Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

DEPREMİN SİLİNMEYEN İZLERİ!...

 

 

24 Ocak 2020, yani geçen yıl bugün bölgemizde saat 20:55'de meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremim merkez üssü Elazığ-Sivrice olmasına rağmen Malatya'nın Doğanyol ve Pütürge ilçeleri daha çok etkilendi.

Deprem tam 45 sn. sürdü. Depremle birlikte elektriklerde eş zamanlı olarak kesilmiş, bölgemiz derin bir karanlığa gömülmüştü.

Depremin şiddetini bire bir yaşamış biri olarak şöyle açıklayabilirim ancak. İlk 10-15 sn. yavaş başladı, ardından hızlandı, hızlandığı esnada evi terk etmemiz gerektiğini düşünerek kapıya yöneldik. Çocuklar bu esnada panik haline girdi ve bağırışlar, ağlamaları duyuluyordu. Oturduğumuz odayı terk ederken sobanın borularının döküldüğünü anlık fark ettim. Asıl yıkıcı vurucu hamlesini sanırım 30'lu sn.lerde gösterdi. Yani şiddeti bir tık artmaya başlamıştı. O sıra balkona ulaşmayı başarmış, öncelik çocukları evden uzaklaştırmaya çalışıyordum ki balkon üzerinde bir kere yere vurmuş, kalkmaya çalışmış, ikinci kez yere vurdu yine. Ve karşı dağlardan kopan korkutucu farklı bir ses tonu, eve bitişik asırlık çınarın kayısı silkeleme makinesine bağlı olduğunu düşündüğüm o an. Öylesine büyük bir sarsıntı şeklinde sallanıyordu.

Çevrede yıkılan evlerden çıkan dumanların bir sis bulutuna dönüşmesi, göz gözü görmediği her şey bu 45 sn içinde gerçekleşiyordu.

Çocukları sağlam bir alana alıp, akrabalara doğru yöneldim. Arabada sürekli bulundurduğum el feneri aklıma gelmiş, amcamın evinin önüne geldiğimde aynı şekilde çoluk çocuk çıplak ayaklarla panik halinde ağlıyor, bilinçsizce bağırıyor, 81 yaşında amcamın yaralandığını fark ettim. Duvardan düşen bir taş parçası başına isabet etmişti. (Derhal hastaneye kaldırdık) Bir de 12 yaşındaki yeğenim soba üstünde kaynayan güğümün devrilmesi sonucu iki ayağı tamamen yanmıştı. 10 günlük bebekleri ise yıkılan kalıntılar arasında kalmıştı. Diğer komşular vs. derken gerçekten korkunç dakikalardı.

İlk 20 dakika boyunca telefonlar çevirim dışı kaldı. İletişim 20 dakika sonra başladı ancak.

Bu arada en erken 3, en geç 10 dakikada bir artçı sarsıntılar meydana geliyor, ocak soğuğunda dışarı da her şey bir an da anlamını yitirmişti.

Doğanyol'a giden ambulans sayısı çoğalınca acaba çok ölü sayısı var mı diye korkmuştum. Çünkü ilk saatlerde asılsız haberler geliyor birçok kişinin öldüğü söyleniliyordu.

41 kişiyi hayattan koparan deprem, büyük bir yıkıma da sebep oldu. Nerdeyse kerpiç evlerin hepsi denilecek kadarı yıkıldı. Binin üzerinde kişinin yaralandığı depremin seneyi-i devriyesinde hâlâ bölgemizde depremler (maalesef) devam etmektedir. Yani bu gün itibariyle tam 1 yıldır depremle yaşıyoruz. Tabiri caizse depremle yatıp depremle kalkıyoruz. En son bu gün (24 Ocak 2021) 13:50'de merkez üssü Karşıyaka/Pütürge olan 3.1 şiddetinde bir deprem yaşandı.

Yani bölgemizde deprem riski henüz bitmiş değil. Tüm korkularıyla devam etmektedir. Rabbim bir daha yaşatmasın diyor; 1 yıl akabinde Çevre ve Şehircilik bakanlığının TOKİ ile ortaklaşa Pütürge'de 400 civarı deprem konutunun inşasına başlandı/birçoğunun yapımı ise devam ediyor.

(Pütürge: 300 Pazarcık: 85, Balpınar:11, Bakımlı:4 Örmeli:3)

3 ay 11 günlük çadır hayatından sonra yeniden taşınmak zorunda olduğumuz hasarlı evlerimiz...

Sebebini bir türlü anlayamadığımız deprem tespit raportörlerin inceleme esnasında bize neden öyle davrandıkları...

Ve herkesin içinde dinmek nedir bilmeyen bir deprem hikâyesiyle!

Altını çizerek belirtmeliyim ki: Bütün bölgenin yeniden dizayn edilmesi gerekmektedir. Malumdur ki ciddi bir deprem kuşağı üzerinde yer alıyoruz. Eğer gerçeğini sorarsanız yapılması gereken bu! Bölgede sağlam ev kalmadı hiç. Tamam, “hasarlı” raporu verilmedi ama birçok ev hasar aldı. İnsanlar ne yapsınlar, mecburen hasarlı evlerde oturmaktalar. Veya vatandaş yeni bir konut yapacak imkanlara sahip değil. Şu sorunu da atlayamayız. Toplu konutların yapılması devam ediyor lakin tekli konutların ne zaman yapılacağı ile ilgili bir program görünürde yok şimdilik. İnsanlar tabi ki beklenti içinde. Ne zaman konutlarımız yapılacak diye bekleyip duruyorlar.

Çözümü ise şudur: yapılan deprem konutları zaten bedava verilmiyor, 2 yıl ödemesiz 20 yıl ödemeli ortalama 300/350 bin lira karşılığında hak sahiplerine tahsis ediliyor. Bölgede ikamet edenlere isteğe bağlı konut verilmesinin yolu (mutlaka) açılmalıdır. Evleri ağır hasar almış olmaksızın, ödeme koşullarını yerine getirecek olanlara aynı şartlarda konut yapılması gerekiyor. Buradan Muhtar arkadaşlara sesleniyorum. Ortak bir istişare, imza ve kararla bu talebi yetkililere bildirmek konusunda yetkilerinizi kullanmanız zamanı...

Neyse... Hayat devam ediyor. Yine de acı ve travma çok büyüktü. Hiç unutmadık, unutmayacağız.

“Geçmiş olsun ey halkımız!”

Not: 24 Ocak 2020, keskin bıçak gibi tenimize saplanan Ocak soğuğuna rağmen bir ateşin etrafında ısınmaya çalışan yüzlerce/binlerce insandık.

TİMUR İNCE
(Paylaşım saati: 20:55)YORUMLAR

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>