Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Bir süreliğine cezaevindeyim!..

Murat Çetin yazdı...

 

(Sesli Makale)

Malatya Time olarak “Doğruları söylemek, artık zor değil” sloganıyla yayın hayatına başladık. Yıllardır yaptığımız yayınlarda, toplum menfaatine haber ve yorumlar sebebiyle defaatle adliye koridorlarını aşındırmak zorunda kaldık. Bunların tamamında, ya dava konusu olmadık, ya da beraat ettik. Menfaatine dokunduğumuz kişilerin suç duyuruları ve davalarının ise, ardı arkası kesilmedi. En son hakkımda suç duyurusunda bulunan kişi(!), Malatya'nın giden valisiydi. Eğer o “İnsafsız Vali”ye “ Vicdansız Başsavcı”ya ve “Muvazenesiz Kaymakam”a hukukun üstünlüğü galip gelmeseydi; belki de şu anda haksız yere “mahkûm” edilecektim. Yeşilyurt Belediyesi, kadim adıyla “Çırmıhtı” bölgesinde bulunan eski cezaevini müzeye çevirmiş. Müzede cezaevinin aslı o kadar muhafaza edilmiş ki; insan kendisini bir süreliğine “hürriyetten” yoksunmuş gibi hissediyor. Bu ortamı görünce : “Allah mahkûmlara ve ailelerine sabırlar versin; bizleri de şerlilerin şerlerinden muhafaza etsin...” şeklinde dua ettim.

9000_68

 KAVAK AYNI KAVAK DA!..

Bir kavak ağacı düşünün. Bu kavak ağacı, rüzgârın esmesiyle bir sağa ve bir de sola hareket etmektedir. Ortada tek bir ağaç olduğu halde, kişi kendi iç dünyasına göre; o ağacın sağa ve sola hareketini farklı farklı yorumlayabilir.

 Mesela: Ağaca bakan kişi cenaze sahibi ise; O ağacı da kendisi gibi mahzun görerek; sağa ve sola hareket etmesini ağıt yakan koca bir karıya benzetir.

 Keza: Ağaca bakan kişi düğün sahibi ise; O ağacı da kendisi gibi keyifli zannederek, sağa ve sola hareketini raks eden bir adama benzetir.

 Hakeza: Ağaca bakan kişi mutasavvıf ise; O ağacı da kendisi gibi âbid görerek; sağa ve sola hareket etmesini cezbeye gelmiş zâkir bir sofiye benzetir.

 Hâlbuki kavak aynı kavak olduğu gibi; harekette aynı harekettir…

Mamafih

 Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile Malatya Milletvekili Ahmet Çakır'ın medya ve sosyal medya önündeki düellosunu sağır sultan dahi duydu. Bu iki zat yerel ve ulusal medya önünde birbirini tekzip etmeye götürecek sözler söyledi. Bütün bunların rağmına, geçtiğimiz kurban bayramında aynı fotoğraf karesinde, yan yana geldiler.

 Bu kareye bakan kişi eğer Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan taraftarı ise şöyle bir anlam yükler:


 “Büyükler kızar ama küsmez. Selahattin Gürkan Ahmet Çakır'ın onca hatasına rağmen affedebiliyorsa, bu Selahattin Başkanın büyüklüğünden kaynaklanır

 Keza bu kareye bakan kişi eğer Malatya Milletvekili Ahmet Çakır taraftarı ise,  şöyle bir anlam yükler:


Selahattin Gürkan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini, AK Partili bir belediye başkanından devraldığı halde, sanki CHP'li bir belediye başkanından devralmış gibi bir kompleks içerisine girdi. Bu ise AK Parti genel merkezinde rahatsızlık oluşturduğundan Selahattin Gürkan azarlandı. İşte bu kare Selahattin Gürkan'ın Ahmet Çakır'a biatinin delilidir.

 Hakeza bu kareye bakan sade vatandaş ise şöyle bir anlam yükler:


 “Bunların hepsi siyasetçi değil mi? Al birini vur ötekine. Akşama kadar bir birine atarlar, sonra ise aynı sofrada yemek yerler…

 Hâsılı kelam, Milletin ağzı çuval değil ki bağlayasın(!)

  SUSTUR ŞUNLARI BAŞKAN!..

An itibariyle Malatya ikiye bölünmüş durumda. Bir kısmı “Görüyor musunuz Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 2 milyona ihale edilen bir işi; nasıl da 20 bine mal etmiş?” Derken; diğer bir kısmı ise “iyi de 20 bine mal ettiği işin detayı nedir? Bence bunun mesnedi yoktur” şeklinde itirazda bulunuyorlar. Diyeceğim o ki ispat nefyden (inkârdan) kolaydır. Bence Selahattin Gürkan iddiasında ısrarcıysa nefy-i ispat nev'inden “Aha da şu işi yaptım” demeli ve itiraz edenlerin ağzını tıkamalı…

 SÖZÜNÜZÜ FRENLEYİN…

Farkında mısınız bilmiyorum? Selahattin Gürkan'ın borç açıklaması sonrası meydana gelen kavga ve çekişme; nihayetinde siyasi bir operasyon ve kumpasa dönüştü. Hırs ve hiddetin beraberinde getirdiği pişmanlıklar sonucu vites düşürmek isteyen mezkûr “tiyatronun” aktörleri, “aslında ben böyle demek istememiştim.” Veya “ sözüm yanlış anlaşıldı ve çarpıtıldı” şeklinde müdafaaya mecbur kalıyorlar. Bu handikabın çaresini Mehmet Kavuk şu şekilde çözmüş: “Siyasette ne diyeceğinden ziyade, ne demeyeceğine dikkat edeceksin.

 HASIM DA OLSA, HISIM DA OLSA LİYAKAT VE EHLİYET…

Ulusal medyadaki bazı ‘solak' gazeteler Türkiye gündemini bırakarak Malatya'ya da ki kavgaya odaklanmışlar. İşleri-güçleri Selahattin Gürkan'ı ‘akrabaları' üzerinde yıpratmak.  Bu ‘linç kampanyasına' ise maalesef kendisiyle birlikte aynı partide görev yapan ‘vekiller' imkân veriyor. Peki, Selahattin Gürkan'ın akrabalarını işe almasında haklılık payı var mı? Bu durumu ben şöyle yorumluyorum:

1-  Eğer Selahattin Gürkan kendisine laf gelmemesi için sıfır akraba fikriyle hareket etseydi; “Adam koskoca belediye başkanı olmuş ama bir akrabasına bile faydası olmamış. Böyle başkan olmaz olsun” şeklinde yorumlanırdı.

2- Selahattin Gürkan mevcut durumda olduğu gibi birkaç akrabasını işe aldığı için “Bak görüyor musunuz? Adam Malatya Büyükşehir belediyesini akrabalarıyla doldurdu” şeklinde yorumlanıyor.

Bu çıkmazın çaresi: Hasım da olsa, hısım da olsa liyakat ve ehliyettir.

 

OSMAN GÜDER'İN ÜÇ ÖZELLİĞİ

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ile yaptığımız röportajda, kendisindeki üç “özellik”i tespit ettim:

Birincisi: Partisine karşı çok yüksek bir “sadakati” var.

İkincisi:İki araba birbiriyle çarpışınca ikisi de zarar görür” kaidesine binaen, kavgadan uzak durmaya azami ihtimam gösteriyor.

Üçüncüsü:  “Eldeki malzeme bu..” diyerek “Mevcut imkanlarla en iyi ‘hizmeti' nasıl veririmin” hesabını yapıyor.

 

 BİR BAYRAM MUHABBETİ

Bayram münasebetiyle Malatya'da bir arkadaşım ziyaretime geldi. Babasının ‘babalık' vazifesini yapmadığından şikâyetçi olan bu arkadaşa “Babanın sana karşı vazifesini yapmaması, senin de ona karşı asi olmana meşruiyet kazandırmaz.” şeklinde bir cevap verdim. Bu ifadem karşısında geri adım atan arkadaşım “İyi de telefon açtığımızda, bana hakaretler yağdırarak telefonu suratıma kapatıyor” deyince, “Öyle kuru kuruya ‘Baba nasılsın?' demek olmaz. Evvela her yıl baban için bin lira bir bütçe ayıracaksın. Birinci yıl babana ‘Ramsey' marka takım elbisesi alacaksın. İkinci yıl ‘Kemal Tanca' markalı bir ayakkabı alacaksın. Üçüncü yıl ise ‘kehribar'  bir tespih hediye edeceksin. Bak o zaman babanın ‘gönlünde' nasıl yer edinirsin” şeklinde cevap verdim. Evet, belki çoğumuzun babasının bu tarz hediyelere ihtiyacı yoktur, ama onlara verdiğiniz kıymeti, hediyeleşerek göstermeliyiz. Çünkü onlar bu dünyada “Rahmet direği”, “Musibet dafiası” ve “Bereket vesilesidir.” Peygamberimiz (asm) şöyle buyuruyor: “Babanın çocuğuna duası, Peygamber'in ümmetine olan duası gibidir.

 

Selam ve dua ile

FiemanillahYORUMLAR

 1. hamza

  20.08.2019 12:44:40

  murat bey yazı üslubunuz'çevir kazı yanmasın'türünden olmuş,bence sizlere yakışan toplumsal ve siyasal sorunları daha gerçekçi ve adilane bir şekilde dile getirmeniz gerekir mesala 2 milyonluk bir ihale nasıl 20 bine yapılır

 2. Şoktayım

  20.08.2019 11:44:13

  Bir insan helede ağzına Allah peygamber ismini alan bir adam nasıl bu kadar kör olur. Selahattin beyin akraba atamalarıda rezalet 20 bin tl ye 2 milyon iş yaptım yalanınıda ve Battalgazi’de hiç borç bırakmadım sözünün 113 trilyon olarak yalan olarak çıkması karşısında yalancılığı sabit bir adamı yalanı yalancılık yolunu savunmak için neleri inkar ediyorsunuz. şu şu günahları zina dahil işleyen müslümadır. Ama bir müslüman yalan söylemez diyen peygambere karşı sağırmısınız. Bu kadar düşmeyin gözümüzden yüreğimizden. Sizin gibiler yüzünden dinden imandan soğuyor millet

 3. Mehmet Tan

  19.08.2019 19:53:42

  Algi operasyonu insan evinin ufacik bir tamiratini bile 20 bin liraya zor yaptiriyor.tamamen algi bizim halk ta aninda kanıyor ne yazikki

 4. Güldal Akbulut

  19.08.2019 19:53:03

  Ben yaptım oldu politikası gelir gelmez anlayıp dinlemeden 2030yilinda ödenecek borcu milletin alnına yapıştırıp herkesin ağzına sakızı verdi millette kendine göre atıp tutuyor ama inanın ki benim gibi pismanliklari dile getirenler cooook benim tanıdığım beğendiğim başkan bu başkan değil yazık çok yazık ama şeytan gözünü açtı artık hiç inandırıcı değiller halkın yanındaymış gibi görünüyor ama değil ateşten bir zırh yapmış kimseler yaklasamiyor

 5. S.Kahraman

  19.08.2019 18:31:29

  Son yaşananlardan sonra insanlarin bizi temsil ve bize hizmet etmesinde liyakat sahibi olmasinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

 6. muhammed

  19.08.2019 16:43:27

  Murat Bey merak etmeyin arkanızda medya ve Ak Parti olduğu sürece size bir şey yapamazlar.Ama o Vali ve kaymakamlar suçsuz mazlum bir çok kişiyi işlerinden edip damgaladılar. Malatya da bir tek yürekli ve vicdan sahibi çıkıp da bunun hesabını sormadı.siz kalkmış siyasetçilere şirin görünmeye çalışıyorsunuz, ayıptır günahtır.

 7. Ela bozdemir

  19.08.2019 15:13:27

  Biz vekillerimizden de gerek büyükşehir belediye başkanımız selahattin gürkandan da,gerek Battalgazi belediye başkanı Osman güderden de razıyız.Hepside Reisimizin yol arkadaşları.Davamızda yolumuzda bir bizim.

 8. Ahmet Karaaslan

  19.08.2019 14:40:27

  2 milyona ihale edilip 20 bin liraya mal olan iş derken bu resmen sahtecilik demektir... ve birileri usulsüzlük yapacaktı biz engel olduk demektir bir vatandaş olarak bu ihalenin ne olduğunu bilmek isterim...

 9. Baskilli

  19.08.2019 14:36:02

  Umutlar buyuktu yuzde 70 oydan da anlasilacagi gibi,ama goruyorum ki ideolojik mesele misali hala bir arpa boyu yol alinamiyor..Malatya nin devasa kronik problemleri var..cevre yolu kusak yollari ve en onemlisi kentsel donusum.

 10. Ceyhun

  19.08.2019 14:10:58

  Osman Güder Her konuda Ak partiyi en iyi Şekilde Temsil eden, Çalışkan, Dürüst ,Sevilen Bir Siyasetçidir...

 11. Zeliha Yetkin

  19.08.2019 14:10:56

  Batal gazi belediye başkanımız degeril osman güder teskilat icinde uzun yilar her kademesinde hizmet etmiş AK davanın yilmaz savunucusu ve vatan milet sevdaiyla dürüst kişiliğiyle hizmet askiyla malatyaya büyük hizmetler yapacaktir saygılarımı sunarım yolun açık olsun OSMAN GÜDER

 12. Tamer

  19.08.2019 13:35:32

  Başlıkla yazının içeriği çok uyumlu olmuş. Kavak ağacı misali; yazının başlığını okuyan sizin yazılarınızla tenkit ettiğiniz insanlar; 'bir süre Murat'tan kurtulduk' demişlerdir. Sizi seven insanlar;'Murat Beyi susturamayınca kumpas kurmuşlar' demişlerdir. Normal vatandaş ise; 'Medyayı bile bu şekilde sustururlarsa bize ne yaparlar' demiştir.

 13. saliha

  19.08.2019 13:27:51

  Selahattin GÜRKAN ın AK Partili bir Belediye Başkanı olduğunu bilmesem bende muhalefetten bir belediye zannederdim. Çünkü kendinden önceki belediye başkanının tüm kirli çamaşırlarını ortaya çıkarmak için muhalif olmak gerekiyor.

 14. Ahmet

  19.08.2019 11:01:52

  Osman Güder en başından beri sakin tavrıyla dikkatleri çekti. İnşallah başarılı olacaktır ki yapmış olduğu hizmetler de bunu gösteriyor.

 15. Yaşar usta

  19.08.2019 11:01:11

  Kısa süreli bir panikten sonra yazının akıcılığına kapılıyor insan. Allah düşürmesin

 16. Hikmet

  19.08.2019 11:00:00

  Aynen de öyle diyecektim siyasetçiler bu işlere akıl ermez. Bir gün yağmurlu bir gün güneşli bir gün parçalı bulutlu. Yalnız bu çekişme böyle gitmez. Birinden biri ceza alır ya da görevden uzaklaştırılabilir diye düşünüyorum. Ha bu arada muhalefet parti içinde CHP'YE ne hacet

 17. Delular

  19.08.2019 10:54:15

  Murat hocam tarafsiz ve aydinlatici yazar ve gazeteciliginizle malatyamizin tum sorun ve kalkinmasi icin yaptiginiz calismalar icin cok tesekkurler

 18. Toprak

  19.08.2019 09:43:20

  Herkese doğru söylemek, kişinin öncelikle kendisine doğru söylemesiyle başlar. Bu siyasi kavgada kimin ne kadar dogru ne kadar yanlış oldugunu ayrit edemez hale gelmiş. Sonuc olarak bu siyasi karmasaklik malatyamizin kalkinmasina zarar veriyor.

 19. Mustafa

  19.08.2019 09:33:55

  Bu başlığı görünce içim biraz ürperdi Murat Bey. Biran sandım ki cezaevine sokarak yıldırmanın en edepsizini yapacaklar. Devamında ferahladım.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>