürecinizde neler yaşadınız? Anavatan Partisi’ne katılım süreciniz nasıl gelişti?

Naci Ekşi: 1983 yılında Anavatan Partisi’ni kurarken, Metin Emiroğlu “Seni, Özal’a götürmek istiyorum. Bakırköy’de teşkilatı kuracak birini arıyoruz…” dedi. “Ben sosyal demokratım. Acaba denk düşer mi? Size zarar vermeyeyim…” diyerek çekincemi aktardım. Metin abi de “Yok.. Hele bir gidelim” dedi. Rahmetli Özal, Sadıklar Apartmanı’nda bizi kabul etti. Metin abiyle birlikte üç dört arkadaştık. Beni Özal’ın odasına soktuktan sonra, kendisi ayrıldı. Sohbete başladık rahmetliyle. “Efendim ben sizin yaptığınız işleri beğeniyorum. Destek olmak da isterim. Hemşehrimizsiniz. Ama ben sosyal demokratım. Size zarar verebilirim. Onun için ben herhangi bir göreve talip değilim…” dedim. Rahmetli Özal da “Yok, yok. Soldan veya sağdan bize katılım olmasına bakıyorum. Çünkü, ben bütün eğilimleri birleştirmeye çalışıyorum.” dedi. Hemen o toplantıda, bana Bakırköy İlçe Teşkilatı’nı kurma yetkisi verdi. Öylece başladık siyasete…

Murat Çetin: Belediye başkanlığına seçildikten sonra neler yaptınız?

Naci Ekşi: 1984’te belediye başkanlığı seçimlerinde Bakırköy Belediye Başkanı olarak seçildim. 1989’a kadar Anavatan Partisi’nde hizmet ettim. 1989’da rahmetli Özal, birçok belediye başkanını tekrardan aday göstermedi. Ama beni tekrar aday yaptı. Anavatan Partisi ve Turgut Özal hareketi, “pahalılık” ve “yüksek enflasyon” sebebiyle hayli zayıflamıştı. Dolayısıyla tekrardan seçilemedik. Yani 1984’teki Özal’ın rüzgarıyla seçilmiş, 1989’daki Özal’ın rüzgarıyla da kaybetmiştik.

Murat Çetin: Belediye başkanlığı döneminize dair unutamadığınız anılarınız var mı?

Naci Ekşi: Bakırköy Meydanı’nda bir Atatürk anıtı vardır. Anıtın olduğu yerde benim kliniğim vardı. Belediye başkanı olunca kliniğini yıkıp, meydan yaptım. Kliniğimin olduğu yere de Atatürk anıtı yaptırıldı. Uygun da düştü. Bu süreçte Bakırköy’de pek çok projeyi hayata geçirdik ve büyük bir dönüşüm sağladık.

Murat Çetin: Siyasi kariyerinizde daha sonra neler yaşadınız?

Naci Ekşi: 1991’de milletvekilliği seçimlerinde aday oldum. O seçimler tercihli oy sistemiyle yapılıyordu. Üç milletvekilliği olan bir yerde 6 aday gösteriliyordu. Millet gelip seni tercih edecek ve tercihte 6 kişinin içerisinde en yüksek tercihi almış olacaksın. Barajı da geçtiğimiz için milletvekili olduk. Yine Anavatan Partisi’nden seçilmiş oldum. Turgut Özal, Cumhurbaşkanı olunca, Mesut Yılmaz da genel başkanlık görevine geldi. Mesut Bey, partiyi Özal’ın tersine götürmeye başladı. İl başkanlığı meselesini hiçbir zaman unutmadı. Maalesef, Özal’a bağlılığımızı unutmadı. Mecliste başarılı bir çalışma yapma fırsatı da bana vermedi…

Murat Çetin: Peki, daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçiş süreciniz nasıl oldu?

Naci Ekşi: Yüksel Çengel’in çırağı olarak, CHP’de siyasete başladım. Mahalle temsilciliği yaptım. Yönetim kurulu üyeliği yaptım. Delegelik yaptım. 1980 ihtilali sonrasında, bütün partiler kapatılmıştı. Özal partiyi kurarken, CHP’de yoktu. Bir de Özal bizim hemşerimizdi. Yaptığı işleri de beğeniyordum. “Ben sosyal demokratım…” diyerek, Özal’la yol yürümeye başladım. Ama sonra Özal Cumhurbaşkanı olunca, başka yerlere geçince, yine hemşerimiz Mehmet Sevigen’den “Seni aday yapalım.” teklifi gelince “Parti görevi olur” diye, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Küçükçekmece’de belediye başkan adayı oldum. Aziz Yeniay da adaydı…

Bölüm 3’ün Girizgahı

Bir önceki bölümde Naci Ekşi’nin belediye başkanlığı dönemini, Anavatan Partisi’ne katılımını ve milletvekilliği sürecini ele aldık. Şimdi ise, Naci Ekşi’nin genel değerlendirmeleri ve geleceğe dair görüşlerine odaklanıyoruz. Üçüncü bölümümüz Cuma günü yayımlanacaktır.

HABER MERKEZİ-MALATYA TİME

elsan

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorumlar

 • yorum avatar
  Ramazan
  10-07-2024 10:59

  Malatya nın değer gördüğü yıllar..Güzel röportaj...

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!