Dyt. İrem ERCAN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

D VİTAMİNİ

Diyetisyen İrem ERCAN yazdı...

 

SESLİ MAKALE 

 

Sevgili takipçilerim bu hafta sizlere yine çok tartışmalı bir konu olan ve maalesef ülkemizde yetersizliği çok fazla görülen D vitamininden bahsetmek istiyorum.

D vitamini; yağda eriyen vitaminler arasında yer almakta olup aynı zamanda vücutta sentezlenebildiği için hormon olarak da adlandırılır. D vitamini sentezlenme bakımından diğer vitaminlerden biraz farklıdır. Çünkü D vitaminini üretmemiz için sonsuz enerji kaynağımız olan güneşe ihtiyacımız vardır. D vitamini derimizin güneşle teması sonucu güneşten gelen ultraviyole ışınlarına maruz kalmasıyla kolesterolden üretilen bazı moleküller olarak oluşmaya başlar. Ardından karaciğerimizde ve böbreğimizde gerçekleşen bir dizi işlemden sonra aktif D vitamini oluşur. Deride D vitamini oluşabilmesi için vücudun en az %25'lik kısmının (eller, kollar, bacaklar, yüz gibi) 15-20 dakika süre ile güneş ışınlarının dik olarak gelmediği saatlerde güneş ışınları ile temas etmesi gerekmektedir.

D vitamini, metabolizmamızda başta kemik, diş dokusu ve iskelet sistemi işlevleri olmak üzere birçok önemli fonksiyona sahiptir. Vücudumuzda kalsiyum ve fosforun emilimini sağlar. Yani kalsiyumun vücudumuzda kullanılabilmesi için D vitamini gereklidir. İlerleyen yaşlarda osteoporoz oluşumunun nedenlerinden biri de D vitamini yetersizliğidir. Özellikle yaşlılarda fizyolojik birçok olaydan dolayı D vitamini düzeyleri azalmaktadır. Azalan D vitamini ve kalsiyum düzeyleri bu bireylerde ciddi sakatlanmalara ve kırıklara yol açabilmektedir. Otuz binden fazla katılımcının olduğu bir çalışma, günlük diyetlerine D vitamini takviyesi yapıldığında kalça kırığı riskinin %30 azaldığını göstermiştir. Bu yüzden yaşlı bireylerde D vitamini takibi çok iyi yapılmalıdır.

D vitamini sentezi coğrafi konuma, mevsimlere, yaşa, hava durumuna, güneşe direk maruz kalma süresine, ırka, derinin rengine ve giyim şekline göre değişir. Bu yüzden kapalı giyinen kişilerin mutlaka yazın güneşle daha fazla temas etmesi gerektiğini belirtmeliyim. Ayrıca kış aylarında güneşe maruz kalma süresi azaldığı için D vitamini değerlerine mutlak baktırıp doktorunuz uygun görürse ek vitamin desteği kullanmalısınız.

D vitamini eksikliğinin diyabet, hipertansiyon, kanser gibi birçok hastalığa kapı araladığı yapılan çalışmalar sonucu netleşmiştir.

D vitamini gereksinmesi besinlerle yeterli düzeyde karşılanamamaktadır. Yağlı balıklar, karaciğer ve yumurtada bir miktar bulunmaktadır. Ancak bu miktar ihtiyacımızı karşılamamaktadır. Bu yüzden besinlerin devlet eliyle D vitamini ile zenginleştirilmesi ve tüketiminin teşvik edilmesi oldukça önemlidir. Diyetteki D vitamini yetersizliği ve cilt kanseri riski nedeni ile direk güneş ışığı maruziyetinin sınırlandırılması gerektiği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yüzden, D vitamini düzeyinin yeterli sınırlar içinde tutulabilmesi için doktor tavsiyesiyle D vitamini desteği yapılabilir.

D vitamini yeni doğanlar için de çok önemlidir. Anne sütünün D vitamini içeriği düşüktür. Bu nedenle dünya genelinde bebeklik döneminden başlayarak, D vitamini destek programları uygulanmaktadır. Ülkemizde de 2005 yılından bu yana, 0-12 aylık bebeklere ücretsiz D vitamini desteği yapılmaktadır. Ayrıca gebelik döneminde anne adaylarına da D vitamini desteği sağlanmaktadır.

Ancak bu kadar önemli olmasına ve güneşlenme süresinin uzun olduğu bir ülke olmamıza rağmen Türkiye genelinde ve tüm yaş gruplarında tüketim açığı en yüksek olan besin ögesi D vitaminidir. Bu yüzden sizlere önerilerimi göz ardı etmeyiniz. Her açıdan vücudunuzu çok iyi takip edip, eksiklerinizi doktorunuzun ve diyetisyeninizin önerileri doğrultusunda tamamlayınız. Unutmayın, vücudunuz bir bütün ve bu bütünü oluşturan herhangi bir parçadaki eksiklik ya da bozukluk diğer tüm parçaları etkileyebilir. Bu yüzden size emanet olan bu vücudu çok iyi tanıyıp takibini bırakmamalısınız.

Bireysel diyet danışmanlığı ve merak ettikleriniz için dyt.iremercan instagram sayfamdan bilgi alabilirsiniz.

Sağlık dolu bir hafta diliyorum.

Diyetisyen İrem ERCANYORUMLAR

 1. Alperen Hasan

  29.03.2020 22:10:35

  Uyarılarınızı dikkate alacağız İrem hanım. Yine kıymetli bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık.

 2. Nur

  29.03.2020 13:26:56

  Yazınız çok faydalı. Benim oğlum şuan 10 yaşında ama bebeklik zamanında ten rengi çok beyazdı. Esasında güneşe de çıkamıyorduk kış bebeği olduğu için. Sonrasında da hasta olur diye pek güneşle temas ettirmedim. Büyüklerimizin önerisi ile ten rengini sormak için doktora başvurdum. Doktor Güneşe çıkmadı mı bu çocuk diye bana sert çıkmıştı o gün. Bebekler için verdiğiniz bu önerileri tecrübe etmiş biri olarak çok faydalı buldum. Diğer çocuklarımda aynı sıkıntıyı yaşamadım. Önemli bir konu ele almışsınız

 3. Diyetisyen İrem Ercan

  29.03.2020 12:41:44

  Özellikle bu süreçte sürekli evde olduğumuz için hem hareketsiz hem de güneşsiz kalıyoruz. Havalar da tam anlamıyla düzelmiş sayılmaz ama güneşli günlerde olabildiğince balkona çıkarak güneşten mahrum kalmayınız. Evde camın arkasından gelen güneş ışınları aynı etkiyi göstermez unutmayınız :)

 4. Diyetisyen İrem Ercan

  29.03.2020 12:39:57

  Hasan Bey merhaba benim böyle bir malumatım yok. Hala satılıyor ve tüketiliyor diye biliyorum. Geçen sene aile hekimimin önerisi ile ben de kullanmıştım. Faydalı olduğunu düşünüyorum.

 5. Ali

  29.03.2020 11:11:23

  Hazır bahar aylarındayız ve yaza yaklaştık tadını çıkarmak gerek o zaman. Hiç değilse de şu evrede balkonlardan bahçelerimizden güneş enerjisini almaya çalışıyoruz.

 6. Yasemin

  29.03.2020 11:10:17

  D vitamini eksikliğinin serotonin gibi hormonları etkileyerek beyinde depresyon ile ilgili kısımlarda etki ettiğini de okumuştum. Ne kadar çok güneşle temas edersek o kadar az depresyona gireriz deniliyor. Yazınızda önemli işaretler var. Paydalaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.

 7. EMRAH

  29.03.2020 11:07:21

  Bu vitamin güneşe maruz kalmayan insanlarda çoğunlukla düşük çıkıyor. Tek hafta tatili Pazar günü. Sabah erken saatte işe gidip akşam güneş batınca da eve dönüyoruz. Bu durumda doğal güneş enerjisinden pek faydalanamıyoruz. Zaten besinlerde de bu vitamin oldukça az.

 8. Hasan

  29.03.2020 11:05:16

  İrem Hanım bu konuda devit-3 ampul tedavisini nasıl değerlendirirsiniz. Önceden faydası olduğu söylenirdi ama bildiğim kadarıyla yasaklandı. Bu bilgilere itibar edilmeli mi

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>