Adem İnsanoğlu
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

EĞİTİM, EĞİTİM, EĞİTİM…

-Sesli Makale-

 

 

Milli Eğitimin İçler Acısı Hali

Malatya son yıllarda eğitim konusunda giderek gerileyen bir il. Her sene eğitim kalitesi ve başarılı öğrenci sayısında geriye doğru ilerliyoruz. Bunun birçok sebebi var. Aslında bu konu yöneticilerimizin üzerinde önemle durmaları ve araştırma yapıp, tedbir almaları gereken en önemli konu. Çeşitli sebepleri olan bu sorunu kimsenin çokta ciddiye aldığını düşünmüyorum. Ben konunun yönetim safhasını yazmak istiyorum. Bugüne kadar birkaç dost meclisi dışında tanışma imkânım olmadığı için, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı'yı çok tanımıyorum. Yakinen tanıyan hiç kimseden hakkında bir tek olumlu cümle dahi duymadım. En çok duyduğum şey; kendisine referans olan kişi/kişilerin isimlerini sıralayarak bununla PR yapmaya çalışması oldu. Bu, “ben bir işe yaramam belki ama sırtım pektir.” Demekten başka bir şey değil. Başarılı yöneticilerin hiçbirisi bu tür bir tanıtıma ihtiyaç duymazlar. Bana göre Malatya'da eğitimin başına gelen en kötü olay bu kişinin İl Müdürü olarak görev yapmasından başka bir şey değil. Bu pek başarılı, çok yönlü yöneticinin arkasında duran kişilerin bu zatı kendi memleketinde görevlendirmesi yerinde olur. Çok başarılı olan bu zat bari kendi memleketine hizmet etmiş olur. “Balık baştan kokar” misali Milli Eğitimin başı böyle olunca, aşağı kademelerde de durum çok iç açıcı gelmiyor. Aslında çok başarılı yöneticiler var fakat baş iyi olmayınca, onlarında yapacağı çok şey olmuyor. Yönetim kademesindeki bu sorunlar aşağı doğru bütün kısımlarda sorun yaşanmasına sebep oluyor. Malatya sınav sonuçlarına göre Türkiye'nin en kötü illeri arasında yer alıyor. Okul yöneticilerinin çoğu birilerinin referansı ile atanıyor. İdareci atamalarında neredeyse hiçbir kıstas yok. Beden Eğitim Öğretmeni olan bir kişi Meslek Lisesine, Müzik Öğretmeni İmam Hatip Lisesine atanabiliyor. Üstelik doğru dürüst tecrübe şartı da aranmıyor. Okulların kurulacağı yerlerle ilgili tercihlerin çoğu hatalı. Malatya'da trafik zaten önemli bir sorun iken, okulların kurulduğu yerlerde toplu taşıma olamaması nedeniyle, öğrenciler ya servis kullanıyor ya da aileler çocuklarını okula bırakıyor. Her türlü trafik yoğunluğu artmış oluyor. Birilerinin referansı ile idareci olan kifayetsiz kişiler, mantıksız işler yapmaktan geri kalmıyor. İdarecilerin birçoğu aynı yapıya mensup. Gittiğiniz okullarda yöneticilerin masasına bakarsanız hangi guruba ait dergi aldıklarını görürünüz. Zamanında FETÖ'cülerin ellerine alarak dolaştıkları gazeteleri gibi, bugünkü okul yöneticileri masalarına koydukları dergi ile kendilerini belli ediyorlar. Bütün bunlar öğrencilere olumsuz yansıma yapıyor ve Malatya'nın eğitimde gerilemesine sebep oluyor. En acısı bu sorunu çözmeye çalışan hiçbir yönetici yok!

 

Halk Eğitim Merkezi Nereye Kurulur?

Malatya'da gelir düzeyi düşük olan kişilere dersane hizmeti sunmasının yanında, açtığı birçok kurs ile birçok kişiye ekmek kapısı açan veya kişilerin gelişmesine katkı sağlayan nadide kurumlardan birisi Halk Eğitim Merkezidir. Halk Eğitim Merkezi 15 Temmuz'dan sonra FETÖ'den ele geçen Turgut Özal Kolejinde hizmet vermeye başlamıştı. Binanın yapısal sorunları olsa da 2 yıl boyunca hizmet verildi burada. Yetkililerimiz ne hikmettir bilinmez Halk Eğitim Merkezini, Orduzu Pınarbaşına taşıma kararı almışlar. Yeni yeri “Dağ başı” diye tabir etsek yanlış yapmış olmayız. Merkezi, buraya taşımak “kimseye hizmet vermek istemiyoruz” demekten başka bir şey değil. Anlaşılan gelir düzeyi düşük insanların faydalandığı hizmetlerden artık kimse faydalanamayacak. Mevcut binanın çürük olması ya da çok kötü durumda olması normaldir. Bu sebeple burası boşaltılmak istenebilir. Bunu anlayışla karşılamak lazım. Fakat yeni yer için dağın başı bir yer belirlemenin mantıklı hiçbir izahı olamaz. Madem bina çürük o zaman halk eğitim merkezini FETÖ'den devrolan başka bir binaya taşısınlar. İlla dağ başına götürmek gerekmiyor!

 

Memur-Sen'de Neler Oluyor?

Konu Milli Eğitimden açılmışken eğitimle alakalı önemli bir konudan daha bahsetmek istiyorum. Malatya'lı eğitimcilerin büyük çoğunluğunun üyesi olduğu Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim - Bir – Sen) kongre sürecine girmiş durumda. Memur-Sen ülkemizin en büyük sivil toplum kuruluşu. Çizgisi, görüşü, fikri ve zikri belli olan bir kuruluş. 15 Temmuz menfur hadisesi başta olmak üzere, toplumsal konuların tamamında duruşunu net olarak göstermiş nadide bir örgüt memur-Sen. İşte bu Memur-Sen'in en büyük sendikası Eğitim-Bir-Sen. Üye sayısının fazlalığı nedeniyle Eğitim Bir Sen Başkanı olan kişi aynı zamanda Memur-Sen Başkanı da oluyor. Hâlihazırda bu görevi yürüten mevcut bir başkan var. Her kesime yakın, herkesin derdi ile dertlenen, ömrü hayatı mücadele ile geçmiş bir kişi, Kerem Yıldırım Memur-Sen'in mevcut başkanı. Yeni seçim sürecinde Kerem Başkanın oldukça iddialı bir rakibi var. Rakiple ilgili biraz araştırma yapınca ucunun Malatya'daki neoparalel yapıya çıktığını tespit ettim. Bu yeni paralel yapının kim/kimler olduğu herkesin malumu. Malatya'da ki okulların % 80'ninden fazlasında bu yapıya mensup yönetici kadrosunda kişiler var. İşte bu yeni aday bu yapının desteklediği ve öne sürdüğü bir kişi. Bütün okul idarecileri ağız birliği yapmışçasına bu kişiye destek veriyorlar. Tabi söz konusu yapının Memur-Sen'i ikinci defa ele geçirme planı bu. Yıllar önce de böyle bir şey denenmiş fakat başarılı olamamıştı. Bu defa işe oldukça sıkı bir şekilde sarılıyorlar. Kazanma ihtimalleri oldukça yüksek. Eğer Memur-Sen bu yapının eline geçerse kendi şahsına bir STK olmaktan çıkar, bir başka STK/Örgütün güdümünde bir STK'ya dönüşür. Bunun ilerleyen zamanlardaki yansıması oldukça kötü sonuçlar doğurabilir.

 

Hakan Kâhtalı Nerelerde?

Malatya Ak Parti Milletvekillerinden Hakan Kâhtalı bu aralar kayıp. Eğer hacca gitmediyse bir sıkıntı var demektir. Seçim sürecinde meydanda hiç göremediğimiz Kahtalı, mazbatayı aldıktan sonra bir anda ortalıktan kayboldu. Ahmet Çakır parti tarafından kendisine verilen Koordinatörlük görevi nedeniyle, bölgede çalışmalar yapıyor. Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkçi program üstüne program yapıyorlar. Fakat ne hikmetse Hakan Kahtalı görmek mümkün olmuyor. Malatya'da Ak Partili seçmenin çoğunun Kahtalı ile yakınlığı var. Adıyaman/Pütürge aşiretlerinden olan herkes bir yerde Sayın Kahtalı'ya değiyor. İl Başkanlığı sürecinde bu insanların işlerini görmeyen, yaralarını sarmayan Kahtalı, Milletvekilliği sürecinde de aynı tavrı devam ettiriyor. Bu durum kabul edilecek bir durum değil. Sayın Kahtalı'nın milletin içine inmesi ve dertleriyle dertlenmesi gerek. Aksi halde bir daha o makamları görmesi mümkün değil. Aynı şekilde bu tavır yaklaşan yerel seçimler öncesi Ak Parti'nin hanesine olumsuz bir geri dönüş yapar.

 

Film Festivali Ne İşe Yarar?

“Film festivali bir şehre ne kazandırır?” diye bir soru sorduğunuz zaman, karşılığında sürekli Fransa'nın Cannes şehri örneğini duyarsınız. Cannes sıradan bir kasaba iken yapmış olduğu Cannes (Kan) Film Festivali ile bugünkü durumuna gelmiştir. İşte her zaman bu örnek verilir. İkinci bir örneğini bulamazsınız. Türkiye'de bu işi en iyi yapan Antalya Altın Portakal ve birazda Adana Altın Koza. Her ikisinin de yapılmadığını düşünün her iki şehrin hiçbir kaybı olmaz. Genellikle film festivali katılımcıların eğlencelik ihtiyaçlarını karşılamaya dönük bir faaliyet gibi icar edilmektedir. Uluslararası bazda bir haber bulmak oldukça zordur. Ulusal bazda yapılacak olan haber ve tanıtımlarında etkisi tartışılır bir konudur. İcra edildiği ilk yıllarda ulusal bazda oldukça ses getiren Malatya Kristal Kayısı Film Festivali, son 2 yıldır neredeyse medyada kendisine hiç yer bulamıyor. Önceleri Malatya Valiliği öncülüğünde yapılan bu festival, İl Valilerimizin kişisel ilişkilerini ön plana çıkararak göstermiş oldukları üstün gayret nedeniyle, medyada kendine yer bulabiliyordu. Ayrıca eskiden bu işi yapan ekip çok daha profesyonel bir ekipti. Malatya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde son iki yıldır düzenlenen festivalin sesini duyan yok. Harcanan trilyonlarca liranın bir kuruşluk getirisi yok! Üstelik festival ekibinde yer alanların çoğu Gezi Olaylarına aktif destek veren kişiler. Başkan Hacı Uğur Polat'ın bu konuları gözden geçirerek ya festivali bitirmesi ya da daha iyi bir ekiple çalışması gerekiyor. İstanbul'da gerek medya, gerek sinema ve gerek diğer sanat camiasından Malatya'lı birçok duayen bulunmakta. Yeni festival danışma kuruluna mutlaka bu kişileri de alması ve fikirlerinden faydalanması gerekiyor. Malatya'lı bir yönetmeni bu işin başına getirmesi halinde başarının çok daha artacağını düşünüyorum. Aksi halde milletin cebinden çıkan para, birilerinin eğlencelik parası olur. Sonucunda Malatya hiçbir şey kazanmaz.

 

Kalkınma Ajansı Neyi Kalkındırdı?

Malatya'da ne işe yaramadığını bir türlü öğrenemediğim kurumların başında Kalkınma Ajansı geliyor. İsmine bakınca şehrin en önemli kurumu bu olmalı diye düşünüyorsunuz. Fakat araştırınca şehrin kalkınmasına katkısının neredeyse sıfır olduğunu görüyorsunuz. Genelde eğitim, seminer, gezi, tanıtım vs. gibi daha çok faydalanıcılarına eğlencelik sunan işler yaptığını öğreniyoruz. Birde bu ajans kurma işinin FETÖ'nün fikri olduğunu unutmamak gerekir. Doğru dürüst bir katkısı olmayan Kalkınma Ajanslarına, yıllık o kadar para nasıl harcanır anlamış değilim. Mesele daha açık anlaşılması için bir örnek vermek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde bir dost meclisinde bu ajansın bir projesini ballandıra ballandıra anlatan bir şahsa denk geldim. Bu şahıs “her devrin adamı” türünden birisi. Birkaç farklı kurumda yöneticilik yapan bir kişi. FETÖ'nün etkin olduğu zamanlar onların yılmaz bir neferi gibi hareket ediyordu. Ballandıra ballandıra anlattığı proje; Malatya Yemeklerinin Avrupa'da tanıtılması meselesiymiş. Avrupa'nın birkaç şehrinde Malatya Yemeklerini tanıtacaklarmış. Sonrasına Malatya'ya turist akını olcakmış. Mış mış mış… Güzelce anlatılan bu konuyu duyunca ilk etapta kulağa hoş geldi. Malatya'lı üç-beş firma cebinden para harcayarak gidip memleketi tanıtıp gelecekler diye düşündüm. Sonrasında bu projenin bütçesinin birkaç trilyon olduğunu ve parayı Kalkınma Ajansının vereceğini duyunca, veyl olsun dedim. Devletin tasarruf dönemine girdiği bu zamanda bu kadar para harcadıktan sonra elde edilecek fayda ne kadar olur? Bunu yapanlar hiç düşünmez mi, fayda/maliyet analizi nedir bilmez mi bu insanlar? Bu kadar harcama yapanlar, turizm patlaması olacağını mı sanıyorlar? Elin makarnacısı kalkıp Malatya'ya ayranlı küfte yemeye mi gelecek? Hamburger yiyen koşa koşa Kaburga dolması yemeye gelecek herhalde! Bunu yapanlar neyin aklını yaşıyor bilmiyorum ama bu projenin Malatya Valisinden ve Kalkınma Bakanlığından onay görmeyeceğinden eminim. Maalesef ismi büyük olan bu kurumumuzun yaptıkları bu tür eğlencelik işlerden ibaret.

 

PICARD Konferansı

Dünya Gümrük Örgütü ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı arasında düzenlenecek olan 13. PICARD Konferansı 9-11 Ekim tarihlerinde ilimizde yapılacak. Dünya'da gümrük konusunda bir nevi zirve görevi gören bu etkinliğin Malatya'da düzenlenmesi, şehrimiz açısından oldukça önemli bir fırsat. Bu konferansın Malatya'da düzenlenmesi, zamanın Gümrük ve Ticaret bakanı Hem şehrimiz Bülent Tüfekçi'nin ısrarlı talebiyle mümkün oldu. Fakat durum öyle bir hal almış ki, sanki Malatya'lı kimse bu konferansı istemiyor gibi bir hava var. Etkinliğe 1 hafta kalmasına rağmen dışarıda hiçbir tanıtıma rastlamadık. Valilik, Kalkınma Ajansı, Büyükşehir Belediyesi, TSO, Ticaret Borsası, İş Adamları Dernekleri vs. herkes sus pus olmuş durumda. Ülkemizin en önemli ihraç kalemlerinden birisi olan kayısının başkenti Malatya'da bu denli önemli bir organizasyon olacak ama kimse destek vermeyecek. Bunu mantıkla izah edecek bir cümle bulamıyorum. Hadi siyasi kurumlar bir takım siyasi emelleri nedeniyle tavır almış olabilirler. Ki buda oldukça yanlış bir tutum. Peki ya diğer kurumlar? Bu şehrin Kalkınma Ajansı gidip Avrupa'da yemek tanıtımı yapacağına,  Dünyanın dört bir yanından ayağına kadar gelen Gümrükçülere yemeklerini tanıtsın. Milletin eğlencesi için trilyonlar harcayıp Film Festivali düzenleyenler, bu etkinliğe destek versinler.

 

Selametle…

Adem İnsanoğluYORUMLAR

 1. Şakir Beyaz

  05.10.2018 23:08:38

  Sendika ile ilgili haber ısmarlama haber olmuş kerem bey fazla abartılmış Bakın size kerem bey öğretmenlerin hakkını bırak kendi koltuğu için yanibasindakileri kurban ediyor. Son kurban Avni kigili ihl müdüresi çalışkan kişiliği duruşu ve hanımefendiligi ile herkes tarafından sevilen Müdüre hanım paralel cemaatlere boyun eğmedi vd kurban edildi. Kerem Yıldırım ne yaptı Abdullah kerimoglu aydın aydın yazmaya benzemez bu iş abuzeri duruş lazım hakkı haykırmak kszim

 2. Onur taha

  05.10.2018 21:08:40

  Yazar efendi!Milli Eģitim Müdürü ilgili düşüncelerinizin hiç bir veriye dayanmadiğı ortada. Gayreti ve azmi ile o makama bir kaç gömlek bol geldiğini yakinen biliyorum. İl müdürlüğünde onun temposuna ayak uydurabilecek yardimci ve şube müdürü yok denecek kadar azdır. Merkez ilçe müdürleri de azim ve gayretleri ile İl müdürünün temposuna ayak uydururlarsa başarı kendiliğinden gelir. Yorumlarda İl müdürünün hemşerilerine kıyak geçtiği hususu gerçek dışıdır.

 3. Rıfkı hakyemez

  05.10.2018 19:01:04

  Nedense Ali tatlıyı tanımıyorsun ama iftira atmaktan hiç geride kalmıyorsun Eğitim Bir Sen de olan seçim sürecinden bir haber bir şekilde yazı yazıyorsun iftiralarla dolu kendini analizci gibi gösteriyorsun ama kusura bakma bir halt bildiğin de yok milletin gündemini meşgul etme kalem kağıdı bırak Şire pazarına git Orada kendine bir iş bul

 4. Okan

  05.10.2018 18:07:51

  Nasıl Bi yorumdur bu. Şimdiki okul müdürlerinin hepsi Kerem başkan döneminde mülakatla atanmadı mı? Güldürmeyin bu üyeler bunları bilmiyormu mevcut yönetim önce kendine baksın şuan ki yönetimindekileri Bi bakın kim paralel kim düz kim neo paralel görürsünüz iki cümlede mevcut il müdürüne yazayım merkeze getirmediği Bingöl lü kaldı mı mülakatla ilçelerden merkeze gelemeyecek kimleri merkeze idareci olarak aldı arge de ki Bingöl lüleride unutmayın ha.

 5. EĞİTİM BİR SEN

  05.10.2018 18:05:44

  Sayın yazar murat çetinEğitim bir sen ile ilgili yapmış olduğun yorum esefle kınıyorum hakkımda tek kelime belli ki bilmediğin insanlar için örgüt paralel gibi yakıştırmalar gerçektem senin yazar değil yandaş olduğunu gösteriyor Sitenin sahibine de genel yayım yönetmenine de ulaşıp bilgi vereceğiz derhal kaldırmalı ve özür dinlemelisin

 6. Salih Yılmaz

  05.10.2018 18:00:02

  Sayın kerem Yıldırım listesinde sabrı güneş meşale derneği öğretmen komisyonu başkanı aynı zamanda imam hatiplerin kurucu müdüru aynı zamanda kerem yıldırımın prensi.

 7. Lut Durak

  05.10.2018 17:35:14

  Bir hafta oturup güzel hikayeler kaleme almış.Delil yok. Kafasına göre yazmış. Bu iş bu kadar basit mi? Oturup birilerini göğe cikar, birilerini yere batır. Ahiret inancı olan insan Allah'tan korkar.

 8. Ali

  05.10.2018 11:11:16

  Malatya 2003 yılında üniversite sınavlarında 8. sırada, 2013'te 41. sırada, şimdi 70'lerde.

 9. ali

  04.10.2018 16:01:25

  her ilin mllieğitim müdürü ortalama 2 yılda veya 3 yılda bir değişir ama malesef ALİ TATLI kimden torpilliyse bi türlü yeri değişmedi.Bi konuya değinecem özellikle BİNGÖLlüre ayrıcalık tanıyor diye öğretmenler odasında dedikodular var bu konuyu lütfen araştırın bi malatyalı olarak bi türlü kadromuz bi yere verilmiyor ama biNgöllü olanLar rahatlıkla kadrosu bi yere veriliyor diye duydum yazık bize kendi memleketimizde öksüz kalmayalım

 10. Muzaffer Karadoğan

  04.10.2018 13:51:56

  Malatya'nın en faal ve en çalışkan vekili Öznur Çalık'tır. Böyle olduğu halde siz kıymetini bilmiyorsunuz. Yaptığınız haberlerle sayın vekilemizi yıpratmaya çalışıyorsunuz. Kimin işi olmuşta Öznur Vekilemiz sayesinde çzüme kavuşmamızş.

 11. ahmet

  04.10.2018 09:59:43

  Ali TATLI ya haksızlık etmişsiniz. Madem böyle bir yazı kaleme aldınız sayısal verilerle destekleyin görelim.Şu konuda haklısınız Eğitim Bir Sen değişik oluşumlardan korumak gerek. Ancak genel merkez meydanı öyle derneklere bırakmaz. Neticede Malatya Türkiye de sadece 80 parçadan bir parça. Ali yalçın aksi davranan başkana başkanlık yaptırmaz.

 12. Fatma

  04.10.2018 09:37:35

  Bir düşünün halk eğitim merkezindeki üç aylık bir kursa 50 tl(bağış adı altında alınır) gibi cüzi bir paraya kaydoluyorum. Her gün dağın başındaki kurs merkezine gidebilmek için iki defa otobüse biniyorum.Yol masrafım kayıt paramın 3 katı olur. Kurs bitiminde sergiye bana o zahmeti verdirenler gelip başarı bizimdir nidaları atıyor. Bu durumda olsanız siz ne derdiniz?' Zehir zıkkım olsun'

 13. Fatma

  04.10.2018 08:13:38

  Yazınız için kocaman bir teşekkür!Ben şunu anlayamıyorum bir gazetecinin kendi memleketi hakkında yaptığı gözlemleri, tesbitleri, kârı-zararı o şehrin idarecileri nasıl fark edemiyor hemde asıl vazifeleri bu iken!Madem fark edemiyorlar kendilerinin yerine birileri tabir-i caiz ise şehrin hasar tesbitini yapmış.Buna karşı lakayd kalmak kâr-ı akıl mıdır?Koltuk sevdası nedense o koltuğa sahip olduktan sonra 'salla başını al maaşını'dan öteye gitmiyor!Maalesef Fetö'yle mücadele iyice sulandırıldığından kripto fetöcüler hâlâ her yerde ve onların başı da şehrin aleyhindeki işlere 'sallanıyor'.

 14. Sn.m.çetin

  04.10.2018 06:51:08

  Uzun uzun fikir beyan edilecek yorum yazılacak bir yazı değil!İnsafla okumak lazım ...eğitimden tut vazifeye davetin ve memleketin halini görmezden gelip soymaya çalışanların hallerini görebilen bir yazar ve onunla memleketinde olan biteni duyabilen okuyucular..... Ben uzun uzun takipten sonra şu kanıya ulaştım MALATYAYA 6vekil fazla işini ve memleketini düşünen biri belki birde yardımcısı bolbol yeterli!!!E tabi oda haktan yana olmalı hakkı bilmeli... yoksa hal muhal!

 15. Ramazan Güler

  04.10.2018 02:42:28

  Mustafa Şahin gibi vatandaş ile hemhal olan ve Malatya’yı karış karış dolaşan bir vekili aldılar, yerine sayın Kahtalı’yı getirdiler. Kahtalı’nın kime ne faydası var? Hatırlarsanız sizde habire Mustafa Şahin’i eleştiriyordunuz. Adamı neredeyse Gezici ilan edecektiniz. Unutmayın, giden geleni aratır.

 16. Abdulkadir SANCAKTAR

  04.10.2018 02:36:00

  Büyük bir üzüntü ile Eğitim-sen haberini okudum. Sana yakıştıramadım Murat Çetin. Her yiğidin gönlünden mutlaka geçen bir aslan vardır. Fakat rakip ve aday birini parelel yapının adamıymış gibi göstermek olmamış. Umarım beni anlayışla karşılarsın Muradım. Selam ve hürmetle

 17. PICARD

  04.10.2018 01:16:50

  Bülent Tüfenkçi gerek bakanlığı döneminde gerekse de sonraki zamanlarda güven almayı başardı. Kendisi Malatya için gerçekten çalışıyor ama görünen o ki pek karşılığını alamadı

 18. film festivali

  04.10.2018 01:12:20

  Kalemize sağlık. Film festivaline ılımlı bakmış ve çözüm önerileri sunmuşsunuz. Ancak yıllardır bir getirisi olmadı bana göre. Yeşilyurt Belediyesinin destek haberini gördüm geçenlerde ve çok şaşırdım. Neden bu kadar diretiyorlar anlayamadım. Faydası yok . Halk gidip izleyemiyor bile...

 19. KAHTALI NERDE

  04.10.2018 01:08:42

  En son hakkında çıkan torpil iddiasından sonra ben görmedim kendisini. Ama gelecekse de sırf ziyaret için gelmesin. Faydalı bilgi ve projelerle gelsin.

 20. memur sen

  04.10.2018 01:06:36

  Çok merak ettim. Bu seçimleri yaparken bir yol haritası belirleniyor mu? Faydalar zararlar konuşuluyor mu? Eğer konuşulmuyor da sırf bir yerlere gelmek çabası varsa durum vahim...

 21. Halk eğitim merkezi

  04.10.2018 01:04:43

  Geçenlerde bir arkadaşım yol masrafları yüzünden akrabalık ilişkilerinin kalmadığını söyledi. İnanın şaka yapmıyorum. Gidiş geliş hesaplanınca bu durum epey canını sıkmıştı. Akraba ilişkileri bitiyor. Kim kalkacak taaa oralara gidecek. Her şeyden önce büyük masraf çocuk okutan asgari ücretle geçinen için... Lütfen halkın içine insinler. Bu kararı alan insanların bunlardan haberi bile yok.Koca yaz tatili geçiyor okullar bomboş, açsınlar ücretli kurs 3 ay boyunca nasıl dolup taşıyor görsünler

 22. EĞİTİM

  04.10.2018 00:58:49

  Malatya'da eğitim Türkiye'de eğitim... Eğitim de eğitim... İnsanın başka bir insanı eğitmesi için önce kendini eğitmesi gerekir. Güzel yerlere gelmiş onca cahil var ki; kime güvenelim kime çocuk emanet edelim bilemedik. Bu arada Sayın yazar Ali Tatlı Beyefendiye o kadar da haksızlık etmeyin. Kendisinin çok güzel sesi var:)

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>