Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Alçalmanın seviyesi nedir?

Bugünkü yazımıza İnönü Üinversitesi’nde geçtiğimiz yıllarda yaşanan bir garipliği aktararak başlamak istiyorum.

Bugünkü yazımıza İnönü Üinversitesi'nde geçtiğimiz yıllarda yaşanan bir garipliği aktararak başlamak istiyorum. Gerçi o dönemlerde üniversitede birçok gariplik vardı ve biz çok sayıda haberi sizlere duyurmuştuk. Geçtiğimiz yıllarda İnönü Üniversitesi'yle ilgili bazı iddialar ortaya atılmıştı. Hukuk Fakültesi'nde açılan sınava dönemin rektörü Cemil Çelik'in kızı girmiş ve birinci olmuştu. Aradan fazla bir zaman geçmeden bu kez de Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık Bölümü'nde görevlendirmek için 1 kişilik kadro açılmıştı. YÖK tarafından ilana çıkartılan öğretim görevlisi kadrosu için 24 Nisan 2015'e kadar başvuru yapılabileceği belirtilmiş, bu kadroya sadece Elif Ö. başvurmuş ve kazanmıştı. Elif Ö.'nün kimin kızı olduğu konusunu yazımızı okuyunca anlaşılacağı için sonraya bırakıyoruz. Şimdi verdiğim bu iki örnekte de görüleceği gibi bugünkü konumuz, eski rektör ve bazı eski dekanlar hakkında olacak.

TIP MERKEZİNİN 130 MİLYONLUK BORCU

Eski yönetim, üniversitemizi o kadar güzel yönetmiş ki sadece bir örnekle nasıl yönettiğini anlatabiliriz. İşte o bir tane örnek: Turgut Özal Tıp Merkezi, şu anda kadro yetersizliği sebebiyle yüzde 60'lık bir kapasiteyle çalışıyor. Kadro yetersizliğinin sebebini de birkaç gün önce yine buradan ilan etmiştik. Akademik yıl açılışı vesilesiyle kaleme aldığımız yazımızda bu kadro eksikliğinin sebebinin Turgut Özal Tıp Merkezi'nin borç batağında olmasıyla açıklamıştık. Bu sözleri yazan biziz ancak konuyu dile getiren Akademik Yıl açılışındaki konuşmalarında Rektör Ahmet Kızılay ve Başhekim Hakan Parlakpınar olmuştu. Yaklaşık 130 milyon liralık bir borçtan bahsediliyor. İnönü Üniversitesi'nin eski rektörü, halefi Ahmet Kızılay ve yönetimine böylesine büyük bir borcu bırakarak çekilmiştir.

SADECE TIP MERKEZİ YOK…

Ahmet Kızılay ve yönetimi sadece Turgut Özal Tıp Merkezi'nin 130 milyonluk borcuyla sıkıntıya düşmüş değil. Malumunuz olduğu üzere Turgut Özal Tıp Merkezi'nden başka üniversitenin birçok bölümü var. Turgut Özal Tıp Merkezi, çok göz önünde olduğu için dikkat çekiyor. Bir de diğer fakülte ve bölümlere bakmak gerekiyor. Bununla ilgili daha detaylı bilgileri önümüzdeki günlere bırakarak, bugünkü duruma bir bakalım.

AÇIĞA ALINMALARIN SEBEBİ NE?

Önceki Rektörün eski danışmanı, Diş Hekimliği Fakültesi'nin kurucu eski dekanı, Tıp Fakültesi'nin eski dekanı ve Turgut Özal Tıp Merkezi'nin eski başhekimi gibi görevlerle donatılan Prof. Dr. Ü.Ö. (Yazımızın başında bahsettiğimiz Elif hanımın babası) ile Diş Hekimliği Fakültesi'nin eski dekanı Prof. Dr. S. P. açığa alındı. Açığa alınma kararının ardında Diş Hekimliği Fakültesi'nden FETÖ/PDY kapsamında çok sayıda ihraç edilen akademik personelle ve yine Prof. Dr. Ü.Ö.'nün görev yaptığı Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalından ihraç edilen ve halen tutuklu bulunan 3 akademisyenle de ilişkili olabileceği kulislerde konuşuluyor. Çünkü bu ihraç edilenlerin hepsi ile yakın olarak çalışıyordu hatta içlerinden Prof. Dr. H. K.'yı 17-25 Aralık olaylarından sonra bile dekan yardımcısı olarak görevine  devam ettirdiği biliniyor.

Prof. Dr. Ü.Ö. ile ilgili dikkat çeken bir başka iddia da Samsun Üniversitesi'nde kendisine kadro açtırdığı iddiası. İşte bu iddiayı duyduğum anda aklımdan geçen ilk şey, “Prof. Dr. Ü. Ö. hesap vermeden Malatya'yı terk edecek anlaşılan” oldu.

BAZI SORULAR

Geçmişi ve günümüzdeki olayları alt alta koyunca, Ü.Ö. ile S.P.'nin açığa alınmasıyla aklımızda soru işaretleri dolanmaya başladı. Biz de haliyle soruyoruz:

Ü. Ö. ile S. P.'nin açığa alınmasında, yakınlarına torpil geçmelerinin bir etkisi mi var?

Ü. Ö. ile S. P.'nin açığa alınmasında,  FETÖ/PDY bağlantısıyla ilgili bir şüphe mi var?

Ü. Ö. ile S. P.'nin açığa alınmasında, 130 milyonluk borcun da etkisi alabilir mi?

Ü. Ö. ile S.P.'nin açığa alınmasında, tutuklu bulunan 3 akademisyenin etkisi olmuş mu?

Bu soruların muhatabı olan emniyet ve yargı mensupları bu sorularla ilgili elbette zaman içinde açıklama yapacaklardır. Biz yine de soralım. Belki birilerinin aklına o anda alakasız gibi görünen, ancak şimdi anlamlandırabildiği bir başka iş de gelebilir.

Unutulmamalıdır ki her çıkışın bir inişi vardır. Önemli olan alçalmanın seviyesidir.

Bu arada, ülkemizin bütün kurumlarına bir virüs gibi bulaşmış FETÖ belasının üniversitemizden temizlendiği ümidiyle sizleri Hakk Teala'ya emanet ediyorum.YORUMLAR

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

YAZARIN DİĞER YAZILARI


- MTSO  adayı “Meşale’den” çıkarsa...
- 'Cumhurun Başını hep birlikte kandırdık'
- FETÖ’nün gördüğünü Diyanet neden “GÖRMEZ”?
- Operasyonu 'Meşale'mi çekti?
- SİLAH RUHSATLARI NEDEN İNCELENMİYOR? 
- MALATYA VALİSİ OLDUĞUNU HATIRLATAN YOK MU? 
- ÖDÜL MÜ, CEZA MI? YA DA AZİL Mİ, TALTİF Mİ?
- MEŞALECİLERİ VURMAK KİME YARAR?

- Adalet herkese lazım
- Sizin FETÖ'den farkınız ne ki?
- KUYRUĞUNA BASILAN İT!.. 
- Düşmanım çünkü…
- VALİ KRİPTO OLURSA...?!
- “Kanlı Kanalboyu” ihmal(mi?)
- Bize iyi yutturdular...
- AHMET ÇAKIR BEKLENTİLERİ “KURSAKTA” BIRAKTI
- İntikama az kaldı!..
- MALATYA'NIN MUSTAFALARI!...
- “Sarhoşların rüyası”na Kahtalı katkısı  
- İşin aslı şöyle...
- SAYIN ŞAHİN, ANLAMASI GEREKEN “GELİN”İ DE SÖYLEYECEK MİSİNİZ?
- Neredeyse 'Allah' diyecekler...
- Siz var ya çok 'Hayır'lısınız(!)
- FETÖ'nün varisine vasiyeti...