Necdet Akboğa
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

ACABA KİM NANKÖR?...

Necdet Akboğa yazdı...

Bu makalemde bir günlük Pütürge ve Doğanyol asıl adıyla Keferdiz izlenimlerimi ele alacağım.

Aslında 30 yıl, artı bir gün desem daha yerinde olur. Çünkü yıllardır en fazla gittiğim, kimsenin hatırlamadığı, kameraların tanımadığı dönemlerde ne duygu dolu belgeseller yaptık. İstanbul Pütürgeliler gecelerinde ağlaştık, coştuk. Hatta yaptığım belgeselimi çalıp CD'lerde çoğaltıp karaborsa satan şimdi medya patronu olan bile var. ( Aman ha bu dediğim Pütürgeli değil) . Evet, ekmeklerini yediğim, en çok acılı ayranını içtiğim, en çok gönül birliği yaptığım dağın öte yanıdır orası.

Yüz yıla dayanan, yaya aşılan, aylar süren, onurlu yolculuğun ve de gurbetteki sılanın adıdır orası...

İstanbul'un yükünü taşıyan, hanlarda aynı ağıta, aynı kedere, aynı kâğıda yazılan kaderin kendisidir orası...

Aş uğruna, iş uğruna, helal lokma uğruna, yaşlı ananın, genç gelinin, kundaktaki bebenin gözyaşıdır orası...

Memlekette çileyle aşılan dağların, İstanbul'da sırttaki yükle çıkılan yokuşların, soğuk suların, yaylaların, koyunların, kuzuların, yürekteki sızıların, el sallayan anaların adıdır Pütürge, Keferdiz...

Aslında bir gün bu gurbet hikayesini  uzun uzun yazmaya sözüm olsun. Çünkü bu konunun üniversitelere ders konusu olacak kadar sosyolojik temeli var. Bir günde ne yaşadık izlenimlerimi anlatayım:

Pütürge Birlik sahibi Hasan kardeşim aradı.” Abi biz Ak Parti Belediye Başkan Adayımız Mikail Sülük ile beraberiz. Ben de meclis üyeliğine başvurdum. Bize hem ses sistemi, hem de sunumda yardımcı olursan memnun oluruz”.

Sabah 7 de yola çıktık. Kubbe dağından gidecektik, yol kapalı Kale (İzollu) üzerinden gelin dediler. Aslında Kubbe üzerinden niyetliydim ama risk almadım. Kale üzerinden nispeten daha acık olan yoldan Pütürge'ye 4 saatte vardık.

Bizden sonra protokol için uzun uğraşlar ile tek şerit yol açılmış ama Malatya'dan sıkıntı ile geldiler. Belli bölgelerde iki metreyi aşan kar kalınlığı, karayolları seferber olmuş, telaş, gerginlik derken Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, İl Başkanı, Battalgazi Belediye Başkan adayı, basın, canlı yayın ekibi derken Pütürge merkeze ulaştılar. Meydana sistemi kurduk. Köy yolları kapalı, dondurucu bir soğuk, rüzgâr, fırtına olumsuzluk adına her şey var...

Bu kışta, iki metre karda, tüm kapanan köy yollarında kimse gelemez dedim. Programa başladık meydan insan doldu. Umduğumuzun üzerinde bir katılım, coşkulu bir kitle, heyecanlı bir teşkilat doğrusu şaşırttı beni...

Belediye başkan adayı Mikail Sülük bu imkânsız şartlarda iş merkezi salonunda 2500 kişilik yemek ikramı hazırlatmış, kusursuz bir organizasyon vardı. Kurbanlar kesildi, konuşmalar yapıldı, Belediye Başkan adayı Mikail Sülük olumlu güzel mesajlar verdi. Kim emek verdiyse, kim çivi çaktıysa özellikle bu dönem Belediye başkanımız olan Mehmet Polat'a şükranlarımı sunarım sözü alkış aldı.

Tabi önümüzdeki günlerde ne olur, hangi parti kimi aday gösterir, küskünlükler olur mu, sürprizler yaşanır mı bilmiyoruz. Temennimiz bu toprakların evlatları siyaset yüzünden birbirinin kalbini kırmasın.

Herkes sonuçta bir gayret ile bir şeyler yapmaya çalıştı iyi ya da kötü. Bunun takdiri tabi ki milletindir. Diğer partiler ve adayları da bu ülkenin evlatlarıdır. Herkesin doğrusu kendisine kutsaldır. Saygı duymak gerekir. Kimsenin kimseyi kalleş, hain, münafık, hırsız, arsız, yüzsüz gibi ithamlar ile asla rencide etmemeleri gerekir.

İstanbul ayağı ise toparlayıcı, adaletli, sivil toplum bilinci ile hareket edip, tarafsız olmalı ve ilçelerine yapılacak olan hizmetin peşine düşmeli. Militan ve holigan bir taraftarlık hastalıklı ruhu çağırır. Bütün köy dernekleri, iş adamları, hatta muhtarlar adayları kafa tokuşturma yarışına sokmaktan kaçınmalı.

Peki program bitti biz ne yaptık. Biraz dolaştık, konuştuk, dertleştik...

Vatandaş buruk, hayat durgun, esnafın morali bozuk, iş yok, mevsim kış, pahalılık sorun, insanlar endişeli. Buna rağmen Ak Partinin adayının yanında, partiye sahip çıkıyorlar. Ülke politikasını daha önemsiyor, siyasilere de ince mesajları ihmal etmiyorlar.

Tüm olumsuzluklara rağmen kucaklamaları, misafirperverlikleri, insanlıkları, ikramları, selamları, kelamları, hayalleri ve umutlarını bize yansıtıp uğurladılar.

Pütürge'den sonra Doğanyol Ak Parti Belediye Başkan adayı Hakan Bay ile birlikte çıkma hazırlığı başladı. Biz yarım saat önce Gülerses sahibi Özcan Gürer ile birlikte ilçeye vardık. Başkan Recep Gülbey belli ki elinden geleni yapmış, merkezde derin bir uçurum vardı, orayı doldurmuş ve bir meydan kazandırmış. Devlet binalarının dışında fazla bir şey yok. Dükkânlar kapalı, genç yok, iki kahve açık, sobanın başında birkaç kişi, gülmeyen yüzler, buruk bakışlar, düşünceli tavırlar, sessiz sedasız bir ilçe merkezinde idik...

Birisi tanıdı beni yaklaştı:” Bak dağın öte yanı burası işte. Pütürge, Doğanyol iki ilçe, iş adamı bizde çıkar, hayırsever bizde çıkar, yiğit bizde çıkar, siyasetçi bizde çıkar ama bizde vatan haini çıkmaz. Bizim yolumuz olmaz sesimiz çıkmaz, suyumuz olmaz sesimiz çıkmaz, gencimiz burada durmaz sesimiz çıkmaz.

Bak günlerdir yol kapalı, Malatya'dan buraya beş saatte bu mevsimde gelebilirsin. Başın ağrısa aspirin alacak eczane yok. Türkiye'de kaç ilçede eczane yoktur. Benzin istasyonu yok, taze meyve sebze zor bulursun. Zaten esnaf yok. Bizim halimiz bu işte.

Bak Kubbe dağına çocuktum dediler tünel yapılacak, 60 yaşındayım halen yapılacak. Bu tünel işi gerçekçi değil. Devletin parasına yazık değil mi? Günde kaç araç geçiyor ki buraya tünel yapılsın. Bir tünel yapmak kolay mı? Şehirlerarası yolların çoğunda tünel yokken avuç kadar olan buralara neyin tüneli. Herkes birbirini kandırmasın. Ben buradan bir çözüm sunayım. Kubbe dağının iki kilometrelik bölümü tipi alıyor. Tünele göre çok basit ve ucuz bir çözümü var. Tipinin geldiği bölgeye yarım hilal şeklinde sağlam çelik direkler dikeceksin. Bu şapka gibi yarım tünel yolun yarısını kaplar. Zaten kar bu kapalı alanın üzerinden uçar gider. Ben araştırdım Avrupa'da bazı yolları böyle çözmüşler. Alp dağlarına bunun beş katı kar yağıyor. Ama yol kapanmıyor”.

Evet, pür dikkat vatandaşı dinledim neden olmasın dedim. Yola çıkınca bunun analizini yaparım dedim ve Ak Parti ekibi ilçeye giriş yaptı.

Doğanyol Belediye Başkan adayı sima olarak Polat Alemdar adıyla Necati Şaşmaz'a çok benziyor. Sakin, mütevazı, beyefendi bir genç. Hemen mevcut başkan Recep Gülbey geldi, herkese hoş geldin dedi, halefi olan adaya sarıldı,  milletin önüne düştü tek tek gezdirdi. Selahattin Gürkan, Ak Parti il başkanı İhsan Koca beraberindekiler iki saat hal hatır sorup vedalaştılar.

Program bitti, akşam üstü herkes helalleşip yola çıktı.

Biz yine Kale üzerinden, diğerleri de Kubbe Dağından ilçelerden ayrıldık.

Şimdi bir günde yaşadıklarım tek tek gözümün önüne geldi. Siyasetin garipliğini düşündüm. İnsanların sürekli vicdanları üzerinden siyaset yapılır da, bir gün iş cüzdanlara dönerse ne olur?

Doğanyol'daki vatandaşın çözümü aslında olmayacak iş değil, bunu hayırsever insanların desteğiyle bile halledersin. Yol kenarına yarım hilal şeklinde, yani büyükçe bir otobüs durağı modelinde bariyer ile Kubbe sorunu neden aşılmasın?

Yol boyunca köylerde süper lüks evler dağların başına yapılmış, ama kimseler yok bomboş. Öyle camiler yapmışlar ki inanın milyonluk nüfuslu şehirlerde benzeri yok. O kadar büyük, ultra lüks camilerle dolu köyler, ama insan yaşamıyor.

Bu kadar toprağını seven insana desen ki 20 metre bariyeri sana yazdım, yok mu diyecek? Hayır için trilyonları devasa camilere gömen Pütürge'nin yiğidi yola olmaz mı diyecek?

Bence de artık şu tünel meselesi yerine daha hızlı ve ucuz çözüm yoluna başvurulsun.

Şimdi düşünüyorum. Yazın kavurucu sıcağında su su diye yalvaran insanoğlu mu nankör, yoksa beyaz kâbus, beyaz felaket, hayat felç oldu diye haber yapan biz medya mensupları mı nankör?

İlçesinde bir aspirinin derdine düşen lafını ağu yapıp içen mi nankör, tıksırana kadar yiyen ve bu defa da kendini inceltmek için midesi ecza deposu olan mı nankör?

Kar olmazsa, var olmaz diyen atalarımız mı nankör? Çeşmeler kurudu, ağaçlar perişan, toprak çatladı,  yeşile hasret kaldık diyen mi nankör?

Hesap kitap yapmadan millete tünel hayırlı olsun diyen diller mi nankör? Yoksa bizi dinleyin daha başka çözüm var diyen mi nankör?

Kumu, demiri, çimentoyu, dağları aşarak getirip trilyonları camiye gözü kapalı veren mi nankör? İçi bomboş olan saflar mı nankör?

Lüks ciplere binen, deri koltuğa gömülen, her kapı kendisine açılan, tuzu kuru olan mı nankör? Yoksa her şeye rağmen ilçeme bir çivi çakılsın diyerek eksi 10 derecede buzda düşerek, bastonuyla meydana gelen aceze mi nankör?

Kubbe Dağı mı, Şiro çayı mı, yağan rahmet mi, ömür yiyen gurbet mi, toprağa olan hasret mi, inanmış yürek mi, duymayan felek mi, ham çıkan kelek mi, kundaktaki melek mi?... Acaba Kim Nankör?...

 Necdet Akboğa

necdetakboga@gmail.com

 

 

 YORUMLAR

 1. Emre Kurt

  30.01.2019 16:59:09

  Doğanyol ve Puturge'de hala feodal düzenin yer almasına ve buna tahammül edenlere inanamıyorum. Öncelikle bölge halkının bu gökten inme gibi gelen adaylara tepkisini gostermesi gerekir. Çünkü bu adaylar açıkça gösteriyor ki bölge Çalıkların oyun parkı olmuş. Tek kelimeyle yazık.Mesela Hakan bay... 34 yaşında olan Hakan Bay’ın aday gösterilmesindeki sebep çok başarılı ya da Doğanyol için emek vermiş olması mı? Hayır…. Tek sebep Öznur Çalık’ın amcasının oğlu olmasi. Aday talip olduğu Doğanyol’da yaşamıyordu ve siyasete bir anda gireceği bilinmemekteydi. Ne garip

 2. Abdulkadir Aktunç

  29.01.2019 21:29:47

  Binanızdaki uzak komşunuz. Yazı güzel olmuş sizin yazılarınızı okumaya devam inşallah.

 3. Mehmet Emin aydin

  26.01.2019 22:20:08

  Helal OLSUN dayioglu

 4. Hikmet BUCAK

  26.01.2019 13:08:25

  -İnsan hayatı ve can sağlığı herşeyin üzerindedir, o nedenle Pütürge'ye ulaşım için yünel veya kapalı yol yapılmalı ve bu yapılırken de bir kaç mütahiti zengin etmek için şatafatlı bir oroje değil de; kamunun yararına ve ihtiyacı görecek en mütevazi bir proje olmaladır.

 5. Hikmet BUCAK

  26.01.2019 13:04:56

  Eğer Reis-i Cumhurumuz cezaevinden çıktıktan sonra mücadeleye devam etmeseydi Ak Parti belki bu kadar başarılı olmazdı-Şanlıurfa eski büyükşehir belediye başkanı ilk belediye başkanlığı için Ak Partiden aday gösterilmedi ve kenara çekilip mücadeleye devam etmeseydi Belediye başkanı ve BAKAN olamazdı, icraatlarını sergileyemezdi-Yani insanların ve fikirlerin önü kapatılmakla siyaset sağlıklı olmaz-Hayat mücadelelerle doludur-İnsanlar geçicidir, eşer ve beşerdir yani hata yapabilir.-Demkrasilerde çare tükenmez.Demokrasilerde dün dündür-bugün bugündür,Her kaybediş bir kazanımında başlangıcıdır

 6. Ali

  26.01.2019 11:59:12

  Bu bir rekabet yarışı bir yerde. Halkın desteğini arkasına almış insanlar bugün daha iyi yaptığına inanıyor. Mücadelesine başka yerden devam etmek istiyor. Yada tepkisini göstermekte haklı olduklarını da düşünüyorum. Kimse nankör değil aslında herkes kendince haklı.Önemli olan ise sonuç yani hizmet

 7. Okur

  26.01.2019 11:54:33

  Geçtiğimiz günlerde yağan kar hayatı olumsuz etkiledi.Pütürge'de yolda mahsur kalan vatandaşlar oldu. Onlar o sırada tünel olsa belki mahsur kalmayacaktı. Veya hayatlarını kaybetselerdi bugün zaten 3-5 kişiydi büyük bir can kaybı yok diye mutlu mu olacaktık? Teşbihte hata aranmamalı beyaz esaret deniliyorsa bu nankörlük olarak algılanmamalı. Yoksa durum daha iyi nasıl ifade edilir?

 8. CeM

  26.01.2019 01:04:14

  Sayın yazar kardeşim; yazılarınızı elimden geldiğince okumaya çalışırım. Lakin güzel yazılarınıza eleştiri konusu yaptığınız din adamları, imam hatip okullarımız, camilerimiz gibi manevi değerlerimiz dikkatimi çekti. Bunca memleketimiz insanına hitap eden siz gibi değerlerimizin biraz daha dikkat edip yıkıcı değil yapıcı eleştirileri dile getirmesi gerek. Şimdi bende size sorarım imam hatip mezunu olmasına rağmen manevi değerlerimize dil uzatan mı nankör; yoksa bunlara rağmen ufak da olsa eleştirilerini dile getiremeyen takipçilerimi...

 9. Rahmi

  25.01.2019 22:29:03

  Makale özetle diyor ki: Pütürge ve Malatyanın bilumum belediyeleri,Tuncelinin Ovacık kominist partili başkanı Mehmet Maçoģlu'dan biraz feyz alsın.

 10. Hasan Ünlü

  25.01.2019 21:54:01

  Pütürge ve Doğanyol bir avuç insanın yaşadığı çıkmaz bir sokak değil , Adıyaman , Elazığ ve Diyarbakır’a çıkan kötü durumda yollar var , Dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin Nemrut dağına tek güzergahı , Malatya’dan Pütürge,Kubbe geçiti ve uzun dağ yolları bu güzergahın tercih edilmemesinin sebebi , Adıyaman bu açıdan biraz önde ,Ayrıca yol , tünel gibi büyük işleri devletin yapması gerekiyor, Kubbe dağında kışın sürekli kapanan yollar için , geçici çözümlerinize katılmasamda En azından bu konuyu gündeme getirdiğiniz için bir Pütürgeli olarak teşekkür ederim

 11. Mahmut Akatay

  25.01.2019 20:50:12

  Vallahi bu mevzuyu güzel özetlemişsin,Gerçek Pütürgelileri Göreve çağırıyorum.

 12. Mehmet yavuz

  25.01.2019 20:32:58

  Karayolu haritasına baktım. Pütürge yoluna tünel yapma fikri fena değil. Az aracın bu yolu kullanmasının sebebi belli zaten. Pütürge Siverek e bağlandığında urfa ve Diyarbakır’a rahat ulaşılır. Tünel ile yol kısaltılıyor, konu yolun kardan kapanıyor olması değil. Ayrıca bildiğim kadarıyla Pütürge Başkan adayı MALATYAlıların adını duymaya tahammül edemediği Öznur Çalık’ın ekibinden.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>