Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

ÇALIK İLE KARABULUT’UN “KEŞKE”LERİ!..

  

 

 

“Besleme acuze eliyle” Turgut Özal Üniversitesi'nin rektörüne operasyon çekilmesi, “Besle kargayı, oysun gözünü!” sözü kabilindendir.

Bu münasebetle, daha önce iki kız kardeşe bahsettiğim bir konuyu, burada da paylaşmak isterim:

Zannımca; AK Parti MKYK üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın, ziyadesiyle rahatsız olduğu bir konu; Aysun Bay Karabulut'tur. Çünkü, Öznur Hanıma saldırmak için “bahane” bulamayanlar,  “Kız kardeşi için, Üniversite açmış” lafını pelesenk etmiş dillerine. Kim bilir, belki Öznur Çalık da, aleyhinde edilen laf karşısında “Keşke”leri sıralamaya başlamıştır.

 Turgut Özal Üniversitesi rektörü Aysun Bay Karabulut'un da ziyadesiyle rahatsız olduğu konu; Öznur Çalık'tır. Çünkü ne kadar azimli ve başarılı bir bilim insanı olursa olsun, başarısı ablasının gölgesinde kalıyor. “Milletvekili olan ablasından dolayı rektör yapıldı” cümleleri de, milletin diline pelesenk olmuş durumda. Belki Aysun Hanım da ablası gibi “Keşke”leri sıralamaya başlamıştır.

Aysun Bay Karabulut, alanında ne kadar kendisini ispatlamaya çalışırsa çalışsın, ahir ömrüne kadar, sürekli ablasının unvanlarıyla birlikte anılacak. Bu durum ise bana Naim Süleymanoğlu'nun hocasının, kendisine; “Naim, gölgede duranın, gölgesi olmaz. Güneşe çık ki, gölgen olsun!” nasihatini aklıma getirdi

 YENİ FAALİYETLERİN VAKTİ GELMEDİ Mİ?

 Belagatta, “tefennün” diye bir kaide vardır. Hatta bu kaide günümüzde “Sinonim” şeklinde tabir edilir. Kısaca teyit ve tekit için kullanılan kelimeleri, aynı şekilde değil de; eş anlamlı kelimeyi kullanmak doğru olandır. Kelimeleri aynı şekilde kullanmak, “bıkkınlık” verir ve karşıdakini “usandırır”. Siyasetin de bir tefennünü veya sinonimi olmalı. Malatyalı siyasetçilerimiz bu kurala dikkat etmediklerinden; artık hep aynı yeri ziyaret ederlerken görüyoruz. Aynı cümleleri kullanıyorlar ve aynı kişilerle “Evsahibi-Misafir” oyunu oynuyorlar. Kısacası yapılan şey, ziyaret ve iadeyi ziyaret. İnanın bu tip haberleri yazmak veya okumak insanı yoruyor. Eş anlamlı, yeni yeni faaliyetler icat etmenin vakti gelmedi mi?

 NİHAYET, AVUKAT İHSAN KOCA GÖRÜNDÜ!..

 Malatya'daki Ak Parti Teşkilatı'nın başındaki İhsan Koca, ulaşılamaz olmuştu. Ta ki geçtiğimiz günlerde Adliye önünde bir basın açıklaması yapana kadar!.. Baktık ki İhsan Koca açıklama yapıyor. İl Teşkilatını temsilen, Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme' başlığını taşıyan 21'ncı maddesine istinaden, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını söylerken izliyoruz kendisini.

Ne diyor İhsan Koca? Diyor ki özetle: Türkiye'nin 97 yıllık Cumhuriyet tarihinde elde ettiği milli iradenin üstünlüğünü esas alan kazanımları hâlâ hazmedemeyenler, vesayet ve darbe dönemlerinin özlemiyle yanıp tutuşuyorlar”

Evet, İhsan Koca'nın bu sözlerine biz de imzamızı atarız. Lakin sayın İhsan Koca'ya iki çift laf etmek de isteriz: Malatya'da kime dokunsak İhsan Koca'dan şikayetçi. “Sebebi nedir?” diye sorduğumuzda aldığımız cevap “Kendisine ulaşamıyoruz. Ne telefonlarımıza çıkıyor, ne de herhangi bir randevu alabiliyoruz” şeklinde oluyor. Bir siyasi partinin il başkanına, hele ki “İktidar partisinin il başkanına” derdi olan herkesin ulaşabilmesi gerekmez mi? İhsan Koca'yı kimse göremiyor. Gören beri gelsin. Kendisini adliye önünde görünce de “Meğer, İhsan Koca hâlâ avukat modundaymış” diyoruz.

 DEMEDİ DEME?..

 TMO'nun kayısı alımı yapması ile birlikte adını zihinlerimize kazıtan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, maşallah tam gaz faaliyetlerine devam ediyor. Yazılı ve görsel medyanın yanına sosyal medyayı da alarak, son derece aktif bir şekilde kullanan Özcan, faaliyetlerinde hız kesmeden devam ediyor. 

Siyasetçisinden, akademisyenine; gazetecisinden, esnafına kadar sürekli ziyaretler gerçekleştirip istişareler de bulunuyor. Bu faaliyetlerini de, çok güzel bir şekilde duyuruyor. Peki “Bu hız Ramazan Özcan'ı nereye götürür?” sorusunun cevabına dair ön görüm ise “Ya TSO Başkanlığı” ya da “Milletvekilliği” şeklindedir. 

Kurtlar Vadisi dizisindeki Mehmet Fikret beyin meşhur repliğiyle bitirelim sözümüzü: “Demedi deme İbrahim?

 ÇOK MU ELZEM?..

 Ahmet Münir Erkal, Mehmet Yaşar Çerçi, Hüseyin Cemal Akın ve Ahmet Çakır... "Bu kişilerin ortak özelliği nedir?" diye bir soru sorulursa, verilecek ilk cevap, "Malatya Eski Belediye Başkanı" cevabı verilir. Aslında bunların ortak bir özelliği daha var. Hepsi de görevleri süresince, Kernek Meydanı ve Kanalboyu ile ilgili çalışmalar yaptı.

Her ne hikmetse, seçilen her Malatya Belediye Başkanı, mutlaka Kernek Meydanı ve Kanalboyuna el atmıştır. “Sebeb-i hikmeti nedir?” bilemiyorum. Belki de içlerinde yarım kalmış bir heves vardır. Bana sorarsanız “Ahmet Münir Erkal zamanında yapılan en iyisiydi” derim. Fakat belediyemizin yöneticileri benim gibi düşünmüyor olmalı ki; Kernek Meydanı'na yeni düzenleme furyasına mevcut başkan Selahattin Gürkan da dahil oldu. Projeyi inceledim. Lakin, hiçbir yenilik bulamadım. Yeraltı sularını tespit edip, Millet Bahçesi'nin sulamasında kullanmak dışında bir farklılık göremedim. 

Memlekete yapılan her yatırım güzeldir, çakılan her çivi kıymetlidir. Lakin yapılacak her hizmet öncesi bir öncelik sıralaması yapmak hakkaniyetli olandır. “2021 yılının büyük şehri Malatya” sadece Kernek Meydanı'ndan ibaret olmamalı. Malatya'da mahallelerin yüzde 90'ında çocuk parkı yok. Birçok yerde sosyal donatı namına bir şey yok. Altyapıda birçok problem varken, Kernek Meydanı'nı yeniden düzenlemek hayırlı gibi görünse de, hakkaniyetli bir iş olmayacaktır.

Bu konuyu Selahattin Başkan'ın tekrar düşünmesini ve 800 bin kişinin tamamının başkanı olduğunu aklından çıkarmaması gerektiğini düşünüyorum. Kernek Meydanı mevcut durumuyla da güzel.

 MEVCUTLARA DEVAM, YENİYİ HAK GETİRE!..

 2021 Yılı Yatırım Programı 15 Ocak tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmesinden sonra, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararın Malatya'yı ilgilendiren kısımlarını tek tek inceledim. Gördüm ki; 2021 yılı Malatya için yatırım yapılmayan bir yıl olarak kayıtlara geçecek. Genelde devam eden yatırımlar için ufak tefek bazı ödenekler ayrılmış o kadar.

Yeni olarak en dikkat çekici yatırım; İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde Diş Hastalıkları Hastanesi göze çarpıyor. Bunun dışında yeni başlayacak tek yatırım, Sultansuyu Tarım İşletmesi'ne ait idari binaların yenilenmesi. Geriye kalan birkaç yatırım ise, devam etmekte olan mevcut yatırımlar. 

Battalgazi Devlet Hastanesi inşaatı devam edecek, SGK İl Müdürlüğü Binası inşaatı devam edecek, Çevreyolu için ayrılan ödenek deyim yerindeyse "devede kulak" bile değil! Karayollarında bunun dışında hiçbir yatırım yok. Demiryollarında hiç yatırım yok ama; Malatya Havaalanı Terminal Binası yapımı tam gaz devam ediyor.

Devlet Su İşleri bu sene yeni baraj veya  başka proje yapmayacak. İnşaatı devam eden Yoncalı ve Kuruçay için ayrılan ödenek projelerin bitmesi için yeterli değil.

 Malatya Turgut Özal Üniversitesi için ayrılan yatırım ödeneği, aynı tarihte kurulan diğer üniversitelerin hepsinden fazla. Hatta bazılarının birkaç katı. Ne diyeyim; “İstemesini bilmek gerek” deyip alkışlıyorum.

 Ödeneklerle ilgili dikkatimi çeken en önemli husus, çevremizdeki illere göre ödenek tutarımızın çok çok düşük olması. Bunun iki sebebi olabilir; ya şehrimiz birçok sorununu gidermiş, yeni yatırıma ihtiyacı olmayan bir şehir; ya da vekillerimiz ile kurumlarımızın ödenek alma konusundaki gayretleri yetersiz.


Selam ve dua ile
FiemanillahYORUMLAR

 1. Yucel men

  23.01.2021 19:48:50

  Sayın editör kalemlerinizi dikkatle okuyorum takip ediyorum dürüst objektif bir karaktere sahipsiniz keşke sizin gibi herkes kaleme alabilse Rektor Aysun Bay Karabulut Malatya için tamamen hayal kırıklığından ibaret İnonu Üniversitesinin meslek yüksekokulları ancak bu kadar kötü yönetilir...Akademik çalışma olarak neler yapıldı? Hastenede yapılan makam odasına ne kadar masraf yapıldı? 2 yıl içerisinde kaç tane genel sekreter,rektör yardımcısı,daire başkanları görevden alındı neden alındı? Kaç kişi neden işten atıldı? Kaç kişinin neden kadrosu alındı? YÖK’teki ve Malatya Valiliğine verilen şikayet dosyalarındaki içerikler nelerdir? Malatya bunların cevaplarını duymak okumak istiyor...

 2. Lütfü Karadağ

  21.01.2021 15:59:08

  Öznur Çalık kardeşini rektör yapmakla, hayatının hatasını yaptı. Turgut Özal Üniversitesi, şehre katma değer katmadı. Bilakis bütçeye ikinci bir maliyet oldu. Hani devletleri yıkan, sultanların aileleriydi ya; Aysun Baykarabulut da Öznur Çalık'ın sonunu getirecek. Öznur Çalık'ın beş senelik siyasi serüveni, artık bununla sona erecek

 3. mert

  21.01.2021 15:57:39

  Ahh Ahh Bugün Yanında olanlar O öyle bu böyle şu şöyle diyenler musluğu kapatınca Karşıya geçerler Bunun Kim olduğunu Bilmeyen yok Nema = ? sizce kim Malatya Biliyor :))

 4. Kürşat

  21.01.2021 15:54:48

  MTSO başkanı umutlarımızı tüketti. Başkan olmadan önce, hasret kaldığımız insan merkezli ve odaklı bir profile, kilometre taktı. Kendisi Ankara'da TOBB'da elit kesimle oturup kalkınca, geldiği noktayı da unuttu. Hasan Hüseyin Erkoç'un hiç olmasa, insanlığı vardı. Bu öyle değil! Kibirli bir yapısı ve tutumu var.Seçimden önceki yüzüyle, seçimden sonraki yüzü aynı olmadı. Olan ise Malatyaya oldu.

 5. Mustafa

  20.01.2021 21:37:09

  Malatya daki projeler neden yapılamıyor neden yarım yapılıyor ve olması gerektiği gibi yapılamıyor..Kernek kötü restore edildi ve bir beton yığını ortaya çıktı..șimdi yeni bașkan yine restore ediyor AMA KERNEĞİN TEPESİNE KADAR SAĞLI SOLLU GECEKONDUVARİ YAPILAR PARKA DAHİL EDİLMESSE YİNE BETON OLACAK ÇUNKU ALAN ÇOK DAR!!!BİR DE TELEFERİK GÖRÜNÜYOR Kİ BANA GÖRE BU BASKAN ONU YAPAMAYACAK YAPSA DA VETON YİGİNİNA BENZER KERNEK GİBİ YARIM YAMALAK BİR ȘEY ORTAYA ÇIKACAK..ahmet cakir döneminde defterdarliktan tokiye kadar teleferik projesi vardı..Ama yapamadı..Șimdi yine yaw projede var mı yok mu sorularıyla ișe girișildi..Madem bu kadar kapsamli bir seye girisiyosun neden Malatya halkiyla bunu paylasmiyosun baskan????proje alel acele gibi gorunuyor ve yine istenen beklenilen olmayacak..Halkīn boșa harcanacak 1 kurușu yok!!!Bașkan istenileni karșılamıyor..

 6. Cumali

  20.01.2021 21:13:27

  Öncelikle Merhaba İhsan Koca çarkın bir parçası dikkat edin AKP de 7. Adam yoktur aynı isimler sırası ile il başkanı millet vekili belediye vs olarak gidiyor ha muhalefette de aynı bir veli ağbaba başka adam yokmuş gibi yani bizim insanımız kuzu kuzu oy verecek seçme şansı yoktur

 7. Mehmet Sinan Özdemir

  20.01.2021 21:10:39

  Murat Çetin eğer herkese bir mesaj var ise mükemmel , eğer muhatapları rahatlatmaksa niyetin hiç iyi değil.. Haberde mesaj vermen dileklerimle ateş ve azabı anlatman niyetli ile ama bunca kul hakkını nasıl iade edecek büyük abla zorrr

 8. Mehmet Sinan Özdemir

  20.01.2021 21:05:11

  Murat Çetin bunlar soylentiden ibaret değil doğru söylemlerdir rica ediyorum Allah için konuşun kişiler ve topluluklar menfaatine değil...

 9. Mülayim sert

  20.01.2021 15:15:20

  Ya abicim ne istiyorsunuz il başkanımızdan bırakın adam işini yapsın bir gün olsun adamın icraatları konusunda yorum yapmadınız.

 10. osmanlı

  20.01.2021 14:39:58

  öznur çalıktan başka çalışan vekil yok.tek vekille çok bile bu yatırımlar

 11. Cüneyt

  20.01.2021 14:35:09

  TSO Başkanlığı da yakışır... Görelim Mevlam ne eyler ne eylerse güzel eyler

 12. Serkan

  20.01.2021 14:34:07

  Ramazan Özcan çalışkan ve istikrarlı kişiliği ile ön plana çıkıyor. Haydi hayırlısı diyelim. Çünkü Murat Çetin'i yıllardır takip ederim. Bir bildiği yoksa kimseyi bir kurumun başına yakıştırmaz. Bugüne kadar destekleri de her yerli yerine geldiler. Sizin vesilenizle Özcan'a başarılar dilerim. TSO başkanı veya vekil olması önemli değil. Geleceği makamın hakkını vereceğine inanıyorum.

 13. Baron

  20.01.2021 14:31:39

  Ben bir malatyalı olarak hiçbir yöneticimizden memnun değilim her gelen çevresini ihya etmekten başka bir faaliyet göstermiyor hani demişsiniz ya ziyaretten başka bir şey yapmıyorlar diye aslında ziyaret ettikleri bile kendi adamları normal vatandaşı ziyaret ettikleri çok azdır.

 14. Ferhatcan

  20.01.2021 14:26:04

  Kernek meydanı için harcanacak paraya vatandaş olarak karşıyım! malatyanın birçok sorunu varken gereksiz harcamalara kimsenin tahammülü yok sayın başkanımızın bu yanlıştan dönmesini bir vatandaş olarak istiyorum.

 15. MTSO Yeni Başkan :)

  20.01.2021 14:23:09

  Murat bey MTSO ya yeni başkan mı geliyor :) Ramazan Özcan gelecek seçimlerde başkan adayı olur artık. Malum desteklediğiniz kişiye sihirli değnek değmiş gibi oluyor.

 16. Aysun

  20.01.2021 14:19:08

  Yazıyı okuyunca kendi kendime Sayın rektör Aysun Bay Karabulut'un yerinde olmak istemezdim diyorum bir profösörün attığı her adımda ablası ile anılması haksızlık bence...

 17. Yeni Faaliyetlerin Vakti

  20.01.2021 14:15:18

  Murat bey gerçekten çok güzel bir tespit yapmışsınız üstte yazan başlıkta Malatyanın önde gelenlerinin hepsi birbirlerini ziyaret etmekten başka bir etkinlikleri yok cenaze veya düğün olmazsa hiç göremeyeceğiz kendilerini.

 18. Leyla kahraman

  20.01.2021 14:06:14

  evet murat bey maalesef siyasi partilerin üyeleri oy toplayana kadar vatandaşın yanında imajı veriyor.yerini sağlamlaştıran milletine sırtını dönüp koltuk sevdasına düşüyor.aksini söyleyen varsa beri gelsin.

 19. Umut

  20.01.2021 14:00:38

  İhsan Koca'nın zaten yorulduğunu hepimiz biliyoruz. Bahsettiğiniz suç duyurusu da 81 ilde eş zamanlı olarak planlandı. Belki her ilde yapılması zorunlu olmasa o zaman da göremeyecektik.

 20. Ali

  20.01.2021 13:58:34

  Ne Kernekmiş demek geldi içimden. Çevreyolu altı diye diye dilimizde tüy bitti. Oradaki yollar, sosyal yaşam alanları nasıl düşünen oluyor mu? Her mahalleye bir kitap kafe yapılsa burada yaşayan çocuklar kaliteli zaman geçirse fena mı olurdu?

 21. Liya

  20.01.2021 13:56:29

  Geçtiğimiz günlerde oğlum canlı dersteydi. Kulak misafiri oldum bir süre. Öğrencilerden birisi 'Öğretmenin benim başka kardeşim de var. Annemin telefonundan canlı derse katılıyorum. Okula tablet geldi mi? TV'lerde geldi deniliyor. Bana da da verilirse çok rahat ederiz' dedi. Öğretmen cevabında: ' Çocuklar koskoca okula 5 tane tablet dağıtıldı. Bunlar hangi şartları taşıyan öğrencilere verildi bilmiyorum. Ama zor bir süreçten geçtiğimizi ve çoğunuzun mağdur olduğunu biliyorum' dedi. Bakın okul adını vermekten çekinmiyorum ama gerek duymadığım için yazmıyorum. Bütün okullarda durum bu! Tableti olmayan, interneti olmayan binlerce insan var. Geçen gün de yolda oğlumun arkadaşının annesini gördüm. Canlı derslere hiç katılım sağlayamadık dedi. Sadece okuldan aldığı kitaplarla o çocuk kendi kendine bir şeyler öğrenmeye çalışmış o kadar!. Şimdi halkın durumu bu. Canlı kanlı iki örnek verdim Yalansız dolansız gerçek bizzat yaşadığım iki örnek bunlar. Diğer yandan Kernek için ayrılan bütçe... Kernek Meydanı mis gibi tertemizdi. Yeniliğe ihtiyacı mı vardı? Hayır! Ancak bu çocukların eğitime tablete telefona ihtiyacı tahmin edemeyeceğiniz derecede çok fazla. Sayın Gürkan bunlara rağmen gece uyurken vicdanını dinliyor ve rahatsa söyleyecek tek kelime yok. Ama rahat değilse de gerekeni yapmasını umut ediyorum. Yazınızdaki hassasiyetten dolayı da sizi ayrıca kutluyorum. Kaleminize sağlık

 22. Hülya

  20.01.2021 13:48:14

  Ben bir Malatyalı olarak Kernek Meydanını hiçbir zaman güzel bir şekilde kullanamadım. Onu bırakın bütün kanalbyunu diyebilirim. Hep bir çalışma herp bir değişim dönüşüm. Yapıldı beğenilmedi bozuldu. Bu her yıl böyle. Mesela bir yere gideceksem ve yolum Kanalboyundan geçecekse özellikle kış mevsimiyse aman ordan geçmeleyelim ayakkabılarımız kirlenmesin moduna giriyoruz Neden? Çünkü hep bir çalışma olduğu bilincini kanıksadık artık. Zira öyle de oluyor. Gürkan, “Malatya’nın hafızasını, belleğini yeniden ortaya çıkararak burada vatandaşlarımızın Hıdırellez döneminde gelip kendi gelenekleri ve inanç değerleri ölçüsünde yapmış oldukları aktiviteleri yeniden yapmalarına imkan sağlamak amacıyla bu projemizi hayata geçiriyoruz” aynen bu ifadeleri kullanmıştı. Hıdrellez döneminde toprağa birkaç dilek yazmak(!) Eskiden orada bu yapılıyordu. Dilek yazılıp bir ağacın altına gömülüyordu. Bunun espirisi nedir? Bugün dışarı mı çıkıyor insanlar ki bu etkinlikleri yapsın. Bağıra bağıra deniliyor ki, vatandaşlar muhtaç, iş yok pandemi var salgınla mücadelede Hıdrellez kutlamaktan da geri kalalım. Yapmayalım ne var yani o etkinlikte kursağımızda kalsın!

 23. Hakkı

  20.01.2021 13:42:54

  Besleme acuzeler menfaatleri bitince yön değiştirirmiş. Saldırmaya çalıştıkları insanlara da menfaatleri doğrultusunda saldırırmış. Bir işin aslını astarını öğrenmek ona göre hareket etmek yerine menfaat doğrultusunda hareket edermiş. Bunun örneklerini görmüş olduk. Körler sağırlar birbirini ağırlar misali önce aynı taraf, menfaatler değişince de insanlar karşı tarafa geçebiliyor. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Malatya'daki birçok yazarın Aysun Hanımı eleştirdiğine son zamanlarda daha çok dikkat ediyorum. Genel itibarıyla bir uyumsuzluk söz konusu.

 24. Emir Ömer

  20.01.2021 13:37:07

  Torpil olayları hemen hemen her kenti karıştırır. Bu bir gerçek. Ancak Karabulut'u, Öznur vekilimizden bağımsız olarak düşünürsek; yani farzedelim ki aralarında bir kan bağı yoktu. O makama çalışmalarıyla gelebileceğini zannetmiyorum. Çünkü ortada bir başarı olsaydı bugün Turgut Özal Üniversitesi adından sıkça söz ettirirdi. Ancak bu durum öyle olmuyor. İstatistiki veriler de ortada. Üstelik Acı kayısı çekirdeği üzerinde çalışmalar yürüten bir doçent de geçtiğimiz günlerde Sayın Karabulut'un çalışmalarının yetersiz olduğundan dem vurdu. Ancak bazı basın yayın organlarında ise acı kayısı çekirdeği ile ilgili mükemmel çalışmalar olduğu iddia ediliyor. Bu sadece bir örnekti. Bu örnekler çoğaltılabilir. Aysun Hanım son zamanlarda basını yanına almayı hedeflemiş gibi bir imaj sergiliyor. Gazeteciler gününde basın mensuplarına özel organizasyon yapan bir tek kendisi vardı neredeyse. Ancak zamanla görüyoruz ki kendi bindiği dalı bile kesen gazeteciler türüyor. Ya da istekleri olmayınca çemkirmeye başlıyorlar mı demeliydim bilemedim. İşini hakkıyla yapmayan gazetecilerin, menfaatleri olmayınca nankör oldukları örnekleriyle de karşılaşıyoruz. Tek amaç Malatya'ya hizmet olmalı. Ancak polemik yapılarak bir yere varılmaz.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>