Özel Haber
Malatya Time
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

RAMAZAN AYINDA BESLENME

Bizi bir kez daha On bir ayın sultanına ulaştıran Rabbime hamd ederek başlamak istiyorum. Bu yıl yine Ramazan ayında beslenme ile ilgili bir yazı yazayım diye oturduğumda bir kez daha fark ettim ki zaman gerçekten çok hızlı geçiyor. Bir yıldan fazladır koronavirus ile yaşıyoruz. Zaman geçiyor, bitecek diye ümit ediyoruz ancak imtihanlar gittikçe artıyor. Bu Ramazan ayında daha fazla dua ederek Rabbimizden bizi her türlü maddi manevi kötülükten korumasını dileyelim. Umarım seneye sizlere daha ümit dolu cümleler yazmak nasip olur. Umarım seneye Ramazan ayında maaile, eş dost hep bir arada güzel iftar sofralarında buluşmak nasip olur.

Konumuz oruç ve Ramazan ayında beslenme. Biliyoruz ki oruç inanan insanlara farz kılınmış bir ibadettir. Rabbimiz bize zarar verecek hiçbir şeyi zorunlu koşmayacağına göre oruç ibadetinde olan hikmetleri ve şifayı idrak etmemiz gerekmektedir. Oruç tutmak sürekli çalışan ve yorulan organlarımızın dinlenmesi için bir fırsattır. Aç kalınan sürede vücutta detoks işlemi gerçekleşir ve zararlı maddeler uzaklaştırılır tabii bunun için yeterli miktarda su tüketmemiz çok önemli. Ayrıca oruç bizlere daha az yemeyi, nefsimizi terbiye etmeyi öğretir. Bugün istediği her şeyi her an yiyen bireyler obezite başta olmak üzere birçok problemle karşı karşıyadır. Orucun bir diğer faydası sürekli yemek hazırlama ve bir sonraki öğünde ne yesem derdinden kurtarmasıdır. Sürekli yemek düşünen beyinlerimiz böylece farklı şeyler düşünmeye vakit bulup daha üretken olacaktır. Yapılan çalışmalar oruç tutunuz, sıhhat bulunuz hadisinin doğruluğunu ispatlamaktadır.

Tabii ki Ramazan ayında oruç tutmak bizler için farz bir ibadet ancak hasta ve tutamayacak durumda olanların tutmaması gerektiğini zaten biliyoruz. Her zaman dediğim gibi bu vücut bizlere emanet ve iyi bakmak, korumak görevimiz. Bu yüzden tutamayacak durumda olanların, korona virüs pozitif olanların ya da riskli grupta olanların tutmaması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Ramazan ayı beslenme ve uyku düzenimizin neredeyse tamamen değiştiği, kimimizin kilo kaybederken kimimizin kilo aldığı bir süreç olarak geçiyor genelde. Günde 16 - 17 saat hiçbir şey yenilmemesine rağmen kilo almak garip gibi görünse de; oruç olunan sürede fiziksel aktivitelerimizdeki azalma, iftardan sonra sınırsızca yemek yeme ve daha yüksek kalorili yemeklere / tatlılara yönelme sonucunda kolayca kilo artışı gözlemlenebilmektedir. Bunun için iftar anı ve sonrası tüketeceğimiz besinler çok önemli. Özellikle sahura kadar uyumayan bireylerin gece geç saatlerde tükettikleri besinler kilo artışını hızlandırmaktadır. Bu grubun aksine bir kesim de sahur yapmadan oruç tutmakta. Bu yaklaşımı hiç doğru bulmuyorum.

Normal bir günde kahvaltı nasılsa aynı şekilde sahur da kesinlikle olmazsa olmazımız. Sahuru çay ve kahvaltılıklarla yapanlar en az içtikleri çay kadar su tüketmeliler. Çünkü çay diüretik olduğu için su atımını artıracaktır. Sahur öğününde temel grubumuz yine proteinler. Yumurta, peynir ve süt - yoğurt grubu muhakkak bulunmalı. Çünkü proteinler karbonhidratlara oranla daha uzun süre tokluk sağlar.

Sahuru ana yemeklerle yapanlar içinse; aynı şekilde ağır olmayacak ancak protein içeriği yüksek kıymalı menemen, sote gibi yemekler tercih edilebilir. Bunların yanında muhakkak yoğurt ya da ayran tüketilmeli.

Sahur yapıldıktan sonra hemen uyumamak sindirim açısından önemli. Yarım saat sonra uyumak daha iyi olacaktır.

Sahur ile iftar arasındaki süreci hafif şiddetteki aktiviteler, ev işleri, masa başı işler gibi aktivitelerle doldurabilirsiniz. Tamamen pasif olup tabiri caizse orucu uykuya tutturmak metabolizmanızı yavaşlatmak ve kilo artışına kapı aralamaktan başka bir işe yaramayacaktır.

İftar vaktine gelince tüm gün çalışması minimize olmuş, büzüşmüş organlarınızla biraz empati yapmanızı öneririm. Küçücük kalmış sakince duran midenize buz gibi bardak bardak suları hatta kolaları indirmeniz onu rahatsız edecektir. Ilık bir bardak su ve küçük bir hurma ile orucunuzu açabilirsiniz. Bir kase çorba ile yemeğe başlayıp çorbadan sonra bir miktar dinlenmeniz örneğin namaz molası vermeniz sindiriminize yardımcı olacaktır. İftar yaparken unutmamamız gereken bir nokta daha var. Beyinden mideye tokluk sinyali 15-20 dakikada gider. Yani yemek yerken doyduğumuzu fark etmeyiz ama aslında yeterince yemiş oluruz. Bu yüzden yavaş yavaş vücudumuza zulmetmeden yiyelim lütfen. Bir diğer husus kalori miktarı. Aşırı yağlı, aşırı tuzlu ve aşırı miktarda yememeye özen gösterelim.

İftardan en az 45 dk sonra çay faslına geçelim lütfen. Çünkü yemeklerden hemen sonra içilen çay ve kahve o öğünde almış olduğumuz demir mineralinin emilimini azaltarak kansızlığa sebep olur. Bu zaman diliminde tüketeceğimiz tatlılar mümkün olduğunca sütlü tatlılar olmalıdır. Yine kalori ve ağırlık yapma durumunu gözden kaçırmamalıyız.

İftar ve sahur arasındaki zaman dilimi özellikle gün içinde eksik kalan su tüketimimizi tamamlamak için çok önemlidir. Su organ ve dokularımızın sorunsuzca çalışabilmesi için elzemdir. Ayrıca bağırsak hareketlerimizi düzenler. Ramazan ayında genelde su tüketimi azaldığı için kabızlık sorunu ile de daha sık karşılaşmaktayız. Bu yüzden günde en az 12 su bardağı yani yaklaşık 2,5 litre su içmenizi tavsiye ederim. Ayrıca bağırsak hareketlerinin azalmaması için posa içeriği yüksek olan kurubaklagiller, sebze ve meyveler öğünlerimizde mutlaka bulunmalıdır.

Oruç ve Ramazan ayında beslenme düzenini oturtmak bu süreçte çok daha önemli. Bizim için avantaj olan bir durumu dezavantaja çevirmemek için sizlere destek olmaya hazırım. Sorunuz olursa bana dyt.iremercan instagram adresimden ya da buradan sorabilirsiniz. Lütfen burada yazdıklarımın sağlıklı, oruç tutabilecek bireyler için genel öneriler olduğunu unutmayınız. Kontrol edilemeyen diyabetiniz varsa, diyaliz hastası iseniz ya da oruç tutmanız sağlığınızı etkileyecekse ve doktorunuz izin vermiyorsa lütfen oruç tutmayınız.

Bu Ramazan da sizler için örnek diyet listeleri paylaşmayacağım. Çünkü her seferinde belirttiğim gibi her insan biriciktir. Her insanın ihtiyaçları, beklentileri, sevdikleri farklıdır. Bu yüzden bir liste verip herkese aynı şeyi söylemeyi asla tasvip etmiyorum. Dilerim herkes verimli ve sağlıklı bir Ramazan ayı geçirir. Ramazan'ın paylaşma ayı olduğunu unutmadan yaşlılarımıza, komşularımıza, sevdiklerimize destek olduğumuz bir ay olsun.

Hayırlı Ramazanlar diliyorum.

Sağlıcakla kalın

Diyetisyen İrem ERCANYORUMLAR

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

DİĞER HABERLER

İrfan Buz: “Futbolcularımız onurlu bir mücadele verdi”
Spor

İrfan Buz: “Futbolcularımız onurlu bir mücadele verdi”

Adil Gevrek: 'Sahaya çıkıp tertemiz futbolumuzu oynadık'
Spor

Adil Gevrek: 'Sahaya çıkıp tertemiz futbolumuzu oynadık'

Maç öncesi uzun kuyruk!
Spor

Maç öncesi uzun kuyruk!

Tarihi zirveyi taraftarlar da izledi
Spor

Tarihi zirveyi taraftarlar da izledi

Günün Özeti
Gündem

Günün Özeti

Malatya'da 10 kişi vefat etti
Vefat

Malatya'da 10 kişi vefat etti

Bayramlaştılar
Gündem

Bayramlaştılar

Semt pazarında sakinlik!..
Gündem

Semt pazarında sakinlik!..

Terasını temizlerken 5. kattan düştü!
Asayiş

Terasını temizlerken 5. kattan düştü!

Burada mahsur kalınca...
Asayiş

Burada mahsur kalınca...

Kaplan Galatasaray maçına siyah formayla çıkacak
Spor

Kaplan Galatasaray maçına siyah formayla çıkacak

Kayalıklardan düştü!
Asayiş

Kayalıklardan düştü!

Evlat nöbetindeki aileler: Ha HDP ha İsrail!
Gündem

Evlat nöbetindeki aileler: Ha HDP ha İsrail!

Malatya Turgut Özal Üniversitesi 2021 taban puanları...
Eğitim

Malatya Turgut Özal Üniversitesi 2021 taban puanları...

Filmin oyuncuları netleşmeye başladı
Kültür - Sanat

Filmin oyuncuları netleşmeye başladı

İyi bayramlar...
Gündem

İyi bayramlar...

Tur için sahaya çıkacaklar
Spor

Tur için sahaya çıkacaklar

Kaplan en farklı mağlubiyeti orada yaşadı
Spor

Kaplan en farklı mağlubiyeti orada yaşadı

Günün ayet ve hadisi
Gündem

Günün ayet ve hadisi

Tartıştığı şahsı vurdu!
Asayiş

Tartıştığı şahsı vurdu!

Günün Özeti
Gündem

Günün Özeti

Unutulan lezzet: Bilik ekmeği...
Gündem

Unutulan lezzet: Bilik ekmeği...

Malatya'da 9 kişi vefat etti
Vefat

Malatya'da 9 kişi vefat etti

Düdük Cüneyt Çakır'ın!..
Spor

Düdük Cüneyt Çakır'ın!..