Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Çakır Gürkan'ı tekzip (!) etti lakin...

Timur İnce yazdı...

 

Kısa süre içerisinde tüm Malatya'yı şok eden, hatta derinden sarsan 1.8 katrilyonluk Büyükşehir borç olayının etkisiyle konuya başlayalım...

Selahattin Gürkan ilk meclis toplantısında açıkladığı 1.8 milyar yekün borç miktarının ardından eski belediye başkanı(!), mevcut AK Parti Milletvekili Ahmet Çakır'ın kameralar karşısına geçip asıl borç 801 milyondur şeklinde başkan Gürkan'ı tekzip eden açıklaması ile Gürkan'ın açıkladığı rakamlar arasında acaba nasıl senkronize bir boşluk oluştu onun üzerinde durmak gerek…

En başta sorulması ve cevap bulunması gereken soru bence, “Her şey aleyhimize giderken gel konuyu büyütmeyelim, her ne kadar gerçek borç miktarı 1.8 trilyon lira ise de bu durumda hepimiz zarar göreceğiz, gel 800 milyar ile uzlaşalım ve kamuoyu çok üzerimize gelmesin aklı mı devreye girdi?…” sorusudur.

Politize olmuş böyle bir ortamın bu şekilde yeni bir çözüm yolu üretmesini de hadi iyimser havayla teneffüs edelim.

Geçelim şimdi halk tarafına. Bir de asıl onlar ne diyor?, Malatya siyasetinin neresindeler? Sadece oy vermek haricinde hiç bir yaptırım gücü bulunmayan Malatya halkı ne diyor? Akıllarından neler geçiyor? Tüm politik reel süreci genel normlarda nasıl değerlendiriyorlar!? Ona bakalım(!)...

Malatya'nın hafızasının içinde hangi kriterler var? Şehir ekonomisi suyunu çekmiş pilava mı dönüştü? Battalgazi'nin otağı yerler tüm bunları hakediyor mu? Şeffaf bir şekilde gerçek olup bitenin ne olduğundan haberdar olmaya hakkı olan geniş bir kitlenin psikolojik gerekçeleri kimseyi ilgilendirmiyor mu?.. Yoksa aynı akıl tarafından oluşturulacak yeni konsürsiyoma teslim olmayı mı bekliyor?

Malatya, “ilkeleri ve felsefesi olan bir şehir” tartışmalarından bir hayli uzaklaşmış konumda olduğunu da şuraya ayrıca not düşelim!.. Coğrafyası, iklimi, tasarımı, tarihi dokusu, barındırdığı kültür ve kült değerleri kendine has bir ütopik öz temeller üzerinden yükselir. Özel bir döngü içinde işleyişini tamamlayan olağanüstü bir dokuya sahiptir. Bunların yanında en önemli geçim kaynağı kayısı, kayısının global tarihçesi ve bu gün varlığı ne kadar toplum geleceğini ilgilendirdiği neden siyasi bir segmentte hiç tartışılmıyor?..

“Tarih tekerrürden ibaret” sözünden cesaretle geçmiş dönem siyasilerinden tutun bu günün “Bizimkileri” tüm enerjisi ve performansını Malatya için seferber ettikleri halde, bir şehrin en önemli geçim kaynağı “Kayısı” için neden hiç bir zaman organik bir çözüm yolu bulmaya yanaşmadıklarını da hadi yine yoğun iş koşullarından fırsat bulamadıklarına bağlayalım.

Şehrin hafızası artık bir şeyleri anlamakta zorlanıyor. Arap Saçına dönüşmüş karmakarışıklık içinden çıkış yolu bulmak için tüm sabrı tükendi. Biraz kurcalarsak kimbilir altından ne karamsar hikayeler çıkar dersek çok işgüzarlık etmiş olmayız herhalde. Profesyonel düşünelim biraz. Yurdum insanı gibi değilde gerçek mütefekkirliğimize yaslanıp, bardaktan su içer gibi sakince, pencere önünde oturup yağan nisan yağmurlarını seyretmek huzurunda, biraz naif, biraz sürtçü lisan ettiysek afola desturuyla –onlardan henüz bir açıklama gelmeden-, neden Malatya'nın hafızasıyla alay ediyorsunuz? “kalın punt, italik” yazılı başlığa nokta(.) koyacak bir inanç ve Malatyalı olma doktrini ile soralım.

Gerçekten Malatya'nın son durumu ne? Belediye binası arkasında ki arsaya biriktirilmiş 700-800 araç her neyse sayının önemi yok çünkü yüzler basamağında bir matematik kat sayıdan hareketle ne olacağı, satıp nakte mi çevrilecek, eritip ham maddesini pazarlayacak mıyız? Yoksa bekletip motor pistonları pas tuttuktan sonra çöpe mi atacağız hepsini?.. Bir ihale açılsa ve tek tek satılıp belediye borcundan düşürülse nasıl olur? Sözleşmeler gereği çalıştırmayıp kira bedelini ödemeye devam mı? Sorular çok! Borç miktarı 1.8 Milyar TL'mi, 800 milyon mu? Hangi şık geçerli? Kime inanmayı tercih edelim, seyirciye sorma hakkımı kullanmak istiyorum. Gerçi seyircinin de kafası karışık. Hangi düz yolda yürüyüp yanlış bataklığa saplanalım yada bir zombi memurun arafta hesap makinesi hatasından dolayı mı bu kadar karışıklık meydana geldi de peşi sıra gelen diğer sosyolojik tökezlemeler peyda oldu süreci içinde mi ilerliyoruz? Ve şehrin geleceği hakkında garantörlük sağlayacak NET bir açıklamaya hepimizin ihtiyacı olduğunu hatırlatmak bir gazetecilik değil de insani görev değil mi?

Tüm Malatyalılara soruyorum. A-B-C-D şıkkı hangisi?

Benim cevabım şehrin anahtarını metanetle teslim ettiğimiz Selahattin Gürkan'a güvenmek ve diğer paradokslarla hafızamızı bu güne değin allak bullak etmiş tüm derin, stratejik, lokasyonel siyaset üreticilerini aklımızın içinden çıkarıp bir kenara koymaktır!..

Boz dolabı olabilir mesela...
Bu sorulara açıklık getirmek elbette önce güvendiğimiz, oy vererek seçtiğimiz, şüphe duymadığımız yöneticilerimizin işi…

Hadi ben borcu geçtimde… Şu belediyeden ekarte edilen araçları lizinge, krediye, borca-harca giripte alan uyanık ucuz tücar bozuntularına yanarım! Nasıl olsa “devlet malı deniz, yemeyen İzmirli” anlayışıyla; yakıtı belediye bütçesinden zaten.. Hem lazım olduğunda şahsi işlerimizde de kullanırız diyenlerin, hak-hukuk konusunda kaşarlaşmış prototipler; her ay bir de yüksek faturalama yaptık mı “üç” maaşta ordan gelir, bankamatikten gider paramızı ağa gibi çekeriz düşüncesindekilere yanarım! Akıllılar şimdi mavi-mavi düşünüyorlardır. Eminimki şu an Gürkan'a “Allah belasını versin, nerden çıktı da tüm hayallerimizi yerle yeksan etti, eskiden ne güzel işleri rayına koymuş, iki yıla kalmaz apartmanımızı da yapardık, hanıma kıza arabasını da altına çekecektik, işleri tam yoluna koymuş gidiyorduk...” diyenlerin sayısıda önemli.

Her taraftan bir umutsuzluk, ifrit bir kuyu, nereye dokunsan elinde kalıyor misali çürümüş kalmış her şey!.. Şehir genetiği yap-boz tahtasından ibaretmiş gibi dejavu içinde savrulup gidiyoruz.

“Şimdi ne olacak?” diye aklınızdan masum ve çaresizlik ifadelerinin dolaştığını tahmin ediyorum. Anlayacağınız Selahattin Gürkan'nın işi çok zor. Tek bildiğim Başkanım gerçekten sizin işiniz çok zor! Güneş her gün yeniden doğacak ve batacak, yağmur mevsiminde toprağa inecek, çocuklar büyüyecek, şakayık otlar yerden defalarca biterken zaman imkan ve şartlar neyi değiştirir, kimden yana olur bekleyip hep beraber göreceğiz. Suçluyu, suçsuzu, yanlış, doğruyu, gerçek ve labirenti tarih kendi ilerleyişinde tüm çıplaklığıyla elimize verene kadar…
Bu durumda söylenecek son söz; Allah, sayın Gürkan'a büyük bir sabır ve mücadele gösterme azmi versin.


TİMUR İNCEYORUMLAR

 1. Selim malatyalı

  05.05.2019 07:37:00

  Ahmet Çakır ve Hacı Uğur Polat kim ne derse desin Malatya’ya Atılmış En büyük Kazıktır!!!Selahattin Gürkan’ı da Göreceğiz.Malesef Malatyalı seçilecek olan kişilerin kariyerine,vizyonuna bakmıyor.Partiye oy veriyor!!!Parti Son seçimde Mercedes Kadir’i Aday gösterse idi belki %69 olmasada %51 le Başkan seçilirdi.vesselam.

 2. Mustafa 44

  03.05.2019 08:47:01

  Sonuç olarak Malatyanın başkan olarak istemediği Ahmet Çakır şuan vekil hatta yerel yönetimler başkan yardımcısı sözüm ona bu seçimde bir ders vermeliyiz bir uyarı olmalı hizmet yok derken asıl dersi memnun olmadığımız başkanı vekil yaparak kaldığı yerden devam etmesini sağlayan kişiler bize verdi.

 3. Malatya

  03.05.2019 08:39:13

  Hani battalgazinin borcu yoktu 112 trilyon kimin borcu ey malatya medyası?????

 4. Şevket Acar

  02.05.2019 20:52:07

  Malatya insanı her seçimde üzerine düşen görevi yerine getirmiş ama istediğini hep başka seçime ertelemek zorunda kalmıştır kendimden örnek verecek olursam bu sefer asla oyumu vermeyeceğim dediğim her seçimde mührü aklımdan geçene değil ülke bekası ekonomik kriz dış güçler diyip yine kötünün iyisine basmışımdır. Ümitvar mıyım açıkçası sadece Malatya değil ülkemin siyasetinin Ak lanması şeffaf olması bana çok uzak geliyor

 5. Tamer

  02.05.2019 20:45:40

  Sayın Selahattin Gürkan'ın işi zor Allah yardımcısı olsun. Ama gel gelelim Ahmet Çakır'a!!! Özürün kabahatinden büyük dedikleri bu olsa gerek. Çıkmış utanmadan 801 milyon diyor. Sanki 801 milyon az bir rakammış gibi. Ahmet Çakır döneminde belediyeye alınan kiralık iş makinelerinden kontağı çalışmadan aylık kirası ödenenler vardı. Belediyeyi bu hale getireceksiniz. Utanmadan bir de açıklama yapacaksınız.

 6. Peh Peh Peh

  02.05.2019 19:55:11

  Sayın Gürkan milletin ayağını kaydırıyor. Tepeye oynuyor. Bu ülkede hususan Malatya da yamak çok. Dikkatli olmak lazım.

 7. KADİR

  02.05.2019 19:53:21

  Son zamanlarda okuduğum en kaliteli bir yazı. Yazarın edebiyat ve şehrimiz hakkındaki bilgisini kutlarım.

 8. Hasan

  02.05.2019 18:24:55

  Son zamanlarda konuşulan konuların açıklığa kavuşması gerekiyor. Sadece büyükşehir değil bütün belediyelerin borçları ile ilgili açıklama yapılmalı. Battalgazi Belediyesinin de borcu olduğu söyleniyor. Eğer açıklama yapılmazsa siyasilerin halkı ve düşüncelerini önemsemediği gerçeğe ortaya çıkar. Ama bu da kendilerini etkiler.

 9. Hikmet

  02.05.2019 18:10:25

  Tam olarak yazıda olduğu gibi halk bilinçlenmeli. Ama neden halk bilinçlendirilsin ki? Bu halk destan yazdı. Bu halk rekor oy verdi. Çantada keklik mi görülüyoruz

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>