Ebuzer Aydın
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Arapgir ve yeniden Haluk Cömertoğlu

Ebuzer Aydın yazdı...

 

Ne Arapgir'liyim, ne de alakam vardır. Hiçbir ortamda bir araya gelmediğim, elini sıkmadığım, sohbet etmediğim bir insanı ikinci defa yazmak nedendir bilemiyorum ama, sanki bunu yaptıran başka bir güç hissediyorum.

 Aday adaylık dönemindeki bir yazımda, Battalgazi Belediye Başkanlığı için Büyükşehir ile uyumlu çalışacak, bilgili, becerikli, tecrübeli, liyakatli, kendisini ispatlamış, şüphe götürmeyen, cemaat ve cemiyetlerden uzak, halkın içinden gelen milli bir aday olmalıdır. Haluk Cömertoğlu'da bunun için biçilmiş kaftandır demiştim. Ancak Malatya'da işler ehliyet ve liyakata göre değil, birkaç kişinin iki dudağı arasında olduğu için bırakın buradan aday göstermeyi, on yıldır Belediye Başkanlığını yaptığı Arapgir'de bile aday göstermediler!.

Bazen yapılan yanlışların karşılığını Allah dünyada da kullarına gösterir. Bugün yapılanların karşılığını Allah bize gösterecek olsa, Arapgir'de de, Battalgazi'de de, Malatya'nın bir çok ilçesinde de bu dudakların hesabını halk görecektir!...

 Bunun üzerine Arapgir Belediye Başkanı Sayın Haluk Cömertoğlu, hiçbir kibir ve enaniyete kapılmadan, hoplayıp zıplamadan, siz kimsiniz demeden, on yıldır şaibesiz belediye başkanlığı yaptığı Arapgir'de bağımsız aday olabilecekken, bir parti tabelası altında hizmete devam etmeyi tercih etti. Kimseye meydan okumadı. Size haddinizi bildireceğiz de demedi. On yıldır hizmet ettiği belediyede malum gurup tarafından kapının önüne konulunca, o da kendisine kapılarını açan, sahiplenen başka partiden, CHP'DEN aday oldu. Çok da güzel yaptı. Bundan iyisi Şam'da kayısı…

 Bunu yapmakla da ne dinini değiştirdi, ne de mezhebini!. Ne şahsiyetini değiştirdi, ne de fikrini!. Ne kıldığı namazı bıraktı, ne de savunduğu davasını!. Dün ne ise bugün aynı Haluk olarak başka bir parti amblemiyle hizmete devam etmeye talip oldu. Halk, bu süre zarfında yaptığı hizmetlerinden memnun ise, kendisini üçüncü kez tercih edecek, değilse de güle güle diyecektir. O da hakkımda bu hayırlıdır deyip kaderine razı olacak, seçilen yeni başkana görevi teslim edecektir.

 Tabi ki işler bu merhaleye gelinceye kadar saman altından sular değil, muhtelif akarsular yürütüldü. Sadece Arapgir'de değil, Büyükşehir hariç tüm Malatya genelinde aynı filimler yapıldı!. Halkın tepkisine baktığımızda, bunun bariz bir şekilde sandığa yansıyacağını tahmin etmemek mümkün değildir.

Bu tepki Ak Partiye veya Sayın Cumhurbaşkanımıza değildir. Bu tepki, Haluk Cömertoğlu gibilerini kaybeden, kendilerine göre bu şehre dizayn vermeye çalışanlaradır. Bu tepki, teşkilata ve vekilleredir. Bunu 31 Mart akşamı daha net bir şekilde göreceğiz.

 Haluk Cömertoğlu'nun da, Battalgazi'de küstürülen Ali Ekinci'nin de Ak Partili olduğunu bilmeyen var mı!?. Ama fırsat vermez, halka rağmen bizim istediğimiz olur derseniz, halk da, adaylar da alternatif ararlar. O zaman hangi partide hizmet edebilecekseniz orada aday olursunuz. Çünkü partiler hiçbir zaman din iman değildir. Hele hele Allah tarafından kabul gören ya da gönderilen bir şey asla değildir. Allah'ın mülkünde beşeri kanunlarla idareye talip birer tabeladırlar!. A partisi gelince Kuran ile, B partisi gelince İncil ile hükmetmeyecektir. Tüm partiler Türkiye'nin aynı kanunlarıyla kurulmuş, aynı yasalarla şehirleri yöneteceklerdir. Partiler arasındaki tek fark, adaydır. Adayın ölçüsü de ehliyet ve liyakattir.

Allah adına düşünen bir müslüman, ehliyet ve liyakata göre oyunu kullanmaz da parti fanatizmiyle hareket ederse o zaman sorumludur. Aksi taktirde bir yerel seçimde ideolojiye veya parti amblemine oy vermek, her şeyden önce Allah'ın koyduğu ölçülere aykırıdır.

 “İdarede emanet ehline verilmediği zaman kıyameti bekleyin” diyen peygamberin ümmetiyiz. Bugün bu bir genel seçim olsaydı, elbette ki partinin, genel başkanının ve ideolojinin etkisi vardır derdim. Ama mahalli idarelerde bunun hiç bir kıymeti harbiyesi yoktur. Arapgir'de de Ak Parti kazanırsa Recep Tayyip Erdoğan gelip belediye başkanlığı yapmayacaktır. Ya da, CHP kazanırsa Kemal Kılıçdaroğlu gelip başkanlık koltuğuna oturmayacaktır. On yıldır Ak Parti Belediye Başkanı olarak devam eden aynı Haluk Cömertoğlu, devam edecektir. Hepsi bu kadar. Büyütmeye, evirip çevirmeye, algı yapmaya, din iman elden gidiyor demeye gerek yoktur. Din iman sandıkla elde ediliyor veya sandıkla kaybediliyorsa, vay bunu dillendiren müslümanın haline!...

 Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı, bu ülkede Bakanlık yapmış Ak Partinin üst düzey bürokratı ve siyasetçisidir. Daha besmele çekip işe başlamadan önce, İzmir'in şarabını dünya markası yapacağını söyleyerek seçim propagandasına başladı. Başına yemin ettiklerinizdi bunlar!. Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, on yıldır böyle bir girişimde bulundu mu!?. CHP'DEN aday olunca böyle bir seçim beyanı oldu mu!?. Şimdi vatandaş olarak kime oy verirsiniz!?. Demek ki mahalli seçimlerde parti önemli değildir. Parti tabelası, sadece o partinin seçmeninin oyunu almak içindir.

 Eğri cetvelden doğru çizginin çıkmadığını millet biliyor, yerel seçimlerde adayı tercih ediyor. Bildiği ayranı bilmediği yoğurda değişmiyor. Dayatmalara gelmiyor. Parsellenen bir şehir istemiyor. İradelerine ideolojilerle ipotek vurulmasını kabul etmiyor. Bir çok yerde CHP seçmeninin Ak Parti adayına oy vereceğini biliyorum. Aynı şekilde tersi de olabiliyor.

 Bugün Arapgir'de sadece bilgi birikimini, tecrübesini, samimiyetini, marka oluşunu ispat etmiş bir aday değil, bir başkan var. Emin, değerli, ilgili, bilgili, alakalı, ehliyet ve liyakatli, insana insan muamelesi yapan, taş atsan da gül uzatan bir başkan, bir başkan adayı var. Halk kimi şehremini seçeceğini iyi bilir. Eğer geçmişte yapılanlar gelecekte yapılacakların teminatı ise, kimsenin Arapgir halkının iradesini bloke etmeye imkanı yoktur. Arapgir'li en doğru seçimi yine sandıkta yapacaktır.

 Son olarak şunu söylemek gerekirse, iki dönemdir Arapgir'de Ak Partiden Belediye Başkanlığı yapan Sayın Haluk Cömertoğlu, halka rağmen malum gurup tarafından kenara itildikten sonra CHP'DEN aday olunca; Malatya'yı çiftliği sanan şu birkaç zavallıya bakın ki, Arapgir'in Türkiye markası olacak mor Reyhan çayını Malatya'nın Esenlik marketlerinde bile satışını durdurdular. Şimdi de kalkıp Arapgir'e hizmet edecekler!?... İsrail'in mallarını harıl harıl satarken Arapgir'in çayına yasak koydular. Helal olsun adamlara!. İstediklerini yapabiliyorlar!.

Bunların bütün Malatya aşkı da, Arapgir aşkı da bu kadardır!. Gönül belediyeciliğiymiş!?. Gönülden çıktıktan sonra kimse bir daha oraya giremez. Bu olay bile Arapgir'in ayağa kalkmasına, bu güruha kaybettirmesine sebep olarak yeter de artar!…

Bunu gören her Arapgir'li namusuna sahip çıktığı gibi malına da, oyuna da, sahip çıkacak, şehrinin belediyesini yeniden emin ellere teslim edecektir…

 Fi Emanillah…

Ebuzer AYDIN

“Ey Kalemim! Bir Gün Doğru Bildiklerini Yazmazsan, Kolumla Beraber Kırar Atarım Seni”YORUMLAR

 1. MEHMET ÜNAL

  17.09.2019 10:32:54

  MOR REYHAN KÖNÜ ÜZÜMÜ MALATYANIN GURURU. BUNU İDRAK EDEMEYEN ZAVALLI VE KÖR ZİHNİYET MALATYAYA HİZMET EDEMEZ. TEBRİKLER HALUK ÇÖMERTOĞLU.

 2. konducaklı

  01.04.2019 16:53:28

  Arapgirli olarak söylüyorum haluk cömertoğlu, bazı şerefsiz fetöcüler tarafından alınmak istedi ama halk buna karşı koydu, olay net ve açık.Karalama yapanlar fetödür bilesiniz. gerisi hikaye

 3. Abdul münim

  01.04.2019 14:23:45

  Bir de genel yazı sizden bekliyoruz. Geçen gün Esenlikten alışveriş yaptım. Çıktım baktım karşıda da bir manav var. İnanın manavdaki fiyatlar Esenlikten daha ucuz ve kaliteli idi. Oysa Esenlik Belediye destekli bir market değil mi? Güya piyasayı dengelemek ve fiyatların artmaması için kurulmuştu. Maalesef Esenlik, esnaf piyasasını yutup kendi düzenini kurmuş.Sizden ricam bu konuya da bir neşter vurman. Devlet ticaretle ancak fiyatları dengelemek için uğraşır. Beleyiye destekli şirketin 50 şubesiyle esnafın önü kesilmez. Devletin ticaretle uğraşmasını SSCB denedi. Tutmadı.

 4. Rahmi

  01.04.2019 08:39:07

  Arapgirde mor reyhan kazanırken bizim gımıli takımında bir morarma oldu mu diye merak etmiyorum. Malatya'da kazanan namzetlerle devam edeceğiz. Derhal şehrin soru ve sorunlarına odaklanıp köklü çözümlere yönelik ciddi adımlar atılması gerekiyor. Beton Malatya nasıl kurtulur diye soran olursa, 'bir kutu hap içerek' derim.

 5. sefa

  29.03.2019 08:59:42

  ebuzer bey .haluk beyın namazını bılıyorsunuz madem !.. Araştırın önce.. Bu haber ile kendi malımıza zarar verdiğimizin farkında değilizEsenlik'te mor reyhan satışları devam ediyor.. Ne maksatla bu yalana alet oluyorsunuz anlamış değiliz.. Esenlik kapanan İstanbul şubesinin malını teslim etmiş sadece.. Şuan hali hazırda satılıyor zaten..az biraz arastırmıs olsak yalan oldugunu anlarız..esenlık bızlerın malı sırf sıyası cıkarlar ve dusmanlıklar ugruna kendı malımızı kotuluyoruz..mor reyhanda bızım esenlıkte bızım.. gıdıp esenlık markette allah ıcın bı bakın mor reyhan her şubede var !!!

 6. Güven

  26.03.2019 17:19:01

  Selami bey Ak partiye hunharca saldirmasının sebebi trenden indirilmesidir.trenden inenlerin pişman olup dönme ihtimali varken trenden indirilenlerin kapının tamamen kendilerine kapanmış olmasından kaynaklanıyor.Bunun adaylık sürecini hatirlayalım.daha referansın etkisi devam ederken evrakta sahtecilik belgelerinin medyaya düşmesi gerçek yüzünü ortaya çıkarmiş.kin ve nefret kusması bundan

 7. Selami

  26.03.2019 14:01:58

  Bunun ak parti dişında herhangibir partinin milletvekili ve belediye başkan adayları ile ilgili tek bir sozünü duyan varmi.v.agbaba kaç yıldir vekil bu terörist sevicisine tekbir laf edebiliyormu edemez zihniyet aynı cünkü.sabah aksam ak parti düşmanlığı.sahneye cıktıgın saniye tekmeyi yedin.Bu kafa ilede kimseye yaranamazsın.Emin olun Cömertoğlu ak partiden tekrar aday gosterilse idi bu adam bu şekil yazabilirmiydi,tam tersini yazardı saltanatmı kuracaksin diye saldirirdi.İşi göcü ortalıgı kariştirmak.saygılar..

 8. Hüseyin

  26.03.2019 09:51:18

  Başkan süresini tamamlamıştır değişim zamanı gelmiştir gönül isterdiki ebuzer beyin düşündüğü gibi biri olaydı ama malesef zannettiğinin aksine temiz bir insan değil akp den neden ihraç edildiği zamanında yaptığı hataların üstü örtülerek duyurulmaması nın hesabıdır bu

 9. Hasan

  26.03.2019 08:58:52

  İnsanın tanımadığı bilmediği biri hakkında yorum yapması doğal değil evet ama bu kişi bir belediye başkanıysa gayet doğal. Malatyadaki herkes belediye başkanlarıyla bire bir istişare halinde mi? Hayır! Yaptıklarını basın yayın organlarından görmüyor mu? Şu yorumları okudum da kimsenin evinde radyo-tv yok mu hayret... Tv kanalları anlatmıyor mu?Mor reyhan çayını dünya dünya siz duymadınız mı? Bir il yada ilçeye giderken belediye başkanı çalışıyor-ya da çalışmıyor yorumlarını yapmak için kişiyi bizzat tanımaya ne gerek var. Yapılana bakarsın görme engelli değil isen...

 10. ÖZ ARAPGİRLİ

  26.03.2019 00:00:45

  Selami beğefendi karşındakini aptalmı sanıyorsun kendini uyanıkmı görüyordu bağımsız aday olacak kişinin encümeni kimden olacak başkan olmayla hangi kararları tekbaşına alabilecek söyler misin madem öyle bütün adaylar bağımsız olsun muhtarlar gibi bir seçimdüzeni uygulansın ozaman görelim demokrasiyi halk her yerde kendi istediğini seçer ortadaki rantçılarda arada çıkmış olur varmı yüreğinden atan birde şunu unutma bağımsız aday olsaydı kedi kazanamayacağı gibi ak partide kazanamayacaktı

 11. Güven

  25.03.2019 23:43:54

  İnsan tanımadıği görmedigi bilmediği biri hakkında nasıl böyle methiyeler duzebilir anlayabilen var mi,görmediysen bilmiyorsan ya kulaktan duyma bilgiler yada uyduruyorsun.o kadar abartıyorki neredeyse aday olmasının kaynağını haşa kuran sunnette dayandıracak.Adam yalan söylediğini yazinın girişinde farkında olmadan söylemiş.belediye babanizin malı mi 10 sene yapmiş ya gelen ondan iyi hizmet yaparsa.yapamayacağına dair elinde haşa vahiy mi var

 12. Güven

  25.03.2019 23:36:17

  'Ne Arapgir'liyim, ne de alakam vardır. Hiçbir ortamda bir araya gelmediğim, elini sıkmadığım, sohbet etmediğim bir insanı ikinci defa yazmak nedendir bilemiyorum ama, sanki bunu yaptıran başka bir güç hissediyorum.'lutfen tekrar tekrar okuyun Bu gücü açıkla gerçek sebebi nedir?

 13. Mustafa ışıkay

  25.03.2019 23:25:34

  10 YIL BAŞKANLIK YETERLİDİR.KIYAMETE KADAR HALUK BAŞKAN OLMASIMI LAZIM? EFENDİLER HER ZAMAN NEFSİM DİYENLER SAPMIŞLARDIR.KALDIKİ HALUK HASTALIKTAN YENİ İYİLEŞTİ.BİR DÖNEM DİNLENSE NE OLURDU.HERKESİN NAZARINDA NE OLDU... BİR DOST OLARAK DERİMKİ YANLIŞ OLMUŞTUR

 14. Hakan Dorukay

  25.03.2019 20:23:16

  Ebuzer hocamıza tövbe haşa vahiy gelmiş sanki, hiç bir bağı olmadığı bir kişi ile alakalı ikinci kez yazıyormuş. Hocamız her yazısının sonunda kol diyor kalem diyor aman hocam çok yalan çıkar menfaat iyi bir şey değil. Mazallah kırılır falan o senin ekmek kapın

 15. İBRAHIM SÜTÇÜ

  25.03.2019 20:09:46

  Ziyaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. Atma ziyaaaaaaaaaaaaaa. Aday yapilmadi diye istediği parti purtiden aday olmak da ne demek. Şimdi ben aday adayi olacam beni aday göstermeyecekler gidip müslümanları daraağacina götüren zihniyetin partisinden mi aday olacagim. Veya gidip asker polise kurşun sikanla mi beraber olacagim. Kuran kurslarina kilit vuranlar, başörtüsune dil uzatanlar,ezanla namazla dalga geçenlerle ben bir olamam.SEN OLABILIRSIN ve OLURSUN DA...

 16. Remzi Kurtalan

  25.03.2019 19:57:09

  Sayın Okur; Yorumlara müdahale edilmemektedir. İsteyen istediği düşünceyi savunabilir. Yorumunuzu gönderirken sorun yaşamış olabilirsiniz. Yorumunuzun belirli bir karakteri geçmemesi gerekmektedir.

 17. Remzi Kurtalan

  25.03.2019 19:48:59

  Bu Ebuzerin ne olduğunu kim olduğunu anlayana aşk olsun

 18. Bünyamin Gümüş

  25.03.2019 19:28:24

  Akpartinin bütün adayları Erdogan tarafindan mühürlenip onaylanmistir. Haaa halk oy verir vermez onu o bölgede o şehirde yaşayanlar karar verecektir.Herkes kendi kabilesinin adayinı, kendi arkadaşını aday olarak isterse o zaman kimi aday yapacaklar ki!!! İkinci bir husus ise bu Malatya Teşkilatindan ve milletvekillerinden rahatsiz olanlar bir zamanlar at sinegi gibi yapışıp kalmışlardı.Ama ne olduysa şimdi de hedef tahtasina koyup kuru sıkı sıkıyorlar.

 19. mehmet

  25.03.2019 17:20:43

  sözlerim tamamen yorum yazan selamiye gelsin,selami efendi senin kimin kılıcını salladığın belli,demekki sende arapgir de haluk cömertoğlunun kazanacağına kanaat getirmişsin ki böyle saldırıyorsun,sendeki kuyruk acısı chp adayının kazanacak olması,sen bunu hazmedemiyorsun ki böyle yazara saldırıyorsun,sana tavsiyem sen ivedilikle en yakın bakkala markete uğra bi maden sodası al hazımsızlığa ve gaza iyi gelir....yalnız dikkat et üstüne başına dökme ....eğer dökersen malum ülkedeki derin ekonomik krizden dolayı ikinci bir soda alma şansın olmayabilir...mazaallah 112 acil i aramayalım.

 20. Haydar

  25.03.2019 17:07:55

  Genel secimde parti onemlidir yerelde degildir diyorsun.Genel seçimdede aynısını yaptın yine adayları bahane ediyordun.belli ki yalan konuşuyorsun.Eminimki 10 yıl başkanlık yapan aday kılıçtaroğluna herşeyi söylemiştir.şimdi git bakalım sana röportaj versin tek bir kelime söyleyebilecek mi.Vaaz verir gibi aday tanıtıyorsun nerede ise arapgirde chp ye oy vermek haşa farz diyeceksin.Siyaset yapmasını bilmiyorsun

 21. Hasan

  25.03.2019 15:35:22

  Mor reyhan çayı başka şehirlere de tanıtıldı ve beğeni topladı. İnsanlar adını duyurmak için uğraşırken biz elimizden olanı haset ve kıskançlıktan dolayı kaybediyoruz.Böyle bir anlayışı kabul etmiyorum.

 22. Selami

  25.03.2019 15:13:55

  Istersen gunde 3 yazı yaz ne degısecek.birde sen kendini ne zan ediyorsun bu malatyanın adaylarindan sen mi sorumlusun sana mi soracaklar.buna karar verecek en son merci sen misin.Sen en iyisi arapgire git baskan sana mor reyhan çaydan icirsin 1 kiloda hediye etsin o zaman rahatlarsın.

 23. Selami

  25.03.2019 15:09:00

  Sen partileri sadece tabela olarak goruyorsan siyasi bilgin sıfır bile degildir.Her partinin ilkesi vizyonu misyonu vardır.Baziları teröre koltuk deynekçiliği yapar kimi muhafazakar dusmanidir..vs.bagımsizda girebilirdi kazaninca isterse yine ak partiye gecebilirdi madem bu kadar halkta karsiligi var o tabelaya ihtiyaç duymamali..sen istedigin kadar cilala parlat gorecegiz.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>