Siyaset
Malatya Time
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

O iddialara jet yalanlama

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, belediye başkanlığı yaptığı dönemde, özel kalem giderleri adı altında harcanan paranın tek tek hesabını verdi. Cumhuriyet Gazetesi’ne ‘müfteriler’ diye seslenen Çakır, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde özel kalem bütçesi adı altında yapılan harcamaların Malatya’nın 8 katı olduğunu vurguladı.

HABER MERKEZİ-MALATYA

Cumhuriyet Gazetesi'nin birinci sayfadan duyurduğu “AKP'li Malatya Belediyesi 254 misafire 11.4 milyon lira harcadı” başlıklı habere, AK Parti Malatya Milletvekili dönemin belediye başkanı Ahmet Çakır'dan çok sert yanıt geldi. Sosyal medya üzerinden ‘Müfterilere cevabımızdır' diyerekjet yalanlama geçen Ahmet Çakır, “Bir Bayram arifesinde böylesi bir konuda, bu tonda bir açıklama yapmak istemezdim; ama bizim için şerefimiz, onurumuz, haysiyetimiz her şeyin üstündedir. Anlayışınızı istirham ediyor tekrardan hayırlı Bayramlar diliyorum” dedi.

KÖTÜ HESAPLARA KAPI ARALIYORLAR
Ahmet Çakır yaptığı açıklamada, “Bir Bayram Arifesinde gönül ister ki hep iyilikleri, güzellikleri konuşalım. Ama maalesef utanmadan, sıkılmadan, arlanmadan, yüzleri bile kızarmadan, yalanla, dolanla, iftirayla, çamur siyasetiyle, algı operasyonlarıyla aziz hemşehrilerimizin zihinlerini bulandırmak isteyen müfterilere cevap vermek zorunda kaldığımız için her bir hemşehrimden anlayış istirham ediyorum. Değerli hemşehrilerim, son zamanlarda bazı medya organlarında, sahte sosyal medya hesaplarında paylaşılan asla, kat'a gerçeklerle örtüşmeyen, çamur at tutmazsa izi kalır mantığıyla yapılan karalama kampanyalarını yakinen takip etmekteyiz. Bir takım sahte hesaplar üzerinden oluşturulmak istenen algı operasyonunun asıl amacı; suyu bulandırarak bir takım karanlık işlere, kötü emellere, kirli hesaplara kapı aralamak olduğu aşikârdır” dedi.

8009_6

HESAP KİTAP BİLMEYEN VİCDANSIZLAR
“Biz kamunun her kuruşunda milyonlarca insanımızın hakkının olduğunun farkında olarak bütçelerimizi planlayıp kullandık” diyen Çakır, “Bizim ne hukuka, ne aziz milletimize ne de Rabbimize veremeyeceğimiz hiç bir hesabımız yoktur. Alnımız açık, yüzümüz aktır. Değerli hemşehrilerim, CHP Genel Başkan Yard. ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve İl Başkanı Enver Kiraz'ın birileriyle danışıklı yaptıkları her hallerinden belli olan "Malatya Büyükşehir Belediyemizin 2014- 2018 yılları arasındaki Özel Kalem Müdürlüğü Bütçesi ile ilgili, gerçeklerle uzaktan yakından alakası olmayan ve kamuoyumuzu yanıltan açıklamalarını” esefle okudum. Malatya'yı baştan başa değiştirip dönüştüren onca projemizi görmek istemeyenlerin faaliyet raporumuzdaki özel kalem bütçesini alarak ve bunu da sadece devlet ricalinin ziyaret sayısına bölerek spekülasyon yaratmaları hesap-kitap bilmemek değil en hafif deyimle insafsızlıktır, vicdansızlıktır” şeklinde konuştu.

KAMU BÜTÇESİNDE KURALLAR BELLİDİR
Çakır sözlerini şöyle sürdürdü: “Ömrü hayatlarında milletimiz için, memleket için taş üstüne taş koymamış, millet, memleket, hizmet gibi ulvi dertlerden bihaber müfterilerin en iyi yaptığı şey; hizmeti küçümsemek, karalamak ve yok saymaktır. Müfterilerin değirmenine su taşıyan hainler de bilmelidir ki, yalanla, iftirayla, ihanetle abâd olunmaz. Kamu bütçesinin nerelerde ve nasıl kullanılacağı kurallarla bellidir. Temsil Ağırlama ve Tören bütçesinin hangi amaçlarla ve nasıl kullanılacağı 27302 sayılı resmi gazetede yayımlanan yönerge ile belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Sn. Ağbaba'nın zannettiği gibi bir Muz Cumhuriyeti değildir; bir hukuk devletidir. Kamuda yapılan her kuruşun hesabı Sayıştay Başkanlığının Denetçileri tarafından rutin olarak da denetlenmektedir” diye anlattı.

HARCAMALARI 10 BAŞLIKTA SIRALADI
Çakır ‘Özel Kalem Bütçesi' adı altında yapılan harcamaların 10 başlık altında toplandığını ifade ederek, “Belediyemizde Özel Kalem Bütçesindeki Temsil, Ağırlama ve Tören kalemi mevzuata uygun olarak,
1) Cumhurbaşkanımızın, Bakanlarımızın, Kurum ve Kuruluşlarımızın temsilcilerilerinin ağırlanmaları,
2) Dini ve Milli Bayramlarımız ile önemli gün ve haftalarda yapılan kutlama etkinlikleri,
3) Kurum ve Kuruluşlarımızla, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla, Kanaat Önderlerimizle, Muhtarlarımızla, Basın Mensuplarımızla vb yaptığımız toplantılar,
4) Açılış, Temel Atma Törenlerimiz
5) Kitap Fuarı, Yapı Dekorasyon Fuarı, Tarım ve Hayvancılık Fuarı, İstihdam Fuarı, Engelliler Fuarı vb Fuarlarımızdaki ağırladığımız misafirler,
6) Ankara ve İstanbul Tanıtım Günleri gibi on binlerce Malatya Sevdalısı insanımızı ağırladığımız etkinliklerimiz,
7) Ramazan ve Muharrem aylarında yaptığımız iftar programlarımız,
8) Başarılı öğrencilerimizin, sporcularımızın, sanatçılarımızın ödüllendirilmesi,
9) Muhtaç vatandaşlarımıza yaptığımız aciliyet arz eden yardımlar,
10) Fakir vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda verdiğimiz cenaze yemekleri vb. harcamalar için Özel Kalem Bütçesindeki Temsil Ağırlama ve Tören kalemi kullanılmıştır” dedi.

HARCAMA ORANI BİNDE 6!
Özel Kalem Bütçesi'nin sadece Temsil Ağırlama ve Tören bütçe kaleminden müteşekkil olmadığını anlatan Çakır, “Malatya Büyüksehir Belediyemizin Özel Kalem Bütçesinin içerisinde Kent Konseyine aktarılan bütçe, yurt içi ve dışı görev yollukları, büro makine ve teçhizat alımları, özel kalem yakıt alımları gibi cari harcamalar da vardır. Okuduğunu anlayan ve art niyetli olmayan herkes bütçe rakamlarımızı incelediğinde Özel Kalem bütçemizin gerçekleşen gider bütçemize oranının sadece binde 6 olduğunu görecektir.
Örneğin 2018 yılı gerçekleşen gider bütçemiz 577 milyon 713 bin 904 TL Özel Kalem Bütçemiz ise 3 milyon 401 bin 621 TL dir. Yani gerçeklesen bütçemizin sadece binde 6'sı Özel Kalem bütçesi olarak kullanılmıştır.
CHP li İzmir Büyükşehir Belediyesinin 2018 gerçekleşen gider bütçesi 5 milyar 77 milyon 200 bin TL dir. Buna karşın 2018 yılında özel Kalem Bütçesi, Genel Sekreterlik Bütçesi ve Protokol Bütçesi adı altında yapılan harcama tam 24 milyon 355 bin 574 TL dir. Gerçekleşen gider bütçesine oran ise, binde 48 dir” değerlendirmesinde bulundu.

MALATYA'YI BIRAK, İZMİR'E BAK!
Ahmet Çakır, İzmir Büyüksehir Belediyesi Özel Kalem bütçesinin gerçeklesen gider bütçe içerisindeki oranı, Malatya Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Bütçesi'nin gerçekleşen gider bütçesine oranının tam 8 katı olduğuna dikkat çekerek, “Malatyamızın nüfusunun yarısı kadar bir nüfusa ve Büyüksehir Belediyemizin bütçesinin de yarısından daha az bütçeye sahip bir herhangi ilçe belediyesinin dahi, bütçesine ve özel kalem giderlerine bakılarak hakkaniyetli bir kıyas yapıldığında, bizim özel kalem bütçesinin ne kadar makul bir seviyede olduğu, ne kadar disiplinli yönetildiği anlaşılacaktır. Bir ilçenin konumu, görevi, ağırlama sorumluluğu büyükşehirle elbette aynı değildir. Buna rağmen büyükşehirle oranlayınca ilçenin özel kalem bütçe oranı, Büyükşehirden daha fazladır. Yaptığımız hizmetlerin altında ezilen müfterilerin iftiraları gerçekleri örtmeyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

BANKAMATİK PERSONELLERİ TAMAMEN YALAN
Ahmet Çakır'ın zehir zemberek açıklamaları bununla da sınırlı kalmadı. CHP İl Başkanı Enver Kiraz'ın yaptığı açıklama ve bazı internet siteleri ile fake sosyal medya hesaplarında yapılan iftira niteliğindeki haberlere de dikkat çeken Çakır, “Başkanlığını yaptığım dönemde, Büyükşehir Belediyemizde çalışmadığı halde maaş alan, bankamatik personeller olduğu, harici maaş ödemelerinin yapıldığı, trilyonlarca TL ye ihale edilen işlerin ihalelerinin iptal edilerek Belediye imkanlarıyla 20 bin TL ye yapıldığı iddaa edilmektedir. Aslında bunlar birer iddaa değil, müfterilerin birer iftirasıdır. Milletimizin aklıyla dalga geçmektir. 20 bin TL ye yapılacak bir işi bırakın 2 milyon TL ye ihale etmek, böylesi bir ihaleye hazırlık evrakı düzenlemek bile suça teşebbüstür. Bu müfterileri aziz milletimizin maşeri vicdanlarına havale ediyorum” diye açıkladı.

OPERASYON ÇEKTİLER
Cumhuriyet Gazetesi, algı operasyonu çektiği haberde, 2018 yılı faaliyet raporuna göre; 2015 yılından itibaren 254 kişinin belediyeye misafir olarak geldiğini belirterek, bu misafirler için ise belediye bütçesinden toplamda 11 milyon 459 bin TL harcandığını ifade etmişti.

8005_36

 

8006_23YORUMLAR

 1. Ali

  11.08.2019 13:12:11

  Zaten yaptığın hesap seni anlatır.Ama çok dürüstsen ankaranın,istanbulun,bursanın, kayserinin harcamalarını açıkla da ne kadar dürüstsün görelim yürek varsa tabi. Hak hukuktan diyorsun ama millete iftira atarak kendini aklamaya çalışmayı iyi biliyorsun, hiçbir söz hakkı tanımadan gece planlayıp aynı sabah basına açıklama yapıyorsun, peki bunun hakta hukukta dinde imanda yeri varmı?? İnsanları hırsızlıkla suçlamak böyle kolay mı? Bak birileri seni hırsızlıkla suçlayınca nasılmış. Korkma kanıt olmadan sana hırsız diyecek kadar kalitesiz değiliz.. Rabbim kimseye bırakmaz sana da kalmaz...

 2. Ali

  11.08.2019 08:32:40

  Örneğin 2018 yılı gerçekleşen gider bütçemiz 577 milyon 713 bin 904 TL Özel Kalem Bütçemiz ise 3 milyon 401 bin 621 TL dir. Yani gerceklesen bütçemizin sadece binde 6 sıMALATYA 170 DE 1 İNİ HARCARSA?CHP li İzmir Büyükşehir Belediyesinin 2018 gerçekleşen gider bütçesi 5 milyar 77 milyon 200 bin TL dir. Buna karşın 2018 yılında Özel Kalem Bütçesi, Genel Sekreterlik Bütçesi ve Protokol Bütçesi adı altında yapılan harcama tam 24 milyon 355 bin 574 TL dir. Gerçekleşen gider bütçesine oranı ise, binde 48 dir.İZMİR’DE BÜTÇENİN 208’DE 1’İNİ HARCAMIŞSA KİM DAHA ÇOK HARCAMIŞTIR?

 3. ali

  10.08.2019 22:07:05

  adem olacak kişi heralde Ahmet beyin her an yanındaymışsın gibi konuşmuşsun.

 4. Adem

  10.08.2019 15:53:55

  Sayın Çakır'ın söyledikleri birebir doğrudur. Temsil bütçesinin aslan payı cumhurbaşkanının katıldığı açılış ve törenlere harcanmaktadır. İzmir ile ilgili yaptığı hesap yanlıştır. Binde 48 değil, onbinde 48'e tekabül ediyor. Rakamlar doğru ise hesap budur ki buda binde 6 dan (onbinde 60)daha küçüktür. Sayın Çakır asıl eleştirmesi gereken merciiye bişey demiyor. Bu bilgi ortalığa yayanlara bişey demiyor. Mevcut Ak Partili başkanın ekibi bu işleri ortaya atanlar. 2 milyonluk işi 20 bine yaptık diyen ve milleti aptal yerine koyanlara cevap versin.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

DİĞER HABERLER

Söylemeyek de ölek mi?
Özel Haber

Söylemeyek de ölek mi?

20 Kasım altın fiyatları
Ekonomi

20 Kasım altın fiyatları

Günün Ayet ve Hadisi
Gündem

Günün Ayet ve Hadisi

Parola: 3 puan
Spor

Parola: 3 puan

Feci yangında 1 kişi öldü
Gündem

Feci yangında 1 kişi öldü

Kaldırımı sahiplendiler
Gündem

Kaldırımı sahiplendiler

Günün Özeti
Foto Galeri

Günün Özeti

Bıçaklı kavgada 2 kardeş yaralandı
Asayiş

Bıçaklı kavgada 2 kardeş yaralandı

Fuhuş baskını!
Asayiş

Fuhuş baskını!

Otel odasında yakalandı!
Asayiş

Otel odasında yakalandı!

Malatya’da 10 kişi vefat etti
Vefat

Malatya’da 10 kişi vefat etti

Malatya Kayısısı'nın kilosu 100 TL olur mu?
Özel Haber

Malatya Kayısısı'nın kilosu 100 TL olur mu?

Fendoğlu: “Arslantepe, UNESCO kalıcı listesine alınmalıdır”
Gündem

Fendoğlu: “Arslantepe, UNESCO kalıcı listesine alınmalıdır”

Güder: “Önceliğimiz imar sorununu çözmektir”
Gündem

Güder: “Önceliğimiz imar sorununu çözmektir”

Kayısı pazarına akın ettiler
Gündem

Kayısı pazarına akın ettiler

Gündem maddeleri görüşüldü
Gündem

Gündem maddeleri görüşüldü

Yatırımlar örnek alınıyor
Gündem

Yatırımlar örnek alınıyor

23 yıl sonra hizmete kavuştular
Gündem

23 yıl sonra hizmete kavuştular

Su kesintisi yapılacak
Gündem

Su kesintisi yapılacak

Geleneksel medyadan dijitalleşmeye
Gündem

Geleneksel medyadan dijitalleşmeye

Özipek: “İnsanlık adına utanç vericidir”
Gündem

Özipek: “İnsanlık adına utanç vericidir”

Tüfenkçi: Kuluncak gelişime açık
Gündem

Tüfenkçi: Kuluncak gelişime açık

Günün Ayet ve Hadisi
Gündem

Günün Ayet ve Hadisi

Gürkan: Gece gündüz çalıştı
Gündem

Gürkan: Gece gündüz çalıştı