Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

GÖZÜNÜZ AYDIN, ZAVALLI YARATIKLAR!..

 

SESLİ MAKALE

 

Türkiye Cumhuriyeti sınırları “Dar-ul İslam”dır. Yani, Müslüman toprağıdır. Her Müslüman bu topraklarda yaşama hakkına sahiptir. Bu hakkı inkar eden ve kendilerinden başka kimsenin yaşamasını istemeyenler; açıkçası gaspçı sapıklardır. Vahşi Batı'nın algı oyunlarına düçar olmuş zavallılardır. Geçtiğimiz günlerde haberlerden Kocaeli'nin Kartepe İlçesi'nde dokuz yaşındaki bir çocuğun intiharını öğrendik. Ülkesindeki savaştan kaçıp gelmiş bir ailenin evladı olan Vail El Suud'u intihara sürükleyen sebep, toplumsal algı operasyonlarının bir ürünüdür. “İşimizi, ekmeğimizi ve aşımızı elimizden alıp Suriyelilere veriyorlar. Ülkelerini savunmayıp gelip burada nargile tüttürüyorlar” diyen gözü dönmüş zavallılara inanan ilkokul seviyesine kadar inmiş “Suriyeli (Müslüman) düşmanı” bir güruhla karşı karşıyayız. Bir Suriyeli'den daha kurtuldukları için zil takıp oynayabilirler artık.

 Allah sonumuzu hayreyleye… 

 

 DERNEK VE VAKIFLARIMIZI GÖREVE ÇAĞIRIYORUM!..

Malatyalı hemşerilerimizin yıllardır uyguladıkları ve büyük takdir toplayan bir uygulaması var. İhtiyaç sahibi çocuklarımız için eğitim bursu veriliyor bu uygulamayla. Bu önemli ve güzel uygulamaya imza atan kuruluşumuzun ismi ise Malatyalı İş Adamları Derneği (MİAD)'dir. Malatya Eğitim Bursu Platformu adındaki bu projenin hak ettiği ilgiyi görmediğini düşünüyor ve üzülüyorum. Revize edilerek daha geniş bir altyapıya ve işlerliğe kavuşacağını düşündüğüm bu projenin bazı eksiklik ve fazlalıklarının olduğu kanaatindeyim. Bu program ile, mükerreren burs alan kişilerin önü kesilirse, daha fazla çocuğumuz burstan istifade edebilecektir. Ayrıca hayırseverlerin kaç evladımıza burs verdiğinin de cevabı ortaya çıkacaktır. Bu projenin günümüz şartlarına uygun bir şekilde revize edilmesi için, Malatya Eğitim Vakfı, Pütürge Eğitim Vakfı, Doğanşehirliler Eğitim ve Kültür Vakfı ve Arapgir Kültür Derneği gibi dernek ve vakıflarımızın bir araya gelmesi gerekiyor. Programın artı ve eksilerini araştırarak, burs kaçağının önünü kesebilirler kanaatindeyim.

 

“ŞABAN AĞABEY”LERİN ÇOĞALMASI DİLEĞİYLE…

Söz Malatya Eğitim Bursu Platformu'ndan açılmışken “Sebep olan fail gibidir” düsturuyla hareket ederek Rahmet-i Rahmana intikal etmiş ağabeyimiz Şaban Taçyıldız'ı anmamak olmaz. Şaban Ağabey'in vesilesiyle onlarca öğrencimizin burs almasına da vesile oluyor, hayır dualarını alıyordum. Şaban ağabey, rahmetli olunca bu hususta beni arayanlara maalesef  olumlu cevap verememeye başladım. İnşallah nice “Şaban ağabey”ler karşımıza çıkar da, biz de onlar vesilesiyle çocuklarımızın eğitimine küçük de olsa bir katkıda bulunuruz.

  

YUNUS AKDAŞ İLE İLGİLİ İZLENİMLERİM…

Malatya Time'ın “Çarşamba sohbetleri” hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Malatyalı İş Adamları Derneği (MİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş'la gerçekleştirdiğimiz röportajı yayınladık.  Gayet nezih ve sıcak bir ortamdaki sohbetimizin akabinde, saygıdeğer Yunus Akdaş'tan edindiğim izlenimler şu şekilde:

 • 2001 yılından bu yana MİAD yönetim kurulu başkanlığı görevini ifa eden Yunus Akdaş, hal-i hazırda bir o kadar daha başkanlık yapacak heyecana ve azme sahip.
 • Vizyonu, MİAD'ı yerel bir dernek olmaktan çıkarıp, ulusal bir statü kazandırmak.
 • Çıtayı daima yüksek tuttuğu için istişareye büyük önem veriyor.
 • Fikirlerinde ısrarcı değil daima yeniliğe açık
 • MİAD'ı ve temsil ettiği makamı siyaset üstü olarak konumlandırıyor.

  

MALATYA'DA OLMA DA, NEREDE OLURSAN OL!..

Geçtiğimiz Pazar günü bir programda Malatya'mızın emektar(!) eski Emniyet Müdürü Ömer Urhal'a denk geldim. Beni görünce uzunca bir zamandır yolumu gözlüyormuşçasına atılarak “Beni de yukarı gönderdiler” diyerek “Terfi(!)”sini işaret etti. Yanımdaki arkadaşa duyduklarımı teyit ettirince, içimden “Malatya'dan gittin ya, nereye gidersen git” demek geçti.

  

MALATYA'YI TANITAMIYORUZ…

Malatya Dernekler Federasyonu (MADEF)'nun organize ettiği Malatya Tanıtım Günleri, aslında daha profesyonel bir şekilde yapılabilir. Daha profesyonel olması için de sadece MADEF ile olacak iş değil gibi geliyor bana. Daha profesyonel ve kurumsal bir oluşum ve birliktelikle bu mümkün olur. Malatya Tanıtım Günleri'nde eş, dost, ahbap ve arkadaşımıza denk gelip o günü bayram tadında yaşasak da, hemşerilerimizin dışındaki insanlara Malatya'yı tam manasıyla tanıtamıyoruz. Bu husustaki temennim İstanbul'da göz dolduracak bir tanıtım günlerinin olmasıdır.MALATYA VE BÖLGE FUTBOL TARİHİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJE

Adil Gevrek, Temmuz 2014'te başkanlığa seçildiğinde, BtcTurk Yeni Malatyaspor altyapısının antrenman sahası betonlaşmıştı! 2005'te döşenen eski zeminin tümü sökülürken, sentetik çim serildi. 12 yıl sonraki yenilemeyle, sporcu sağlığı açısından daha esnek ve kullanılabilir oldu. Bu süreçte, Futbol A Takımı'nın büyük bir eksikliği giderildi. 2010'da inşa edilen; ama faaliyete geçirilmeyince atıl durumuna düşen Orduzu Pınarbaşı'ndaki tesis, Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin de desteğiyle 5 yıldızlı otel gibi oldu. Ekim 2017'de teslim alınırken, yakınına 2 tane de saha yapıldı. Tüm bu çalışmalara harcanan para 15 milyon TL'yi buldu. Atılım döneminde ayrıca, 27 bin 44 kapasiteli Yeni Malatya Stadyumu, Eylül 2017'de kapılarını açtı. Bunlarla yetinmeyen Adil Gevrek ve kurmaylarının gündeminde, şimdi ‘BtcTurk Yeni Malatyaspor Futbol Köyü' var. Yeni stadın yanındaki 100 dönümlük alanda ilk etap için kazma vuruldu. Malatya ve bölge futbol tarihini değiştirecek proje kapsamında öncelikle yetenekli çocuklar keşfedilecek. Terör belası ve zararlı alışkanlıklardan uzak tutulacak bu gençler, diğerlerine de rol model olacak.

TEBRİKLER, ÇINAR'IN EKİBİNE!..

Gözlemlerime göre, Malatya'da sosyal belediyecilikte üst sıralara tırmanan Yeşilyurt Belediyesi, aktiviteleriyle göz dolduruyor. Sosyal medyayı da en iyi şekilde kullanan Yeşilyurt Belediyesi'nin takdire şayan durumunu geçtiğimiz Pazar günü Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Selahattin Gürkan'a da ilettim. Gürkan'ın da övdüğü Yeşilyurt Belediyesi, geçtiğimiz hafta 15 Temmuz Şehitlerinin ailelerini Malatya'da buluşturdu. Bu organizasyon, başarı trendinin bir nişanesi niteliğindeydi. Mehmet Çınar ve ekibini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Selam ve dua ile
Fiemanillah
 

 YORUMLAR

 1. Bilgin Akbal

  11.10.2019 00:11:11

  Sayın Murat Çetin çok haklısınız. Malatya Eğitim Platformu Kuruluş amacını yerine getirmelidir.

 2. Mustafa Çiftçibaşı

  09.10.2019 16:48:37

  Murat abi az bile söylemişim bu Suriyelilerin yerinde o zihniyet o duruma düşse ne yaparlar di

 3. Ali Şahin

  09.10.2019 12:06:35

  Günaydın selamlar Murat kardeşim. keşke bunu yazarken şu cümleyi de kullanabilseydik Isid belasını yaratan destek verip suriyeli insanların ülkelerinden kaçmalarına neden olanların da .... deyip devam etseydin yazına değer katardın die düşünüyorum.

 4. Saliha hanıma cevap...

  09.10.2019 09:07:27

  siz bir kadınsınız. belkide anne. eğer varsa çocuğunuz o suriyeli 9 yaşındaki çocuğun annesinin yerine bir koyun kendinizi. hislerinizi ve düşüncelerinizi buna göre paylaşın.ne olduğu önemli mi. 9 yaşında ki çocuk intihardan ne anlar. ama o çocuğu nasıl bir ruh haline soktular ki sonuç bu oldu. haklısınız. araştırılsın. muhtemelen polis araştıracak. hatta buna sebep olanların cezalandırılması gerekir. ama öleni geri getirmeyecek. vicdanları rahatlatmayacak

 5. Saliha

  08.10.2019 21:14:58

  Beni şaşırttınız. Yorumum yayınlanmış oysa tek muhalif yorum benimkiydi. Suriyeli sevicilerini birer suriyeliyi evinde misafir etmeye davet ediyorum. Hani biz ensar onlar muhacir.

 6. Saliha

  08.10.2019 19:47:09

  Ben sozde 9 yaşında bir çocuğun dışlanarak intihara sürüklendiğini düşünmüyorum. Kanıtı var mı?. Ya da görgü şahidi var mı?. Ya işin arkasında başka şeyler varsa! Mesela istismara uğrayıp intihar süsü verilmediği ne malûm. Bu yorumu yayınlayıp yayımlamamaniz size bağlı. Ben bu misafirligin çok uzadığını düşünenlerdenim. Bence kendi vatanlarına dönme vakitleri geldi ve geçiyor.

 7. Said Ünlü

  08.10.2019 19:40:06

  Suriyeliler konusunda biz ülke olarak elimizden geleni yaptıysakta, sonunu getiremedik. Halbuki Suriyeli kardeşlerimizi burada daha temkinli bir devlet politikasıyla bu hale gelmesine engel olabilirdik. Ne bileyim ülke olarak yanlış tavırlar içerisindeyiz

 8. Emekli

  08.10.2019 12:37:49

  Sayın Urhal yeni yeriniz hayırlı olsun. Malatya'da artan asayiş olaylarına çözüm bulunması tek temennimiz. Yeni gelen emniyet müdüründen hayli umutluyuz. Bıçaklama silahlı olaylara son verilmesi dileği ile...

 9. Yasin

  08.10.2019 12:36:24

  Allah rızka kefil olduğunu belirtiyor. Kimse rızık endişesi duymasın diyor. Kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bunun bilinci oluşmalı. Aynı durumda bizim ülkemiz de olabilirdi. Evet yapılan yanlışlar var ama bu şekilde algı oluşturulup direk Suriyeliler hedef gösterilmemeli. Hayatın herkes için neler getireceğini de bilemeyiz.

 10. Tamer

  08.10.2019 12:02:51

  Suriyelilere yönelik yürütülen tartışmaların kamuoyunun önünde çok tartışılması, insanları suriyelilere karşı çok yanlış tutumlar sergilemesine yol açıyor. Suriyeliler gitmeli mi gitmemeli mi farklı bir konu ama bu devlet büyüklerimiz tarafından masa üzerinde tartışılması gerekir. Yoksa her gün bir Vail El Suud vakası ile karşı karşıya kalabiliriz.

 11. bağımlılık....

  08.10.2019 11:08:14

  giden emniyet müdürü başarılıydı. artık gitti. bence görev yaptığı süre içinde teşekkür etmek gerek.

 12. malatya günleri 2

  08.10.2019 11:06:55

  Malatya günlerinin etkili ve verimli olması için 1- İstanbul'daki tüm dernek vakıf ve sendikaların kısaca tüm STK'lar arasındaki küslüğün, çekememezliğin ortadan kalkması lazım. 2- Malatya ile İstanbul arasındaki bağın Özal zamanındaki gibi tekrar güçlenmesi lazım. 3- Malatya'da Malatya günleri nasıl daha etkili olur ile ilgili bir program düzenlenip. İstanbul Ankara İzmir, bursa adana kısaca tüm Türkiye'deki Malatyalı STK'ların davet edildiği bir çalıştay yapılmalı. Çıkan sonuçlara göre yol haritası belirlenmeli.

 13. malatya günleri...1

  08.10.2019 11:02:41

  malatya günlerinin başka şehirlerde yapılması güzel ancak bir o kadar da yanlış. bu günlere sadece Malatyalıların gelmesi, ahbap çavuş gibi birbirlerini kucaklaması önemli ama asıl amaç Malatyalı olmayanları bu günlere getirip ordan malatya ya gelmelerini sağlamak. yoksa körler sağırlar birbirini ağırlardan öteye geçemez.

 14. İ.ercan

  08.10.2019 11:00:15

  Mehmet çınar göz dolduruyor. özellikle bilgi işlem konusunda. ekipte kimler var ise onları tebrik etmek lazım. bayağı profesyonel bir ekibin olduğu belli (hakan toptaş)... özel kalem müdürü de (Mehmet Türkoğlu) işinin ehli. proje ekibine diyecek yok onlar da harika (Eyüp bey ve hüseyin gök. kültür işlerini unutmamak lazım. Yeşilyurt kent konseyi şehrin eksiğini tamamlıyor.(ahmet berber ve semra Özcan)kısaca Mehmet çınar gibi bir sağlam ekiple çalışıyor.

 15. ensar- muhacir.ne çabuk unuttu

  08.10.2019 10:55:01

  ne çabuk unuttuk Ensar ve muhacir olmayı.belki de ülkemizde yaşayan Suriyelilerin duası ile 15 temmuzu atlattık. Belki de onların duası ile Türkiye'ye diz çöktürmek isteyenlere emeline ulaşmadı. yediğimiz bir kap yemeği bir kardeşimizle paylaşabiliriz. 80 milyonuz 2 le çarparsak 160 milyon eder. Lütfen Suriyelilerin ilk geldikleri günlere tekrar dönelim.

 16. Ahmet

  08.10.2019 10:47:23

  Evet suriyeli 9 yaşındaki bir çocuğun intiharı gerçekten çok acı bir olay ancak bu sadece bir intihar olayı değil o çocuğun okulundaki çocukların ne ailelerinden nede öğretmenlerinden vicdan merhamet adına hiçbirşey öğrenmemiş olmalarıdır buda iman eksikliğinden gelen bir durum düşünsenize bu çocuklar büyüyecek ve bu vatana millete yararlı birer birey olacaklar gençlerimiz ne yazık ki imanlı yetişmiyor buda ileride çok büyük sorunları beraberinde getireceği aşikardır.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>