Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

CESARET, FERASET VE DİRAYET!..

 

SESLİ MAKALE


Birçoğumuzun malumu bir hikaye vardır. Hikaye, askerlerinin “cesaretini” göstermeyi amaçlayan komutanlarla ilgilidir.

Karacıların komutanı tatbikat sırasında emrindeki askerlerden birini çağırır ve yere yatmasını emreder. Asker hemen yere yatar ve hareketsiz bir şekilde bekler. Daha sonra da bir tankın askerin üzerinden geçmesi için emir verir. Tank ilerler, yerde yatan asker kılını bile kıpırdatmadığı için ezilerek can verir. Komutan, diğer askerlere dönerek, "İşte cesaret" der.

Havacıların komutanı da bir askerini çağırır, asker gelir. Komutan askerin hazır bekleyen helikoptere binmesini emreder. Asker hemen emri yerine getirir. Helikopter bir hayli yükselir. Komutan telsizden aynı askere  helikopterden paraşütsüz atlaması talimatını verir. Asker ise onlarca metre yüksekten aşağı atlar ve hazin son gerçekleşmiş olur. Komutan orada bekleyenlere dönerek, "İşte cesaret" der.

Karacı ile havacılar sıralarını savmış, sıra denizciye gelmiştir. Denizci komutan da askerini çağırır ve "Derhal denize atla. 10 dakika boyunca da yüzeye çıkma" der. Emri duyan asker, "Hadi lan" diye karşılık verir. Komutan diğerlerine döner ve "İşte asıl cesaret "
der. 

ANLAMAYANLARA VEYA ANLAMAK İSTEMEYENLERE

Bu kısa hikayeden biz dersimizi aldık. Ders almayan veya almak istemeyenlere de bir iki kelamı kendi lisanımızca anlatmaya çalışalım.
 

Nezahet, nezafet ve nezaket dururken “Hadi lan” demek bize yakışmadığı gibi; kimseye de bu üslubu tavsiye etmem. Acizane 3 kelime üzerinden meramımı anlatayım.


Malatya'nın selameti için Vali Aydın Baruş'a “Sayın(!) Valim, ülkemizin güçlü yayın kuruluşlarından biri olan CNN Türk'te, ünü dillere destan olmuş “Yeşilyurt”umuza “Yeşilhisar” diyerek bizce büyük bir hata yaptınız. Göreve gelişinizin üzerinden hayli zaman geçmiş olmasına rağmen, hâlâ bir Malatyalı gibi davranmıyorsunuz.  Malatya'yı kabullenmemiş gibisiniz. Teskeresini bekleyen bir asker gibi  tavır sergiliyorsunuz. Lütfen Malatyalı olmaya gayret gösterin” diyecek bir CESARET

Son zamanlarda gelişi güzel projelerle(!) milletin tepkisini çeken Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'a “Sayın Başkanım(!) Burası, Battalgazi'nin memleketi, dini ve milli hassasiyetin zirve yaptığı Niyazi-i Mısri'nin şehri Malatya. 28 Şubat sürecinde olayların olduğu tek ilimiz. Bu insanlar ki sana güvendi ve yüzde 68.7 oranında oy verdi. Tam da her kesimin gönlünde “taht” kurmuşken, sana ne “Pembe trambüsten?” Sana tavsiyemiz Özal gibi her kesimi kucakla. Yanlış yapıyorsun” diyecek bir FERASET

Kulislerde AK Parti İl Başkanının değişmesi lazım geldiğine “vurgu” yapanların çoğaldığı şu günlerde İhsan Koca'ya “Sayın(!) İhsan Koca. Sen ki bir dönem Milletvekilliği yaptın. Sen ki bulunduğun her platformda ‘ağabey' pozisyonunda kaldın. Sen ki siyasette başarılı olmadığın halde, tekrardan il Başkanı oldun. ‘Burası (İl Başkanlığı binası) bir okul dedin.  Lakin bir ‘mezun' bile veremedin. Yeter gayrı, sıkma bizi. Bırak ki yeni isimler ve yeni simalar gelsin” diyecek bir DİRAYET lazım…

Not:Pembe Trambüs” Türkiye'de bir ilk olduğu halde, Selahattin Gürkan'ın sessiz-sedasız ilimizin bu “zenginliğini” sonlandırmasına bir anlam veremedim. Troleybüsün renginin pembe olmasıyla ve bazı kesimlerin bu troleybüsü “tercih” etmesiyle “şeriat” gelmez. Kimse korkmasın.
 

KURTULMUŞ'U BEKLERKEN!..

Fotoğraf” çekileceğini duyunca AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş'a doğru yöneldi. Belki de bu fotoğraf karesi sayesinde hakkındaki bütün “olumsuz düşünceler” gidecekti. Kendi kendine “Eğer bu fotoğraf karesini iyi kullanabilirsem güzel bir algı oluşturabilirim” diye düşünmeye başladı. Hemen köşe başında bulunan kendisi gibi “kurt” siyasetçiyi yok saydı. Birden AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş'a yaklaştı. Güya bir şey diyormuş gibi yaptı. İçinden fotoğrafçısına “Hadi oğlum al şu kareyi” diye geçirdi. Bir anda hesap ettiği “kurt” siyasetçiye; “Pardon müsaade eder misiniz?” dedi ve araya girdi. Bu fırsatı çokta iyi kullandı. Aksi durumda öfkesini gizleyemeyip “Allah'ım bu ne talihsizlik. Bu ne şansızlık. Bazılarının uğursuzluk getirdiğine inandığı ‘kara kediyi' de görmedim; lakin bu ‘münasebetsiz' edeceğini etti.. Demek nasip değilmiş” Diye mırıldanarak kendi kendini teselli edecekti…

Not: Bu hikaye kısmen “kurmaca” olup, geçtiğimiz hafta Malatya'ya gelen Numan Kurtulmuş'u Elazığ'da beklerken yaşanmıştır.


KEŞKE ANALAR AĞLAMASAYDI…

Ülkemizin birçok ilinde yuvalanmış FETÖ'cü hainlere yapılan operasyonlar halen devam ediyor. Son operasyonlarla devletimizin sinir uçlarına yerleşen habis urun parçaları birer ikişer kazınıyor. Malatya'yı da ele geçirmeyi gaye edinmiş “15 Temmuz artıkları” Malatya'dan temizlendikçe, asayiş olaylarında da bir nebze de olsa düşüş yaşandığının bilmem farkında mısınız? “FETÖ beslemesi” olduğuna inandığım bazı kişiler; Malatya'da çok can yaktığı gibi, çokça kanın dökülmesine de göz yummuşlardır. Bu konu hakkında geçmişte yazdığım yazılardan dolayı beni “yargılayan-yadırgayan” birçok isim arayarak “Haklıymışsın” demeye başladı. Ben de “Yahu birader keşke haksız olsaydım da Malatya'da bu kadar kan dökülmeseydi, cinayet olmasaydı ve analar ağlamasaydı.” diyerek karşılık veriyorum. Bu vesile ile Malatya il emniyet müdürümüz sayın Ercan Dağdeviren'in şahsında emniyet teşkilatımıza teşekkür ederek, başarılı hizmetinden dolayı “Allah nazarlardan korusun.” diye duada bulunuyorum.


ELDEKİ MALZEMEDEN BU ÇIKIYOR…

Herkesçe malum bir atasözü vardır “Çuvaldızı kendine, iğneyi başkasına batır” diye. Maatteessüf bu edebi şiar edinmeyen bazı kişiler, hem çuvaldızı, hem de iğneyi başkalarına batırıyorlar. Kendilerini de “Sütten çıkmış ak kaşık” zannediyorlar(!). Ben bu tip insanları Hz. Hüseyin (r.a)'in kanı üzerinde kurumadığı halde “Acaba sineğin kanı üzerime bulaşsa, namazım olur mu?” diyen Yezid'e benzetiyorum. Kendisi boğazına kadar necasete bulaşmış, başkasının beyaz gömleğinin üstündeki  “leke”yle meşgul oluyor. Ne diyelim, eldeki “malzeme”den ancak bu çıkıyor.


SARAÇ'IN PAYLAŞIMINA ZİAKIL YORUMU!..

Geçtiğimiz günlerde AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve İl Genel Sekreteri Şeyma Saraç, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Paylaşım, AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca'yla ilgiliydi. Saraç'ın paylaşımı şu şekildeydi: “Koca Yürekli Dava Adamı İl Başkanımız Sayın [email protected]İhsanKoca44 yı ofisinde ziyaret ettik. Allah birliğimizi beraberliğimizi daim eylesin.

Tüm iyi niyet ve samimiyetle yayımlanan bu mesajda “Kasıttan öte biraz acemilik var” desem yeridir. Bu mesajı okuyan ziakıl “Ofiste ziyarette nedir? İhsan Koca zaten il başkanı. Bu ofis ziyareti istifa ya da kovulma anlamına gelir. Keza, ikna ziyareti de olabilir…” diye sormaz veya yorumlamaz mı?


AZİZ YENİAY'LA İLGİLİ TESPİTLERİM

Küçükçekmece Belediyesi'ne “Kaptanlık” yaparak hâlâ adından söz ettiren isim olan Aziz Yeniay ile yaptığım röportaj, büyük bir zevkle yaptığım işlerden biriydi. Bir hayli olumlu geri dönüş aldığım bu röportajla ilgili olarak, rektör kimliğiyle yıllara damgasını vuran ve gazeteci-yazar kimliğini de taşıyan Prof. Dr. Mesut ParlakKutluyorum, Aziz Başkan Malatyamızın yetiştirdiği gerçek bir değerdir.” şeklinde yorumda bulundu. Sayın Parlak'ın kıymetli yorumunun da ışığında, Aziz Yeniay'la ilgili tespitlerimi aktarmak isterim:


-Liderlik özelliğini her daim koruyor.

-Entelektüel bir kişiliğe sahip.

-Siyaseti mutfağından öğrenmiş.

-Siyasetin yanı-sıra iş dünyasında da stratejik hareket ediyor.

-Son derece naif, nazik ve kibar bir insan…

Selam ve dua ile

FiemanillahYORUMLAR

 1. uyanık başkan....

  04.12.2019 11:27:39

  bazen hiç söylenmemesi gereken bir şeyi bile bir basın mensubunun yanında ya da bir kanaat önderinin yanında söyleyebiliyor. söylediği şey muhataplarına bir şekilde ulaşıyor. ancak muhatapları birebir Selahattin başkanın ağzından duymadıkları için şaşırıp kalıyorlar. bir şey de diyemiyorlar. Bu strateji onu büyükşehir belediye başkanı yaptı. Selahattin başkan geleceğin milletvekili belediye başkanı hatta bir parti lideri bile olabilir. bekleyip görelim.

 2. gürkan ve malatya....

  04.12.2019 11:23:03

  aslında beklediği oy yüzde 80 di. olsun her kesimden oy almayı başardı. hizmette önceliği ak partinin kaybettiği arapgir, Hekimhan, akçadağ Arguvan ilçelerimize verdi.(muhalefet belediye başkanları mecliste teşekkür etti) çünkü 4 sene sonra oraları ak partiye kazandırmak için.şimdilik planladığı gibi gidiyor. hedefi malatyayı kimlikli bir şehir yapmak, başarılı olur mu? olur. yakın çevresindekileri tanımaya çalışıyor. tahminim bir yem atıyor sesinin nereden çıktığına bakıyor. Kafasında kimi tuttuğunu kimi elediğini not alıyor.

 3. gürkan akıllı adam...

  04.12.2019 11:15:40

  ortaya belediyenin borcu var algsını attı. en az bir sene kazandı. bu arada belediye hizmetleri ağırdan devam etti. gürkan herkesin elindeki ve eteğindeki taşların atılmasını bekledi. öyle de oldu. Dostunu düşmanını gördü.kurt siyasetçi, akıllı adam. 31.03.2020 den sonra kafasındaki projeleri 4 yıla yayarak başlayacak.

 4. Tekaüt

  03.12.2019 16:57:59

  Gençler bizi anlamıyor. Pembe trambüse ne gerek var. Bizim zamanımızda herkes traşlı ve kravatlıydı. Törenler balolar marşlar vardı. Esas duruşta beklerdik. Mıntıka temizliği vardı. Kamusal alan vardı. Türbanlı sakallı uzun saçlı kimse yoktu. Okullarda her sabah andımız okunur hafta istiklal marşı ile kapanırdı. Kapalı çarşının üstünde tören olur hepimiz saygı duruşuna geçerdik. Tek televizyon olan TRT akşam istiklal marşı ile kapanır sabah yine açılırdı. Okullarda saç sakal bit tırnak mendil kontrolü yapardık. Selahattin ve ekibi hep bizim kuşak. Biraz da siz bizi anlamaya çalışın.

 5. Ahsen Nur

  03.12.2019 14:39:52

  Acib bir tevafuktur ki; pembe trambüs ile ilgili bilinmezin cevabı soruda gizli.28 Şubat sürecinde Malatya'da tesettür düşmanlığı yapan dernek başkanları ile S. Gürkan'ın organik bağı ortada. Bence o dönemde verdiği bir sözü vazife addedip ilk fırsatta işleme koydu. Eee ne de olsa mühür kimdeyse Selahaddin odur!!! Allah şerlerinden muhafaza etsin!

 6. büyükerşen geldi ve geçti ...

  03.12.2019 13:38:30

  3 arlık dünya engelliler günüde bunu yazmasak olmaz. acaba malatya bir gün Eskişehir gibi engelliler için engellerin kaldırıldığı bir şehir olacak mı... sanmıyorum. aslında malatya da engel sizsiniz...değerli yöneticiler. engelliler konusunda zihin problemi var. yoksa hizmetler yapılırken engellileri düşünmek çok da zor değil. ama hepimiz bir engelli adayıyız. Hizmetler Allah rızası gözetilerek yapılsa zaten sorun kalmaz...engelsiz şehir malatya..sadece rüya ve şaka gibi....

 7. köyümüze geri dönelim.halay çe

  03.12.2019 13:29:31

  adil gevreğin futbol köyü projesi tamda alttaki yorumun üstüne oturmuş. proje üretemeyen büyükşehirin, büyükşehir isminin altında ezilme si gibi kayısı köyü ya da güneşin altın yımırtası kaysı kövü olabilir. laf var icraat yok. sosyal medya Allahtan imdatlarına yetişiyor vatandaşla bir kaç kare fotoğraf şimdilik durumu kurtarıyor. Halkın içindeyim imajı için yeterli. zaten yapılacak çok şeyde yok malatya...herşeyi Ahmet çakır yapmış zaten. bir 5 yıl daha götürür

 8. pençe timine...

  03.12.2019 12:16:11

  emniyet müdürümüzle yeni bir heyecan geldi şehre. artık suçlular düşünmeye başladı, pençe balyoz derken. Pençe timindeki polis memurları beyaz aracınızda pençe timi yazıyor. ancak yelekleriniz araçlarınızın içinde, lütfen onları giyin ki suçlular sizden korksun vatandaşta kendini güvende hissetsin. kurumsal bir çalışma bu timlerin kurulması. Siz yeleklerinizi giyip her tarafta vatandaşın sizi görmesi demek zaten önleyici görevinizi ifa etmeniz demek. sayın müdürüm araçlara giydirme yapsanız, polisini pençelediği görüntülerden de kullansanız, sanki daha iyi mi olur.

 9. müjde.. hizmetler durdu....

  03.12.2019 12:09:54

  sözde 2 katrilyon borç var. chp den alınmıştı belediye bu borç normaldi. nerdeyse 1 yıl olacak seçimlerin üzerinde sanıyorum büyükşehir ibaresi ağır geldi. idareciler herhalde büyükşehir olmaktan çıkmak istiyoruz diye müracaat ederler. Hizmet olmadıktan sonra köyde yapabilirsiniz hiç bir sakıncası yok. zaten eleştiriye tahammülünüzde yok. Padişahım sen çok yaşa her kesimden koro halinde bu sözü duymak istiyorsunuz.(yazar feraset mi dediniz, o da ne ki....)

 10. Zeytin Kolonyası

  03.12.2019 01:00:57

  Hikaye cuk diye oturmuş fakat biraz ağır olmuş. İhsan Koca konusunda ise sonuna kadar katılıyorum. Yalnız Yezid'i anlayamadım, kim ki o? Pembe trambüs konusunda ise son derece haklısınız. Fakat bu yazıdan sonra topa tutulursunuz kanaatindeyim.

 11. Kerim Yüksel

  02.12.2019 23:23:56

  Ömer Urhal il emniyet müdürüyken, onu hakkında yazdığınız yazılardan dolayı; size çok sitem ediyordum. Haksızlık yaptığınıza inanıyordum. Ömer Urhal’ın Samsun’a gitmesinin akabinde asayiş olaylarının azalması; sizi haklı, beni de haksız yaptı. Buradan size koca bir Özür!!!

 12. Adem

  02.12.2019 21:29:54

  Sözlükte bulmak zor olur. Ziakıl 'akıl sahibi' demek. Hakikaten İl Başkanının bürosunda ziyaret niye yapıldı? Kemal Sunal'ın 'Üçkağıtçı' filminin sonu geldi aklıma. 'Başkanım, başkanım... Ne olur bizi bırakmayın!' Birkaç zaman sonra öğreniriz.

 13. Kahraman Birecik

  02.12.2019 18:22:21

  Murat bey, seçim öncesinde Selahattin Başkana hayli destek verdiniz. Şimdi ise sorguluyorsunuz. Bunu nasıl izah edeceksiniz?

 14. Adem

  02.12.2019 18:19:24

  Vali Aydın Baruş mütedeyyin ve dindar bir insan. Malatya için iyi bir şans bu yönü. Lakin Sayın Çetin'in ifade ettiği gibi teskere bekleyen asker gibi davranıyor. Hiçbir işte inisiyatif almıyor. En ufak işlerde bile aylarca düşünüyor. Sıradan bir memur atamasını bile yapmıyor. Bu yönü mağduriyetlere sebep oluyor. Gerçi bütün dindarlar insiyatif almıyor. Oda acıklı başka bir konu. Burada dili sürçtü diyebilir miyiz? Bilemiyorum...

 15. Adem

  02.12.2019 18:13:44

  Pembe trambüs olayı o kadar basit bir olay değil. Türkiyede bir dönüm noktası olan bu uygulamayı kaldırmak hangi aklın ürünü? Kime ne zararı vardı ki kaldırdılar. Bu durum mutlaka ama mutlaka Reise aktarılmalı. Şimdiye kadar şüphelerim vardı, şimdi iyice kani oldum ki; Gürkan CHP'li gibi çalışıyor.

 16. Okur

  02.12.2019 18:05:38

  Yeni emniyet müdürü çaışmaları ile göz dolduruyor. Başarıları inşallah daim olur.

 17. Meltem

  02.12.2019 17:14:24

  Madem demokratik bir toplumda yaşıyoruz, neden inanç ve özgürlüklere karşı tahammülsüzlük var. Siz hiç üniversiteye giderken, otobüs veya trambüs kullandınız mı? Kadınların tacize maruz kalması demokrasi mi!? Batsın böyle bir demokrasi!!! Malatya’da böyle basiretsiz ve Kemalist düşünce hakim olursa, istiptad dolayısıyla hakim olur...

 18. yazıyor yazıyor....geliyorlar.

  02.12.2019 15:29:28

  vatandaşın malatya adayları: chp malatya milletvekili mesut parlak birinci sıra adayı MHP nin adayı başarılı bir graik çezin yine Mehmet Fendoğlu, malatya ak parti milletvekili adayları aziz yeniay, yetimlerin babası ihsan çolak , çizgisini ve duruşunu hiç bozmayan avukat bayram daşkın, miad başkanı yunus akdaş (ticari zekası ile malatyayı uçurur ve miadlı iş adamlarını malatya için seferber eder.) neden olmasın, hepsi yeni ve malatyada denenmemiş. ortak özellikleri dürüst insanlar. Cumhurbaşkanımız sayın recep tayyip Erdoğana bu isimler ulaştırılır mı acaba. sanmıyorum. Safımız belli olsun

 19. gürkan chp nin peşini bırakın.

  02.12.2019 14:42:29

  haluk cömertoğlunun mecliste sizi övmesi bir dönem sonra sizi kurtarmaz. zira size verilen oyların yüzde doksanını ak parti li olanlardan aldınız. ama icraatlarınız chp lileri mutlu ediyor. pembe trambüs ne zorluklar ile hizmete başladı. sizin ilk icraatınız trambüsü iptal etmek oldu.bir açıklama yapmaya ihtiyaç bile duymadınız. Çevremde size kırgın olan bir çok gürkan taraftarı insan var. haberiniz olsun.

 20. yüreğinize sağlık....

  02.12.2019 14:33:29

  sonunda selahattin gürkanın bir dostu olduğunu buradan gördük. inceden gürkana yaptığınız uyarılar inşallah karşılık bulur.muhtemeldir ki gürkan ile ilgili eleştiriler size ulaşıyor ki 2 haftadır üzerinde duruyorsunuz. Gürkan yanındaki dalkavukları fark edince iş işten geçmiş olabilir. malatya adına gürkana bu uyarılarınızın kıymetli olduğunu düşünüyorum. tabi anlayana....

 21. Saliha

  02.12.2019 11:01:18

  Yeni emniyet müdürümüz malatyamiza hayırlı olsun. Tespitleriniz her hafta olduğu gibi yine yerinde. Akp il teşkilatının lavm edilerek yeniden teşkilatlanması malatya için hayirli olacaktir

 22. Mustafa

  02.12.2019 10:06:44

  Yeni il emniyet müdürünün șehir asayiși açısından olumlu adımları var.inșallah devamlı olur.ihsan koca nın il bașkanlığını heyecan açısīndan doğru bulmamıștım;zira geçmiș dönem vekillik performansı da pek iyi değildi.

 23. Hakan

  02.12.2019 09:23:47

  Malatya Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren Malatya için ayaklandı. Kendisini halkın arasında görmek mümkün. OLuşturduğu yeni timlerle yeni başarılara imza atıyor. Emniyetin pençesi sorunların üstünde. Sizlerin aracılığınızla kendisini göstermiş olduğu güzel hizmetlerden dolayı tebrik ederim.

 24. Ali

  02.12.2019 08:58:04

  Aziz Yeniay haberinizden dolayı sizi kutluyorum. Keşke yerel yönetimler de sizin kadar duyarlı olsa. Bu anlamda Malatyalı olup Malatya'yı avucu gibi bilen insanlar neden Malatya'ya davet edilmiyor. Biz neden O insanları tanımıyoruz. Röportajınızı zevkle okudum. Başarılarınızn devamını dilerim.

 25. Hikmet

  02.12.2019 08:55:51

  Pembe trambüs Malatya'ya geldi geleli olay oldu. Ve bunu hiç anlayamadık.O zamanlarda denk geldiğim bir haberde Japonya'da da sadece bayanların kullandığı bir tarambüs tarzı ulaşım aracı olduğunu öğrendim. Bak şimdi Japonya'da da haremlik seramlık varmış demek dedim kahkaha atarak:) Onların inancını ve yaptıklarını bilmeyen yok değil mi? şeriat Japonya ya gelmediyse buraya hiç gelmez merak etmeyin. Var olan hizmetlerle uğraşmak yerine yine hizmet üretilmesi gerekmiyor mu?

 26. Hasan

  02.12.2019 08:52:06

  Sayın valimizi mütedeyyin, nazik, kibar ve çalışkan olarak tanıdık. Ancak bu talihsiz söz Malatya adına güzel olmadı. Yeşilyurt'u bilmemek olmaz. Belki kendince bir açıklaması olacaktır ancak bu söz eleştirilere kapı araladı.

 27. Ahmet

  02.12.2019 08:17:43

  Bence Ak Partinin Malatya kolunun tamamı (Koca) bir hiç! tamamının değişmesi lazım ve şunu iyice anlasınlar ya insanları dinleyip bir şeyleri düzeltmeye çalışırlar yada yolun sonu görünüyor. İnsanlar mutsuz!

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>