Dyt. İrem ERCAN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Fiziksel Aktivite

Diyetisyen İrem ERCAN yazdı...

 

SESLİ MAKALE 

 

Sevgili takipçilerim bu hafta sizlere uzun süredir yazmak istediğim bir başlık ile selam veriyorum.

Genel olarak hareketsiz bir millet olmamızın yanı sıra son günlerde korona virüsten korunmak amacıyla evlerimizde olduğumuz için hareketlerimiz de son derece kısıtlandı.

Fiziksel aktiviteye günlük yaşamımızın bir parçası olarak yaptığımız tüm aktiviteler dahil edilebilir. Alışveriş merkezinde yürüme, merdiven çıkma, temizlik yapma… gibi tüm aktivitelerimiz fiziksel aktiflik düzeyimizi belirler. Aktifliğimiz azaldıkça hastalıklar kapıda belirmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tüm toplumlarda bulaşıcı olmayan hastalıklarda büyük bir artış olduğunu açıklamıştır. Bunun nedeni; yaşam standardının artması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, sigara tüketiminin artması ve fiziksel aktivitenin azalmasıdır.

Yemeğini dışarıdan hazır söyleyen, telefon ya da bilgisayar başında saatlerce otururken sürekli bir şeyler atıştıran, sadece tuvalete gitmek için ayağa kalkan gençler için maalesef gelecek pek parlak görünmüyor. Dünya Sağlık Örgütü her yıl iki milyondan fazla kişinin yetersiz fiziksel aktivite nedeniyle öldüğünü açıklamıştır.

Yazımın başında da belirttiğim üzere fiziksel aktivite yaptığımız her hareketi kapsamaktadır. Bu yüzden ne kadar hareketli bireyler olursak o kadar iyi demek. Çünkü düzenli fiziksel aktivitenin;

 • Kalp damar hastalıkları risk faktörlerini azaltmak,
 • İnsülin direncini azaltmak,
 • Hipertansif bireylerde kan basıncını düzeltmek,
 • Kan yağlarına olumlu katkıda bulunmak,
 • Vücut ağırlığının düzenlenmesine katkıda bulunmak,
 • Eklem, kıkırdak yoğunluğunu artırmak gibi pek çok faydası bulunmaktadır.

Birkaç kuşak önce yaşayan insanların ne kadar aktif olduklarını düşündüğümüzde ‘eski toprak' kavramının neden ortaya çıktığını anlayabiliriz. O zamanlarda, bu insanlar tereyağı yediğinde damarları tıkanmıyordu. Ya da yazın bağda bahçede uğraşırken istediği kadar meyve yesin diyabet olmuyordu. Çünkü ciddi manada efor sarf ediyorlardı. Sadece bağ bahçe işlerinde değil her şeyde çok aktiflerdi. Araba olmadığı için yürüyorlardı, şimdi makine gücü ile yaptığımız birçok işi insan gücü ile yapıyorlardı. Kabul etmeliyiz ki; bizden çok daha aktif ve sağlıklılardı.

Düzenli fiziksel aktivite kişilerin yaşamında birçok değişikliği beraberinde getirirken kişiye özel iyilik halini ve yaşam kalitesini de artırır. Yani sadece fiziksel bir iyilik sağlamaz. İnsanları psikolojik olarak da etkiler. Tüm bu yararlarına rağmen Türkiye Beslenme Rehberi'nde yayınlanan sonuçlara göre Türk halkında tüm yaş gruplarında fiziksel aktivite düzeyinin düşük olduğu saptanmıştır.

Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek amacıyla yetişkin bir birey için haftada en az 150 dk orta şiddetli veya 75 dk yüksek şiddetli egzersiz yapmak yeterli olarak belirtilmektedir. Orta şiddetli fiziksel aktivite; nefes almanın ve kalp atım sayısının normalden fazla olduğu, kasların zorlanmaya başladığı, orta dereceli çaba gerektiren aktiviteleri tanımlar. Şöyle belirteyim, bu şiddette aktivite yapan biri konuşabilir ancak şarkı söyleyemez. Orta şiddetli aktivitede neler yapabiliriz diye soracak olursanız; hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, dans etmek, ip atlamak, yüzmek ve yavaş tempoda bisiklet sürmek gibi aktiviteleri bu gruba dahil edebiliriz.

Yüksek şiddetli aktivite ise; nefes almanın ve kalp atım sayısının normalden çok daha fazla olduğu veya kasların daha fazla zorlandığı, çok fazla çaba gerektiren aktiviteleri tanımlar. Bu aktivitenin anlaşılması için şöyle belirteyim; böyle bir egzersiz yaparken kişi nefesi kesilmeden birkaç kelimeden fazlasını konuşamaz. Bu şiddetteki egzersizlere örnek olarak; tempolu koşu,  futbol, voleybol, tenis vb oynamak, step-aerobik yapmak, fitness ve tempolu dans etmek gibi eylemleri verebiliriz.

Benim en çok tavsiye ettiğim aktivite açık havada tempolu yürüyüş. Temiz havadaki oksijeni içinize çekerek kalori yakımını artırabilirsiniz. Ancak içinde bulunduğumuz süreçte bu tip egzersizleri erteleyip evde yapabileceğiniz egzersizlere yönelmelisiniz. Bunun için özellikle internette çok güzel videolar mevcut. Evde kaldığınız süreci aralıksız bir şeyler yiyip yatarak geçirmemeye özen gösterin. Sizlere ev işlerine yardım etmenizi, her sabah evinizi havalandırdıktan sonra ısınma hareketleriyle güne başlamanızı ve ilerleyen saatlerde de olabildiğince aktif kalıp mutlaka spor yapmanızı öneriyorum. Plates, squat, aerobik gibi egzersizler evde rahatlıkla yapabileceğiniz türden aktivitelerdir. Ayrıca komşularınızı rahatsız etmeyecekse ip atlamanız da iyi olabilir.

Bol hareketli bir hafta diliyorum.

Diyetisyen İrem ERCAN

 

 YORUMLAR

 1. Orhan

  22.03.2020 18:16:29

  Öncelikle yazınızı beğenerek okudum içinde bulunduğumuz şu zor günlerde gerçekten bu şekilde bilinçli davranmalıyız ev ortamında fazla hareket edilmiyor söylediklerinize katılıyorum ayrıca fizyoterapistlerin işine karıştığınızı da düşünmüyorum çok bilinçli ve insan sağlığına faydalı bir yazı olmuş kaleminize sağlık.

 2. Fatih

  22.03.2020 18:03:44

  Aktif bir sporcu olarak söyleyeceğim tek şey spor-diyet-beslenme-egzersiz gibi kavramlar birbiriyle bütünleşmiştir. İrem hanım bu yazıda sadece spor yapın, egzersiz yapın diyor. Eğer antrenman programı verseydi (3x12 Bench press, 4x10 arnold press gibi) fizyoterapist veya sporcu arkadaşların isyan etmesi doğruydu. Ayrıca fizyoterapist arkadaşın kesinlikle iyi niyetli olmadığını düşünüyorum

 3. Ahmet Emre

  22.03.2020 17:50:50

  Yazıyı zevkle okudum. Aslında yorum yazmayı düşünmüyordum. Gözüm yorumlara takıldı. Sadece şunu söylemek isterim ki MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR. Tuhaf olan ise yapılanın eleştirilmesi. Madem öyle bir fizyoterapist de çıksın işin ehli yazılar yazsın onu da okuyalım ne var ki bunda. Sitede yeni yazarlara da yer olacağını düşünüyorum. Varsa bilinçlendirmek isteyen gönüllü buyursunlar...

 4. Alperen Hasan

  22.03.2020 17:46:57

  İrem hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Yine kıymetli bir yazı olmuş. Beslenme ve Diyet, fizyoterapi bağımsız olmasa gerek. Mutlaka bu konuyla alakalı da bir eğitim almış olmalısınız ki bilgi verme ihtiyacı görüyorsunuz. 'ne fark eder' adındaki yorum sahibi de Fizyoterapist adlı yorumcunun bey olduğunu bildiğine göre... Neyse siz takilmamalisiniz böyle eleştirilere. Makul eleştiriler elbette olmalı ve kabul edip kendinizi daha da geliştirme imkanı bulabilirsiniz. Ama yok o ona karışmasın yok şu işini yapmasın diye ortalıkta gezenlere söylemek isterim. siz de kendinizi alanınızda araştırmaya vererek insanlara bu bilgileri aktarmak için mücadele edebilirsiniz. Tekrardan kaleminize sağlık İrem hanım.

 5. Diyetisyen İrem Ercan

  22.03.2020 17:33:03

  Fizyoterpist arkadaşlar kimsenin mesleğine müdahale etmiş bulunmuyorum. Bir diyetisyenin metabolizmayı en çok hızlandıran şey olan fiziksel aktiviteden bahsetmesinden daha normal bir şey yok. Enerji hesaplaması, metabolizma, katabolizma gibi kavramlar benim mesleğimin temelini oluşturuyor. Bütün danışanlarıma fiziksel aktiviteler öneriyorum. Burada yazdığım bilgilerin bilimsel kaynağı Beslenme ve Diyetetik alanında yazılmış kitaplardır. Ayrıca birçok fizyoterapist arkadaşım var ve onlarla da bilgi alışverişi yapıyoruz.

 6. Duygu

  22.03.2020 17:19:36

  irem Hanım yazılarınızı beğenerek takip ediyorum. Verdiğiniz önerilere uymaya gayret göstereceğim. Yazılarınızı merakla bekliyorum. İyi çalışmalar dilerim.

 7. Ne fark eder

  22.03.2020 16:23:14

  Fizyoterapist beye katılıyorum.Beslenme önerisi verirsiniz egzersiz için de bir fizyoterapiste danışın dersiniz...

 8. Hikmet

  22.03.2020 15:38:59

  Millet olarak zor günler geçiriyoruz. Bu günlerde evhama kapılıp televizyon yayınlarındaki negatif programları izleyerek bir yere varamayız. Belki bu virüs geçecek ama bu sefer bozulan psikolojilerle uğraşılacak bilemeyiz. Bu anlamda hayata devam etmeliyiz. Verdiğiniz önerileri çok değerli buldum. Kendimii ihmal etmeyelim. Hareket şart

 9. Fizyoterapist

  22.03.2020 15:24:16

  Herkes uzmanlik alaninda konusmali. Sirf biseyler soylemek icin,gundemde kalmak icin boyle isler yapilmamali. Egzersiz konusunda yetkin kisiler fizyoterapistlerdir. Onlarla roportaj yaparak insanlara faydaki olabilirsiniz.ve boylece daha kaliteli yayincilik yapmis olursunuz

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>