Özel Haber
Malatya Time
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

'Nobel'i Malatya'ya getirebiliriz'

MALATYA TİME / ÖZEL HABER

Malatyamızın gururu olan Karaciğer Nakil Enstitüsü, karaciğer naklinde dünyanın sayılı kurumlarından biri durumunda. Enstitü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Malatya Time'a yaptığı özel açıklamalarda çalışmaları hakkında önemli bilgiler verdi.

BURADA GÜZEL BİR MODEL OLUŞMUŞ DURUMDA

Üniversiteler bünyesinde enstitülerin bulunduğunu aktaran Prof. Dr. Yılmaz, “Eğitim bilimleri, sağlık bilimleri, sosyal bilimler ve fen bilimleri gibi enstitüler bulunmaktadır. Karaciğer Nakil Enstitümüz ise çok fazla örneği olmayan bir kuruluştur. Dünyada çok gelişmiş üniversitelerde organ nakli enstitüleri bulunmaktadır. Bunların içerisinde kornea nakli, ince bağırsak nakli, kemik iliği nakli, böbrek nakli, karaciğer nakli, pankreas nakli ile ilgili enstitüler bulunmaktadır. Burada güzel bir model oluşturulmuş durumda. Burada çok transplant (Canlıdan, canlıya nakil) yapıyoruz. En fazla transplant yapan yerlerden biriyiz. Ayrıca Enstitümüzde yılda 20'nin üzerinde bilimsel araştırma çıkmaktadır. Bu büyük bir başarı demektir” ifadelerini kullandı.

HAFTALIK TOPLANTILARIMIZDA İZLENMESİ GEREKEN YOLU ARAŞTIRIYORUZ 

Karaciğer rahatsızlıklarıyla ilgili önemli çalışmalara imza attıklarını söyleyen Sezai Yılmaz, “Haftada bir gün karaciğer kanseriyle ilgili toplantı yapıyoruz. Karaciğer Kanserli hastalar niye oluşuyor? Hepatit B'li hastalar, Hepatit C'li hastalar, alkolik hastalar, doğuştan karaciğer hastalığı olan insanlar ve son zamanlarda da en çok karaciğer yağlanmasına bağlı karaciğer hastalığıyla ilgili çalışmalara üzerine toplantılar gerçekleştiriyoruz. Bu toplantılarımız esnasında sirozun tam gelişmeden önceki ve siroz geliştikten sonraki kanser hastalıklarını inceliyoruz. Haftada yaklaşık 30-35 tane kanser hastasını konuşuyoruz. Bazılarının çoğu Türkiye'deki bütün merkezleri dolaşıp gelen hastalar. Şehrimizden belki bir belki de iki tane hastamız oluyor. Genel manada ülkemizin dört bir yanından veya başka ülkelerden gelen hastalarımızı araştırıyoruz. Bu hastalar ileri kanser evrelerine sahip olduklarından dolayı transplantasyon yani karaciğer nakli önerilmemiş oluyor. Bunların içerisinden belki 2-3 tanesi karaciğer nakline gidiyor. Bunlardan 2-3 tanesi için de yaşları hayli ilerlemiş olduğu için bir şey yapılamıyor. Hem çok yaşlı hem çok ileri derecede bir karaciğer hastalığı var. Bu yaş ve durumdaki hastalar yapılacak olan müdahaleyi de kaldıramıyorlar zaten. Dolayısıyla onlara bakım hastaları olarak ağrılarının dindirilmesi gibi yöntemler uygulanabilir. Geriye 25-30 kişilik bir hasta grubu kalıyor.” dedi.  

ÖNÜMÜZDE İKİ SEÇENEK VAR!..

Toplantılarda ele aldıkları ve müdahale edilebilecek hastalarla ilgili olarak yaptıklarını da aktaran Sezai Yılmaz, “Bu hastalar için ya kansere yönelik ilaç veriliyor, ya karaciğer damarından radyasyon yapılıyor. Bazı tümörleri da küçülterek karaciğer nakline uygun hale getirilip getirilmeyeceğine bakıyoruz. Sağlık Bakanlığımız, “Ben bu 2-3 tane dışında erken yakalanmış hasta dışındakilere karaciğer vermem. Bunları bir şekilde eğer kontrol altına alabilirseniz, canlı vericiler olan akrabaları gelsin karaciğerinin yarısını versin. Dolayısıyla transplant olsun” diyor. Maalesef, bunların çoğunun akrabaları da hastalığın çok ilerlediği bahanesiyle gelmiyor. Bu durumda 2 seçenekleri var. Ya hastalar ölecek ya da akrabalarından veya çocuklarından tamamen sağlıklı olan, hiçbir problemi olmayan biri gelecek ve karaciğerini verecek. Sonucunda ise belki 1-2 yıl yaşayacak. Çok azı normal şekilde yaşayacak. Çok ilerlemiş tümör ileriki zamanlarda yüksek oranda tekrar nüksedecektir. İnsanların 1-2 yıl daha yaşamaları elbette çok önemli. Genç yaştaki insanları düşünün. Bunların çoğu 30-40 yaşlarındaki insanlar. Bunun çaresini bulmak sağlıklı insanları donör olarak kullanmamak önemlidir. Niye sağlıklı bir insan babasına gidip karaciğerinin yarısını versin. Bunun önünün almak lazım. Bunu çözmek lazım.” ifadelerini kullandı.

HAYVANLARDAN, ORGAN NAKLİ!..

Bu sorunun çözümü noktasında kadavra bağışının artırılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, Organ bağını arttırmak ülkemizde çok zor. Gelenekler, kültürler, dini sebeplerden dolayı bir sıkıntı var. Örneğin yurt dışında cenazenin iç organlarını boşaltıyorlar. Ama bizim ülkemizde böyle bir şey yok. Ülkemizde insanlar ölüsüne daha fazla saygı gösteriyor. Sağlıklı insan gidiyor karaciğerini bağışlıyor, ama ölüsünün karaciğerine dokundurmuyor. Bunu çok yargılamamak da gerekiyor. Ümit ediyorum ki bu durum düzelir. Ancak 50 yıl sonra mı 20 yıl sonra mı bilinmez. Başka ne yapılabilir? Yeni geliştirilmiş kök hücreler olabilir. Organ basımı gibi konularda çalışmalar yapılıyor. Ancak açık konuşmak gerekirse bunlar için önümüzde çok uzun süreçler var. Belki de 100 yıla ihtiyaç var. Kök hücre 40 yıl önce çıktı. 40 yıl önce, paraplejik hastalara kök hücre ile omuriliğe müdahale edilerek, yürüyemeyen, tekerlekli sandalyeye bağlı kalan insanlara çare olarak çıktı. Ancak 40 yılda bir tane hasta yürüdü mü? Ben duymadım. Bu işin tek çaresi var. Hayvanlardan insanlara karaciğer nakli… İnsanlığın kurtuluşu için tek çare bu. Biz buna xonetransplantasyon diyoruz. Tek çare başka bir türden onun karaciğerini insana uygun bir karaciğer haline getirmek. Genetik mühendislikle çalışıp, bu karaciğerleri alıp insana takmak. Dünyada bununla ilgili çalışan bir elin parmağı kadar merkez yoktur. Bizim de buradaki en önemli hedefimiz 5 yıl içerisinde bunu gerçekleştirebilmek. Tek çare bu. Buradaki bütün eforumuzu buna harcamış bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

BUNU BAŞARABİLECEK TEK MERKEZ BURASI…

Çalışmalarını ilerletebilmek için çeşitli üniversiteleri incelediklerini söyleyen Sezai Yılmaz, “Buradan bir adamımızı İndiana Üniversitesi'ne gönderdik. 6 ay boyunca orada kaldı ve onların çalışmalarını inceledi. Geldiğinde, orada hiçbir yeni çalışma yapılmadığını söyledi. Sadece üniversitenin adının olduğunu, ancak hiçbir yeniliğin bulunmadığını söyledi. Dolayısıyla bu konuda yani hayvandan nakil konusunda iddialı konuşuyorum. Bunu yapabilecek tek merkez demiyorum, tek şehir Malatya'dır. Bana göre tek merkez de burası. Bu noktada halk, bilim camiası, yerel yönetimler, sağlık bakanlığı, üniversite arkanızda durur. Bu iş böylece burada başarılır. Emin olun ki Nobel Malatya'ya gelir” dedi.  YORUMLAR

  1. Rahmi

    06.02.2019 18:26:30

    Fetöden filan tutuklanmayın da Nobele gerek yok. Lazım değil. Ve eğer müslüman kadavrasından organ tedariğinde mesafe kat edersek işte o zaman Nobele giden yolda ışık görülebilir. Bilim ile dogma veya inançların çatıştığı gariban islam ülkelerinde pek bir gelişme beklemiyoruz. Bu anlamda nakilde bu kadar ilerleyişìmiz enteresan...

  2. Mustafa

    06.02.2019 14:45:57

    Bir sehri markalastiran insanlara umut veren siz degerli hocalarimiz iyi ki varsiniz..Egitim bir ulkenin gelecegidir,bir ulusun kurtulusudur..karaciger nakli ve tedavisi konusunda bir dunya markasi olan TÖTM bizi gururlandiriyor..REKTÖR HOCA umarim bu yazimi okuyodur.Universitemiz saglik disinda da varlik gostermeli,basari siralamamiz cok gerilerde!!(saglik disinda)

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

DİĞER HABERLER

Günün Özeti
Foto Galeri

Günün Özeti

Malatya’da 5 kişi vefat etti
Vefat

Malatya’da 5 kişi vefat etti

Bu atlar tarih yazıyor
Gündem

Bu atlar tarih yazıyor

Munzur’un sporcuları İnönü’de belirlenecek
Spor

Munzur’un sporcuları İnönü’de belirlenecek

Arınç açıkladı: “Revizyona giriyoruz”
Gündem

Arınç açıkladı: “Revizyona giriyoruz”

Bombalı otomobil davası sürüyor
Asayiş

Bombalı otomobil davası sürüyor

Çocuklar isterse, başkan yapar!
Gündem

Çocuklar isterse, başkan yapar!

Faslı sol bek ile anlaşmaya varıldı
Spor

Faslı sol bek ile anlaşmaya varıldı

3 aracın karıştığı kazada 3 kişi yaralandı
Asayiş

3 aracın karıştığı kazada 3 kişi yaralandı

Antalya’da Malatya’yı temsil edecek
Spor

Antalya’da Malatya’yı temsil edecek

Palancı: Verimli bir müsabaka oldu
Spor

Palancı: Verimli bir müsabaka oldu

21 Ağustos altın fiyatları
Ekonomi

21 Ağustos altın fiyatları

Sıcaklar kavurdu sıra yağmurda
Gündem

Sıcaklar kavurdu sıra yağmurda

İnancımız tam!
Gündem

İnancımız tam!

Günün Ayet ve Hadisi
Gündem

Günün Ayet ve Hadisi

11 ilde yapılan operasyonlarda 9 kişi yakalandı
Asayiş

11 ilde yapılan operasyonlarda 9 kişi yakalandı

“Doku uyumunu yakaladık”
Özel Haber

“Doku uyumunu yakaladık”

Karataş MASKİ’yi uçurur!
Gündem

Karataş MASKİ’yi uçurur!

Günün Özeti
Foto Galeri

Günün Özeti

Teşkilatlar tam yol ileri!
Siyaset

Teşkilatlar tam yol ileri!

“Kaldırımla gelen kalite”
Gündem

“Kaldırımla gelen kalite”

Malatya’da 4 kişi vefat etti
Vefat

Malatya’da 4 kişi vefat etti

5 milyon dolarlık el yazması!
Video

5 milyon dolarlık el yazması!

Vatandaşa asgari indirim!
Gündem

Vatandaşa asgari indirim!