dore okulları
Malatya
29 Mayıs, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  32.24
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2442.4
 • BIST
  10677.49
 • BTC
  68660.93$

Kentsel Dönüşüm, yıkılmaz bir Türkiye demektir!

03 Kasım, 2023, Cuma 09:44Admin
Kentsel Dönüşüm, yıkılmaz bir Türkiye demektir!


RÖPORTAJ: MURAT ÇETİN

Sayın Altan, iş yoğunluğunuz arasında bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Bir yandan kendi sözlerinizle sizi tanımak, diğer yandan da sektörünüzün sizin için ne ifade ettiğini öğrenmek isteriz.

Ben aslen Kastamonuluyum. Yaşayan bir tarih ve eşsiz bir dokuya sahip İstanbul’da dünyaya geldim. Geleneksel eğitimimi Bursa Uludağ Üniversitesi İşletme lisansıyla noktaladım. Yaptığımız iş benim şahsi tutkum. Öğrendiklerim ve hayat bana her daim gerçekçi bir bakış açısı kazandırdı. Lisansımı anneyken tamamladım. İş hayatına finansla başlamış olmama rağmen, daha sonra eşimin faaliyet gösterdiği inşaat sektörüne yöneldim. Bulunduğumuz şehrin yenilenmesi, bizim tutkumuz haline geldi. Kentsel dönüşüm işine ağırlık verdiğimiz 2010 yılından itibaren, Mari Yapı’yla birlikte bu vizyonu hayata geçirme gayretinde oldum. Kurduğumuz profesyonel ekiplerle İstanbul’un Kağıthane ilçesinin dokusundaki değişikliğe imza attık. Amacımız güvenli sosyal yaşam alanlarıyla, şehrimize destek olmak. Kentsel dönüşüm, yıkılmaz bir Türkiye demektir. Deprem kuşağının üzerinde yer alıyoruz. Tüm sokakların, hanelerin ve kültürümüzün konumlandığı yer olan Kağıthane’yi korumak ve daim kılmak başlıca hayalimdir. Zaman ve emek gerektiren bu hayalimi gerçekleştirmeye çalışırken, şehrin yenilenmesi için çok mesafenin de olduğunun bilincindeyim. Şehrimiz bu özveriyi hakkediyor. Her insanı ayakta tutan bir amaç vardır, olmam gereken yerdeyim. 

ADA BAZLI PROJELERİMİZE 3 TANE DAHA İLAVE EDECEĞİZ

Özellikle Kağıthane’de çalıştığınızı belirttiniz. Kağıthane’nin dününe ve bugününe bakarak, gelecekle ilgili bir planlama yaptığınızı düşünüyoruz. Bununla ilgili olarak ne söylemek istersiniz? 

Mari Yapı olarak, kentsel dönüşümüne yön verdiğimiz Kağıthane’de, 2008’den itibaren bugüne kadar, 2 binin üzerinde konut teslimi gerçekleştirdik. Projelerimizin öne çıkan özellikleri arasında lüks dizayn ve zengin olanakları sayabiliriz. Aktif faaliyet gösterdiğimiz Mari Vadi Evleri’nin şantiyesi devam ediyor. Yeşil ve ferah olan bu projemizde beş yüz konut bulunuyor. Yalnızca güncel projemiz dahi, üç yüz toprak sahibine yeni ve güvenli bir ev sağlayacak. Mari Vadi Evleri’ne takiben ilerleyen yıllarda, hız kesmeden 3 tane ada bazlı projemizin daha lansmanını gerçekleştireceğiz.

SAĞLAM BİNALAR İNŞA ETMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK

Sayın Altan, malum olduğu üzere, ülkemizin 11 ilini etkileyen büyük bir afet yaşandı. Bundan dolayı, kentsel dönüşümle ilgili gelişmeler de yakından takip ediliyor. Kentsel dönüşümün daha hızlı olması için neler yapılabileceğiyle ilgili görüşlerinizi almak isteriz. 

Sizin de belirttiğiniz gibi ülke olarak büyük bir afeti yaşadık. Bizleri derinden yaralayan bu afette, kaybettiğimiz her can, her doku zihnimizde derin izler bıraktı. Deprem bölgesindeki en kritik durum, şu anda kentsel dönüşümdür. Deprem kuşağında yer alan diğer bölgelerde de kentsel dönüşüm konusunda hızla aksiyon almak gerekiyor. Toplumumuz hiç kuşkusuz büyük tedirginlik yaşıyor. Bu haklı bir tedirginlik tabii ki… Ara vermeden hızla şehirlerimizin güvenliğini sağlamak gerekiyor. Depremden bu yana kentsel dönüşüme talep de artmış durumda. Kentsel dönüşümün hızlanması ve hepimizin kurtuluşu adına yasal düzenlemelerin iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ada bazında kentsel dönüşüm,  ustalık isteyen bir iletişim süreci, ülkemizi daha güzel yarınlarda hayal edeceksek, uzlaşmak durumundayız. Devlet teşviki ve bilinçli bir toplumla, sağlam binalar inşa etmekten başka çaremiz yok. 

DESTEKLERİMİZ SÜRECEK

Kadın istihdamı oranının düşük olduğu sektörlerden birinde yönetici pozisyonundaki bir kadın olarak, görüşleriniz nelerdir?

Gerek şirket ve gerekse ülke bazında, destek ve eşitlik ikliminin yarınların egemeni olacağının sinyallerini görüyorum. Ofisimizde ve sahada kadın personel çalıştırma konusunda gayretimiz var. Kadınlarımız gerek organizasyon, gerek işleyiş açısından kritik öneme sahip. Mari Şirketler Grubu olarak, cinsiyete değil, beceriye önem veriyoruz. Şirket bünyesindeki eğitim ve seminerlerimizi yıllardır düzenli bir şekilde sürdürüyoruz. Ön yargıları kırarak, kadınların düşünce yapısını, çok yönlü bakış açısını, sektöre kazandırmanın hepimizin yararına olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de, bu konudaki desteklerimiz sürecek. 

ÇOCUKLARIMIZIN BAŞARISI, BİZİM GURUR KAYNAĞIMIZ

Sayın Altan, MİAD Kadın Kolları Yürütme Kurulu’nun çalışmaları hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Topluma katkı sunmak adına MİAD, eşsiz bir fırsat. Kadın Kolları Yürütme Kurulu Başkanlığı görevini, 2019’dan bu yana gururla ve sorumluluk bilinciyle yürütüyorum. Güzel bir iklim yakaladık, girişimci kadınlarımıza destek olacak etkinlikler ve eğitimler düzenliyoruz. Aile yapısı, toplumumuzun çekirdeğidir. Bunu korumak, başlıca misyonlarımızdan. MİAD Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Yunus Akdaş önderliğinde üyelerimizce gerçekleştirdiğimiz MİAD Sevgi Evleri’nde çocuklarımıza güzel bir eğitim ve barınma imkânı sağlayıp, iyi birer anne-baba olmaya çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi, Turgut Özal Tıp Merkezi’nde de sosyal sorumluluk projelerimizden biri var. Yatarak tedavi gören hasta ile yakınlarına, maddi ve manevi desteklerimizi MİAD Konukevi aracılığıyla sağlıyoruz. “Askıda Oda”, “Ücretsiz Kıyafet Odası” gibi çeşitli yardım çalışmalarıyla halkımızın yanındayız. Destek olduğumuz çocuklarımızın başarılı olduklarını görmek ise bizim için ayrı bir gurur vesilesi. 

MİAD, SAMİMİ VE BAŞARILI BİR SİVİL TOPLUM KURULUŞU

MİAD’daki sinerjiyi ve görev sürecinizdeki gözlemlerinizi de öğrenmek isteriz.

MİAD çok güçlü bir dernek. Dayanışma ve iyilikten gelen bu güç, dernek bünyesindeki birbirinden değerli hanımefendi ve beyefendiler vasıtasıyla oluyor. Onların katkılarıyla Malatya ve İstanbul’da güzel işlere imza atılıyor. Sözün burasında, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Yunus Akdaş’a, böylesine önemli bir göreve beni layık gördüğü için teşekkür etmek isterim. Kıymetli başkanımızın, yaptığımız işlerdeki desteğini gördükçe şevkimiz artıyor. Özverili bir biçimde katkı sunmaya devam edeceğim MİAD’da, kurumsal bir yol haritasıyla ilerliyoruz. MİAD samimi ve başarılı bir sivil toplum kuruluşu. MİAD içerisinde geçirdiğim süre bana içerideki iklimin adeta bir aile yapısında olduğunu gösterdi. Üyelerimiz gerçek bir bağ ile dayanışma içerisinde. İletişimimiz çok güçlü, gün içerisinde sık sık toplu mesaj uygulamaları ile haberleşiyor ve bir bütün kalıyoruz. Bu içtenlik ve samimiyet işlerimizi de daha efektif ve güzel yapmamıza olanak kılıyor. Herkes çok mutlu…

ANNE, EŞ VE YÖNETİCİ!..

Sayın Altan, mesainiz dışındaki hayatınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Bildiğiniz gibi, kariyer sahibi bir kadının hayatında, birden çok rolü vardır. Anne, eş, yönetici, yardım sever ve sanat sever olarak kendimi tanımlayabilirim. Çalışmak, yıllar içerisinde sizi daha metanetli ve prensipli bir insan haline getiriyor. Yoğun bir çaba içerisinde, uzun mesailer harcıyoruz. Kalan zamanımızı da efektif değerlendirmek ruhumuzu besliyor. Aileme vakit ayırarak, yürüyüş yaparak ve kültür turlarına katılarak da kendimi tamamladığımı hissediyorum. Roman okumayı, dünyamızın dört köşesinden sanat eserlerini incelemeyi ve müzik dinlemeyi seviyorum. 

 

GÜLTEN ALTAN, KİMDİR?

İstanbul Kağıthane’deki ada bazlı ilk kentsel dönüşüm projesinin sahibi de olan Mari Şirketler Grubu, bölgede 2008’den beri binlerce konut inşa etti. Topluluk bünyesindeki Mari Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülten Altan, aslen Kastamonu’lu. Bursa Uludağ Üniversitesi mezunu olan Gülten Altan, Malatyalı iş insanı Erol Altan ile evli. 

HABER MERKEZİ-MALATYA TİME