Harun Çilesiz
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Dünya Rekoru

Harun Çilesiz yazdı...

 

( Sesli Makale)

Ramazan, bayram, hastalar, hastalıklar derken üç hafta kadar yazamadım.

Geçen zaman içerisinde Türkiye, İstanbul seçimlerine odaklanırken, Malatya sağlıkta çok önemli bir başarıya imza attı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Enstitüsü'nde yapılan eş zamanlı 5 karaciğer naklinin başarı ile gerçekleştirilmesi ilimizde olduğu kadar ülke çapında da yankı uyandırdı.

Karaciğer Nakil Enstitüsü'nde 10 ayrı odada 36'sı cerrah, 100'ün üzerinde personelin 13 saat süren çalışmaları ile gerçekleştirilen ameliyatın herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmadan başarı ile tamamlanması gerek hasta ve hasta yakınları, gerek ameliyat ekibi, gerekse tüm ülkede sevinçle ve gururla karşılandı.

Bildiğimiz kadarıyla daha önce en fazla 3 hastaya eş zamanlı nakil yapılmış.

Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi bunu 5'e çıkarınca haliyle bir rekor kırılmış ve bu rekor Guinness Rekorlar Kitabına girmek üzere ilgili temsilci tarafından kaydedilmiş.

İnsanın en aziz varlığı olan canı ve sağlığı üzerinden rekor denemesi yapılması elbette ki etik değil!

İnsani değil!,  Ahlaki değil!

Vicdani hiç değil!

Ne ameliyatı yapan ekip ne de üniversite yönetimi ameliyatları bu amaçla yapmış değiller. Yüz akı hocamız/cerrahımız Prof. Dr. Sezai Yılmaz da bu hususu önemle dile getirdiler.

Ancak bu büyük başarının Guinness Rekorlar Kitabına aday olması yönüyle haber konusu yapılması, birçok ulusal kanalda canlı yayımlanması Malatya'mızın ve Tıp Merkezimizin bu tarihi başarı ile gündeme gelmesi fevkalade önemli…

En uzun süre ayakta durma rekoru, en fazla makarna yeme rekoru, 1.5 km uzunluğunda mangal yakarak hamsi kızartma rekoru, yok bilmem kaç saat öpüşme rekoru… gibi insan hayatına hiçbir katma değeri olmayan lüzumsuz rekorların yanında, çaresiz bir hastanın son umudu olan karaciğer nakli gibi yaşamsal bir konuda rekora imza atılması binlerce rekora bedel önem ve ağırlıkta gerçek bir rekor.

Malatya bu rekorla ne kadar övünse, gurur duysa azdır.

Başarının insan sağlığı üzerindeki yaşamsal değeri tartışılmayacak kadar büyük.

Ama bir o kadar önemli yanı da şehrin böyle büyük bir başarı ile gündeme gelmesi…

Malatya'nın sağlık turizmi alanında bir merkez, bir bölge şehri olma yolunda atılan ciddi/somut adımlar…

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ı, Prof. Dr. Sezai Yılmaz hocayı, ondan operasyonda görev alan, emeği olan herkesi yürekten kutluyorum.

Onlar sayesinde Malatya'ya bir dünya rekoru geldi.

Bu gurur sadece ameliyat ekibi ve üniversite yönetiminin değil; tüm Malatya'nın, Malatyalıların ve Türkiye'nin

Kutlu olsun.YORUMLAR

 1. Miraç

  14.06.2019 12:02:49

  Çok önemli bir başarı Sezai Hoca ve ekibini kutlarım... Malatyamız ve ülkemiz adına sağlık alanındaki büyük bir operasyona imza attılar.

 2. Edaa

  14.06.2019 00:23:10

  Başta rektörümüz Prof.Dr. Ahmet Kızılay hocamıza daha sonra ameliyatlarda emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum. Hastalara da acil şifalar diliyorum..

 3. Kenan

  13.06.2019 23:36:39

  Tüm ekibi kutluyorum başarılarının devamını diliyorum

 4. Kerim abdul cabbar

  13.06.2019 23:27:44

  Ellerine sağlık önemli olan hastaların şifa bulması daha büyük başarılar dileriz

 5. gerçek Samimiyet lazım

  13.06.2019 22:32:06

  Seçim trafiği ve boş vaadlerden oldukça sıkılmıştık. Gündemi böyle faydalı şeylerle meşgul edin. En azından gerçek sıcak samimi bi tablo. Sezai Hocamın ellerinden öpüyorum. Aldığı dualar kendisini daha güzel başarılara götürür inşallah. Dualarımız sizlerle.

 6. Özcan Aydoğdu

  13.06.2019 22:28:01

  Hocalarımız çok kutsal bir meslek icra ediyorlar. Binlerce insana umut olmanın mutluluğunu yaşıyor. Ne mutlu hocalara ve ne mutlu hastalara ki böyle değerli insanların ellerinden Allah'ın izni ile şifa buluyorlar. Operasyon göğsümüzü kabarttı. Sizlerin vesilesiyle ile emeği geçen herkese selam olsun

 7. Menkıbe Aytekin

  13.06.2019 22:25:38

  Emeği geçen bütün hocalarımızı yürekten kutluyorum. Malatya'nın böyle değerli hocalara sahip olması çok önemli. İnşallah bundan sonra rekordan rekora giden operasyonlar görebiliriz.

 8. Murathan

  13.06.2019 22:23:20

  Bütün hocalarımızın emeklerine sağlık. Hepsini kutluyor başarılarının devamını diliyorum

 9. Ahmet Benli

  13.06.2019 22:22:12

  OLayın ciddiyetinin farkında olmayan insanların düşünebileceği bir konuya değinmişsiniz. Büyük emek ve fedakarlık gerektiren bir operasyondu. 13 saat boyunca yapılan hayatlar kurtarma operasyonlarından bahsediyoruz. Tabiki de sessiz sedasız yapılmayacaktı. Bunu duyan dünyanın dört bir yanından insanlar şifa bulmak için gelecekler. Yoksa yapılanlar duyulmadıkça daha fazla insana nasıl ulaşılabilir?

 10. Aybike menteş

  13.06.2019 17:24:05

  Çok iyi iş çıkardılar. Rektör hocanın şehre ve bilime katkıları zaten tartışmasız. Tüm hocaların da emeğine sağlık. Bize, ülkemize yakışan tam olarak da bu!

 11. Hasan Eryılmaz

  13.06.2019 15:44:42

  Malatyalı değilim ancak gurur duydum milletimle hocalarımızla. Umut ediyorum ki; daha büyük başarılara imza atılır. Türkiye bunu fazlasıyla hak ediyor.

 12. Yavuz

  13.06.2019 15:39:42

  Malatya'nın ismini bu şekilde duymayı özledik Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Biz de süreci soluksuz takip ettik. Başarılarda yarışalım çok haklısınız saçma sapan fayda sağlamayan tam tersi zarar getiren denemelerden değil!!!

 13. Hikmet

  13.06.2019 15:37:15

  Gerçekten böylesi güzel ve başarılı bir operasyonun altından bu vb. şeyleri çıkarmak hiç hoş değil. Sezai Hocamızı ve ekibini kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

 14. Ali

  13.06.2019 15:35:35

  Bu vesile ile şunu söylemeden geçmek istemiyorum. Dün bir Malatya haber sitesinde gördüm ismini yazmıyorum. Rekor denemesi diye manşet atılmış. Cidden çok komikti. Basın mensupları da üsluplarına dikkat etmeli diye düşünüyorum. Bu anlamda ciddi haber yaptığınız için de sizi ayrıca kutluyorum.

 15. Davut

  13.06.2019 15:33:34

  Bu açıklayıcı yazınız çok güzel yalnız insanların ne kadar da gerileme taraftarı olduğunu ve yapılan en güzel ilerlemenin bile altından başka şeyler çıkardığının ispatı oldu. Evet dün yapılan operasyon kimileri tarafından koyun can kasap et derdinde yorumlarını getirdi. Dediğiniz gibi ne yani makarna yense daha mı iyi olurdu?

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>