M. Sait Obuz
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Gurbetten baktım Malatya'ya

 

 SESLİ MAKALE

 

Bazen memleketten bir haber var mı diye beklediğimiz insanlar olur, yaşadığımız yerlerde olsak dahi ait olduğumuz şehre olan ne sevgimiz bitiyor ne de hasretimiz.

Hasretin ve sevginin bir yaşandığı bu coğrafyada gurbet en zor duygulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bazen yürüdüğümüz yollarda onlarca anı ve hikâyenin yazıldığını fark edemiyoruz, gurbette duygulu gözlere sebep olan bu şehirde rutin hayata sıradan bir şekilde devam ediyoruz.

Bölgenin Tarihi, Siyasi, Sosyal, Kültürel ve Ekonomik anlamda önemli bir merkezi olan bu şehir de dışarıya olan göçler ile ömür boyu hasret kalmak hakikaten hüzünlü bir hikâyenin girişi gibi oluyor, bu duyguyu insan neden yaşamak istesin ki.

Özdemir Erdoğan'ın gurbet adlı şarkısı geliyor aklıma, o dönemde göç eden Türkleri çok iyi özetleyen bir şarkı ile bu gurbetin hasretin adeta sıkıntılarına, dertlerine, bir bayram havası katmıştı.

 *Anadolu'da Avrupa'da yaşayan binlerce Malatyalının acaba bu duyguları daha önce yazılmış mıdır?

* Ya da gurbette olan Malatyalılar neden bu yolu tercih etti araştırılmış mıdır?

*Bu göçlere sebep olan unsurlar üzerinde durulmuş mudur?

 Yaptığım bazı araştırmalar neticesinde bu konu ile alakalı maalesef her hangi bir çalışma ve röportaj yapılmadığını gördüm, açıkçası bu durum beni üzdü. Çünkü bu tarz konuları bir tek gurbette olan Malatyalıların başarıları olduğu zaman hatırlamayalım, onları her daim hatırlayalım, ait oldukları bu topraklara olan hasretleri ile şehrimiz arasında daha fazla gönül köprüleri oluşturalım. Yazın gelip gezip giden gurbetçi mantığını artık düşüncelerimizden çıkartalım ve onları bu şehre daha çok adapte edelim, birçok akademisyen, yazar, sanatkâr vb. birçok alanda başarılı olan hemşerilerimizin bu birikimlerini şehrimize aktarmaları için çalışmalar ve projeler üretelim.

Şehrimizde son yıllarda ciddi bir şekilde Malatyalılar dışarıya göç ediyor bazı araştırmalarım neticesinde bunun ana sebebinin ekonomi olduğunu öğreniyorum.

Acaba ekonomisi güçlü olan şehrimizde neden bu şekilde göçler başlıyor?

Yönlendirme konusunda şehrin zayıf olduğunu söylemek istiyorum ve bir diğer yandan geneli üniversite mezunu olan gençler ilk etapta ağır bir çalışma saati ile iş yerlerinden memnun kalmıyorlar ve tecrübesiz olduklarını işverenler söyleyerek ilk etapta ( 1 Yıl Staj ) bu işi öğrenmesi adı altında birçoğu mühendislik ve öğretmenlik bitirmiş branşlarda olan mezunları bazı kurumlar ücretsiz bazıları ise çok cüzi miktarda maaş vererek çalışmalarını istiyor bu sebeple şehirde mezunlar başka şehirlerde bu imkânların daha iyi olacağını düşünerek göç ediyorlar.

Bu tarz üzücü durumlar açıkçası hepimizin başına geliyor, gençler ve üniversite mezunları yollarını çizmekte açıkçası problemler yaşıyorlar ve bu sebeple de yapmamız gereken önemli olay şehrin ve üniversitenin birçok noktasına İş Yönlendirme servisi açılarak birçok alanda bilgi sahibi olan gençlere istihdam alanları açılmalı ama bunu bizzat Malatya Ticaret Sahipleri ve Belediyeler İş Ortaklığı ile olmalı dikkatinizi çekerim. İŞ-KUR üzerinden değil direk şirketler ve kurumlarla temas kurulmalı.

Tabi konumuz gurbet üzerine ama bu konuya sebebiyet veren unsurları şehrimizde kaldırırsak bu gücü kendi şehrimize harcarsak ve insanlarımız başarılarını dışarıda değil Malatya da sağlarlarsa daha güçlü ve daha çok gelişmiş bir şehir oluruz.

Gurbet Türküsünün bir kaç dizesi ile Baki Selamlar.

Ben bir gurbet türküsünde
Akşamın mavi örtüsünde
Öyle durdum bekliyordum
Geçmeyenler köprüsünde
Bağlandım kör düğüm oldum
Yolların saç örgüsünde.

M.Sait OBUZYORUMLAR

 1. Ahmet

  07.11.2019 21:50:52

  Hocam kaleminize sağlık tebrik ederiz yazılarınızın devamını dilerim .

 2. Mehmet

  07.11.2019 09:45:00

  Özellikle üniversite mezunları için deginmeniz çok güzel , bazen bizim derelerimizi duyan varmıdır diye düşünüyorduk . Teşekkürler sait hocam .

 3. Ali

  07.11.2019 08:17:30

  Sait hocam kaleminize sağlık Çok iyi tespitler yapmışsınız basarilarinizin devamını diliyorum .

 4. Ç Toprak

  06.11.2019 14:12:44

  Sait hocam kaleminize yüreğinize sağlık. Isin icinde siyaset olunca daha çok göç olur. Malesef üzücü tablo.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>