Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

AYASOFYA KARARI, TURNUSOL KAĞIDI GİBİ!..

Murat Çetin yazdı...

 

-SESLİ MAKALE-

 

Malatya Time'ın yayın hayatına başladığı günden bugüne kadar takipçilerim, millî ve manevî değerlere olan hassasiyetimi iyi bilir. Bütün İslam Alemi'nin son iki gündeki en önemli gündem maddesi, 86 yıldır kapalı bulunan Ayasofya Camii'nin yeniden açılmış olmasıdır. Acizane, bu kardeşinizin gündemi de bu minval üzeredir.  Hal böyle olunca “Bir iki kelamı da biz edelim” istedik.

 Medrese talebeliğimiz ve siyaset üstü tecrübemiz hasebiyle, bize de bu konu üzerine bir çok soru gelmektedir.  “İslam hukukunda Ayasofya'nın cami veya müze olması ne anlama geliyor?”, “Ayasofya neden açılmalıydı?” ve “Ayasofya'nın camiye rücu etmesinin Alem-i İslam'da nasıl bir tesiri olur? şeklinde soru soran arkadaşlara; buradan cevap vermeye çalışalım inşaallah…

Öncelikle bu konunun birkaç boyutunun var olduğunu hatırlatmak isterim.

 Birincisi: İslam hukukunda, bir yer cami olarak inşa edildiğinde, artık orası ebediyen cami olarak kalır. Bir cami, asla  müze veya başka bir amaçla kullanılamaz.

 İkincisi: Yine İslam hukukunda, halka vakfedilmiş şeyler değiştirilmez. Vakfedenin sözü  Allah'ın sözü gibidir. Fatih Sultan Mehmet Han tarafından, Kostantiniye fethedilmiş ve Ayasofya da cami olarak halka vakfedilmiştir. Bunun başka bir maksatla kullanılması Hukuk-u İslamiyye'ce caiz değildir.

 Üçüncüsü: Bu konu “fetih” ile ilgili bir meseledir. Ve fethin sembolüdür! O sebepten müzakerenin bu minval üzerine yapılması lazımdır.

 Dördüncüsü: Ayasofya herhangi bir yer değildir. Konstantin, Hıristiyanlığı resmi din olarak kabul ettiğinde, Ayasofyayı merkez kilise yapmıştır. Normalde merkezi kiliselerin bir havari tarafından kurulması gerekmektedir. Burası ise herhangi bir Havari tarafından kurulmamıştır. Ayasofya, Konstantin'in gücünden dolayı Hristiyanlığa kuvvet vermesi için kurulmuştur. O zamanki Hıristiyan alimleri de bunu kabul etmişlerdir. Onun için Hristiyan aleminde, Ayasofya merkezi bir kilise statüsündedir. Hristiyan alaminde bugün Vatikan neyse, Ayasofya'da odur.

 Beşincisi: Hıristiyan Âleminin kiliselere bakışı ile Müslümanların mescitlere bakışları aynı değildir. Bizim için yeryüzü bir mescittir. Her yerde namazımızı kılarız. Mescitler, namaz kılmak için tahsis edilmiş yerlerdir.  Camilerin ayrı ayrı yerlerde olması, yeryüzündeki tüm cemaatleri birbirinden ayrı yapmaz. Hangi mescitte namaz kılınırsa kılınsın, herkes tek bir kıbleye döndüğünden, tek bir cemaat olur! Hristiyanlıkta ise böyle değildir. Din kilise merkezlidir ve kiliselerin özel cemaatleri vardır. Herkes merkezi bir kiliseye bağlı olmak zorundadır.

 AYASOFYA İSTANBUL'UN FETHİNİN KILINCIDIR!..

 Bizde 3 tane özel mescit vardır. Bunlardan biri Mescid-i Haramdır. Bütün mescitlerin kıblesidir. Diğeri Mescid-i Nebevidir. Resul Ekrem'in (ASM) bulunduğu yer olduğu için önem taşır. Üçüncüsü de diğer enbiyanın kıblesi olan Mescid-i Aksa'dır. Bunun haricindeki tüm mescitler eşittir. Hristiyanlarda ise kliselere manayı ismiyle nazar edilir. İnsanlar kiliselere bağlıdırlar ve her bir  kilisenin ayrı cemaati vardır. Protestanlar İngiltere'deki Angilikan kilisesine, Katolikler Vatikan'a, Ortadoksların ise bir kısmı Rusya'ya; bir kısmı ise Fener Rum Patriğine bağlıdır. İşte Ayasofya'da hristiyan alemince aynı statüde bir klise olarak benimsenmiştir. Fatih Sultan Mehmet vurduğu darbeyle onların kilisesini mescide çevirmiştir. Adını da özellikle değiştirmemişdir. Çünkü Ayasofya İstanbul'un fethinin kılıncıdır! Burayı müzeye çevirmek, bu ruhu istihfaf ve istifa anlamına gelmektedir…

 ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ VE FETHİMİZİN SEMBOLÜ

 Ayasofya'nın başka amaçla kullanılması, siyaseten de doğru değildir. Burası bizim özgürlüğümüzün ve fethimizin sembolüdür. Onun için ecnebiler, Ayasofyanın açılmasına itiraz ediyorlar. Bizim içimizde de onun önemini unutturmaya çalışanlar var. Burası gavurlar için önemlidir.Camilerin çok olduğunu ileri sürerek, Ayasofya'nın müze olarak kalmasını isteyenlere soruyorum; Peki, neden ecnebiler de aynısını düşünmüyor. Dünya kadar kiliseleri var. Onların kiliseye mi ihtiyaçları var? Bu gibi sözler, Müslümanları kandırmaya yönelik ortaya atılan kusmuklardır.

 İLLA İÇİNDE AYİN Mİ YAPILMASI GEREKİR?

 Kimse “Biz burayı müze yapmıştık” da demesin. Ayasofya cami olmaktan çıkarıldığı anda artık kilisedir. İçinde ibadet yapılması veya rahibin bulunması gerekmiyor. Orası müze yapılırsa, müze halinde bir kilise olur. Artık orası cami değildir. Ayasofya'ya girildiğinde, camiye mi girilmiş oluyor, yoksa kiliseye mi? İlla içinde ayin mi yapılması lazım?

 MÜZEYE ÇEVİRMEK, İSTANBUL'UN TESLİMİ DEMEKTİR

Ayasofyayı müzeye çevirmek, ecdadımızı ve bütün dinimizi reddetmek anlamına gelmektedir. Buranın cami olmaktan çıkarılması, bir nevi İstanbul'un gavura teslim edilmesidir. Ayasofyayı maksadına uygun hale getirmek, İstanbul'un işgalden kurtuluşu anlamına da gelmektedir. Etrafındaki pek çok insan, hatta vezirleri de dahil birçok kişi, Sultan Mehmet Han'a “İstanbul'u almaya çalışmak, Osmanlı Devleti'ni bitirir” demişlerdi. Korkuttular, “Yapamazsın” dediler ve engel olmaya çalıştılar. O ne yaptı? Çalıştı Osmanlı'nın içindeki bu hainlerle mücadele etti. Sonrasında ise İstanbul'u fethederek “Fatih” ünvanını aldı.

 KENDİ TOPRAĞINDAKİ CAMİYİ AÇMAKTAN KORKUYORSAN, ORASI ZATEN SENİN DEĞİLDİR!

Bugün, Ayasofya'nın cami olmasına itiraz edenler, nasıl Fatih'in torunları olabilir? Fatih, inandı, Allah'a güvendi ve sonunda da başardı. “Devlet biter” diyorlardı. Şuanda da aynısı yapılıyor. “Ekonomi batar” diyorlar. Kendi ülkelerindeki bir camiyi açmaktan korkanlar var. Bu nasıl bir anlayıştır? Fatih İstanbul'u fethetti. İçimizdeki bazı hainler ise, İslam memleketindeki bir camiyi açmaktan korkuyorlar veya korkutmaya çalışıyorlar. Avrupa'dan ve vahşi Batı'dan korkuyorlar. Sen camini açmaktan korkuyorsan, zaten orası artık senin memleketin değildir. Ecnebiler sana ne kadar hak veriyorsa, sen o kadara kanaat ediyorsun demektir. Ayasofya'nın açılması, İslam'ın emrinin muktezası olduğu gibi,  hem de bu hususta İslam'ın izzetini korumak manasına gelmektedir!

 AYASOFYA'DAKİ EZANLAR, DÜNYANIN ÖBÜR UCUNDAN DUYULUYOR!

 Şuan ki temsil ettiği mana ile Fatih'in Ayasofya'yı cami yapmasının anlamı neyse, şuanda kapatılmış olan Ayasofya'yı cami olarak açmak da aynı anlamı taşıyor. Bunun böyle olduğu, ecnebilerin ve içimizdeki yardakçılarının verdiği tepkiden belli oluyor. Ayasofya'nın açılmasına karşı çıkmak, bir turnusol kağıdı gibi ecnebi yardakçılarını ortaya çıkarıyor. Ayasofya Camii'nin açılmasının İslam için önemi olmasaydı; karşıdan bu kadar çok feryat gelmezdi. Bugünden sonra, Ayasofya Camii'nde okunan her ezan, kılınan her namaz, “Vahşi batı”nın suratına tokat olacaktır inşallah. 


Selam ve dua ile

Fiemanillah

 YORUMLAR

 1. Mehmet ÜNAL....

  17.07.2020 09:00:11

  Mehmet bey söylediklerinizin altına imzamı atarım... Ayasofya'nın camii olması elbette sevindirici ama memleketin durumu da sizin anlattıklarınız gibi insanların her zaman bam teline ufak dokunuşlar yaparak asıl sıkıntıları unutturmaya çalışıyorlar ama bu işinde bir sonu elbet olacak.

 2. Sayın Mehmet ÜNAL'a

  16.07.2020 09:30:13

  sayın Ünal siz murat çetinin Ayasofya yazısının ruhunu anlayamamışsınız. sizin söyledikleriniz başka bir şey Ayasofya'nın ibadete açılması başka bir şey...sizden ricam ibadete açlığı zaman gidip 2 rekat namaz kılmanız. namaz kıldığınız zaman ne hissettiğinizi lütfen buradan paylaşın. ama önce Abdurrahman Dilipak ve Cüneyt özdemirin Ayasofya'nın ibadete açılması ile ilgili internette bir röportajı var. onu izleminizi tavsiye ederim. eğer bunları izler bu yazıyı da gözünüzün önüne getirirseniz o zaman Ayasofya'nın camii olarak ibatede açılmasının önemini daha iyi anlarsınız. teşekkür ederim.

 3. HASAN

  16.07.2020 09:29:44

  MURAT ÇETİN SANKİ DİRİLİŞ POSTASI MI AKŞAM GAZETESİMİ TAMA SAYFA AYASOFYANIN İBADETE AÇILMASI İLE İLGİLİ BİR YAZINIZ VARDI. GEÇEN YIL YAZMIŞTINIZ. KEŞKE BU YAZIDA ONU ZİKREDİP. YAZININ LİNKİNİ VERSEYDİNİZ. O ZAMAN DAN BUGÜNÜ ÖNGÖRMÜŞTÜNÜZ... YAZINIZ ANLAMLI VE RDEĞERLİ

 4. tebrik ederim murat çetin

  16.07.2020 09:27:29

  bu yazınız ile Ayasofya'nın ibadete açılmasının önemini ve gerekliliğini daha iyi anladığımı söyleyebilirim. tv lerde yorum yapanların bu anlattıklarınıza vakıf olduğunu sanmıyorum. kaleminize sağlık

 5. MEHMET ÜNAL

  15.07.2020 00:38:10

  Ayasofya müze olsa ne olur cami olsa ne olur??? İşsizlik mi bitti Türk parasının değerimi arttı. Enflasyon aşağımı geldi. Ege kırizi Suriye kırizimi çözüldü. PKK mi bitti. Gayrisafi milli hasıla 25000$ üzerine mi cıktı. Vizeler mi kalktı. Asgari üçret 10 000 lira mi oldu. İhracat 1 milyar doların üzerine mi cıktı. Dış borcumuz mu kapandı. Sanayi üretiminde lider ülke mi olduk. Bırakın kardeşim bu göz boyamaları. Siz daha iktisat kongresi yapamadınız. Ülkenin tüm değerlerini sattınız. Dinle milleti uyutmayın WESSELAM

 6. Tamer

  14.07.2020 06:50:04

  Bir insan müslüman olur da neden Ayasofya'nın camii olmasından rahatsız olur anlamadım. Allah akıl fikir versin.

 7. Hıdır

  14.07.2020 04:45:27

  Sn YAZARBaştan sona katıldığım yazınız için teşekkür ederim ANCAK !Güzel İstanbul'umuzun Gündüzüne ve gecesine şöyle bir baktığımızda MANÂ anlamında felaket bir durum görmekteyiz.Sokaklar çırılçıplak insanlarla dolu,genç yaşlı binlerce insan Camii'den Cemaatten bî haber,Her türlü YALAN,HİLE,SAPKINLIK,HIRSIZLIK,ŞİDDET vs vs almış başını gidiyor.OYSA !İSTANBUL böyle olmamalıydı.Çekilen bunca emeğe ve iletişim başta olmak üzere bu kadar çok imkan karşılığında İstanbul DÜNYA'da ÜMMET Î MUHAMMED'e örnek bir HÂL ve ROL'de olmalıydı.Rabbim ümmete FERASET nasip eylesin.Kalemine ve yüreğine sağlık.

 8. Cemil Fırat

  13.07.2020 21:43:19

  Murat kardeşim düşüncelerimize tercüman olmuşsun. Yüreğine sağlık. Yıllarca Ayasofya'nın önünde toplanıp 'Zincirler kırılsın Ayasofya açılsın' sloganları attık. Ayasofya fethin sembolüdür. Fatih Sultan Mehmet Han cami olarak vakfetmiştir 481 yıl burda namaz kılınmış chp zihniyeti 1934 yılında müzeye dönüştürmüş Fatih sultan mehmed'in vakfiyesinde kim bu vakfiyeyi değiştirip başka amaçla kullanırsa Allah'ın meleklerin bütün müslümanların laneti üzerine olsun Yahya kemal şiirinde ulu mabet neden hicrana büründün böyle Fatih'in devrini bir nebzecik olsu söyle diyerek üzüntüsünü dile getirmiş Rabbime şükürler olsun Recep tayyip erdoğan tekrar camiye dönüştürdü bize düşen sorumluluk cemaatsiz bırakmamak selam ve dua ile

 9. Nusret Tari

  13.07.2020 21:38:03

  Allah razı olsun üstadım meseleyi çok güzel izah etmışsın son noktayı koymuşsun

 10. Ramazan Mızraklı

  13.07.2020 21:37:29

  Allah razı olsun hocam maşallah ne güzel açıklamış ve delilleri ile olayı aydınlatmış siniz

 11. Saliha

  13.07.2020 20:57:50

  Ayasofyanin müze yapilmasi bir hataydi, camii olaarak değiştirenlere tesekkur ederiz

 12. Mertt

  13.07.2020 18:02:32

  Keşke 24 temmuzda istanbulda olabilseydim tarihe tanıklık etmek ne güzel olurdu

 13. Ahmet çiçekli

  13.07.2020 16:25:57

  S.a Murat kardeşim, yüreğinize kaleminize sağlık...Evvela ; Allaha nihayetsiz hamdu sena olsun, bizlere bugünleride gösterdi Rabbim bizleri rızası dairesinden ayırmasın.. Saniyen; bu gelecek cümlenin tekrar gözden geçirilmesi gerekir mi, Ayasofyayı müzeye çevirmek, ecdadımızı ve bütün dinimizi reddetmek anlamına gelmektedir.İslam'ın izzeti(izzetini) kurtarmaktır!(burasıda sanki gözden kaçmış). .. Doğrusunu en iyi ancak Allah bilir, selam ve hürmetlerimle Allaha emanet olun

 14. Osmanlı Torunu

  13.07.2020 16:15:30

  Vay be! Ayasofya artık camii olacak... belki son 10 yıldır hep konuşulurdu camii olacak mı buna cesaret ederler mi ? açılabilseydi neden şimdiye kadar açmadılar dış güçler buna izin vermez gibi muhabbetler oluyordu... birde ismi değişip Fatih Sultan Mehmet camii olsa tadından yenmez.

 15. MAMOŞ BUĞRA KAÇMAZ

  13.07.2020 16:14:59

  !!! ELLERİNİZE SAĞLIK !!!Doğru haber alma ve gündemi takip etmek adına MALATYATİME sürekli takip ediyorum. Gündemin en çok konuşulan olaylarında biri olan Ayasofya caminin ibadete açılıp artık biletle değil abdest alarak girmekten çok memnun kaldım. Bu hadiseyi açıkcası seçimlere yakın bi tarihte bekliyordum. Fakat devletimizin bu konuyu seçim vaadi olarak değilde bir FETİH olarak değerlendirmesinden de son derece memnunum. Bu durumu çok doğru bir karar olarak değerlendirirken bunun bir seçim malzemesi olarak değilde bir Millet meselesi olarak değerlendirmek bana devletimizin manevi değerlerimize verdiği önemi bi kere daha görmemi sağladı. Bu hadiseden dolayı son derece mutluyum, umutluyum.

 16. Tunç

  13.07.2020 16:07:51

  Böylesine nadide bir yapının ülkemizde olması zaten bazılarını delirtiyordu... Artık orası gerçek kimliğine döndü şimdide kudursunlar.

 17. Ferhat

  13.07.2020 16:05:19

  Ecdadın camii olarak bize bıraktığı Ayasofyayı şimdiye kadar müze olarak kalması zaten büyük bir hata idi neyseki bu hatadan dönüldü ve artık camii statüsünde Allah'a şükürler olsun.

 18. Mustafa

  13.07.2020 15:31:10

  Ayasofya İstanbul șehir kimliğinin hafızasının en değerli simgelerinden biridir.Dini bir mabettir fetholunmuștur ve camiiye dönüștürülmüstur.FATİH'in devlet yönetimi gayrimüslim halka bakıș açísīnı yansıtan bir mahiyet tașır.Tartıșma aslında gereksiz;zira 86 yil oncesine kadar yüzyillar boyunca burasi camiidir..Bir ortak insanlik eseridir..

 19. Ahmet

  13.07.2020 15:26:11

  Ben bu kararı seçime yakın alırlar diye bekliyordum. Elbette siyaset malzemesi yapılacak bir konu değil ayasofya meselesi geç kalınmış bir karar yine de camii olarak açılacak olması herkes gibi beni de mutlu etti

 20. Cüneyt

  13.07.2020 13:39:26

  Değerli Hocam yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Söz konusu Ayasofya olunca akan sular durdu. Yılların özlemi vardı içimizde. Çok şükür beklenen oldu. Allah milletimizin başını başkalarına eğdirmesin inşallah. Hayırlı günler dilerim. Selamlar

 21. Murat

  13.07.2020 13:37:43

  Kaleminize sağlık. Ayasofya kararı her kesimden insanı mutlu etti. Ayasofya'da namaz kılabilecek kılamayacak insanlar hep beraber sevindi. Hep beraber bu sürecin takipçisi oldu. Çünkü bu memleket meselesiydi. Ecdadımızın büyük gayretlerle kazandığı zaferi torunlarının da sürdürmesi gerekiyordu. Yazınızdaki içeriklerin her biri birbirinden önemli. Başarılarınızın devamını dilerim.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>