Adem İnsanoğlu
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

BAŞKAN GÜRKAN'IN BiR YILI  (1)  

 

SESLİ MAKALE

 

 

Yapılan son yerel seçimlerin üzerinden neredeyse bir yıl geçti. 

Yarın tarih 1Nisan 2020'yi gösterecek. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bir yıl önce % 70 'e yakın rekor bir oyla seçilerek büyük umutlarla göreve gelmişti. 
Göreve başlar başlamaz özellikle ilk üç ayda yaptığı yerinde dokunuşlarla halka adeta; "işte başkan, işte lider, işte yöneticilik.." 
dedirtmiş, aldığı yüksek oy desteğini daha da yukarılara taşımıştı. 

Peki Başkan Gürkan neyi/neleri yapmıştı da böylesine büyük bir takdir toplamış, yediden yetmişe herkesin desteğini, duasını almıştı. 

1-Göreve gelir gelmez geçmiş on yılın mali tablosunu ortaya koymuş, ilk icraat olarak '2 milyara yakın' diye ifade ettiği borç yükünü ödeme adına bir dizi tasarruf tedbirlerini uygulamaya koymuştu. 

2-Bu bağlamda 24 olan daire başkanlığı sayısını 15,  70 kadar olan müdürlük sayısını 50'ye düşürerek daha az personelle daha verimli olma yoluna gitti. 

3-İdareci personelin elinde bulunan makam araçlarını alarak araç israf ve saltanatına son verdi.
 
4-Yönetim kademesine huzur hakkı‘ adıyla ödenen ek ödeneği iptal ederek, milyonlarca liranın belediye kasasında kalmasını sağladı. Daha önemlisi, Ben de almayacağım' diyerek: ekonomik anlamda aleyhine olan iptal listesine kendisini de katması, basta çalışanlar olmak üzere vatandaş nezdinde müthiş takdir topladı. 

5-Ekleri ile birlikte 14 ila 37 bin lira aralığında ödenen şirket genel müdürlerinin maaşlarını istinasız 10 bin liraya indirdi. 

6- "Proje, reklam, yayın" adı altında yerel/ulusal basına verilen milyonluk destek kesilerek makul seviyeye çekildi. 

7-Belediye tarihinin en beyefendi Başkanının (Sn. Çakır) iyi niyet ve güvenini istismar eden bazı Şirket Genel Müdürleri ve üst yöneticiler tarafından "hediye ve ikram" a altında sorumsuzca harcanan”  kayısı tabağı, yemek, tatlı, çerez vb." gibi aşırı harcamalara son verilerek, makul düzeye çekildi.  

Bütün bu uygulamalarla yüz milyon lirayı aşkın bir tasarruf sağlanarak kısmen de olsa borçların ödenmesi ve hizmete kaynak sağlanması imkânı elde edildi. 

 
Hepsinden önemlisi, genel sekreter yardımcıları ve şirket genel müdürleri gibi tepe yöneticilerine, adeta; Saltanatınız bitti. Haddinizi bilin. Bu kurumun bir tane lideri var, o da benim!.." diyerek Büyükşehirde uzunca bir süredir örselenen yönetim bütünlüğünü sağladı. Belediye Başkanının rağmına iş yapılamayacağını; unvanı, sıfatı ne olursa olsun kimsenin kendisine rağmen tasarruf kullanamayacağını gösterdi. 

Vatandaş
 yıllar sonra belediyede sözün kendisinde bittiği muktedir bir başkan gördü. 

…… 

Bir başkan (tarihte çok az politikacıya nasip olan) bu kadar büyük bir başarı ve krediyi nasıl olur da 9 ay gibi kısa bir zamanda heba eder, dip yaptırır? Bu kimine göre nasıl bir algı operasyonu ki, doğrusu anlamakta zorlanıyorum. 

Fakat ortada yalın bir gerçek var. 

Bu algı sayesinde gelinen noktada belediye personelinin tamamına yakınının istemediği, vatandaşın büyük çoğunluğunun ise başarılı bulmadığı ve; dağ fare doğurdu" diyebildiği,
 
Belediye ile ilgili yapılan haberlere neredeyse % 95 oranında aleyhte yorumların yapıldığı 

Hazin bir tablo var karsımızda...

Bu noktaya nasıl gelindi? 

Hangi hatalar yapıldı? 

Başlangıçtaki başarı ve desteği yeniden yakalamak mümkün mü? 

Neler yapılmalı? 

Konunun bu yönüne haftaya değinelim. 

 
 
 

 

 YORUMLAR

 1. RAMAZAN

  06.04.2020 01:08:55

  Kardeşim nerde hata yaptı biliyor musun? Millete tepeden baktı, ben bilirim ayağına giderek milleti kendisinden soğuttu. Hatayı kendisi yaptı. Kendini bulunmaz hint kumaşı olmadıgını anlamadan bir yere gelemez. VE GELEMİYECEKTE. Çünkü kapasitesi bu kadar....

 2. A.Haydar

  04.04.2020 14:41:34

  Anlaşılan bazıları Korinavirusten hiç mi hiç ders almamış!Lütfen!Allah rızası için hem de isim vererekkardeşlerinizi, hemserilerinizi rencide etmeyin.Doğruluğu tartışılabilir elbet;Ama her başkanın kendi ekibiyle çalışma gibi bir hakkı olduğunu unutmayın.Önemli olan Malatya'ya hizmet.Degilse, biri gelir biri gider..Ekipte yer aldığınızda 'başkan iyi', almadiginizda 'kötü' bencilligini bırakın.Hele isimler vererek kişisel hıncınızi  kusmayin. Her kimse hesabınız olanlar affedin veya yüreğiniz varsa gidin yüzüne söyleyinUcuz klavye kahramanlığı yapmayinMillet en iyi hakemdir.Azıcık düşünme, ibret alma yetiniz varsaAllah tan korkun Yapmayin...

 3. Hasan

  03.04.2020 15:28:22

  Gelelim Gürkan’a 1- Bir adamın yalanı ortaya çıktıktan sonra doğru konuşsada kimse inanmaz.2- Hiç borç bırakmadım diyen Gürkan’ın 127 trilyon/milyon Battalgaziye borç bıraktığı çıktı 3- Gürkan’ın gider ayak 150 kişi işe aldığı çıktı. 4- Borç 2 katrilyon dedi borç 700 milyon çıktı.5- Arabaları topladı iyi yaptı sonra kendi araba dağıttı. 6-Bazı adamları alarak doğru yaptı Ertan,Hulusi, Kadir ,İhsan,Hasan vb doğru yaptı görevden alarak ama Nalçacı,İsmail, Ziya gibi adamlarla devam ederek yanlış yaptı. 7- İlk beceriksizliği İlaçlama ile ortaya çıktı. 8- Kadrosu ya emeklilerden oluşuyor yada göreve gelmek için çoğu şeyi yapacak adamlardan ,Ahmet ,BerkantHüseyin, vb 9- 2 milyonluk işi 20 bine yaptım dediği gün dip yaptı. 10- Karla mücadelede çukura girdi.11-Corona karla mücadelede beni eleştirdiniz onun için başınıza geldi dediği gün game over oldu. 12- Gürkan 1 yıl boyunca ne mi yaptı. Konserler , reklamlar ,reklamlar, yeminler , kendini övmeler 13- Malatya çok kötü kaybetti. 14- Gürkan ve Malatya Bencilliğin korkaklığın yalancılığının iftiralarının haksız suçlamalarının cezasını çekiyor

 4. Hasan

  03.04.2020 15:08:22

  Gürkan normalde gelemeyeceği ama hayal ettiği yere geldi. Kendi sayesinde değil. Aynen Ekrem İmamoğlu nasıl ak partililerin yanlışından gelip kof çıkmışsa Gürkan da öyle geldi. Ama daha kof çıktı. Gürkan’ı bu noktaya getiren ak partili vekillere olan tepkidir. Özellikle Öznur hanım vd. Eski başkanı Kahtalı’nın Vekil olmak için bencil duruşudur. Çakır’ın korkak durup kaçmasıdır. Çakırın kendini bile dinlemeyen belediyenin eski eş başkanı Ertan’ın kendine ve yalaka takımIna (Hasan,İhsan, Kadir,murat,mustafa, Münir,,İsmail vb) maddi kayak makam oluşturup diğer çalışanları karalamasıdır. Zeki Sarılar ve altını kontrol etmeyip onlara hiç bir zaman toz kondurulmamasıdır. Hulusinin esenlikte beceriksizliğidir. Ve üstüne Hacı Uğurun belediyeye hoyratça girişidir. Beceriksiz kadrosunu getirmesidir. Meşale yi hacı uğurun kullanmasıdır.Belediyede bir çok iyi yöneticiye haksızca meşale damgası vurulmasıdır. Çakır Kahtalı Öznur ve Bülent ile çıkarcılar Gürkan’ı istemeden getirmişlerdir

 5. Tolga

  02.04.2020 14:54:57

  Ben bu bilgilerin kimin tarafından verildiğini bilen birisiyim. Belediyede çalışan, her devrin ve her dönemin adamı. Pasiflik yaramamış galiba?

 6. Çırmıktılı

  02.04.2020 09:41:36

  Evet Ahmet Çakır'ın yanındaki adamlar güçlüydü. Adamın memleketi, kurumu hiç önemli değildi. Adam alanında başarılı ise çekip alıyordu ve değer veriyordu.Çünkü:Birinci sınıf adamlar yanlarına birinci sınıf adamları alırlar. İkinci sınıf adamlar ise üçüncü sınıf adamları alırlar.

 7. Hamit bey

  01.04.2020 21:25:46

  Bana göre analiz yüzde 90 doğru;Haftaya göreceğizNe kadar cesur ve objektif olduğunuzu.Umarım başkanın hatalarını da açıkça yazabilirsiniz!!

 8. Mustafa

  01.04.2020 19:32:35

  Malatya için kayıp 1 yıl..Gürkan tribüne oynamayí bırak hizmet yap...

 9. Murat Yeğin

  01.04.2020 19:31:16

  Adem bey, sizi tebrik ederim. Bu yazınız bazılarını o kadar rahatsız etmişki; size saldırmaktan kendilerini alı koyamıyorlar. Burada size bir hatırlatmada bulunmak isterim: Malatya Büyükşehir statüsüne sayın Ahmet Çakır döneminde kavuştu. Ama dikkat ederseniz, Ertan Mumcu'nun, Hulusi Poyraz'ın, Kadir Çelik'in ve daha nicelerinin sesi sayın Ahmet Çalık'tan daha çok çıkıyordu. Şimdi böyle cıyak, çatlak ve egolu sesler duyuyor musunuz? Duyamazsınız!!!

 10. Haluk

  01.04.2020 17:41:53

  Adem Bey çok güzel bir analiz yapmışsınız. Artıların ve eksilerin konuşulması çok önemli. Bu hassasiyeti gösterdiğiniz için ayrıca tebrik ediyorum. Yazılarınıza biraz ara vermiştiniz. Bundan sonra devamını bekleriz. Doğrular her ne kadar bazı kesimi rahatsız etse de siz yazmaktan vazgeçmeyin. Başarılar diliyorum. Makalenizin 2. bölümünü bekliyorum. Saygıyla

 11. Turan

  01.04.2020 16:53:38

  Selahattin Gürkan'ı getiren iki şey vardı. 1- Birilerine karşı olması. 2- Algı operasyonu. Birinci maddede sorun yok. Geldi kesti biçti attı tuttu. Birilerini perişan etti, diğerlerinin yüreğine su serpti. Hala kendisini destekleyenler ve hatalarını görmeyenler bu eskiye düşman olanlar.İkinci maddeye gelince bu iletişim çağında algıyla yalanla abartmayla ilerlersiniz ama bir yere kadar.Google var, sosyal medya var, binlerce personel var, herkesin aklı mantığı var.Borcum yok dersin 130 milyon çıkar. 2 milyar borç devraldım dersin 700 milyon çıkar. 2 Milyonluk işi 20 bine yaptım dersin, hangi iş derler, öyle bir iş yok sanat yaptım dersin.Dünyanın en becerikli ekibiyiz dersin millet kapısının önündeki kara bakar kanalizasyona bakar eskisi ile ve diğer illerle kıyaslar. Araç topladım huzur kestim dersin millet siyah meganları meclis üyelerine bile dağıttığın huzur haklarını arabaları duyar.Velhasılı kelam belde belediyesi yönetebilirsin, orda birşeyleri saklayabilir gizleyebilirsin ama Büyükşehirde zor.Büyükşehir sana ve ekibine çok büyük geldi başkan.

 12. Miraç

  01.04.2020 16:28:55

  Başkan 1 yıla neler sığdırmış... Çok çalışıyor çooook. Rabbim esirgesin.

 13. Malatyalı Vatandaş

  01.04.2020 12:50:17

  Şimdi ben bir vatandaş olarak sıraladağınız maddeleri tek tek sıra numarasına göre yorumlayayım.1-Borç bir defa 2 milyar değil, en son Meclis toplantısındaki tutanak muhtemelen vardır sizde orada apaçık 700 küsür milyon. O tamamen aldatıcı ileriki zamanlarda şu kadar borç ödedim deyip PR yapma için ön çalışma. Vatandaşlar artık inanmıyor 2 milyar rakamına.2-Daire sayısını eksilttim diyor tamamen diğer birimler bocalamaya girmiştir. Kapatılan dairelere bağlı tüm müdürlükler farklı daireler altında çalışmaktadır. Selahattin beyin atadığı yöneteciler hemen hemen yaş haddinden emekli olmak üzere ve çoğunun yaptıkları iş ile alakası yok. Mesela şoförlüğü olmayandan ulaşım daire başkanı olur mu? Öğretmenden çevre daire başkanı olur mu?3-O israf diye alınıp ihaleleri iptal edilen ve tazminat ödenen araçlar şu an ihalesiz bir şekilde ve ondan daha fazla para ödenerek kiralandı ve araçlar şu anda fırıl fırıl dönüyor. (Siz görmüyorsunuz veya görmek istemiyorsunuz)4-Huzur hakkını en başta şov diye kesti ve şu an kendisi başta olmak üzere kendisinin getirdiği yöneticiler huzur hakkı almakta. Araştırabilirsiniz. Sadece belediyedende değil, dışardan da alıyorlar mesela organize sanayiden, malatyagazdan...5-Genel Müdürlerden belki bir iki kişi öyle alıyordur. Ama öyle değil yan ödemelerle eskisi kadar olmasada ona yakın alıyorlar.6-Reklamın harcamanın şu an kralı yapılıyor. Mesela sadece sen Malatya Time olarak ne kadar alıyorsun onu açıklasan yeter. Resmi ve dışardan Başkan açına sizlere ödenen paralar? Birde çok basit bir şey söyleyeyim en son bastıkları tanıtım dergisinde Başkanın yüz rengini açmak için kaç bin tane dergi çöpe gidildi? Bu israf değil mi?7-Doğru Çakır çok beyefendi ve mütevazi idi. Alttan israf yapmış olabilirler. Şu an ki ne peki? Sadece geçenlerde stratejik raporda tanıtım, imaj, temsil ve ağırlamaya ne kadar ayrılmış? Sadece özel kalemden değil diğer birimlerden de bu konuda aşırı bir israf var, özellikle şirketler üzerinden!SON SÖZÜM; Murat bey ve onun gibi Selahattin Gürkan’ı ha bire başarılı iyi bir belediye başkanı gibi göstermeye çalışanlar! Zerrece içinizde hak hukuk ve iman varsa gerçekler görün ve milleti aydınlatın. Dünya geçici, ebedi hayatta bunların hepsinin sorgusundan mesulsünüz.

 14. isimmisim yok

  01.04.2020 12:07:12

  YAW ALLAH AŞKINA ŞU ADAMI ALLAYIP BALLAYAN ARKADAŞLAR 1 YIL OLDU BAŞKAN OLALI YAPTIĞI Bİ TANE İŞ YAZIN ALLAH İÇİN MALATYA YA VE MİLLETE FAYDALI OLAN Bİ TANE YAZIN. PERSONELLE DİDİŞMESİ Mİ YAPTIĞI ŞAİBELİ İHALELER Mİ KİBRİ Mİ BORÇSUZ BELEDİYE BIRAKTIM DEMESİ Mİ MOTAŞ SEFERLERİNİ AZALTIP HALKI MAĞDUR ETMESİ Mİ KAR YAĞDIĞI ZAMAN Kİ YAPAMADIĞI ÇALIŞMASI MI . İSTER KABUL EDİN İSTER ETMEYİN DAĞ FARE DOĞURDU BALON PATLADI . DAHA ŞİMDİDEN OY VERENLER VERDİKLERİNE VERECEKLERİNE SABAH AKŞAM SÖVÜYOR.

 15. Talip

  01.04.2020 11:01:18

  Ya gerçekten Murat Çetin Selahattin beyin davulunu çalmayı bırak artık. Adam tam bir kibir abidesi, yaptığı hiç bir iş yok ortada. Yaptığı ihaleler ve ihale yapmadan verdiği işler hep şüpheli. Sen Allah kitap diyorsun Murat bey bir gün Allah için bunları yazdın mı? Adamın hiçbir söylediği bir diğerine uymuyor. Sen devam et böyle savunmakta belediye küçük bir yer varsa seninle de menfaat ve maddi ilişki onlarda açığa çıkar. O zaman kendini nasıl savunacaksın?

 16. EfeMert

  01.04.2020 10:30:36

  Adam işinin ehli kararımca.ilk göreve geldiği anda önce belediyedeki parazitleri temizleyerek büyük takdir topladı.Büyüksehir Malatya halkı olarak Selahattin başkanın arkasındayız.

 17. Yusuf

  01.04.2020 01:31:11

  Harika bir analizTebrikler..Umarım hatalarını da yazarsiniz

 18. Halis

  01.04.2020 01:16:51

  Başkan Gürkan ın çalışmaları ortada. Yaptığı hizmetler belli. Sadece algı oluşturmaya çalışılıyor o kadar. Pastadan payını alamayanların başvurduğu bir yöntem bu.

 19. Yılmaz

  01.04.2020 01:12:30

  Malatya'ya kar yağınca Gürkan çok eleştiri aldı. İnsanlar sabah işlerine gidemediler. Koronavirüs salgınından sonra ise başkan Gürkan bir programda karda dışarıya çıkamayınca şikayet edenler şimdi mecburen evlere kapandılar diye yorum yaptı. Bu durumda kendisine pay çıkarması ne kadar doğruydu? Siz bana o gün böyle yaptınız ama Allah size bunu verdi dedi. Bu yaklaşım yerine evet ylları açmakta geciktik dese daha güzel olacaktı

 20. Mehmet Ünal

  01.04.2020 01:10:43

  Bu şahıs kibirli kendini laf dağının üzerinde gören birşeyler yaptığına inanan büyük projeler ürettiğini sanan hayalperest birisi. Özal’ın Malatyasına yazık oluyor bu adam hiç yakışmıyor Saygılarımla

 21. Ahmet

  01.04.2020 01:09:42

  Gürkan sert tavır takınarak personeline davranış şekli ile eleştiri alıyor. Sert bir dille bir şeyler yaptırılmaya çalışılınca personel o işi haz alarak yapmaz. Yeri gelir takdir edersin yeri gelir yanlışları söylersn ama uygun bir dille bu yapılmalı diye düşünüyorum. Ben yaparım ben bilirim havasında olmak her zaman iyi değildir

 22. Hasan

  01.04.2020 01:06:55

  Selahattin Gürkan çok güzel ve başarılı işlere imza attı ve atmaya da devam ediyor. Gürkan ın elinde sihirli bir değnek yok. Neticede az zamanda birçok başarıya imza attı. Ama ilk olarak yaptığı borç açıklaması sonradan kendi aleyhine döndü ve kafalar karıştı. Tecrübeli bilgi ve birikimi yüksek olan başkan bu kadar zamanda güzel işler başardı. Sadece her şey bir anda olsun isteniyor.

 23. Gürkan’a not

  01.04.2020 00:17:43

  birde eski yöneticiler görev almayan dükkan dükkan dolaşarak gurkan in aleyhinde çalışıyorlar algı yapıyorlar hiç görev yapmadan maaş alıyorlar tavsiyem bu miadı dolmuş beceriksiz boş beleş gezenleri puturge köylerinde görev verip ücra köylerde vatandaşa hizmet veren hale getirilmelidir yoksa bu miadı dolmuş eski yöneticiler gurkan in aleyhinde çalışarak algı oluşturup aleyhte propaganda yapmaya devam edeceklerdir

 24. Ben

  31.03.2020 23:33:26

  Selahattin Başkanın en büyük icraatı, Ertan Mumcu'yu müzelik etti ya; başka icraata ne hacet?

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>