Adem İnsanoğlu
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

DOST ACI SÖYLER!

Adem İnsanoğlu yazdı...

 

(SESLİ MAKALE)

 

O kadar hızlı bir zamanda yaşıyoruz ki hızımızı anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalıyor. Sürekli ve defaten değişen bir gündemimiz var. Gün geliyor devlet içinde bir çeteden haberdar oluyoruz ve diyoruz ki “devlet bunlardan temizlenirse, daha bizi kimse tutamaz.” Belli bir süre sonra “temizlik yaptık bitirdik ve artık gemlerimizden kurtulduk” derken, daha büyük bir çetenin hatta devlete paralel olarak hareket eden devlet içinde bir devletin varlığından haberdar oluyoruz. Bunlarla mücadeleye başlıyoruz ve içlerinden güçlü kudretli görünen bazılarını derdest edince “daha da kimse bizi tutamaz” diyoruz. Sonra bakıyoruz ki adamlar darbe yapmaya kalkışıyorlar. Millet darbeyi savuşturunca; o kadar kararlı davranıyoruz ki, bunların kıyısından köşesinden geçen herkesi kamudan ihraç ediyoruz. “Bu sistemle olmaz, hele başkanlık sistemine geçelim, o zaman görün bizi” deyip milletin önüne çıkıyoruz ve başkanlık için “olur” alıyoruz. Bakıyoruz ki heyhat birileri hala bizimle savaşmaya devam ediyor. Reis'i Başkan yapmak için varımızı yoğumuzu ortaya koyup başkan seçtiriyoruz ve diyoruz ki “bu defa bu iş tamam, bu defa uçacağız” ama bir bakıyoruz ki ekonomik savaş başladı. Patates, soğan… manav fiyatları her şeyden önemliymiş, sonradan öğreniyoruz. Yerel seçimlere bu ekonomik sıkıntıyla girip, o seçimden de galip geliyoruz ama bir bakıyoruz ki; İstanbul seçimlerinde her türlü iş var. Tam olarak anlamasak bile biliyoruz ki bir takım olaylar olmamış değil. Kazandığımız şehirlerde başa getirdiğimiz yöneticilerin “yelkenler fora, tam yol ileri!” demesini beklerken; gelenler “harç borç içindeyiz” diyerek, “bir şey beklemeyin” mesajı veriyorlar. Partisine bakmadan herkes kendisinden önceki dönemi suçlayıcı yollara tevessül ediyor.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN BORCU...

Malatya Büyükşehir Belediyesinin borcunun büyük olduğunu ve sıkıntı çektiğini gündemi takip eden herkes aşağı yukarı biliyordu. Fakat kimse borcun bu denli büyük olduğunu bilmiyordu. 2 katrilyona yakın açıklanan borç herkeste bir şok etkisi oluşturdu. Son Belediye başkanı Hacı Uğur Polat açıklama yapmasa da ondan önceki başkan Ahmet Çakır'ın açıklamaları milleti tatmin etmedi. Aslına bakarsanız bu borç konusunda eski yöneticilerin haksızlığa uğradığını düşünüyorum. 2031 yılında ödenecek olan bir borcu, bugünün borcuymuş gibi göstermek haksızlıktır. Elbette oda bir borç fakat henüz muaccel hale gelmemiş bir borç. Eğer muaccel hale gelmeyen borçları hesaba katarsak; Türkiye'de borcu olmayan bir tek belediye kalmaz. Buna Malatya Battalgazi Belediyesi de dâhil. Kaldı ki Battalgazi Belediyesinin borçları ile ilgili ortalıkta gezen bir sürü iddia var. Çok büyük rakamlardan bahsediliyor. Yine belediyeden ayrı bir tüzel kişiliği ve özel bütçesi olan Maski'nin borçlarını da Büyükşehir Belediyesine yüklemek mantıksızla bağdaşmayan bir hareket. Özel Hukuk Hükümlerine tabi olan belediye iktisadi teşebbüslerinin borçlarını da eklediğiniz zaman borcun miktarı arttıkça artar. Hâlbuki aslolan Belediyenin muaccel hale gelmiş yani ödeme zamanı gelmiş veya geçmiş olan borçlarıdır. Gerisi için borçlar kanunu “borç” tabirini kullanmaz. Bu hususta adaletli davranmak gerekiyor. Türkiye'de ve Dünyanın birçok yerinde neredeyse bütün belediyeler borçludur. Zaten belediyeler işlerini borç ile yürütebiliyorlar.

BORÇ AÇIKLAMA NEYİ İFADE EDER?

Göreve başlar başlamaz aynı partiden seleflerinin borcunun açıklamanın temelde iki sebebi vardır. Birincisi 5 yıllık görev süresi sonunda ortaya elle tutulur bir icraat çıkmadığı vakit; “elimiz kolumuz bağlı şekilde belediyeyi devraldık, bütün kamuoyu biliyor” diyebilmek için. Diğeri ise belediye insan kaynaklarında köklü bir değişiklik yapmak için. Sonuçta belediye bu kadar başarısız süreçler yaşadıysa bunun müsebbibi belediye bürokrat ve teknokratlarıdır. Selahattin Gürkan kadrolarda değişiklik yapmaya ilk günden başladı. Herkesin istifasını isteyen Gürkan, kadrolaşmaya ise yavaş yavaş başladı. Atadığı kişilerin ehliyet ve liyakat kısmını henüz bilmiyoruz. Gördüğümüz kadarıyla kendisiyle yakın çalışan kişilerle çalışma isteği var. Bu anlaşılır bir şey. Fakat sürekli aynı ekip ile bütün belediyelerde çalışmak örgüt içi körlüğe sebep olur, bunu bilmesi lazım. Malatya Büyükşehir vizyonuyla uyumlu, çalışkan, üretken, tecrübeli, vefakâr ve fedakâr bir ekip olursa başarılı işlere imza atılabilir. Sayın Gürkan'ın ekibini kurarken sadece Battalgazi Belediyesinden tercihte bulunması çok akla yatkın gelmese de başarılı olması için duacı olmak gerekir. Bu arada sırf belediyenin borcu var diye, belediye de bir insan kıyımı da çok mantıklı değil. Veyahutta şucu, bucu diyerek çok başarılı kişileri göndermekte doğru bir iş olmaz. Malatya halkından her kesim Selahattin Gürkan'ın adaylığına çok sıcak baktı. Seçimlerde de çok büyük bir oy oranıyla mührü kendisine teslim etti. Herkes çok büyük beklenti içinde. İnşallah Selahattin Başkan bu istek ve beklentileri karşılar.

GÜRKAN'IN İŞİ ÇOK ZOR!

Ak Partinin seçim öncesi ekonomik sorunlarla mücadele etmesi, milletin cebindeki paranın değerinin düşmesinin seçime etkisini hepimiz gördük. 25 kuruşluk poşet ücreti dahi seçimlere çok büyük bir oranda yansıdı. Selahattin Gürkan'ın göreve başlar başlamaz almış olduğu tasarruf tedbirleri, millette oldukça olumlu karşılık buldu. Hatta heyecan uyandırdı. Fakat tasarruf diyerek her şeyi kısıtlamak çok mantıklı bir yol değildir. Özellikle asgari ücrete yakın ücret alan işçilerin fazla mesailerini ücret vermemek için kaldırmak, sosyal denge tazminatı olarak ödenen ücretleri kesmek, hizmet araçlarını yakıttan tasarruf etmek için garajlara çekmek, tasarruf değil; belediyenin kapısına kilit vurmaktır. Sayın Gürkan'a kim nasıl bir bilgi verdi bilmiyorum ama bu konularda hata ettiğini düşünüyorum. Lüks makam harcamalarını kısmak bir tasarruftur. Balık baştan kokar misali bu işin en başta Başkanlık makamından başlaması gerekir. Aşırı hediyeyi kesmek bir tasarruftur. Temsil ve tanıtım için yapılan gereksiz harcamaları kısmak tasarruftur. Makam aracı uygulamasını kaldırmak bir tasarruftur. Fakat hizmet aracını kaldırmak asla bir tasarruf değildir. Tasarruf yapılacak binlerce kalem dururken, çalışanların ücretlerinde kısıtlamaya gitmek, belediyeyi işlemez hale getirir, benden uyarması.

ÇINAR'IN GÖLGESİ YOK!

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, soyadından mütevellit “Çınar Başkan” olarak anılmaya başlandı. Seçim sürecinde de sürekli o isimle zihinlere kazındı. Her ne kadar o lakabı soyadından gelse de, yaptığı güzel işlerle de bu lakabı hak ediyordu. Her ne hikmetse Mehmet Çınar 31 Martta yapılan seçim sonrası kendi getirdiği kişilerde dâhil, belediye içinde büyük revizyona gitti. Duyduğum kadarıyla yapılan bu revizyon işi hiç tutmamışa benziyor. Özel sektörden hiçbir kamu tecrübesi olmayan, hiçbir başarısı olmayan kişi/kişilerin idareci olarak atanması, başkan yardımcılarının ehliyet ve liyakatten uzak olmaları gibi nedenler, Çınar'ın hanesine olumsuz olarak yansıyor. Anladığım kadarıyla Çınar dallarını keserek kendisini gölgesiz bıraktı. Bu konuda kime danıştıysa hata ettiğini belirtmek isterim. Buradan açık ve net bir şekilde şu kestirimde bulunmak kolay; geçen dönem Ahmet Çakır ve Hacı Uğur Polat'ın da desteğiyle en büyük yatırımı alan Yeşilyurt için bu dönem biraz fetret halinde geçecek. Bunda Büyükşehir Başkanının değişmesi en büyük etken olsa da Mehmet Çınar'ın tecrübesiz, ehliyetsiz ve liyakatsiz yeni ekibi de büyük etkenlerden birisi olacak gibi. Şahsi kanaatim belki de gelecekte büyükşehir başkanlığı için en büyük aday olan Mehmet Çınar, ekip tercihindeki feci hataları nedeniyle bu fırsatı elinin tersiyle itti. Gerçi çok gecikmiş sayılmaz, sadece doğru kişiler ile çalışırsa yine aynı başarıyı yakalar.

OSMAN GÜDER BİATÇI MI?

Seçim öncesi Osman Güder'in en yakın rakibi olan Ali Ekinci, sürekli ve defaten Battalgazi Belediye Başkanı için bu yakıştırmayı yapıyordu. Seçim sonrası henüz bir faaliyetini görmediğimiz Osman Güder'in biatçı olmadığını düşünüyorum. Yaşananlardan anladığımız sonuç bu. Bana kalırsa bu dönemki başkanlar içerisinde en başarılı olma ihtimali olan kişi Osman Güder. Bunun sebebi borçsuz bir belediye devralması değil. Tam tersine o da borç içinde bir belediye devraldı. Başarılı olabilme ihtimalinin en büyük sebebi, Selahattin Gürkan'ın ekibini belediyeden çekmiş olmasıdır. Bu sözümden Gürkan'ın ekibi iyi değildi sonucu çıkmasın. Osman Güder için boş bir meydan var adeta. Ne kadar ehliyetli ve liyakatli olan kişi getirirse o kadar başarılı olur. Malatya'da ve Malatya dışında olup Malatyalı olan onlarca ehil insan var bu memlekette. Battalgazi Belediyesinin başarılı olmasına sebep olacak bir başka etken Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın Battalgazi'li olması ve daha önce burada başkanlık yapmış olmasıdır. Sayın Gürkan burada başlattığı projelere büyükşehirden katkı sağlamaya devam edecektir. Bu durum Osman Güder'in hanesine olumlu katkı sağlayacaktır elbette.

MALATYA'NIN EN BÜYÜK KAZANCI!

Malatya'nın son yıllarda en büyük kazancı şu anda görev yapan Vali Aydın Baruş. Vali Bey kendinden önceki birkaç Vali'den çok daha farklı bir yönetim anlayışına sahip. Kendisini yakından tanıma fırsatım olmadı ama hakkında edindiğim bilgiler oldukça olumlu. Devletin her kuruşunun hesabını yapan bir kişi. Bütün kurumların çalışanlarına kartlı giriş sistemini şart koymuş. Sistemi bizzat kendisi takip ediyor. Eskiden bir kuruma sabah gittiğinizde ilk karşılaştığınız manzara kahvaltı yapan memurlar olurdu. Sabah acil bir işiniz var ise; “kahvaltımı yapayım, bilgisayar açık değil, sistem henüz açılmadı veya Müdür daha gelmedi” gibi hiçte hoş olmayan bir tepki alırdınız. Yeni sistemde bütün çalışanlar -idareciler dâhil- sabah saat 8'de işlerinin başında olmak zorunda. Üstelik bunu bizzat İlin Valisi takip ediyor. Şehrimizin bütün yatırımlarıyla ve kurumların bütçeleriyle yakından ilgili bir Valimiz var. Alçak gönüllü, mütevazı ve mütedeyyin bir görüntüsü var. Reklamı ya da PR yapmayı sevmiyor. İsraf etmeyi sevmeyen, hak hukuk bilen, adil bir yönetici görüntüsü var. Siyasete karışmayan, siyasilerle kanuni ölçülerde görüşmeler yapan, siyasi bir figür görüntüsü vermeyen bir insan. Bayramlaşma törenini meydanda yapması benim en hoşuma giden uygulamalardan birisiydi. İnşallah uzun yıllar memleketimizde kalır, Malatyamıza hizmet ve yöneticilik yapar.

İKİ ÜNİVERSİTELİ ŞEHİR...

Malatya'mız birçok şehre nasip olmayan bir özelliği içinde barındırıyor. Şehrimizde iki tane devlet üniversitesi bulunuyor. Her ne kadar ikinci üniversitemiz birinci üniversiteden ayrılmış küçük bir üniversite olsa da gelecekte şehre katkısı çok olur umudundayım. İnönü Üniversitesi elli bine yaklaşan öğrencisiyle devasa bir kurum. Son zamanlarda bünyesinde barındırdığı akademisyen sayısını hızlıca arttırdı. Birçok akademisyen ise daha üst unvanlara yükseltti. Ülkemizdeki Devlet Üniversitelerinin tamamının en temel sorunu; akademisyen veya idari personel ataması yapılırken, ehliyet ve liyakat denilen mekanizmanın hiç olmamasıdır. Genel olarak belirli aile/kişilerin çocukları bu tür kadroları işgal ederler. Bu sebepledir ki ülkemiz eğitim konusunda hiçte iç açıcı bir konumda değil. Bu durum İnönü ya da Turgut Özal Üniversitesi içinde aynıdır. Bunun onlarca örneğini sayabiliriz. İnönü Üniversitesi geçtiğimiz haftalarda, aynı anda canlıdan canlıya beş karaciğer nakli ile ülkemizin gündemine oturdu adeta. Hatta uluslararası arenada adından çokça söz ettirdi. Bunun hem ülkemize hem şehrimize olumlu geri dönüşleri olacaktır elbette. Şehrimizin daha bir yaşındaki ikinci üniversitesi de gelecek adına umut vadediyor. Çalışkan bir Rektörü var. Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, eğitim camiası ve bürokratik camiada oldukça saygınlığı olan ve sevilen bir isim. Çalışkan ve üretken bir isim. Rektör hanımın birkaç konuda dikkatli olmasını tavsiye ederim. Öncelikle siyasi bir figür gibi davranmaması kendi lehine olur. Siyasiler gibi her yapılan işi sosyal medyadan duyurmanın telaşına düşmemesi yerinde olacaktır. Özellikle bu konuda profesyonellerden destek alması gerektiğini düşünüyorum. Sayın Karabulut daha çok akademik olarak ön plana çıkarsa iyi olur kanaatindeyim. Ekip kurma ile ilgili daha önce bu sayfadan kendisine kanaatimi bildirmiştim. İnşallah kendisi gibi üretken ve verimli bir ekip kurar. İnönü Üniversitesinin geçen hafta yaptığı nakilleri yaygın medyadan birçok arkadaşımız takip etti. Daha sonra bununla ilgili ulusal medyada çok haberler yapıldı. Malatya Turgut Özal Üniversitesi de yapmış olduğu çalışmalarla ilgili böyle bir yol takip edebilir. Basından takip ettiğim kadarıyla; geleneksel ve alternatif tıp merkezi, apiterapi merkezi, atlı terapi merkezi, kanatlı hayvan üretim tesisi, mantar tesisleri, meyve ve bitki bahçeleri vs. gibi insanı heyecanlandıran birçok merkez şimdiden açılmış durumda. Üniversitenin bu tesislerini basın aracılığıyla tanıtması gerekiyor. Önümüzdeki eğitim-öğretim sezonunda başarılı öğrenci çekmek için bu çok büyük bir fırsat olur. Sayın Rektöre, yaygın ve yerel medya temsilcilerini üniversitede ağırlayarak, bu tesisleri tanıtmasını tavsiye ederim.

 Selametle…

Adem İnsanoğluYORUMLAR

 1. Ali kadir

  27.06.2019 15:42:37

  Belli ki tüm belediye çalışanları burda. Ama emin olun bi işe yaramaz, yarasa çakır vekil olamazdı. Valla kusura bakmayın, 5 maaş alıp 20 masraf yapan belediyeci istemiyoruz. Al devletin arabasını hanım gezmelere çocuk okula Yahu yılda 30 40 bin km yol mu yapılır... Şirketin başına koy adamı ver 30 40 bin para ama şirket batıyor.. şirket müdürleri şöför kapıyı açmadan arabadan inmiyor kardeşim... yahu siz kimsiniz!! bu ülke batmasa şaşarın arkadaş..Bırakın bu işleri, gürkan sıksın kemeri iyi yapıyor... tüm belediyeler sıksa kemeri ülke düze çıkar yoksa bu günleri çok ararız. .

 2. gürkan ne yapmaya çalışıyor...

  26.06.2019 23:54:03

  esenlikte bir müdür.görev aldığı birimlerde ve görevlendirildiği tüm işlerde başarı sağlayan biri..kendisi ile muhabbetimiz yok beni tamımaz onu tanıyan insanlarda düdüğün kadar dürüst ve çalışkan biri....mehmet merte iade itibar en üst seviyede yapıldı ama bu kadar yetenekli bir müdür nasıl görevden alınır. ya da neye göre ...Gürkan yanlış istihbarat almış. vefa denen bir şey yillarimi esenliğe mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmış. bu kadar basit olmamalı. chp bile kadarını yapmazmış.....

 3. mert44

  26.06.2019 23:48:29

  Sayın editör kaleminize sağlık. Epey bir konuya değinmiş ve dost olarak acı söylemişsiniz. Bu zorlu süreci özellikle Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının koordineli ve istişare halinde olarak omuz omuza verip atlatmaları gerekmektedir. İki üniversitemizden Turgut Özal Üniversitesi çalışmaları ve kadrosuyla İnönü Üniversitesini örnek almalı. Bu arada İnönü Üniversitesinin karaciğer nakli konusunda tebrik ediyorum.

 4. Güldal Akbulut

  26.06.2019 22:43:02

  Biz Malatya lı olarak ahde vefayı ödedik şimdi sıra baskanda ama kendi kadrosunu kuracak diye hiç bir istihdam talep etmeden eskilerin işine son vermek de akıllıca yapılmış iş değil sitem sevgiden doğar haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır belediyenin borcu çok diye ayda 2000₺yle çalıştırdığı elemanları işten çıkarıp kabarık bir faturayla kayısı festivali yapmak hiç de hoş bir davranış sergilenmez borç batağında yapılacak festivalin de bizim için bir anlamı yok zaten senelerdir yapılmıyordu zaten ben yaptım oldu edasina kimse girmesin önce hak sonra hakkı bilmek önemli

 5. kalemine sağlık adem....

  26.06.2019 19:26:24

  gürkan .çınar ve güderim en büyük eksiği. sadece 3 ü bir araya gelip çay kahve içecekler. birbirlerinin arkalarından konuşmayacaklar.yoksa araya giren fitneler belli bir süre bu 3 başkanı birbirine düşman ederler. buda hizmetlere yansır. bir dönem ak partili millet vekilleri hepsi birbiriyle küstü ....

 6. helal olsun malatya time...

  26.06.2019 19:21:39

  dost acı söyler.yeni bir döneme hazır olalım.millet tercih etti ama eğitim şart. deve ye sormuşlar...ne olacak bu halimiz.bir savaşın ortasındayız.adem insanoğlunun yazı başlıkları bile tarihe not düşecek şekilde bugünü anlatıyor.neden malatya da işler böyle yürüyor. liyakat yerlerde..siyasetçilerimiz yanlış insanlara refarans oluyor.

 7. Tamer

  26.06.2019 17:00:49

  Malatyayı baştan aşağı dile getiren bir yazı olmuş. Selahattin Gürkan'a ben çok umut bağlayan biri olarak söylüyorum; sanki biraz avcumuzu yalayacağız. Tasarruf adı altında elzem şeyleri kısması bunun en büyük göstergesi. Ayriyeten personeli mutsuz ederek başarı elde edinmez. Bunları kaçırıyor.Son olarak yazara tavsiyem; bir de Malatyadaki kamu kurum il müdürlerini ele alan bir yazı yazın. İl Müdürlerinin kaç tanesi sahadan gelen, o iş için çekirdekten yetişmiş; kaç tanesi ise siyaseten veya sendikadan kaynaklı havadan inmiş. Bu işi bilmeyenler ne kadar zarar veriyor görelim

 8. Burak Kaya

  26.06.2019 14:36:17

  Sayın Adem İnsanoğlu yine bir geldi pir geldi. Böyle dolu dolu yazılarınıza bu kadar ara vermeyin. Malatya time sitesini takip edince başka sitelere ihtiyaç bile duymuyoruz. Hem doğru hem tarafsız haberler yer alıyor. Bu anlamda yazılarınıza da bu kadar ara vermemenizi rica ediyoruz...

 9. Bilge

  26.06.2019 14:18:48

  Vali Baruş mütevazı ve mütedeyyin kişiliği ile dikkat çekiyordu. Kendisi hakkında bu kadar detaylı bilgi sahibi olabilmemiz adına da yazınız için teşekkürler

 10. Metin

  26.06.2019 14:10:16

  Aysun Bay Karabulut bu önerileri dikkate alır mı almaz mı bilemem ancak İnönü Üniversitesi çalışmaları gözümüze soka soka yapıyor. Duymamak görmemek mümkün mü? Rekordan rekora koşacaklarını belirttiler. Başta Rektör Ahmet Kızılay olmak üzere herkese teşekkürler... En başarılı öğrencileri de çekeceklerine eminim. Yolları açık olsun

 11. Fatih

  26.06.2019 14:07:30

  Gürkan başkandan umutluyuz. İlk açıklamarı bizi kayısıya önem vermeyecek gibi bir düşünceye itti. Tarihe yönelelim dediği için... Ancak kayısı festivai ile güzel bir atılım yaptı... Hayırlısı artık

 12. Hakkı

  26.06.2019 14:04:58

  Başkanların kendisine çeki düzen vermeleri gerekiyor. Başkanları ya bir yerde asfalt dökülürken görüyoruz ya da bir yerde nikahta şahitlik yaparken. Kendisine çeki düzen vermesi gereken sadece Çınar değil. Bu arada Çınar'ın basın çalışanlarını da kutluyorum. Gerçekten özveri ile çalıştıklarını gözlemliyorum. Söyelemeden de olmazdı

 13. Gülcan

  26.06.2019 14:03:22

  Güder biatçı mı? başlığınızı okuyunca aklımdan detayları okumadan Ali Ekinci geçti. Zira seçim döneminde bu konu çok gündeme geldi. Ancak biatçı değil diye karar vermeniz bence erken olmuş. Biraz daha izleyelim görelim. Selahattin Gürkan'ın izinden gittiği çok belli. Bazı ortamlarda benzer ifadeler kullandığı da gözlerden kaçmıyor. Battalgazi tarih yolunda ilerliyor öyle de olacak

 14. Elif

  26.06.2019 14:01:19

  Tasarruf tedbirleri başka şekilde olmalıydı. Neden Büyükşehir belediyesinde yaşanan intihar girişimi gündeme gelmedi. O insan neden oraya çıktı ve intihar etmek istedi. Malatya time tarafsız olup bu olayı yayınladı. Peki sonra? Neden açıklama gelmedi? Yazınızdaki tespitiniz çok doğru. Asgari ücretle geçinen insanlardan kısılırsa bu manzaralar çoğalmayacak mı?

 15. Ali

  26.06.2019 13:58:38

  Tek borç Büyükşehirde yok. Yeşilyurt ve Battalgazi belediyesinin de borçları var. Bütün şehirlerin belediyelerinin borçları var. Ve her belediye iller bankasına borçludur. Neden büyükşehrin borcu bu kadar budaklandı. Neden Battalgazi belediyesinin borcu gündeme dahi gelmiyor. Burada bir çelişki yok mu?

 16. suç-suçlu

  26.06.2019 13:57:06

  Gürkan'ın işi bence zor değil. Gürkan ters psikoloji ile işine devam ediyor. Karşı tarafları suçlayıcı geçmişten hesap sorar bir tutum içine girdi. Gürkan, “Hepimizin kendine gelmesi lazım. Bugün Malatya'nın kayısının bu duruma gelmesi Malatya insanın sayesinde olmuştur.' bu açıklamayı yaptı kayısı festivali hakkındaki kararını açıklarken. Çaldılar yediler duman oldu ama hesap sormadınız. dedi. Halbuki geçmiş geçmişte kaldı ileriye dönük yapılanları hakkında konuşmalı. Tespitiniz çok doğru. Bunlar sadece bahane

 17. Yılmaz Akcan

  26.06.2019 13:53:28

  Patates, soğan... derken manav reyonları fiyatlar aldı başını gitti. Sosyal medyada soğanlar altın niyetine boyunlara takıldı. Ancak şimdi de yandaş medyaları izlediyseniz her şeyin fiyatında bir düşüş.. Zamanlama ise İstanbul'un alınmasının hemen arkasına denk geldi. Ne gerek vardı o kadar yaygara koparmaya?

 18. Hikmet

  26.06.2019 13:51:40

  Yazıda taşları yerine oturtmuşsunuz. Yaşanan sürecin bir çırpıda anlatıldığı akıcı biz yazı olmuş. Evet bu yaşananları çok güzel bir şekilde analiz etmişsiniz. Ancak evdeki hesap ise çarşıya uymamış gibi. Çünkü istedikleri gibi sistem değişti, kamudan ihraçlar oldu. Ancak sonuç İstanbul, Ankara,İzmir kaybedildi. Alınan belediyeler ise hizmet üretmek adına değil, hizmet üretmemek nedenlerini bahanelerle açıklamaya başladılar. Hayırlısı olsun...

 19. Mustafa

  26.06.2019 13:39:16

  Evet Malatya da 2 üniversite var ve her yıl ülkemize yeni işsizler kazandırıyor emeği geçen herkese selamlar.

 20. Ahmet

  26.06.2019 13:27:12

  Sayın Gürkan Sanırım Hayal kırıklığı olacaksınız... Çıtayı çok yükseğe taşıdı medya etrafınızdakiler ümit var olmak lazım yinede fakat bu ümidimiz zamanla umutsuzluğa dönüşmez umarım.

 21. Arzu Ural

  26.06.2019 13:12:58

  Siz değerli yazarlarımızın, içinde bulunduğumuz durumu doğru tespit edip,yorumladığınız için kendi adıma teşekkür ederim,bazı tespitleriniz bölgesel olsa da genel olarak ülkenin şuan ki durumu malesef tamda bu şekilde...Yazılarınızı yakından takip ediyorum,başarılarınızın devamını diliyorum..Sevgiler...

 22. PÜTÜRGELİ

  26.06.2019 13:02:05

  Öncelikle MALATYA TİME ailesi olarak sn; Murat çetin ve yazar ekibi malatyamızın sorunlarını sürekli “taze” haliyle gündeme taşıdıkları için teşekkür ederiz. Elbett, şehrimizin sorunlarını geçmişten bu güne geniş bir yelpaze ele aldığımızda Selahattin Gürkan faktörü Malatya için önemli bir şans. Yine de Selahattin başkanın şehrimizi iyileştirmesi yönünde adil davranacağını, hakkaniyetli adımlar atacağı beklentisi içindeyiz. Bunca yıldan sonra kayısı fuarını tekrar yapması bunlardan biri... Zaman geçtikçe Malatya’mız daha iyi sonuçlar elde edecek inş. Malatya TİME ailesine başarılar diliyorum.

 23. Mehmethan

  26.06.2019 12:59:01

  Çok adil bir yazı olmuş. Tebrik ederim. Selahattin Gürkan İran’ın “Zaloğlu” Rüstem’i gibi efsaneleştirildi. Bunun böyle olmadığının ilk sinyalini “borç hikâyesiyle” verdi. Elinize sağlık

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>