Necdet Akboğa
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Bu nasıl ihlas, bu nasıl iflas?...

Necdet Akboğa yazdı...

 

 (SESLİ MAKALE)

Aman Allah'ım bu toplumun aptalı ben miyim?

Neden kuru fasulyenin faydaları varken, bir yerden nemalanmak varken, herkese mavi boncuk dağıtmak varken, kimsenin yanından geçmediği konuları ben yazarım da, yine de “ kardeşim sen ne ayaksın be” naraları ile muhatap olurum. Anlamadım.

Bana ne! Altta kalanın canı çıksın desem, protokol yemeklerinin başköşesinde otursam, akşam olunca o beleş kafe senin, bu otlakçı pastane benim desem, iş adamından takım elbise, vekillerle selfi, başkanlarla kara-kiri yapsam kim bana ne diyecek?

Boy boy fotoğraflı renkli bir dergi, anan güzel, baban mert haberleri, düğün dernek magazinleri, gecelerde para avcılığı, yanıma boyalı bir hatun, parlak kartvizitler, parfümlü elbiseler, rugan ayakkabılar, ağzımı yamulta yamulta konuşmalar, sonra gelsin dünya saltanatı...

 Bunlar zor değil. Biz bunu seçmek yerine bunların tam tersi olan gazeteciliği ve hayatı tercih ederken, nedense ilk taşı da en altta kalandan yiyoruz. Yine de canın cehenneme demiyor, milletin sesi olmaya gayret gösteriyoruz.

Yine mayınlı bir tarlaya dalacağım, yine zülfiyare dokunacağım. İlk taşı en günahsız olan atsın...

İhlaslı olmak: temiz, saf, halis, muhlis, mukim, muteber ne kadar iyi sıfat yazarsan yaz ihlasın karşılığını bulmaz.

Öyle ki; İhlas suresi bile vardır. Bu surede Allah'ın tek, eşsiz, benzersiz, şeksiz, şemalsiz, insanın anlayacağı bütün özellikleri barındıran, ama yaratılana benzemeyen özelliklerinden bahseder.

Bu derya deniz mükemmel ismi bul, getir inananların kucağına koy, bu isim ile servetlerin servetine ulaş, yetmedi tahta-tenekeye bu adı koy, yetmedi çarpmak için bu adın kredisini kullan, felaket olanı da bu ad üzerinden tefecilik yap, faizciliğin kralını yap, para çal, umut çal, gözyaşı çal, çal, çal, çal...

Demirel'dan daha Demirel'ci, Ecevit'ten beter Ecevit savunucusu, Özal'ın ayağını yere bastırmayan, cuntacı askerlerin yerine nöbet tutan, şimdi de Tayyip'ten ölümüne daha Tayyip'çi bunlar. Bunlar her dönemin adamı. Bunlar cukkasını doldurur. Bunlar insanlığı iliklerine kadar sömürür, bunlar gayet yumuşak Müslüman tipli, dudaklarını yalaya yalaya konuşan, aziz, muhterem, mübarek sözlerini dilinden düşürmeyen, dinin hurafeleri, uçan göçenleri, hayattakilere dünyayı zindan edip, ölmüş mübarek zat safsataları ile aldatan ve çarpanlardır.

Faiz haram olduğu için yastık altındaki samimi insanların paralarına göz diktiler. Kiminin emekli ikramiyesi, kiminin hac için biriktirdiği kuruşu, kimi genç kızın çeyizi, kimi dul kalmış kadının umudu, kimi altı ay sonra gün verilmiş ameliyatın parası...

Adına Kur'an'dan bir sure adı verdiler. Banka demedi finans dediler. Bütün paraları oraya topladılar sonra ne Allah dediler, ne kul dediler, ne günah dediler, ne haram dediler, ne gözyaşı bildiler, yüzünü ruh vatanlarına dönüp, Amerika'ya çekip gittiler.

Komünist Çin mallarının çakma ürünlerinin üzerine Kur'an'ın suresinin adını yapıştırıp akıl almaz servet edindiler. Televizyonlar, radyolar, gazeteler, ajanslar, holdingler, arsalar, villalar, binalar derya deniz mallar edindiler.

Bir gün bu para fırıldaklarının biriyle röportaj yaptım. Dedim siz faiz işi yapmıyoruz diyorsunuz. Peki, size parayı yatıranlara kâr payı dağıtıyoruz diyorsunuz, öyle mi?

Evet, bize para yatıran herkes ortaktır. Kâr payı veriyoruz. Dedi. Eğer vatandaş ortaksa neden bu para ile ne alıp sattığınızı söylemiyorsunuz. Leblebi- üzüm mü satarsınız, incik bocuk mu satarsınız, bu kârı hangi maldan elde ettiğinizi paylaşın madem ortaksınız. Dedim. Adam çok karıştırma, ticari sır denen bir şey var dedi.

Vay vay vay... Saf Müslüman, ihlaslı Müslüman, insaflı Müslüman...

Senin paranı alıp Ecevit döneminde gecelik repolara, günlük faizlere, dakikalık tefecilikte kullandılar. Paranı sağlam yere emanet ettin. Saf kardeşim. Sen de dedin ki benim faizli bankayla işim olmaz değil mi?

Bunlar devasa paraları toplayıp bal gibi de banka olan finans adı altındaki bütün dükkânlarına “namazdayım geliyorum”, pardon Amerika'ya gittim geliyorum yazısı asıp ortadan kayboldular.

Türkiye'nin her köşesinde aman yaman, feryat figan sesleri yükselirken, paracıkları alan okyanusu çoktan geçmişti.

Ağlayanlar, beddua edenler, tükenenler, tükürenler, intihar edenler, boşananlar, günlerce boş banka önünde bekleyip durdular. Televizyonlarında yayınlanan Behlül Dana'lar, sürü halindeki koyunlar, meleyen kuzular hepsi kalktı.

28 Şubat zulüm düzeni başladı.  Para, iman, ihlas, umut hırsızları, post modern darbecilerin postallarını yalamaya başladılar.

Gencecik kızlar saçından sürüklenip sokakta hak ararken, okul kapıları yüzüne kapatılırken, bu kızların analarının, babalarının elli yıllık birikimi olan paralarını götürüp, Sedaların, Sibellerin, Gülbenlerin kıvıran kalçalarına yapıştırdılar...

Cezaevleri masum insanlarla, çocuk yaştaki kızlarla dolup taşarken, işkenceden inleyenlerin sesini bastırmak için bunların gazeteleri, radyoları, televizyonları ne olduğu belli olan bu kadın müsveddelerinin zevkten inleyen seslerini yükselttiler.

Dudaklarını yalayarak konuşmanın ihlaslı Müslüman tipi olduğuna inanan, bilmem kim ci, bilmem ne ci, cici abi var ya, gariplerin parasıyla baldır- bacak şov yapanları özel helikopterler ile Televizyon kanalının terasına indirdi. Sibel'in canı çikolata istemiş diye o dudaklarını yalayan, salon erkeği olan oğlu ile birlikte Sibel'in başından aşağı çikolata döktürdü...  

Kardeşim şimdi neyin hesabı içindesin, nerden çıktı bu konu, dış güçler, beka sorunu ile uğraşırken nerden çıkardın bunu diyenlere sözüm var.

Azizim. Birkaç ay sonra bu katrilyonluk mevzu zaman aşımına uğrayacak. Hukuken bu mevzu kapanacak. Herkes hakkına razı olacak. Çakkallara, fahişelere dağıtılan villalar, arsalar, paralar yanlarına kâr kalacak. Zaman azaldı sessiz sedasız, ölen bilmem ne abiden miras kalan mallar Amerika'ya gitti. Süt oğlanı var ya, miras yiyen süt oğlanı, hani sizin paralarınız ile dünya güzellik yarışmasında birinci olanı kendine avrat yapan süt oğlanı, işte zaman aşımını dört gözle bekliyor. Bir kaç ay daha kimse bunlara dokunmazsa yedikleri önünde, yemedikleri arkalarında kalacak...

Gelelim iktidara. Ey iktidar! Mazlumların, garip gurebanın, kimsesizlerin, ümmetin umudu olan eyyy iktidar!

İşte garip, işte gureba, işte mazlum hem de binlercesi. Müslüman, faizden kaçmış bunların kucağına düşmüş, çarpılmış. Sen iktidarsın. OHAL, bu hal, şu hal, kanun, kayyum, kuyyum, huyum elinde. Bu insanların ihlasları üzerinde tepinenlerin tepesine ne zaman bineceksin?

Ey iktidar! Bunların yalaka yazarları, tetikçileri var ya, aha bunlar dün Feto'yu, önceki gün Çevik Bir'i, Evren'i, çevreni, etrafını, arada bir de kendi dudaklarını yalayanlardır. Ey iktidar! Bunların satılmış kalemlerinin, Reis'in her yurtdışı seyahatinde özel uçağında, onun yanı başında poz vermesi zoruma gidiyor. Bugün bunların TV'leri, gazeteleri vallahi de billahi de dün sizi zindana atanların yanındaydı. Bunların dini imanı rahatlık, saltanat ve para...

Bugün ayağınız kaysa, tökezleseniz bunlar hemen kendilerine yeni efendiler bulurlar. Bunların omurgası yok. Bunlar Allah ile aldatanlar. Bunlar din tüccarı, bunlar dinden nemalanan din-ci pazarcılar...

Bazı arkadaşlar benim İmam-Hatipli olmama rağmen kutsal değerlere saldırmak ile suçluyor.

Hangisi kutsal değer aziz kardeşim. Bunlar mı kutsal. Kime saldırayım. Peygamberimiz bütün savaşlarını, mücadelesini müşrik ve münafıklarla yaptı.

Bu milletin parasının üzerine çöken, o parayı fuhşiyata harcayan, dünyayı cennet bilenin yanına bırakmayın.

 Binlerce insanın gözyaşına çare olun. Bunlardan bu parayı söke söke alın, millete dağıtın.

İflas eden kaybeder benim bildiğim. Süt oğlanı ABD ye yerleşti. İşleri Türkiye'de tıkırında. Tencere tava satmaya devam. Kur'an'ın suresini malların üzerine yazmaya devam, ultra lüks hayata devam, Sibel'e, Seda'ya, Sevda'ya devam..

Ortalık rahatladı Behlül Dana dizilerine devam...

Yağa, yalakaya, yalamaya devam...

Yemeye, içmeye, saltanata, servete devam...

Bunlara ne zaman sıra gelecek? Kim hesap soracak? Devlet niye var? Hukuk niye var? Suç ve ceza niye var? Kısas niye var? Zalim niye var? Mazlum niye var?

Ben zülfiyare dokundum, benim kuruşum nasip olmadı, ben finans önlerinde çok haber yapıp gözyaşı gördüm.  Şimdi soruyorum.

Bu nasıl ihlas, Bu nasıl iflas.

Necdet Akboğa

necdetakboga@gmail.com

 

 

 

 YORUMLAR

 1. CeM

  04.02.2019 00:03:28

  Günleri aylara, ayları da yıllara ekleye ekleye davayı zamanaşımına uğrattılar diyelim; peki ya rabbimin hesabı... halka hesap vermek kolay aslolan hakkın hesabı...Bu konuda sahipsiz olanların sesi oldunuz; dilinize, elinize kaleminize ve de yüreğinize sağlık... Ayrıca yapılan eleştirileri önemseyip yazınızda dile getirmeniz de takipçilerinizin ve yorumlarının sizdeki önemini gösterir.. Bu da sizin ne denli engin bir yüreğe sahip yazar olduğunuzun göstergesidir. Selametle...

 2. Mehmet

  31.01.2019 18:19:27

  ben de imam hatipliyim. ateist oldum. ve elhamdulillah kurtuldum bunlardan. kafam rahat . daha huzurluyum.

 3. Turgut Sarı

  31.01.2019 16:57:07

  imam hatiplerde namaz kilma orani %4 e düşmüş. Partiler õzellikle ak parti hırsızların dergahı olmuş. Ben imam hatipli olarak hepsini lanetliyorum. isom isim taniyorum. Neler çevirdiklerini görüyoruz. Allahım bizi bunların şerrinde korusun. Amin

 4. Kerem Kaya

  31.01.2019 16:39:47

  Aklını kullanmayan müalüman toplum her zaman başkaları tarafından kullanılmaya müstehaktır. Müslümanın aö gözlülüğü ve cehalwtleri başına çok işler açmıltır. Açmaya devam edecektir. Mal kazanma hırsı,aç gözlü oluşkarı,pis nefisleri onları ihlas gibi ıyanıkların tuxağuna düşürmüştür

 5. Ramazan Sinan

  31.01.2019 16:34:05

  Hırsızlık yalan dolan talana devam. Bu Enver ören fetödwn çuval çuval para alan Enver değil mi. Aralarında gizli ilişki olduğunu sebahttin önkibar açukladı. Bu haramzedelerle iktidarın ilişkikeri ahbap çavuş ilişkisidir. Bunlar müslümansa ben değilim. Ne müslümanı. Peygamber bunlara lanet okumuştur. Geksinler karşıma anlatayım onlara

 6. İbrahimA

  31.01.2019 14:08:49

  Kendimizce dini uyarlayıp yaşayıp müslüman olduğumuzu zannettiğimiz sürece.Samimi halis olmadıkça Rabbimizde bize böylelerini musaallat edecek.Kalemine sağlık abi .

 7. Rahmi

  31.01.2019 12:28:52

  6. Bu ahlaksızlık, yozlaşma toplumsal bozulmayı öyle noktalara getirmiştir ki neslin korunmasının artık kriminal bir vakıa olduğu gerçeğini suratımıza vurmuştur.En son Palu ailesinde mikro düzeyde görülen bu travma hali, aman iktidarı kaybetmeyelim de ne olursa olsun suskunluğunda, yani şeytanlığında olan müslümanları ayrıca ağır vebal altına sokuyor ki ben bu vebali kaldıramam.

 8. Mehmet Emin aydin

  31.01.2019 12:18:53

  Durmak yok yazmaya devam kardaş ucu cezaevi olsa dahi

 9. Rahmi

  31.01.2019 12:15:13

  5. Konu o kadar vahimdir ki, ulusal birliği tehdit eder botutlara ulaşmıştır. Merdiven altı sohbet saflığında başlayan, profesyonel din bezirganlığı,baronlaşma sürecine evrilen ve en nihayetinde kapitalizme teslimiyetle esas anlamını bulan bu çetrefilli konuyu 3 gün anlatsam bitmez. Biz kaybettik arkadaşlar. Benim ezberim,öğretim kaybetti. Edindiğiniz malların hesabını verebilecek misiniz? Böyle bir kaygınız ilduğunu sanmıyorum

 10. Rahmi

  31.01.2019 12:03:37

  4. Bu densizlik,arsızlık öyle boyutlara gelmuştir ki,tv uydu kanallarını işgal edip,işportacı dil ile sarık-cubbe ile, ayet hadislerle her hastalığı iyileştiren okunmuş merhemi kıbleyi gösyeten seccadeyle beraber 49,99 TL ye kapına kadar göndermek gibi devasa bir sektörü oluşturmuştur.

 11. Rahmi

  31.01.2019 11:56:38

  3.Çoğu benim gibi imam hatip mezunudurlar. Okul yeterli olmamalı ki çeşitli cemaatlerin rahle-i tedrisatından da geçerek tokatçılıkta krallaşırlar. Ustalık evresinde, hizmet,dava,ümmet,Allah rızası gibi kavramları ard arda okkalı şekilde kullandıkları görülmüştür.

 12. Rahmi

  31.01.2019 11:48:35

  2. Bu öyle bir familyadır ki partileri ve devleti de kuşatmıştır. Bu familya ankesitiye bozukluğuna sahip bipolar kişilikli, 3 numara bıyıklı, ıslak dudaklı,parlak takım elbiseli adamlardır. TOKİ başı çekmek üzere, bir çok kuruluşta hizmet adı altında milleti tokatlamaya, tekbir sesleritle kamu malını nüfuzuna geçirerek zenginleşir karun olurlar

 13. Rahmi

  31.01.2019 11:40:35

  1.Deniz Feneri,Kombassan,Yimpaş,Jetpa... bitmez. 3.000 şirket,televizyon,vakıf,dernek,cemaat var. Piranadır bunlar,etoburdurlar.Müslümanı tokatlayıp şamar oğlanına çevirir sonra onu çiğ çiğ yerler

 14. Mehmet kamer

  31.01.2019 10:55:03

  Nerde o Halis müslümanlar, Eskiden yine bir nebze saflar belliydi,şimdi saf larda pazarda karıştı, etrafı dini imanı para olan,yiyici takımı münafıklar kuşattı,ismi Müslüman yaşantısı gayrimüslüman,Hiç ölmeyecekmiş,hesaba çekilmeyecekmiş gibi Dünya Fenfaatlerine sımsıkı sarılan içi boş, iki yüzlü, haramı helal gören, nesiller yetişmeye başladı.Nereye Bu gidiş, Nereye Kadar.Cesur Yüreğine,kalemine sağlık necdet abi,

 15. Halit yamadağ

  31.01.2019 10:26:40

  Nejdet bey yazınızı çok beğendim benim ve benim gibi düşünen insanların hislerine tercüman oldunuz

 16. Ayşe Yıldırım ÖZCEYHAN

  31.01.2019 09:28:01

  Elbet yapılanlar yanlış buralarda para kaybedenlere yazık ama birazda kafanızı elimizin içine alıp düşünmek lazım. Neden ben 'ihlaslı' bir müslümanken bunlar başıma geldi. Gerçek ihlaslı imanlı müslüman emek harcamadan para kazanmanın derdine düşerse maalesef Allahü Teala bunun hesabını sorar. Yanlış anlaşılmasın sorunu görmezden gelmek veya iyi oldu demek istemedim. Lakin imanlı ihlaslı olarak yaptığımız herşeyden sorumluyuz.

 17. Hakan Esin

  31.01.2019 08:58:37

  Sn. Necdet Akboğa,Kaleminiz herkesin sesi olur lakin. Bu saltanat malesef bu. Bu saltanat ihlas sahiplerinin çoğunluğu yakalamasıyla son bulur. Gel gör ki biz ihlas sahibi olan canları gün geçtikçe mumla arar olduk. Bu düzen artık menfaatcilerin, nemacıların, paylananların, arsızların, hırsızların düzeni. Rabbim bizleri doğruluktan,dürüstlükten,Allah korkusundan mahrum bırakmasın. Bıraktıysa vay halimize vay...

 18. Şükrü Özdemir

  31.01.2019 08:56:44

  Ağzına kalemine sağlık abimSizin bu zelzeniş ve feryatlarınızı,karıncanın İbrahimin ateşine su taşımasına benzetiyorum.Ama olsun keşke herkes sizin gibi bir karınca olabilse.!Geçmişte olduğu gibi,günümüzde de her alanda ve her meslek gurubunda menfeâtci,helal haram bilmeyen,yanar döner ve yalaka takımı malesefki var.Ben onlara insan diyemiyorum genelde sülük diyorum abi,SÜLÜK.!

 19. Hikmet BUCAK

  31.01.2019 00:35:14

  Bu İhlas Finansın batması aklıma her gelişinde Malatya'nın muhafazakar bir ailesinin 1990'lı yılların başında Özel bir banka müdürüne yüksek repodan verdikleri o zamanın 30 milyarı hep hatırlarım. Yani sözde faizden uzak duranlar ihlasta tuzak oldular Tabi Enver Ören'in Bülent Ersoy'la doğum günü kutkaması çok faha ayrı bir konu.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>