Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

AK MALATYA’DA BOMBA PATLAMAK ÜZERE

AK PARTİ TEŞKİLATI’NDA KURULARIN YANINDA YAŞLAR YANMASA BARİ

Hain 15 Temmuz Kalkışması'nın ardından başlayan devlet kademelerindeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) temizliği tam gaz devam ediyor. Devlet kademelerindekiler tek tek temizlenirken (Bazı haksız uygulamalar olduğu iddialarını da unutmayalım) Ak Parti Malatya İl Teşkilatı'nda da revizyona gidileceği iddiaları var. Kripto FETÖ'cülerin partiden ihraç edileceği kulislerde yankılanırken, mevcut delillerin de birer birer karartılmaya başlandığı yönünde iddiaları da duyuyoruz. Hatırlanacağı üzere siyasetin renkli simalarından Metin Külünk beyefendinin de bu konuya katkısı olmuştu. Sonuç olarak, AK Parti Malatya İl Teşkilatı'nda kripto FETÖ'cüler değilde; alakasız kişilerin ihraç edilme ihtimali bir hayli ağırlık kazanmış durumda. Genel merkeze temizliğin büyük bir titizlikle yapıldığı raporunun gitme ihtimali yüksek.

 

CEYHAN'IN REFERANSI NE OLACAK?

Malatya Büyükşehir Belediyesinde eski Başkan yardımcılarından Ahmet Ceyhan'ın referansıyla işe alınan ne kadar isim varsa, teker teker açığa alınıyor.Peki teselsül yoluyla geriye bakacak olursak; Ahmet Ceyhan'a kim referans oldu? Referans olan kişiye herhangi bir müdahale yapılacak mı?

KRİPTO HAİNİN VASİYETİ…

İşte size bomba gibi bir yaşanmışlık hikayesi: Malatya'daki heyet ile birlikte Pensilvanya'ya gitmişti. Siyaseten terfi almak için buna mecburdu çünkü.  Zamanla yaşadığı gibi inanmaya başladı. Fetullahçı Terör Örgütü'nün başındaki soytarının hediye ettiği tespihi eline almış herkese gösteriyordu. O kadar sevinmişti ki; dünya saadetinden öte cennetten tapu almış gibi bir sevinci vardı. Sonunda ağzındaki baklayı çıkardı: “ÖLÜRSEM BENİ BU TESPİH İLE GÖMÜN" diye vasiyet etti.

Böyle bir kripto hainin vasiyetine"Emrin olur. Başım-gözüm üstüne" diyen de çıkar inşallah.

“MAİKAD YÖNETİCİLERİNİN DİKKATİNE!..

Malatya İş Kadınları Derneği (MAİKAD)'nin ismiyle ilgili küçük bir endişeyi paylaşmak isterim. MAİKAD olarak kullanılan kısaltmanın, kanun hükmünde kararnameyle kapatılan MAKİAD'ın kadın kolu gibi anlaşılması işten bile değil. Dernek yöneticilerine duyurulur.

 


ÇOK BİLİNMEYENLİ DENKLEMDE HAMURCU'NUN YERİ

Meram Kaymakamı Nuh Mete Hamurcu, FETÖ'yle mücadele kapsamında açığa alınan isimler arasında.Açığa aldığı veya ihraç ettiği kişilerle ön plana çıkan Hamurcu, geçtiğimiz günlerde sosyal medyayı sallamıştı.Kripto FETÖ'cü olup olmadığı hususunda net bir bilgiye sahip değilim ama, merak ettiğim konu şu: Eğer Nuh Mete Hamurcu kripto FETÖ'cüyse, açığa aldığı kişilerin masum olma ihtimali de göz önünde bulunduruluyor mu? Eğer açığa aldığı kişiler FETÖ'cüyse, Nuh Mete Hamurcu'nun saf değiştirme ihtimali nedir?

 

DEVLET ADİL OLMALI…

Hz. Muhammed (sav) Mekke'den Medine'ye hicret ettiği vakitte, o civarda yaşayan birkaç taifenin içinde Benî Nadr, Benî Kurayza ve Benî Kaynuka isimli üç Yahudi kabilesi vardı. Allah-u a'lem, Benî Nadr‘dan biri, onlardan birini öldürseydi, kan bedelini alıyorlardı. Eğer Benî Kurayza'dan biri bunlardan birini öldürürse onlar bu defa hem öldürüyorlar ve hem de sürgün ediyorlardı. Bunun üzerine Cenâb-ı Hakk, birçok ayetinde, “Ne Tevrat'ta, ne İncil'de, ne Kur'ân'da böyle bir hüküm yoktur” diye ifade buyurdu. Bakara Suresi 85. ayette buyurulur ki: "Ey Benî İsrail, siz öyle bir taifesiniz ki; birbirinizi öldürmeye,içinizden bir zümreyi yurtlarından çıkarmaya, kötülük ve düşmanlıkta onlara karşı birleşmeye başladınız.Galip kimse; galib taife hem kısasını alır ve hem de zayıf taifeyi Medîne'den başka yere sürgün eder.Onlara zulüm ediyorsunuz. Halbuki, onları sürgün etmek, şer'an haramdır. Ancak onlar o cürmüne mukabil para verirlerse, bir güne geri getiriyorlardı."

Bu bir misaldir. Zina cezasında da öyle yaparlardı. Fakir biri zina ettiğinde recm ederler, zengin, güçlü bir aile reisi zina etse onu recm etmezlerdi. Onu eşeğe bindirirler, yüzünü siyaha boyayarak çarşıda dolaştırırlardı. Şu iki hükm-i İlahiyyeye karşı (Tevrât'ın bu açık hükmüne) muaraza ettikleri için Allah şöyle buyurdu: 

“Ey Benî İsrail, siz kitabın bazısına iman eder, bir kısmını da inkar mı edersiniz? Kısasa iman edersiniz, tamam. Bir adamı kısas ettiniz,tamâm. Neden bir de sürgün edersiniz? Veyahudda, siz fidyeye inanırsınız, para mukabili onları içeri alırsınız; o zaman o adamı niçin sürgün ediyorsunuz? Yani hiçbir hükm-i İlâhiyyeye riáyet etmiyorsunuz”

Günümüz gelişmelerine bakarak acizane soruyorum: Neden FETÖ'cü olduğu iddia edilen adam garibansa dokunuluyor da zengin olunca birşey yapılmıyor. En azından kamuoyuna yansıyan örneklerde böyle bir durum gözlemliyorum. Bu gözlemlerimin ışığında,  “Devlet adil olmalı” diyorum.

Bürokrat, korkak olursa, makamını ve kendini korumak için hertürlü zulme göz yumar.


MALATYALILARIN GÖNLÜNDEKİNE TERCÜMAN OLAN, MUSTAFA ŞAHİN'E TEŞEKKÜRLER

Yıllardır, Malatyalıların yüreğinde kanayan yarası olan Atatürk Anıtı'ndaki çıplak genç figürü için geçtiğimiz günlerde yeni bir tepki ortaya konuldu. Bir haber ajansına açıklamalarda bulunan AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, “Özellikle vatandaşlarımızın orada çoluk çocuğu ile geçerken oranın görülmemesi için ne kadar çaba sarf ettiklerine birçok kez şahit oldum. Çokta polemik konusu olmasını istemiyorum. Merkezi bir yer olması hasebiyle trafiğin akışını engelleyecek özellikle resmi törenlerin yapılmış olduğu günlerde o sıkışıklığı o tıkanıklığı gidermek için belediyemiz oradan taşınmasını gündeme getirmişti. Hürriyet Parkı içeresinde bir anıtın yerleştirilmesi ve törenlerin o bölgede yapılması için vatandaşlarımızın güncel hayatlarına etki etmeyecek yansımayacak tarz da bir mekanın varlığından bahsetmişlerdi. Türkiye cumhuriyetinin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal'in yanına konulan genç heykel beni temsil etmiyor. Malatyalıları da temsil etmiyor. O anadan üryan genci şuanda biraz daha mahrem hale getirmişler. Bunu yapacak kadar bu ülkenin bu şehrin örf ve adetlerine ananelerine tamamen ters düşen özellikle insanlarımızın değer yargılarını dejenereetmeye matuf bir yapıt olarak görüyorum. Bir an önce kaldırılmasından yanayım. Yapılacaksa eğer daha görkemli bir anıt olması gerekir. O yapıt Gazi Mustafa Kemal'e yakışmıyor” 

Bir Malatyalı olarak acizane duygularıma tercüman olan Mustafa Şahin'e can-ı gönülden teşekkürler… 

ELİNDE OLMAYANI VERMEK ÇOK KOLAY

İki arkadaş birbirleriyle konuşurken; biri diğerine soruyor

- Senin iki yatın olsa, birini bana verir misin?

Arkadaşın cevabı gayet olumlu: Tabi ki veririm.

- Peki iki katın olsa birini verir misin?

Cevap yine olumlu: Elbette veririm

Sırada 3'üncü soru var.


-Peki iki ceketin olsa birini verir misin?

Alınan cevap olumsuz: Veremem çünkü sadece iki tane ceketim var.

VELİ AĞBABA'NIN BABASI BAŞKAN ADAYI OLSA…

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, geçtiğimiz günlerde şöyle bir açıklaması olmuştu: "Bizim genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu dahi başkan olacak olsa biz başkanlığa karşıyız"

Galiba Başkanlık yarışında “Babam bile olsa” demeye getirdi. Belki de dili sürçtü.

Bu konudaki samimiyetinden şüphe ettiğim CHP için acizane fikrimdir: Türkiye siyasetinde yüzde 30'un üzerinde oy alamayan sol zihniyetin partisi CHP, bugün Ak Parti'nin yerinde olsaydı; Veli Ağbaba, “Ölümüne Başkanlık sistemini” diye slogan atardı.

BASKİL'LİNİN DEDİĞİNE BAK!
Geçen hafta Malatya'daydım. Havaalanında denk geldiğim Elazığ Baskil'li bir arkadaş bana hesap sorar gibi: "Malatya'ya neye geldin?"dedi. Sanırsın Malatyalı olan o…


ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN

Malatyalı İş Adamları Derneği (MİAD) ile İnönü Üniversitesi'nin ortak bir çalışmaya imza atıyor. Malatya'ya 118 yataklı yeni bir konukevi yapılması planlar dahilinde. Şimdiden hayırlı olsun.

 YORUMLAR

 1. Sunay Tuncel

  09.01.2017 22:40:39

  Sayın Murat Çetin ağabeyimiz yazılarınız ile gönlümüze tercüman oldunuz.Birkez daha canı gönülden tebrikler efendim

 2. Doğru bilgi

  09.01.2017 18:35:37

  Mustafa Şahin Daha Önce Herkesi Tekfir Ediyor Diye Biliyordum. Şimdi İse Gazi Mustafa Kemal Diyro. Vau Bee Ne Günlere Kaldik

 3. birisi

  09.01.2017 16:27:26

  Sevgili basınım yanlış anlamayın ama bende başkanlığa karşıyım bu şekilde olursa bu başkanlık değil diktatörlüktür lütfen şu an eleştirilecek parti 15 yıldır iktidar da olan AKP dir. Konu yanlış yerler gitmesin Veli Ağbaba Meclis'te tek başına Malatyalıları savunurken diğer vekiller Sn. Erdoğan'ın sözünden dışarı çıkmıyor bunları da yazarsan sevinirim. Sadece Malatya gerisi teferruat tır. Saygılar.

 4. mazlum

  09.01.2017 16:19:03

  Malatya Büyükşehir belediyesinde FETÖ ile mücadele yapılmadı. Kripto olmayan yani alenen FETÖ'yü savunan iki kişi hariç, açığa alınan çoğu kişi mazlum. MHP'li FETÖ'cü diye açığa alınmış, taşeron hakeza.. Malatya küçük bir yer. Herkes herkesi tanıyor. Siz kimi kandırıyorsunuz. Adamı tanımazsak acaba FETÖ'cü mü diye şüpheleneceğiz? tamamen sulandırma projesi.

 5. itiraf

  09.01.2017 16:10:21

  MAKİAD kapatılmadan önce habire MAKİAD'ı arayan, EYüP doğan'ın sözünden çıkmayan, haftalık 'Bir emriniz varmı' diye kendisini zihinlerde taze tutan vekil; şimdide meydanlarda FETÖ'ye meydan okuyor. İnsanda biraz utanma olur

 6. ATATÜRK TÜRKİYEDİR

  09.01.2017 14:46:25

  Şunu iyi belle yazar. Burası Türkiye'yedir. Temeli 1923'te atılmıştır. Sen laikliğin simgesi olan anıt heykellerimize laf söyleyemezsin..

 7. Malatyalı

  09.01.2017 14:43:08

  Sayın yazar her şeye değiniyorsun da neden esenliğe değinmiyorsun. Bunun farklı bir sebebi olabilir mi?

 8. Süleyman Toktan

  09.01.2017 13:56:18

  MİAD İstanbul'da Malatyalıları temsilen gerçekten güzel işler yapıyor. Kurumsal bir stratejisi var. Teşekkürler MİAD.. Bu arada konuk evi Malatyalılara yakışır bir proje. Allah Yapanlardan ve yaptıranlardan razı olsun

 9. Ahmet

  09.01.2017 11:54:56

  merhaba, bende bir baskilli olarak mikail bey gibi gönül koyabilirdim ancak burada söyleyiş uslubu çok önemli tabi orada olmadığım için Malatya'ya neye geldin cümlesi şakadan mı yoksa lakayıt bir şekildemi söylendi onu bilmiyorum büyütmeyede gerek yok baskil malatya dır malatya da baskil.

 10. sevim

  09.01.2017 11:31:08

  Ahmet Ceyhan açığa alındı mı? alındı.. Ahmet Ceyhan'ın referans olduğu kişiler açığa alınıyor mu? alınıyor.. Sen Ahmet Ceyhan'a kim referans olmuş diyorsun ama, Ahmet Ceyhan'ı Kim 17/25'ten sonra belediyede tuttu?.

 11. Mikail ikiz

  09.01.2017 10:51:55

  Düşünmeden bazı şeyleri yazıya ve söylememek lazım,İnsaları Birleştirmeyi ve birbirlerini sevmeyi yazalım öğretelim,Selam ve Dua ile...

 12. Mikail ikiz

  09.01.2017 10:50:07

  Murat çetin sevdiğim bir arkadaşım,katıldığım ve katılmadığım yazılanları var örneğin katılmadığım,(BASKİL'LİNİN DEDİĞİNE BAK!Geçen hafta Malatya'daydım. Havaalanında denk geldiğim Elazığ Baskil'li bir arkadaş bana hesap sorar gibi: 'Malatya'ya neye geldin?'dedi. Sanırsın Malatyalı olan o…)Böyle ve buna benzer basit yazılanları ben kabul etmiyorum ve baskililerden özür dilemeli,şahsen ben kırıldığımı ve artık yazılarını takip etmiceğim...Biz hep birlikte Türkiyeyiz,Örneğin Şehidimiz Fethi Sekin bana ne İzmir ben Baskilliyim demedi,

 13. İstanbullu

  09.01.2017 10:36:26

  Abi çok gizemli yazmışsın valla.. Ama sağlam temeli olduğu anlaşılıyor bakalım ne çıkacak. Bu arada Ahmet Ceyhan'a referans olan kim?

 14. cesur kalem

  09.01.2017 10:34:42

  Namuslular da namussuzlar kadar cesaretli olmali Allah yardimciniz olsun. Güzeş yazıyorsunuz

 15. Güzel bir soru

  09.01.2017 01:42:59

  Hakikaten Ahmet Ceyhan ve Muhittin Tuhan'ın referansları kim?

 16. CHP

  09.01.2017 01:42:08

  Murat Çetin neden alenen CHP'ye saldırıyorsun?

 17. Veli

  09.01.2017 01:41:38

  CHP Genel Başkan yardımcısı Veli Ağbaba'nın Malatya'da siyaset yapması, Malatya adına büyük bir talihsizliktir

 18. Harika

  09.01.2017 01:40:15

  Harika bir yazı olmuş. Eline tespih alan kişi, herkes tarafından malum... Merak etmeyin herkes ettiğini bulur

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

YAZARIN DİĞER YAZILARI


- 'Cumhurun Başını hep birlikte kandırdık'
- FETÖ’nün gördüğünü Diyanet neden “GÖRMEZ”?
- Operasyonu 'Meşale'mi çekti?
- SİLAH RUHSATLARI NEDEN İNCELENMİYOR? 
- MALATYA VALİSİ OLDUĞUNU HATIRLATAN YOK MU? 
- ÖDÜL MÜ, CEZA MI? YA DA AZİL Mİ, TALTİF Mİ?
- MEŞALECİLERİ VURMAK KİME YARAR?

- Adalet herkese lazım
- Sizin FETÖ'den farkınız ne ki?
- KUYRUĞUNA BASILAN İT!.. 
- Düşmanım çünkü…
- VALİ KRİPTO OLURSA...?!
- “Kanlı Kanalboyu” ihmal(mi?)
- Bize iyi yutturdular...
- AHMET ÇAKIR BEKLENTİLERİ “KURSAKTA” BIRAKTI
- İntikama az kaldı!..
- MALATYA'NIN MUSTAFALARI!...
- “Sarhoşların rüyası”na Kahtalı katkısı  
- İşin aslı şöyle...
- SAYIN ŞAHİN, ANLAMASI GEREKEN “GELİN”İ DE SÖYLEYECEK MİSİNİZ?
- Neredeyse 'Allah' diyecekler...
- Siz var ya çok 'Hayır'lısınız(!)
- FETÖ'nün varisine vasiyeti...
- Çocuğum; bu oyun değil, gerçek!