Necdet Akboğa
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Bir de benden dinleyin...

-Sesli Makale-

 

Siyasette zemheri ayındayız. Koca karı fırtınası diner, Mart bacadan bakar, yakacağını yakar...

Seçim öncesi ne yazsak birileri bir yere çekiyor, birileri kızıyor, birileri bir şey arıyor. Bilmiyorlar ki onlar bu işi yeni yapmaya başlarken biz ömür verdik. 1993 yılından bu yana her seçimin bizzat içinde olduk, canlı yayınlar, stüdyolar, mitingler, eylemler, söylemler, vaatler, arka planlar, sırlar, neler neler...

O zaman kimse bir şey aramasın. Deve dişi gibi güçlülerin devrilişini, olmaz denenin olduğunu temaşa ettik. Şimdi kimse bir yere çekmesin, 25 yılda onlarca seçimden sonra bizim de söyleyeceklerimiz olsun bi zahmet...

Şimdi ilçelerin tek tek analizini yapalım, hem de teline dokunup...

 ARAPGİR

Sakin, Osmanlının kokusu, reyhanı, biberi üzümü, paşaları, Mülkiyelileri ile ünlü Arapgir. Okumuşu, hayırsever insanları, gurbetteki entelektüel Ermeni yerlileri, suyu havası ile şirin diyar Arapgir.

Arapgir'i Haluk başkandan dinle, o akıcı dili, gülen yüzü ile anlatsın size. Ne var ki sağlık sorunları biraz frenlese de, Haluk Cömertoğlu yine de iddialı. Ak Parti bu seçimde kimi aday gösterir bilmiyoruz. Arapgir'de seçim kırıcı olmaz, dökücü olmaz. İlçeye ne yapıldı ne yapılmadı onu en iyi orada yaşayanlar bilir. Diğer adaylar da boş değil. Burada kim gelirse gelsin Arapgir'in o mistik yapısına uymak zorunda kalacak.

Kim uymazsa, Kaynarcanın başında horozu kaynatırlar... Arapgir'liler.

Seçim sonrası Zehra Bilir'den dinlemek lazım...

Atlar eğerlendi anam, geldi kapıya.

Kız çehizin topla da yavrum doldur terkiye.

 ARGUVAN

Amanı bol türkülerin diyarı. Üvey çocuk muamelesi görmüş, erenlerin, canların, susuz toprakların, hoşgörünün, musahip olmak için çırpınan, düşkünün yüz bulmadığı, Pir Sultan'ın torunlarıdır Arguvan.

CHP'nin kalesi olarak bilinir. CHP Arguvan'da seçimi kaybederse, Ak Parti'nin Konya'da seçimi kaybetmesi ile eşdeğer olur. Arguvan'da aday önemli, burada vakti zamanında ANAP seçim almış, bağımsız zorlamış, bir sürü sürprizler yaşanmış. Bu seçimde Ak Parti aradan nasıl sıyrılırım diye hesap yapıyor. Sol eğer bölünürse, Ak Parti buradan sıvışabilir. Tabi burada bağımsız aday sürprizi var. İlişkileri kuvvetli, medya, Ankara tecrübesi olan Ergün Kılıç çok ciddi olarak çalışıyor. Kazansa ne yapar. Benim tanıdığım Ergün, tuttuğunu koparır. Her kesimle diyaloğu iyi, yıllardır iş, sanat, ticaret, medya, siyasetin içinde. Bu seçim sanki CHP Arguvan'da nadasa kalacak gibi...

Arguvan'ın yazısını gül edem.

Seçim için Ankara'yı yol edem.

Benden başkasına oyu'n verirsen.

Yakam da kendimi  kül edem.....

AKÇADAĞ

Pilavı, eldeki taşı, yarıştaki atı, daldaki mişmişi, argalısı, kürnelisi, kendine has özelliği ile armudu, ormanı, vadisi, düzlüğü, Akçadağ işte, anlatmakla bitmeyen yapısı ile Akçadağ...

Adayların bolluğu, siyasetin soluğunu burda sorun. Mevcut Başkandan umut kesilmiş gibi, herkes burada Belediye'ye talipli. Ak Parti eğer dengeleri sağlayamazsa, MHP farklı bir aday ile biraz CHP den ödünç alacak oylarla seçimi alırsa şaşmam.

Bu seçimde iş ciddi, taşa pardon sandığa sarılma zamanı...

HEKİMHAN

Altı maden, üstü ceviz, siyasetin, kültürün, farklılığın, dağların, yaylaların diyarı Hekimhan. Yücekaya'dan, Zurbahan'a, uzanan rengin adıdır Hekimhan.

Seçimin en zor yeri, denklemlerin bir türlü denkleşmediği, tonların birbirine karışmadığı, sükut kıvrım diyebileceğimiz, vaatleri bol, hayalleri yüksek ama değişeni az olan memleket...Demirini tavında değil, yerin altında erittikleri Hekimhan..

CHP ye burada bir son versek, daha da burada adı anılmaz diyen Ak Parti'ye inat, sıkı sıkıya CHP ye sarılmış olan siyaset.

Ne yapıp yapıp MHP'nin oylarını alalım, diyerek Ak Parti'nin her seçim hayal kırıklığına uğradığı ilçe, bu defa ne yapacak?  Hangi adayla ne kadar başarı sağlarım diye hesap yapan Ak Parti'nin işi zor. Peki, CHP çok mu rahat. Hayır. Burada HDP'nin % 10 a yakın oyu ile MHP'nin % 10  uyu üzerinde duruluyor. Hangi parti birine göz kırpsa, her biri bir tarafa gidecek belli. Ak Parti burada sandığa mutlak sahip çıkmalı, CHP adayını iyi seçmeli, Bülent Tüfenkçi hariç, Ak Parti vekillerine nedense büyük bir öfke var Hekimhan'da. Toparlayan aday olmazsa CHP yine güle oynaya seçimi alır, hem de üzerine koyarak...

Tren gelir hoş gelir..

Ley ley lımı lımı ley...

Vagonları boş gelir...

Lımı lımı güzel gel bize..

YAZIHAN

Düzlüklerin efendisi. Tarımın Çukurovası, her rengin her desenin diyarı. Kuruçay'ın öte yanı Yazıhan. Atmalının Drejanlının,  Hasan Badrik'in, Ansır mağaralarının koynundaki Yazıhan.

Bu seçimlerde mevcut Başkan'a banko gözüyle bakılıyor. CHP'nin önemli oyu, HDP'nin yüksek tabanına rağmen, kucaklayan, birleştiren kavgasız, gürültüsüz bir hal aldıysa Yazıhan, bunda Nevzat Öztürk faktörünü unutmamak lazım.

Yazıhan'da işler iyi, aday var ama adayların projeleri yok. Kim ne yapacak bilmiyoruz.

İyi ata binen varsa cirite buyursun, beline, yumruğuna güvenen varsa sin- sine gelsin. Canı kötek isteyen turadan çıkmasın.  Hadi bakalım.

Koça bir omuz verme zamanı galiba...

 

KULUNCAK

Tohma suyunun, alabalıkların, madenlerin, termallerin, çayırların, bayırların memleketi Kuluncak.

Geçtiğimiz yerel seçimlerde adayların başa baş, oylar aldığı, adayların, kabilelerin, soyadların ön planda olduğu ilçede bu seçim farklı gibi olacak.

Mevcut Başkan Mehmet Boyraz, ilçede gerçekten iş yaptı, kucakladı, küskünlükleri törpüledi desek yeridir. Salt bir partizanlıktan uzak, herkese eşit olmaya gayret gösterse de, yine de siyaset bu, eleştiren olacak mutlaka.

Eğer bir yol kazası olmazsa Mevcut başkan yine yoluna devam eder, hem de geçen seçimde aldığı oyun üzerine hatırı sayılır oy ekleyerek...

Bi terslik olursa Ahmet Satılmış söylesin..Kuluncak'a bakar bakar ağlarım...

DARENDE

 Zengibar kalesinden Heyik dağına bakın, Tohma kanyonundan, Somuncu babaya yürüyün, Aşudu şelalesinde dinlenin, Irmaklı'da kavun, Günerli'de su, Ayvalı'da hazan, Balaban'da ocaktaki kazan olun ama siyasete en son girin...

Burada siyaset çok zor. Burada sorular çalışmadığınız yerden gelir. Burada söz, kenger sakızı gibidir. Çiğne çiğne erimez...

Darende'yi memnun etmek kolay değil. Çünkü Darende doğasıyla, kültürüyle, ilmi ile ticareti ile farklı bir memleket. Beklenti yüksek olunca adaylar, Belediye, vekiller işin gerisinde kalabiliyor.

Geçen seçimlerde Vakıf olaya el koydu ve işi bitirdi dense de; Hayır merkez karar verdi diyenler, Milletvekilleri etkili oldu diyenler diyenler...

Sonuç 5 yıldır Darende'de işler yürüyor. Kimine göre iyi, kimine göre kötü...

Bilinen bir şey varsa o da bu seçimlerde Ak Parti hata yaparsa, bedel öder. Vakıf ile ilgili çok asık suratlı insan var. Rahatsız olan var ama vakıf Darende'nin gerçeği...

 Vakıf işini yapsın yönetim onun işi değil diyen de az değil. Ama Darende'de nedense sesli düşünen yok. Bazıları da vakıf kredisini kullandı artık, dese de hayır vakıf kolay pes etmez, diyenler de yok değil. Ak Parti'nin yaptığı işlere gelince: Onu takdir edecek olan millettir, diyerek topu taça atalım.

Unutmamak lazım bu seçimde sadece Darende merkez oyları yok. Çevre köy, yayla, uzak diyardaki insanlara da ihtiyaç duyulacak. Darende'de partilerin mücadelesi yok, adayların mücadelesi var. Gurbetteki Darendeliyi hesaba katmak gerekir. Hazeynlere Allah kolaylık versin.

 Ben cortlaşmadan giş olam...

DOĞANŞEHİR

Berrak suyu, fasulyesi, tütünü, elması, balığı, nar gibi toprağı ile can şehir, canan şehir, Doğanşehir...

Kürdü,Türkü, Alevisi, Sünnisi, Oymağı, Aşireti, Muhaciri, Yerlisi, bereketli toprağın adıdır Doğanşehir. İnce hastalıktan kurtulmak için şifa bulan Alaeddin Keykubat'ın göz bebeğidir Doğanşehir.

Doğanşehir dendiğinde akla Vahap Küçük gelir. Mevcut başkan ben bırakmıyorum demedikçe, başka adayın Ak Parti'de şansı olmaz. CHP ve HDP bu seçimde ortak hareket edecek gibi. Eğer hal böyle olursa merkez MHP oyları Ak Partiye kayar ve Ak Parti ile CHP iddialı olarak mücadele eder.

Mahmut Atabay söylesin son sözü:

Ne tam yaktın ne de beni söndürdün.

Duman duman tütüyorum hayırsız.

Ne mutluluk verdin ne de öldürdün.

Ağır ağır bitiyorum hayırsız.

KALE ( İZOLLU)

Kayısının lezzeti, çileğin zarafeti, Fırat'ın azameti, gurbetin nedameti, Kömürhan'ın kerametidir İzollu. Adını Kale koysalar da, Türkiye'de kendi aşiretinin adı ile anılacaktı. Zengini, siyasisi, vakfı, iş adamı ilçeyi kendi öz adına kavuşturamadıysa, o da onların ayıbı olsun diyerek siyasete girelim.

Kale'de parti mücadelesinden öte aday mücadelesi var. Diğer partilerin adaylığı formaliteden öteye gitmez. Ak Parti'de oy rekoru kıran ilçe mevcut belediye başkanı ile bir şeyler başardı. İzollu'nun şansızlığı göç vermesi ve dağınık olması. İlçe bütçesi ile ilçeyi ihya etmek zor. Merkezi hükümetin desteği gerek. O da lobi faaliyetleri ile olur. Bu seçimde aday adayı çok fazla. Herkes umutlu. Kapalı kapılar arkasında kime ne umut verilmiş bilmiyoruz.

Bilmeyenler için açayım. Anası oğlunu şehre gönderir. Git bu pekmezi, mutu sat, bi şeyler al gel der. Oğlu gider pekmezi yani mutu satar, bakar biri pekmez satıyor. Bu defa onu alır eve gelir. Anası kafasına vurur   (ez kurbana vi kurri, mut fırut bekmez kırri)  Kurban olam bu kafaya, mut (pekmez) sattı, pekmez aldı.

İzollu'da böyle olmasın ama.....

DOĞANYOL  (KEFERDİZ)

Ağvan dutu, dövülmüş kavutu, doğal yaşamı, gün batarken akşamı, çilekeş çileği, su diye inleyen kayısısı, bin tane olan narı, gözü kara insanı ile bilinir Doğanyol...

Ya Kemal Sunal'ın gülüşüdür, Ya Belkız'ın türküsüdür, ya da adamın özüdür keferdiz.  Bildiğim kadarıyla mevcut başkan Recep Gülbey, benden bu kadar demiş. İyi mi etmiş, kötü mü etmiş bilmiyoruz. Demek ki Doğanyol yeni bir isim ile yola devam edecek. Bu ilçede Ak Parti'nin oyu yüksek ama burada Öznur Çalık, Ömer Faruk Öz gibi isimlerin izlerini bulabilirsiniz. Eh Keferdiz'li Şükrüyü'de unutmamak lazım...

İlçeyi dinlerseniz, yıllardır Ak Parti'de üst düzey yöneticimiz var ama bize bir şey yok diyen de var. Allah razı olsun daha ne yapsın diyende...

Bilinen bir şey var, o da adayların fermanını Öznur Çalık yazacak. Ya harra, ya varra...

Belkız Akkale ne diyor?..

Aşağıdan gelir omuz omuza.

Çiğdem de karışmış, güle nergize.

Benden selam olsun, o vefasıza.

Baba bayramınız mubarek olsun.

PÜTÜRGE (MIRÜN)

Şimdi sert kayaya çarptık. Hadi gel de çık işin içinden. Neyse nüfusu küçük adı büyük, açtığı gedik, dediği dedik, belinde demir, her sözü emir...

Kubbe dağının, Şiro çayının, Kerer kalesinin, Nemrut'un, perraşın, çov raşın, gardaşın, sırdaşın diyarıdır Pütürge...

Gurbette sılanın, sılada gurbetin kendisi, İstanbul'un yükünü çeken mazisi, bekâr odalarının sızısıdır Pütürge...

Siyasette rolü büyük, hizmette rolü küçük, sözü açık ve seçiktir. Şimdi seçim öncesi kıran kırana tatlı bir mücadele var ilçede.  

Mevcut başkan yaptıklarını ve yapacağı işleri hedefliyor. Zor bir coğrafyada herkese, her şeye ulaşmak zor olsa da. Polat teşkilatçı yapıdan geldiği için dengeleri iyi koruyor. Herkesin boşalıyor dediği ilçeye TOKİ yi getirip modern evler yapmak kolay iş değil. 360 virajdan söz eden yok. Mevcut başkanın daha yapacakları var. Ak Parti ilçe teşkilatı da uyum olarak örnek bir senkron ile çalışıyor.

İlçe başkanı Mikail Sülük denince 15 Temmuz gelir aklıma. 15 Temmuzda 200 kişiyle saat 04 00 te Malatya meydanına sloganlarla girmişti. Mikrofon bendeydi gece boyu. Bir endişe vardı. Onları görünce emmoğlu, dayıoğlu, biboğlu gelmiş gibi oldu. Unutur muyum?...

Kim aday olursa olsun, diğer aday adayları onun etrafında kenetlenecek gibi...

Yeni başkan adayı bu kadrodan çıkacak. Pütürge' yapılacak çok iş var. Adaylar mutlaka İstanbul'u da dinlemeli bence...

Parayı İstanbul gönderiyorsa, Pütürge parayı göndereni dinler.

 

YEŞİLYURT

 Dalbastı, su, yeşil, sanayi, dağ, baraj hepsi var burada. Çok güzel projeler ile iddialı olarak göreve gelen Hacı Uğur Polat, çok şey kazandırdı ilçeye. Hakkını yersek nankör oluruz. Sonra Büyükşehir'e gidince görevi Mehmet Çınar aldı.

Hacı başkanın projelerine sahip çıktı. Elinden geleni yaptı. Yine aday olacak hakkıdır. Yüksek mühendis, mütevazi, çalışkan adaletli bir insan. Faydası olur mu? Olur. İyi şeyler de yapar. Peki diğer adaylar. Onların içinde Belediye tecrübesi olan da var, şirket yönetip destan(!) yazan da var...

Ali cengiz oyunları döner mi? Belli olmaz. Peki başka parti alır mı? Ak Parti'de kofti adaya bağlı. O zaman CHP ,MHP pusuda. Altta kalanın canı çıksın!...

BATTALGAZİ

Pınarların, çınarların, dağların, nehirlerin, şehirlerin atasıdır Battalgazi.

Yedilerin, kırkların, hanların, hamamların, sarayların, kümbetlerin, destanların, surların, sırların kendisidir Battalgazi. Bu seçimde en çok merak edilen yerlerin başında geliyor. Merak edilen şu: az bütçe ile israf etmeden, kimsenin hakkını gasp etmeden, hiçbir hatırı sayılır zümreye ayrımcılık yapmadan önemli hizmetler yapan mevcut başkan Büyükşehir Belediye başkanlığına aday gösterilir mi?... Gösterilme ihtimali çok ama çok yüksek.

Geçen seçimde Battalgazi'de bağımsız olarak, hatırı sayılır oy alan ve eski belediye başkanları, yönetici, dernek başkanlarıyla gövde gösterisi ile Ak Parti'den aday adayı olan Ali Ekinci faktörü var mı? ... Bilmiyorum.

Battalgazi'de gelen rahatına bakacak, birçok şey kebap...

Peki mesele ne?!...

Zaten mesele o ya... Battalgazi ile ilgili bir sorun yok. Anketlerde büyük fark, hizmetlerde önemli işler, oncu bunculuk yok. Peki, ne olacak şimdi?

Aday adayları Selahattin Gürkan Büyükşehir'e giderse diye start komutunu bekliyor.  

Gelene iyi bir miras kalacak, önemli işler rayına konmuş. Mirası savurmaya kalkana izin vermezler.

Necip Fazıl diyor…

Karıştır çayını zaman erisin,

Köpük köpük, duman duman erisin....

  MALATYA

Malatya Malatya bulunmaz eşin, gönülleri coşturur ayla güneşi...

Doğunun batısı, batının doğusu, kardeşliğin, kültürün diyarı, Niyazi Mısri'nin ilmi, Ahmet Kaya'nın protest yumruğu, Ali Kınık'ın dokunan sözü, Özal'ın eli, İnönü'nün heykeli, Hamido'nun mekânıdır Malatya...

Her seçimde Reis diyerek sandığa giden yığınlar, krediyi tüketen şahinler, uçup takla atan siyasi güvercinlerin yuvasıdır Malatya...

Büyükşehir'in borcu dedik, Malatya'daki tüm belediyelerin borcunun toplamı dedik, kıyamet koptu. İftira dendi. Herkes benim Hacı Uğur Polat'a yüklendiğimi düşündü. Mesele Polat değil, bu duruma getiren zihniyet. Beton basılan Kernek, ithal edilen, dolarla alınan kanal boyu granitleri, Fahri Kayahan'a  kurulan çakma kanal boyu, neler neler...

Polat şurada kaç aylık Büyükşehirde ki; Yaklaşık 10 yıldır yöneten kadro kimse sözüm onlara. Hacı Başkan Yeşilyurt'ta çok güzel işler yaptı. O da geldiğinde belediyede her şey piru-pak değildi. Yumruğunu vurur muydu? Yumruğun gücüne bağlı. Değişen ne oldu? Fazla bir şey olmadı.

Peki, seçim ne olur derseniz: Ak Parti aday konusunda hata yaparsa % 70'lerden % 50'lere nasıl geldiyse % 30'lara neden gelmesin.

Ak Parti Malatya teşkilatı ceketimi assam devrini kapatmalıdır.  Bu seçimde vekillerin bazıları rapor alıp izine ayırmalı.

İl başkanı değerli bir insan ama stratejiyi iyi belirlemeli. Her gidilen yerde Esenlik, Motaş, o taş, bu taş, yandaş, candaş, zam, vekil, çark, dişli, ekip, cemaat, grup, film, fırıldak, konser, para, torpil, israf, iflas, sözlerine hazır olunmalı.

Selahattin Gürkan ile taşlar yerinde oynar, birileri oynamaya düşer, pirincin taşı tek tek ayıklanır. Yani ezberleri bozmaya hazır olun.

Bir şey daha. Büyükşehir'i yönetecek olana Allah yardım etsin.

Şu ana kadar anormal bir durum gözükmüyor.

Ama son dakikada hata yapılırsa MHP dip dalgayla gelip, hesapları alt üst ederse şaşmam.

Devrilmez denen Münir Erkal ile Çerçi seçimini hatırlamak lazım.

Ben yazdım. Öfke yok, tehdit yok, kin yok, garez yok. Sadece “bir de benden dinleyin”...

 

Necdet Akboğa

necdetakboga@gmail.com

 

 

 

 YORUMLAR

 1. özcan

  22.11.2018 19:46:47

  Necdet bey elinize ve kaleminize sağlık malatya için önemli bir yazı olmuş umarım burdan ders çıkaranlar olur.Mutlu Şehir Mutlu insanlar için iyi düşünmek lazım.

 2. Mehmet yamadag

  22.11.2018 17:42:48

  Kalemine sağlık üstad.Her ilçesi ayrı güzel olan memleketimizi kendi benlikleriyle ifade etmissiniz. Dediginiz gibi sonuç ne olursa olsun mutsuzlar illa olacak lakin işi hakkını verene teslim etmek icap eder

 3. Hikmet BUCAK

  22.11.2018 17:28:10

  Yorumlar ve tespitleriniz su götürmeyecek kadar doğru ve gayet yerinde olmuş.-Battalgazi ilçesinde sayın Ali Ekici tecrübesi ile büyük işler başaracak-Yaşilyurt için halk gönül adamı Muhammed Yalçınkaya'yı çok istiyor-Ve Büyükşehire yakışır Büyük Başkan Sekahattin GÜRKAN olmazsa emekler boşa gider. Kanalboyunuda mezar taşı mermeri ile mafeden o proje sahibi kimse inşallah o mermerler kendisine mezar taşı olur. Şeyma EKE veya ona yorum yazdıranlarında bu yazıya katacakları hiç bişey kalmamış herhalde.

 4. Ebuzer AYDIN

  22.11.2018 16:20:14

  Meslektaşım, dava arkadaşım, dostum, kardaşım, nesiri şiir, elinden her şey gelir, meydanların gür sesi, basının öncüsü, bu kardeşinin de gözdesi!.Sen bu milleti tam on iki yıl yazılarından nasıl mahrum bıraktın! Sen iyi ki Necip Fazıl'ın öğrencisi olmadın. Senden sonra kimse konuşamazdı. İyi ki yazmaya başladın.Senden daha güzel şehrimi anlatacak var mı!?.Yüreğine sağlık, kalemine sağlık, yolun açık olsun...Her şey düzelecek, tren rayında gidecek, eksikler tamamlanacak, yanlış yerini doğruya bırakacak ve doğru duvar asla yıkılmayacak.Malatya'da yeni bir dönem başlıyor. HAZIR OLSUN HERKES...

 5. Mklt

  22.11.2018 14:25:46

  Agzınıza ve Kaleminize Sağlık. Tespitleriniz gayet yerinde olmuş.. Umarım Selahattin Gürkan büyükşehire gelirde Malatya'nın kanayan yaralarına bir nebze olsun şifa olur..

 6. Murat

  22.11.2018 12:17:48

  Biz İstanbul'da yaşayan gurbetçiler olarak dışardan baktığımızda elle tutulur gözle görülür hizmet bir tek Battalgazide var olmuş bir çoğu yan gelip yatmış mı ne hadi hayırlısı diyelim.Maşallah Malatya'ýı hece hece okuyup mısra mısra anlatmışşın gelenlerde şiir yazsın artık.Selametle

 7. Hasan berk

  22.11.2018 11:54:21

  Ağzına ve kalemine sağlık bı memleket bu kadar güzel anlatılamaz

 8. Eyüp öztürk

  22.11.2018 11:07:45

  Eline yüreğine kalemine sağlık sesin gibi özün gibi kaleminde sağlam iyi ki böyle bir abim var. Seni seviyoruz abim Allah yardımcın olsun.

 9. Şükrü Özdemir

  22.11.2018 11:03:27

  Abim tesbitlerin yerinde ve güzel,Hekimhan için ley ley lımı ley daha da güzeldi..Kalemine ve yüreğine sağlık..

 10. DEMİR

  22.11.2018 10:30:13

  Belgesel tadında bir yazı olmuş.Daha fazla olsaydı akşama kadar okunurdu.Hacı Uğur Polat büyükşehre gelince ne desek doğru olur bilemedim. Rehavet mi çöktü, koltuğuna mı alışamadı, donup kaldı ne oldu anlayamadık. Yaptığınız analizlere göre Malatya'yı ve ilçelerini avucunuzun içi gibi biliyorsunuz.Büyük başarı

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>