Selma Karakaş
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Göstermelik Aşklara İthafen!

Selma Karakaş Tutuş yazdı..

 

 (Sesli Makale)

Başta eşim olmak üzere yakın arkadaşlarımın görüşlerinden yararlanarak, yazdığım yazıma geçmeden önce siz değerli okuyucularıma şunu söylemek istiyorum. Yazı yazmak için bir konum vardı. Ama bu konu hakkında düşüncelerini merak ettiğim arkadaşlarım da vardı. Bundan ötürü kendileriyle sohbet ettiğimizde durumu farkettirmeden, günümüzün göstermelik aşklarına örnekler verdim. Kimisi beni haklı buldu, kimisi de "hangi birimiz yapmıyoruz" diye kendini de yadırgama gereği duydu. En önemli nokta da herkes içler acısı durumun farkında fakat kimse bunu dile getirmiyor. Daha doğrusu dile getirmekten çekiniyorlar. Çünkü bunu ifade ederlerse "seni ne ilgilendirir" demelerinden korkuyorlar. Zaten "bizi ne ilgilendirir" diye diye göz yumduğumuz ne varsa bir bir kapımızı çalıp, bizi çıkmaz sokaklara sürüklemedi mi?

Ne demek istediğimi şu fıkra ile daha iyi anlayacaksınız. "Sonradan görme bir kadın, eşinin yeni aldığı yüzüğü arkadaşlarına gösterip hava atmak amacıyla evinde gün düzenler ve bütün arkadaşlarını çağırır. Bu vesileylede yüzüğünü gösterişe koyar. Çaylar, kahveler içilir; poğaçalar, kekler, kısırlar yenilir ama kimse ev sahibinin yüzüğünü fark etmez. Arkadaşları kalkıp gitmeden, yüzüğünü göstermek isteyen kadın: "Burası çok sıcak oldu değil mi? Şu camı açayımda bu yüzük beni çok terletti" der. Malesef son zamanlarda içinde bulunduğumuz durum bu şekilde.

Sanırım o zamanlar sosyal medya yoktu ki küçücük bir arkadaş grubuna sonradan görmelikler, bu şekilde dayatılmaya çalışılıyordu. Günümüzdeyse sosyal medyanın viral etkisiyle göstermeliğe vurmak istediklerini, daha fazla kitlelere ulaştırdığını farkeden bireylerin; duygu ve düşüncelerini paylaşmanın yanı sıra sahip olduklarını göstermeliğe vurdukları aşikar. Yanlış anlaşılmaması için şunuda belirtmek isterim, aileleriyle bir kaç fotoğraf karesi paylaşanları normal karşılıyorum. Anormal olan ise bunu sürekliliğe vurarak insanların gözünü, görüntü kirliliğiyle doldurmaya çalışanlardır. Bu yüzden de sevgililerinden, sözlülerinden, nişanlılarından, eşlerinden aldıkları hediyeleri "herkes görsün, bana bunu aldı" mesajıyla sosyal medya platformlarında sürekli paylaşımlar görüyorum. Aslında bu tür platformlarda herhangi bir güvenlik unsurunun olmayışı bunu daha da cazip hale getiriyor. Tabii bu da bireylerin özgür iradesiyle özgürlük bağlamında kayışı koparışlarının sembolü. Birde bu durumun hemcinslerim bayanlar tarafından daha çok paylaşılması, onları hedef alan bir yazı olarak da görülebilir. Neyse konumuza geri dönelim. Sevmek diyoruz ya; insanların, karşılık beklemeden yüreğiyle içten içe birbirini sevmesi. İşte böyle bir sevgiden bahsetmek, günümüzde o kadar zorlaştı ki sorsanız herkes seviyor, hepsi aşık! Ama göstermelik yaşıyorlar bu duyguyu. Dolayısıyla artık cılkı çıktı dediğimiz şeylerden biride kendi menfaatleri uğruna, ayaklar altına aldıkları aşk ve sevgi oldu.

Bu yazdıklarımı okuduğunuzda eminim "hangi birimiz yapmıyoruz" diyenler olacak aranızda. Fakat şunu da basa basa söylüyorum ki son zamanlarda internet ortamında sevdiğim diye tabir ettikleri (ki ben, bunu içten gelen bir his olarak görmüyorum) kişiden aldığı hediyenin fotoğrafını çekip, altınada afili sözler yazıp, en son "teşekkürler aşkım, ömrüm" ifadelerini kullanan kişiler, sevgiden noksan kalmış kişilerdir. Sevginizi veya teşekkür ifadelerinizi bütün arkadaşlarınıza açık bir gönderide yapmak zorunda değilsiniz. Bunu ifade etmenin farklı yolları da var, sessiz sedasız! Hani biz merak etmiyoruz, kim kime ne almış ama; bu tür paylaşımda bulunanların bir kuyruk acısı olmalı ki ispatlama çabaları sarfediyorlar.

Hediye ile sınırlı kalmadan şunlarıda söylemenin faydalı olacağını düşünüyorum. Çiftler arasında ki mahremiyetten de kendilerine göstermelik pay biçenler yok mu? Mutlu aile tablosuyla insanları enayi yerine koyup, aile içi yaşanan her şeyi paylaşırlar. Mutlu olmayı, namahremini paylaşmayla eş tutarlar. Zaten birlikte bir yola adım atarken bile sevgilerini, gösteriş mekanizması üzerine kuruyorlar. Hatta bu konu üzerine bir arkadaşımla hasbihal ederken bilinçli olarak dedim ki "bazı insanlar(!) ne kadar meraklı başkalarına hava atmak amacıyla sevgilerini göstermelik yaşamaya?" Aslında o arkadaşımında son zamanlarda bu tür paylaşım yarışlarına girdiğini gördüğüm için bunu söyleme gereği duydum. Baktım ki arkadaşım, kendini soyutlayarak benim örnek verdiğim kişiyi topa tuttu. O zaman anladım ki aşklarını göstermelik yaşayanların gözleri, kendi yanlışlarını doğru olarak görmelerini sağlıyor. Böylelikle de kendilerine dev aynasından bakarken, başkalarını hor görebiliyorlar.

Bütün bunlara şahit olurken diğer taraftan da duygularını, aşklarını, sevgilerini yürekten gelen bir hisle değilde göstermeliğe kaydıran kişilerin, topluma verdikleri zarardan habersiz gibi davranmaları yok mu insanı çileden çıkartıyor! Gözlemlerseniz; davranışlarının, başta genç kardeşlerimiz olmak üzere toplumdaki birçok bireyi olumsuz yönde etkilediklerini farkedersiniz. Zaten gençlerimiz, son dönemlerde gördüklerine özenmeye meyilli davranışlar gösteriyor. Bu da onların "sevgiyi" yanlış anlamalarına neden olmakta.

Aslında verdikleri zararı es geçmeleriyse hep ilgi manyaklığından kaynaklanıyor. Çünkü çiftler, gittikleri her ortamda anı biriktirmek yerine fotoğraflar biriktiriyorlar. Ânı yaşamak ise fotoğraf çekerek insanların gözünde ilgi odağı olmaya tercih ediliyor.Bu yüzden de öyle yürekten seven yok! Hep alavere dalavere üzerinden göz boyamak! Konuyla ilgili internette bir kaç örnek bulup sizlerle paylaşmak istedim. Ekşi sözlükte bulduğum şu örnek, olup biteni özetliyor. Biri yazmış "Nedenini tam olarak bilmemekle beraber, ilişkilerinin her adımını, gittikleri her mekanı ve hatta ilan-ı aşklarını sosyal mecralarda paylaşan "sosyal medya arkadaşlarımın" istisnasız ayrıldığına/boşandığına şahit oldum."

Gerçekten de vaziyet bu! Bende yıllardır tanıdığım birinin, evliliğe adım attığı günden beri sürekli eşinin aldığı hediyeleri, özel gün kutlamalarının videolarını/ fotoğraflarını paylaşmasına tanık oluyordum. Her gün farklı mekanlarda farklı pozlar veriliyordu. Eşine çok bağlı gibi göstermeye çalışıyordu kendi. Belki de maddiyatın verdiği bir güçtü. Bilemem. Ama sürekli bilezik showları vardı, artık bıkmıştık. Bir zamandan sonra paylaşımlarını görmemeye başladım. Sosyal medyadan, elini eteğini çekmişti. Doğrusu şasırmıştım. Sonra duydum ki eşiyle boşanma davası açmışlar.

Bir insan olarak bu durum beni üzdü ve dedim ki kendi kendime "diyorlar ki boşanmalar neden oluyor?" Alın size bir sebeb! Kalben değilde göstermelik seversen, sonu hüsran...

Durum böyleyken yazımı Friedrich Nietzsche'nin şu sözüyle bitirmek istiyorum: Davranıştaki coşku büyüklükten sayılmaz; davranışa ihtiyacı olan, sahtedir. Bütün göstermelik insanlara dikkat!..


Selma Karakaş TutuşYORUMLAR

 1. Mehmet SUNA

  28.05.2020 17:37:44

  Doğru acı ama gerçek toplum olarak ne yazık ki böyleyiz. Farkındalık oluşturduğunuz için teşekkür ederim.

 2. Ahmet

  30.08.2019 10:57:38

  maalesef aile kavramı bitme noktasına gelmiş durumda insanlar acısını sevincini havasını afrasını tafrasını sanal dünyada yaşıyor. orada mesajını verip orada sitem ediyor eşi fotoğrafını paylaştığında ya kalp koyuyor ya çok güzelsin aşkım diyor yada demek zorunda kalıyor hani dedik ya havasını atacak diye mesela bir arkadaşımın eşi like yani beğenmedi diye kocasına sitem edecek duruma gelmiş ortak arkadaş olduğumuzdan o resmi bende gördüm sıradan bir resim belki ancak benim ve diğer erkeklerin görmemesi gereken bir resim... bilmiyorum sanal dünyamı çok geniş biz insanlar mı ?

 3. Şaziye

  30.08.2019 09:14:24

  Mutlu çiftlerin kanıtlamak zorunda oldukları bir şey yoktur diye düşünüyorum. Facebook’tan uzak duran kişiler daha mutlular. Anın tadını çıkarıyorlar. Sırf millet görsün diye baş başa çıkılan bir yemek masası sosyal medyaya atılıyor. O an anın tadını çıkarıp sohbet etmek yerine acaba kaç kişi beğendi kim yorum yaptı diye takip edip zamanları da yemekleri de heba oluyor. Hiç zevk alamadığım bir şey..

 4. Gülperi

  30.08.2019 09:11:41

  Çok güzel bir konuya temas etmişsiniz. Kendilerini inandırmak için başkalarını inandırmaya çalışıyorlar. Mutlu olduğunuzda sosyal medyanın dikkatinizi dağıtmasına izin vermezsiniz. Hele doğum esnasında veya sonrası gelen hediyeleri paylaşanlar bende direk nefret uyandırıyor. İnsanın kendine saygısı olmalı bence. Doğum yapmış, yeni çıkmış odaya fotoğraf paylaşıyorlar. Neden en özel mahrem anı başkası görsün ki hemde gecelikle vs. Herkes neden her şeyi bilsin ve görsün anlamış değilim.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>