M. Sait Obuz
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Bermuda şeytan üçgeni “TÜRKİYE”

 

SESLİ MAKALE

 

Her zaman ülkemizin ve bulunduğumuz stratejik bölgenin önemine değinmeye gayret gösterdim. Bu bölgede yaşamak adeta bir BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ gibidir, bir tarafta sanayileşen ve gelişmiş Avrupa bir diğer taraftan kan gölü haline gelen Ortadoğu ve bir diğer yanda ise petrol, doğalgaz zengini Kafkasya coğrafyasının ortasında yer alıyoruz.

   Bu bölgede yaşamanın bedelleri oldukça fazla. Büyük güçler büyük oynuyor ve Müslümanlar daima hedefte yer alıyor. Çünkü gücü elinde tutan devletler Ortadoğu'yu kaybederse tüm geleceğinden de ödün vereceğinin farkında. Amerika şuan Avrupa ve Çin'e karşı bu bölgede büyük bir yıkım içerisinde ve tehditler ile başta ülkemize ve belirttiğim devletlere mesaj gönderiyordu, oyun büyüktü bu sebeple kilit ülke rolünde biz vardık ve biz bu oyunun oynananı değil artık kurucusu gücündeydik bunun farkında değillerdi.

Geçtiğimiz günlerde Başkan Trump yayınladığı tweetler ile Amerika'nın artık oynadığı oyunları gizleme gereği duymadan açık açık belirtiyordu acaba bu stratejinin anlamı neydi?

Amerika'da ki derin devletler ile yaşanan çatışmaların bir göstergesi olabilir miydi?

Trump hangi Amerikan derin devletine destek veriyordu, ya da tek başına mı hareket ediyordu?

Bildiğiniz üzere 2016 yılında seçimle iş başına gelen Trump birçok aktivist ve Amerikalı siyasetçiler tarafından sert şekilde protestolarla eleştirildi ve felaket olarak niteledikleri yeni başkanlarını seçmişlerdi,  isteseler de istemeseler de Trump yeni Amerikan Başkanıydı. Pentagon ve Fed Amerika'nın en büyük iki derin devletiydi Trump bunlardan hangisi ile yola devam ederse 2 dönem başkanlık yapar ve koltuğu devrederdi fakat Trump her iki derin devlet ile de bazen yan yana bazen de karşı karşıya geliyordu.

John Bolton olayının hepimiz biliyoruz Bolton Amerika istihbaratı için önemli bir karakterdi fakat izlediği İran politikası onun sonunu hazırladı. Trump'ın damadı Khusner onunla beraber hareket ederek kendi politikalarını izliyorlar ve bu durum Amerikan derin devletinin işine gelmiyor bu sebepten dolayı Beyaz Saray'da sık sık çelişkili şekilde açıklamalar peş peşe geliyordu.

 Amerika'da ters giden işler vardı bu artık kaçınılmaz bir gerçekti, derin Amerika'da devam eden bu savaşlar seçim öncesi ya başkanın işine gelecek ya da Trump'ı köşeye sıkıştıracaktı, Türkiye burada kilit rol oynayacak en önemli aktördü, çünkü Trump Akdeniz ve Ortadoğu'da Amerika'nın menfaatlerini koruyamazsa bir daha seçilemeyeceğinin farkındaydı. S400 sonrası Derin Amerika ülkemize ambargo uygulamak adına çok fazla gayret gösterdi fakat istediği sonucu alamadı,

 Cumhurbaşkanı Erdoğan ise S400 aldık bunun geri dönüşü olmaz dedi akabinde ise gerekirse Patriot Savunma Füzesi de alırız diyerek dünyanın dengesini oluşturduklarını belirtiyordu. Fakat bu açıklamaları iyi okuyamıyorduk dünyada artık yeni bir sistem kurulmuş ve devam ediyordu biz bu sistem de kaçınılmaz rol alacaktık bunun olmaması mümkün değildi eğer iç siyasetiniz çok iyiyse herhangi bir sorun yoksa dış siyaseti iyi okuyamazsak iç siyasetin bir anlamı kalmıyordu, yeni dünya düzenin de birkaç husustan asla taviz vermemeliyiz nedir bu hususlar?

*Akdeniz bölgesinde ki haklarımız,

*Ortadoğu da ki haklarımız,

*Kafkasya da bulunan soydaşlarımız,

Belirttiğim bu hususlar daha da çoğaltılabilir, yapmamız gereken bu dönem de birliğimizden asla taviz vermemektir.

ABD de derin iç savaş bir süre daha olacaktır çatlamalar başladı ve hızlı bir şekilde bunlar büyük bir sorun haline geldi, TÜRKİYE CUMHURİYETİ BÜYÜK DEVLETTİ kimse kolay kolay karşısına alamaz, alsa dahi bu laftan ileriye gitmez, gelecek yakındır. Bekleyip olanları iyi okumalıyız

M.SAİT OBUZYORUMLAR

 1. Tunahan Taner

  09.10.2019 11:06:50

  Ele aldığınız konu çok iyi ve gündemi bu şekilde güzel özetlemeniz süper kaleminize yüreğinize sağlık Sait Bey

 2. Ali

  09.10.2019 10:23:56

  Değerli hocam harika yazmışsınız hakikaten yeni yazınızı heyecanla bekliyorum , kaleminize sağlık .

 3. Yusuf Bayyiğit

  09.10.2019 10:20:41

  Sizi yakından tanıyan biri olarak şunu çok net söyleyebilim henüz çok Genç yaşınıza rağmen inanılmaz bilgi, beceri ve tecrübe sahibisin, bu alandada yazdıkların ve yazacakların'ın topluma faydalı bilgiler olacağına inancım tamdır,yolun bahtın açık olsun Sait obuz kardeşim.

 4. Mehmet

  09.10.2019 00:32:41

  Kaleminize sağlık Çok ince noktalara değinmişsiniz iyi bir analiz yapmışsınız basarilarinizin ve yazılarınızın devamını dilerim .

 5. Ali B.

  09.10.2019 00:27:03

  Sait hocam ellerine sağlık , son zamanlarda okuduğum en iddialı ve önemli bir yazı tebrik ediyorum .

 6. Hasan

  09.10.2019 00:24:39

  Kaleminize sağlık. Yazınız çok başarılı. Yazılarınızın ve başarınızın devamını dileriim

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>