Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Adil Gevrek'e küfredenlerin hepsi Adil'ci olmuş!

 

 Timur İnce yazdı... 

-SESLİ MAKALE-

 

Ne acayip bir dünya, her şeyi görüyorsun. Yeter ki sabretmesini bil. Futbol teknik bilgilerinden pek anlamam ama iyi bir gözlemciyim. Sosyolojiden iyi anlarım, felsefe kurallarını iyi bildiğimi, insan psikolojisini, toplum dilini, kültürel kodları, diyalektiği ve tarihi... Tarihle dengeler üzerinden bağ kurmak konusunda hâlihazırda varım ve ilgiliyim!

 Neden mi yazıma böyle bir giriş yaptım. Açıklayayım. Çok değil bir iki ay önce Yeni Malatyaspor kulüp Başkanı ve yöneticilerini bazı alfansolar kendi kafalarında üzerini çizmiş, ipini çekmiş, tuzağını kurmuş, sadece balığın oltaya düşmesini bekliyordu. O da takımın kümeye düşmesi ile gerçekleşecek ve Adil Gevrek, ekibi ile birlikte hızla tasfiye edilmesi için start verilecekti. 

 Onun için şehrin takımının başarısını istemeyen bu güruh her maçla birlikte totemler yaparak takımın yenilmesini diliyor, sırf Adil Başkan gitsin diye yeni Malatya sporun değil kümeye düşmesi 1 puan kaybetmesine dahi sevinçten çıldırarak tepki gösteren süreçlere tanık olduk.

 Kendi içlerinde o kadar çok inanmışlardı ki takım olurda kümeye düşmezse Yeni Malatyasporu bir şekilde ele geçirme operasyonu kusursuz işleyecek veriler ellerinde hazır bekliyor zannediyorlardı. Aslında hiç bir şey yoktu ama varmış gibi bir hülyaya kaptırmışlardı kendilerini. Böyle bir algı yaratıldı. Hatta bir iş adamı bir şeyi sosyal medyada yağlayıp, cilalayıp sahaya sürmüş, “ahanda yeni başkanımız” diye el altından bir konsorsiyum yeganecilik görevini üstlenmişti. Her maç sonrası aynı abuk sabuk yorumlar!..

Toplumun önder uçlarından sayılan formlarla birbirlerine yönelik sakil suçlamalar…

Şehrin marka değeri, rasyonel duruşu, akılcılık, takımın geleceği, hayatın gerçekleri ne varsa hepsi devre dışı… Toplumun damarlarına nüfuz eden bu amansız hastalıkla her şey görmezden geliniyor. Çünkü, herkesin işine öyle geliyordu!..

 Tam o esnada, yani Adil başkanın üzerinin artık çizildiğine kesin kanaat getirildiği, bugün yarın gider denilen, her an istifa edeceğinin beklendiği, sosyal medyalarda hastagların açılarak ortaya pervasızca konuşanların çoğaldığı, umutların tükendiği, velhasıl belki de Adil başkanın bu baskılar karşısında istifa etmeyi düşündüğü, bitti ha bitecek, az galdı, ya gayret, işte başardık diyenlerin iyice tavan yaptığı o kritik günlerde iki yazı yazdım. Birinci yazımda “YENİ MALATYASPOR VE KOMPLOCULARI” dedim. İkinci yazımda ise “YENİ MALATYA SPOR İÇİN BİR ÖNERİM VAR” başlığı altında olarak şunları dile getirdim.

-Büyük takımlar elindeki güçlü sermaye ve kilit taraftarla açık vermedi fakat yeni Malatyaspor formatındaki takımlar haliyle fire verdi. Pandeminin yan etkileri devam ederken Bu bilinmezlik, muamma, riskli süreç takımın dengesini bozdu. Futbolcuların bünyesi “nasıl gol atarım?” yönünden “acaba bu bulaşıcı hastalıktan sağ çıkar mıyım?” yönüne evirildi. Büyük takımları futbol kültürüne uygunlukta ayakta kalmayı başardı fakat pandemi sürecinde; takımın moral, motive, cesarete ihtiyacı varken tam tersine bizimkilerde Yeni Malatyasporun kaderini yeniden tayin etme derdine düştüler. Kimse bu zor süreci hep beraber nasıl atlatabiliriz demek yerine ısrar ettikleri tek şey Adil Gevrek ve yönetiminin bir an önce diskalifiye etmek peşine düşmeleri idi! Ortada ful yok yumurta yok takımı kümeye düşürenler mi dersiniz, “Gevrek'i tam köşeye sıkıştırdık, erken davranalım” diyenler mi, “bu hız ve hazda devam edersek en kısa zaman takımın psikolojisi bozulur ve oyun oynayamaz, istediğimizi elde ederiz” diyenlerin fırsatına dönüştü pandemi. Türkiye ve dünya Pandemi belasına karşı didinirken Malatya'da takımı el atından pazarlıklarla başkan ve yönetimini devre dışı bırakıp,  bol paralı birine vermenin mülakatları yapılıyordu.

 Hâlbuki zor günde birlik beraberliğimizi birbirimizden esirgemediğimiz özeliklerimizle tarihe geçmiş bir millettik.

 Hadi tüm bunları geçelim, olan oldu, atı alan Üsküdar'ı geçti diyelim.

 Önerim şu:

 Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan'nın takımımızı kümeye düşmemesi için yapacağı bir kaç şey daha var halihazırda.

 Futbol federasyonuna 2. ve 3.lig maçları pandemi dolayısı ile oynanmadığından ligden düşme olmayacağı yönünde müracaatlar gerçekleştirmesi... Onun için bu bir emsal olmalı ve bu yıl o gruplardan yükselme olmayacağı için diğer PTT birinci lig ve süper lig için emsal olacağına dair bazı fırsatları değerlendirmek gerekiyor. Bu yıl küme düşme rafa kaldırılsın! Seyircisiz oynatılan maçlar kulüpleri zora soktu. Bunu yeni Malatyaspor için söylemiyorum, PTT birinci ligden 3 takım süper lige yükseldi, peki onların yerine yükselecek takım nasıl ayarlanacak? Maçlar oynanmadı, yani anlayacağınız siyasi bir oyun oynanmaz ise bu işin kaçarı yok, ama yok bizim için o liglerin bir önemi yok deniliyorsa bu defa futbol federasyonu futbolu katlettiği için derhal istifa etmeli. Yani Yeni Malatyaspor'u kümeye düşmekten kurtarmak için şansımız var. Bakın bu işin şifresi budur. Başka çaresi yok. Bu yıl yükselen takımların hakları verilsin ligden düşme ise bu yıl rafa kaldırılsın diyorum. Önümüzdeki yıl 6 takım kümeye düşsün o zaman adalet yerini bulur, yoksa kimsenin futbol federasyonuna ve bakanlığa güveni kalmaz!-

 Yazım devamını Facebook sosyal medya ve kişisel bloğum www.timurince.org sayfalarında okuyabilirsiniz.

 Yazıyı yazdığım tarih: 27 Temmuz 2020 pazartesi günü. Yazı linkini sosyal medya hesabımdan paylaşmam üzerine manipüle yorumları peş peşe geldi. Hatta belli ki operasyonun içinde yer alan bir şahıs “biz istediğimizi almak üzereyiz, istersen kalemini boşa tüketme anlamına gelen uzun bir mesaj atmış “pandemiden dolayı takımın kümeye düşmemesi gerektiği” önerimle dalga geçmeye başlamıştı. “Adil başkanın gidişi artık kesin, boşuna kürek sallıyorsun” diyenler...

 Aynı günün akşamı rehberimde kayıtlı olmayan bir numara aramış, açtığımda ismi-cismini buradan açıklamaya pek tenezzül etmeyeceğim birisi başladı anti-propagandaya. Adil Gevrek'in en fazla bir hafta Malatya sporlar ilişiği kaldığını, başkan ve yönetimine hesabının mutlaka sorulacağını, yöneticilerin artık Malatya'ya sokulmayacağı yönünde mafyavari bir üslupla kin ve öfkenin ses tonundan ne denli fark edildiği... Hatta bu yazıyı yazdığım için... Yani Adil başkandan yana olduğumu açıktan belli ettiğim için aynı şekil hesap sorulacaklar listesinde olduğuma dair bir ton vasat laf kalabalığı ile karşılaştım. Vb. radikal azgın karşıtların gerçek yüzlerini gördüm o gün. 

 Yazımın üstünden 2 gün geçmemişti ki yani 29 Temmuz Çarşamba günü basına aynen şu haber düştü: “Son Dakika Haberi | Süper Lig'de küme düşme kaldırıldı! Ankaragücü, Malatyaspor ve Kayserispor geri döndü. Haberin devamında “Süper Lig'de küme düşme bu sezon için kaldırıldı. Lig sıralamasına göre küme düşen MKE Ankaragücü, Malatyaspor ve Kayserispor 2020-2021 sezonunda Süper Lig'de yer alacak.” deniliyordu.

 İki gün önce yazdığım yazı “cuk” diye oturmuş, sanki bir el yazımı uygulamaya alarak yeni Malatyasporun pandemiden dolayı kümeye düşmesi ertelenmişti. Aynen dediğim gibi çıktı.

 Bu habere en çok ben sevindim. Adil Başkanı görevinden alaşağı edeceklerine inananların sesi soluğu ise birden kesiliyor. O sosyal medya sayfalarında yazıp çizen kalemşörler, klavye lejyonerleri, madrabazlar, rütbeli gamsızlar, bencillik şatolarının damlarında gezenler, gürültü imparatorlarının paralı matadorları, Adil başkana küfreden dikiz ayna sefilleri hepsi final yaptı.

 Çünkü aylardan yıllardan beri o iştahla bekledikleri takımı algı üzerinden ele geçirme hamleleri fiyasko ile sonuçlanmış, kendilerini bir anda beklemedikleri hayal kırıklığı çölünde salt kumlar içinde yüzerken bulduklarını fark ettiler. Oysa daha “karpuz kesecektik” demeye kalmadan zırva hayalleri ile bir sokağın başında “vefasızlar park yapamaz” tabelası gibi kaldılar ortada.

 Top top ipekli kumaşlar kestirip, kendilerine siyah-sarı pantolonlar dikmeyi hayal edenler, o telaşın içinde ışıltılı goller atmak, koşuşturmak, yeni başkancıklarına güzellemeler yapmaya fırsat kalmadan, algı dava arkadaşlarına, alışveriş merkezlerindeki vitrinlerden daha az ironi ile sarılmak gibi önemli gündemi elde etmenin fragmanı başlamadan bitti ne yazık.

 Sosyolojiden anladığımı söylemiştim. Bildiğim kadarıyla halk arasında bu tür meselelere “kapak oldu” derler.

14 dakika boyunca kulağımın dibinde yazdıklarımın ne kadar tutarsız, anlamsız, gereksiz ve de komik olduğunu referans göstererek dalga geçen şark kurnazı kişi bu haber sonrası suyu verilmemiş mısır tarlasına dönüştü aniden.

 Seni gidi hediyelik eşya standında satılan abajurun paketleme koli bandı, seni!

 O denli beyinleri “eror” verince dün Adil başkana küfür eden bunlar baktık bu gün Adil'ci olmuş. Öyle ya!? Konjektör böyleydi zaten. Kolektif bir hazımsızlık sonrası alınan gaz giderici soda şişeleri. Baktılar başkan gitmedi, üstelik güçlenerek koltuğunda kalmaya devam etti; hemen ufaktan yalanmalar, maçlarda boy göstermeler falan, kompradorluklar, rezene çayı tadında gülücükler... Yemezler ama. Bir kere karneniz elimizde.

 O kadar çok boş konuştunuz ki, kelimeleriniz ağzınızda idamlık bir mahkum psikolojisi içinde. Hemşeri bile olamadınız. Millet pandemi sırasında can mücadelesi verirken sizler Adil başkanın sıfırdan zirveye taşıdığı takımı Malatya hafızasından silmeye çalışıyordunuz. Her tarafa elinizdeki çamur kalemiyle imza atıp durdunuz. İzi kaldı sadece. Şu an silmeye çalışırken elinizin kirini tutup da yüzünüze sürüyorsunuz. Bu kadar ifşa ettiniz kendinizi. İnsanlık freninizin balataları çıkmışta, bayır aşağı hoyratlığınızla kaç duvara daha toslayacağınızın listesi çöp kovalarına sığmıyor.

 Bu sene inşallah Yeni Malatya Spor algılarınızdan kurtulduğu için başarı virajlarını korkumuzu bölen bir ümitle dönecektir. Şayet bir hikaye var ise bu hepimizin hikayesi olacak... Ama siz darbe vurmak için pusuda bekleyenlerin değil.

Ee Küfretmeyi bırakıp Adil'ci de olduğunuza göre, o pek müstakbel heyecanlı başkancığınız baktı ki sizden bir cacık olmaz işinin başına dönerek şimdi boşta olduğunuza göre, yeni bir kumpas, algı, takıma darbe yapacak monşerlik enerjiniz kalmadığına göre sorun yok demektir! Bu şehrin hatırına Adil başkan tüm bu lüzumsuz realiteniz üzerine bir kalın çuha örtecek vizyonda biri.

 Yani bir daha ihanet etmeyecekseniz temkini tevekküle benzeriz. Belki de çay demleriz hep beraber. Ümit nedir ki, geldiği gibi giden arzu. Ama başarmak kalıcı kurallar, sağlam beyinler, deforme olmamış duygularla başlar. Birde sağlam bir karakterle. Lütfen şu karakterlerinizi bir formatlayınız? Oraya buraya cut+copy=paste yapmaktan bıkmadınız mı? Bu şehir ne yaptı size, bu kadar uğraştınız? Bu şehrin takımını yemek için vereceğiniz mücadeleyi keşke başka alanlarda vermiş olsaydınız. Şimdi hepiniz “bir” numaraydınız. Ne yazık “iki” dahi değilsiniz artık.

 Tüm hemşerilerime saygıyla...

 TİMUR İNCEYORUMLAR

  1. Ahmet

    23.09.2020 13:15:24

    EEEE Ne demişler son gülen iyi gülermiş. Adil Başkan görevini layıkıyla yerine getirdi. Bu süreçte Adil Gevrek'in emeklerini hiçe saymayanlar kazandı. Sayın yazar sizi bu yazılarınzdan dolayı tebrik ediyorum. Malatya Time'ı uzun zamandır takip ediyorum. Haklı bir şekilde Başkan Gevrek'i ezdirmediniz. Tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim

  2. Rıdvan

    23.09.2020 13:11:56

    Ne kadar acı bir şey. Önce devirmeye çalış. Olmadı yanında yer al. Adil Gevrek timur hocamızın bu yazısını dikkatte alıp dostu kim Düşmanı kim farkında olur inşallah.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>