Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Gürkan, istifa edip..!

Murat Çetin yazdı...

 

(Sesli Makale) 

Belli bir konuma gelmiş ve başarılı olmuş yöneticilerin bir çoğunun yanında, gaza getiren, pohpohlayan ve “Sen iyisini bilir ve yaparsın” diyen yalaka tipler vardır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın “Millet Bahçesi” ismiyle tüm Türkiye'de hayata geçirdiği projenin Selahattin Gürkan'ın “Yeşil Kuşak Projesi”nden esinlenilerek yapıldığını söyleyen “Kerameti kendinden menkul kimseler” in varlığını biliyor ve görüyoruz.

Bu kişileri görünce, eğleniyorum. “Millet Bahçesi” ve “Yeşil Kuşak” benzetme örneğinin biraz zorlama olduğunu da biliyoruz. Bugünkü yazımda daha kolay bir örnek vereyim biraz da siz okuyucularımız eğlensin. Bildiğiniz gibi İstanbul Yenikapı'daki Ekrem İmamoğlu'nun araç şovu, geçtiğimiz haftaya damga vuran olayların başında geliyordu. Seçildiği günden bugüne kadar Ankara, Bodrum ve Diyarbakır seferleriyle adı anılan Ekrem İmamoğlu'nun araç şovunun fikir babası Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Selahattin Gürkan'dır. Şöyle ki; Ekrem beyin söz konusu şovunun benzeri, geçtiğimiz Nisan ayının sonlarında Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin önünde yaşanmıştı. Malatya Time'ın da “Belediyenin önü YEDİEMİN parkı gibi” başlığıyla haberleştirdiği olay, Malatya'da bir hayli ses getirmişti.

 Yukarıdaki iki örnekten yola çıkan “Kerameti kendinden menkul” bazı kişilerin Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ı gaza getirme çabasıyla “Başkanım, bırak bu koltuğu. Çık ulusal arenada ses getirecek projeler geliştir” dediği günleri görür gibiyim. 

 

GEZER'İN AMACI NE!?


İbrahim Gezer'den uzun zamandır beklediğim açıklama, nihayet geçen hafta geldi. Akademik kariyeri, kişiliği ve kabiliyetinin birçok siyasetçiden üstün olduğuna inandığım sayın İbrahim Gezer'in açıklamasının zamanlaması hayli manidardı. Çünkü açıklama, Cumhurbaşkanımızın Malatya ziyaretine yakın bir zaman diliminde yapılmıştır. Bu ve buna benzer konuşmalar, sayın İbrahim Gezer tarafından hemen her platformda bu kadar yüksek tonda olmasa da dile getiriliyordu. Bana göre, müteaddit defa adaylığı söz konusu olan sayın Gezer, diğer adaylara nazaran liyakat sahibiydi. AK Parti Genel Merkezi'nde kabul görmemek, İbrahim Gezer'i bu tür açıklamalar yapmaya itmiştir. Gezer, bu açıklamalarla AK Partililere “Kardeşim sizden olmaz” demek istiyor olabilir. Ya da eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı iddia edilen partiye göz kırparak; siyaset terazisinde ağırlığını hissettirmek için bir taktik çalışması da olabilir.
 

1_103

KAZGAN'IN ARKASINDAKİ ÇİÇEK!..

Akçadağ Belediye Başkanı sayın Ali Kazgan'ı az-çok tanırım. Topu “taca” atma konusunda bir hayli mahirdir. Geçtiğimiz hafta Kültür Mahallesi Ören Yolu Mevkii'nde bulunan çöp sahasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Kazgan, bu yerle ilgilenmediği iddialarına cevap niteliğindeki açıklamasında, yine topu “taca” atan taraftı. Bölgenin çöpten tepe haline dönüştüğünü belirten Ali Kazgan, “Mikrop ve hastalık saçar hale geldi ama temizleme görevi Büyükşehir'de” deyip kenara çekilmeye çalıştı. Kazgan bu açıklamayı yaparken arkasında bulunan bir çiçek, dikkatli gözlerden kaçmadı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın muhtemelen 31 Mart seçimlerinin akabinde tebrik amaçlı gönderdiği çiçek çok manidardı.  İşte bu görüntüyle ilgili benim yorumum: Selahattin Gürkan sanki şunları söylüyordu: “Ey Ali Kazgan, sen ki evvela partimiz sayesinde belediye başkanı oldun. Sonra ise partimizin iradesine isyan bayrağı açarak 31 Mart seçimlerine bağımsız girdin. Partimize olan sadakat sınavını kaybettin. Tüm bunlardan sonra bağımsız olarak yeniden belediye başkanı seçildin. Ben ise bunca ettiklerinin rağmına seni tebrik(!) için çiçek dahi gönderdim. Kendi ihmalinin neticesi biriken çöplerden dolayı beni suçlayacağına; ara ve durumu bana bildir. Çünkü ben sana bir çiçek kadar yakınım

“YİĞİDİ ÖLDÜR HAKKINI YEME”

“AK Partili Malatya milletvekilleri içerisinde en enerjik, en faal, o köyden-bu köye, o mahalleden-bu mahalleye mekik dokuyan vekil kim?” diye sorsalar, cevap “Öznur Çalık” olur herhalde. Bir bakıyorsunuz Kale'de, bir bakıyorsunuz Yeşilyurt dağlarındaki Rafa'da. Hani “Yiğidi öldür, hakkını yeme” derler ya; işte bu da böyle bir şey…

  

NEDEN BU KADAR RAHATSINIZ!?

Son zamanlarda dikkatimi çekiyor, hemen herkes ya racon kesiyor ya da birilerini infaz ediyor. Malatya ilgili ilgili haberleri dikkatlice takip edenlerden biri olduğum için, bu olayların sanki tamamı ilimizde oluyor. İşte bir örnek: Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada Malatya'da olduğu iddia edilen iki çocuğa taciz iddiası gündemdeydi. Adamın birini darp etmişler ve boynuna taktıkları hüküm özeti gibi bir kağıtta insanın kanını donduran bazı şeyler yazmışlardı. Malatya Valiliği'ni ve Emniyet Müdürlüğü'nü arayan arkadaşlar ise doğru dürüst bilgi alamadılar. Eğer bu hadise doğruysa sayın vali ve emniyet müdürümüz neden bu kadar rahat? Yalansa, yalan olduğuna dair neden bir açıklama yok?

 BUNLAR ONU DA BECEREMEDİ…

Malatya'nın eski belediye başkanlarında Seyhan Semercioğlu ve Turgut Özal hakkında şöyle bir hikaye vardır: Malatya'ya gelen rahmetli Özal, Seyhan Semercioğlu'nu çağırır ve Malatya için ne istediğini sorar. Seyhan Semercioğlu ise körüklü otobüs ve çöp kamyonu ister. Bunun üzerine sinirlenen Özal, Seyhan Semercioğlu'nu azarlarcasına “Git bana projeyle gel” der. Diyeceğim o ki; Malatya, 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 68.5 oy ile Türkiye'de AK Partiye en çok oy veren ikinci il oluyor. Bu sebepten teşekkür için Cumhurbaşkanı Malatya'ya geliyor. Bizim vekiller(!) ise değil bir şeyler istemek otobüs ve çöp kamyonu dahi isteyemiyorlar. Özal bu zamanı görseydi Seyhan Semercioğlu'na “Sen en azından bir şey istedin. Bunlar onu da beceremedi…” şeklinde bir söz ederek alnından öperdi.

Sahi Malatya'da bulunan “Şehir hastanesi” nerede? Yoksa Malatyalıları temsilen bir şey isteyemediğiniz gibi, birde Cumhurbaşkanına yanlış bilgi mi veriyorsunuz? Çok garip işler…

  

ADİL GEVREK'LE İLGİLİ BAZI TESPİTLERİM
Malatya'da geçen haftanın en çok konuşulan isimlerinden biri de Adil Gevrek'ti. Hakkındaki iddialardan ötürü doğrusunu öğrenmek adına kendisine müracaat etmenin en isabetli yol olacağına kanaat getirdiğim için, genişçe bir röportaj imkanı da buldum. Geçtiğimiz hafta yayınladığımız röportajda, Adil Gevrek'le ilgili tespitlerimden bazıları şunlardır:

 • Yeni Malatyaspor'un bütün “detaylarına” tam anlamıyla hakim.
 • Yeni Malatyaspor'un Başkanlığı'nı yaptığı için haklı “eleştirilere” açık.
 • Tüccar mantığıyla hareket ettiğinden “Az maliyetle, nasıl çok iş çıkarırım”ın derdinde
 • Kavgadan uzak bir kişiliğe sahip olmasıyla birlikte; hakkındaki iddialar konusunda büyük bir “şaşkınlık” yaşıyor.


“TÜKENMİŞLİK” VE “ÜMİTSİZLİK” YAŞAYANLAR İÇİN


Malatya'da birlikte çalıştığımız ve kendisine kardeşim kadar kıymet verdiğim arkadaşım Ahmet Evcil'i aradım. Kendisinin aniden karamsarlığa düşen bir yapısı var. Telefonda sesini mahzun hissettiğimde sordum: “İnşallah bir olumsuzluk yoktur” diye. Ticari hareketsizlikten yakınınca ben de şakadan “Sende tükenmişlik sendromu mu başladı?” şeklinde takıldım. O ise bana “Ağabey o ünlülerde olur” diye cevap verdi. Ben ise “O zaman sendeki ümitsizlik sendromudur” deyince “Ha bu daha makul oldu” şeklinde cevap verdi.

Sonrasında anlatmaya başladım:

“Sevgili kardeşim Cenab-ı Hak'tan ümit kesmek haramdır. O bütün ihtiyaçlarımızı ummadığımız, bilmediğimiz ve elimizin yetişmediği vakti münasipte veriyor. Hatta sana bir misal vereyim: Geçenlerde bir bahçeye girdim. O bahçede domates, salatalık, biber ve patlıcanların mahiyeti bir anda zihnimde şimşek gibi çaktı. Bütün o nimetlerin takılı olduğu sapları ve o sapa takılan hediyeleri görünce anladım ki; bunları bize veren zat bizden iki şey istiyor. Birincisi: Her şeyi “sanatlı” yaratması ile kendini “tanıttırmak” istiyor; biz dahi “iman” ile “tanımalıyız”. İkincisi: Bütün “ni'metleri” ile kendisini bize “sevdirmek” istiyor; biz dahi “ibadet” ile onu “sevmeliyiz”.”

Sonrasında misali biraz daha genişlettim:

“Bak o “elsiz” bir ipek böceğinden bizlere “ipeği” giydiriyor. “Zehirli” bir arıdan bizlere en tatlı “balı” yediriyor. “Güneşi” bizim için “soba”, “ayı” bizim için “takvim” ve “yıldızları” bizim için “mum” yapmış. “Bulutlarla” ihtiyacımız olan “yağmuru” gönderiyor. “Yeryüzünü” bir “sofra”, “zemin” yüzünü ise bir “beşik” yapmış. Bize bu kadar “ihsan” ve “ikram” eden zattan “ümit” kesilir mi?!” şeklinde hasbihal ettik.

Selam ve dua ile

FiemanillahYORUMLAR

 1. Mehmet cici

  12.09.2019 20:24:38

  Peki neden bu kadar iftiralara muhatap oluyor?Neden çıkıpta arkasında konuşulan şeylerle ilgili bir tek kelime yapmıyor?Akpartiye saldırmak isteyen Malatyalı en başta bu kişileden başlayıp Ahmet çakırdan devam ediyor.Madem çok geziyorsa her gittiği yerde kendisi hakkında konuşulan şeyler konusunda halkı aydınlatsın.Güzel bir fırsat bence.

 2. Levent Derin

  12.09.2019 00:07:30

  öznur çalık ahmet çakır hakan kahtalı gibi bi şebeke çökeltilmeden malatyaya bişe yapılmaz sadece adamcılık oynar

 3. Serkan Baykal

  11.09.2019 18:41:13

  Bu arada Kuzey Çevreyolu inşaatı devam ediyormu

 4. Aziz Damar

  11.09.2019 09:33:45

  En azından kayısıya toprak mahsulleri ofisi bir açıklama yaparak çiftçinin elinde kalan kayısıları en düşük şu fiyattan alacağım diyebilir bu bile çiftçinin tüccara mahkumiyetini bitirirŞehir hastaneleri projesine karşıyım çünkü yeterince hastanelerimiz var Malatya’da da bir çok devlet hastanesi yapıldı şehir hastaneleri bu ülkeninn belini bükecek projelerden bence yap işlet Devret modeli ile yapıldığı için sürekli ülkemize külfet getirecek bir proje bunu sayın cumhurbaşkanımıza birileri söylese iyi olur çünkü yanlış bir proje bence

 5. Metin GÖRGÜLÜ

  10.09.2019 07:35:01

  Çok yandaşcısınız bukadar kendinizi belli etmeyin bence

 6. Ahsen Nur

  09.09.2019 23:15:45

  Sayın yazar Malatya gündemi yazdığınız kadar karışıkken Malatya'da iyi şeyler olmasını zaten bekleyemeyiz.Rahmetli Özal bugün hayatta olsydı Gürkan'a projeden önce fıkradaki gibi 'Sendemi' diye sorardı.Ama idareci olmak gerçekten büyük dert.Akrabalarını gözetsen yancı;yüz çevirsen vefasız oluyorsun.Madem tarih kendisini pohpohlayan yalakalar yüzünden tahttan inen yüzlerce idareci gördü.Demekki hangi devirde olsakta nefis her daim kötülüğü emreder.Değilmiki avamdan havasa herkes nefis sahibidir.O halde çare;insanın kendisine verilen cüzi iradeyi Cenab-ı Hakkın külli iradesine tabi kılmaktır

 7. Idris Kılık

  09.09.2019 22:16:42

  Fındık 17.5 yaptı kayısı ne durumdasın bunu istediler mi acaba

 8. Ramazan Demir

  09.09.2019 21:57:31

  Yağcılık yalakalık yapmaktan bir şey bilmiyorlar şak şakcılar!!!

 9. mert44

  09.09.2019 19:00:16

  Sayın Editör, kaleminize sağlık güzel bir yazı olmuş. Malatya için çalışan kim olursa olsun ondan Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımızın ziyareti çok güzel, belli ki değer veriyor şehrimize. İnşallah vekillerimiz bunun kıymetini bilirler. Selahattin Gürkan başkanımı her zaman tebrik ve takdir ediyorum. Malatya için ciddi efor sağlıyor. Adil başkanımızı da unutmayalım, ona da teşekkürlerimizi sunalım.

 10. gerçekmi

  09.09.2019 17:33:22

  gerçekten sayın cumhurbaşkanından bir şey istenmemiş olabilirmi

 11. 7 emin parkı haberini güzel ya

  09.09.2019 17:31:43

  ekrem imamoğlu bile selahattin gürkan takip ve taklit ediyor o zaman...7 emin parkı haberi güzeldi...zaten selahattin başkan yüzde 68 almadımı...o oyların içinde chp nin de oyları var

 12. akçadağlı

  09.09.2019 17:28:06

  bir çiçekten bile bu haberi çıkarmışınız ya size helal olsun...ali kazgan da boş adam değil ama...akıllı bir ekibi var...

 13. vay be...

  09.09.2019 17:25:51

  yıllar sonra seyhan semercioğlunun adını burdan duymak güzel ama gerçekten çöp kamyonu diyaloğu oldumu..bu olayın şahidi var mı...seyhan bey ne diyor

 14. ibrahim hoca

  09.09.2019 17:23:33

  ibrahim gezer inşallah siyasete girmez.belki eleştilerinde haklı olabilir ama siyaset farklı malatyada siyaset dahada farklı işliyor

 15. malatyanin tayyip erdoğanı...

  09.09.2019 17:21:52

  sayın öznur çalık kim ne dersin malatyanın tayyip erdoğanı gibi çalışıyor...

 16. gürkana...

  09.09.2019 17:20:07

  normalde selahattin gürkan boş beleş insanlara prim vermez.ama çevresinde bu tipler yer buluyorsa.daha dikkatli olmalı. uyarınız yerinde

 17. Mehmet Tan

  09.09.2019 16:32:11

  Kendilerine istiyorlar Murat bey, yetmez mi!?

 18. Mahmut Yüce

  09.09.2019 16:16:58

  Öznur hanımı seversiniz sevmezsiniz ama hakkınıda vermek lazım hizmet noktasında elinden geleni yapıyor helal olsun

 19. Funda Uzun

  09.09.2019 16:16:11

  Allhatan Öznur ablamız var. helal olsun valla. bayan olarak gurur duyuyorum. Kimin neye ihtiyacı var koşuyor. En çokta o eleştiriliyor. EEE MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR olsun vekilim kimseye aldırış etmiyor. Malatya ya hizmet için gece gündüz koşturan ablamıza selam

 20. Mehmet Özbey

  09.09.2019 16:12:32

  Sn Cumhurbaşkanı Malatya'da şehir hastanesi varmı diye konuştuğunda hep bir ağızdan evet denildi,demesini de şehir hastanesi nerede nereye yapıldı ve yapılacak.Ben göremiyorum.

 21. saliha

  09.09.2019 14:21:17

  Akp seçmenleri sorgulamayan, sorgulayanı ise vatan hayini veya terörist olarak niteleyen bir topluluk. Haliyle onlara vekil olarak sorgulamayan sürekli vekil lazım; Ahmet ÇAKIR , Hakan KAHTALI gibi Eğitimli İbrahim GEZER neden seçilsin ki.

 22. Fesih Bozan

  09.09.2019 14:17:16

  Ali KAZGAN bana göre Akçadağlılara büyük bir kazık attı. Ak parti Ali KAZGAN’ı bu gün partiye davet etse, o buna da bir mazeret uydurur. Siz Ali Kazgan’ı Az çok tanıyorsunuz, ben ise tam tanıyorum. Parola: İstanbul işkembe

 23. Sait Avar

  09.09.2019 14:13:47

  Yazar kardeşim dün en önemli bir konuyu kaçırmışsın. ÖZNUR’un inadına Cumhurbaşkanı İnönü Üniversitesine gitti. Bu konuya değinmemişsin. Sizin adınıza büyük bir eksiklik

 24. Ramazan Eroğlu

  09.09.2019 14:11:17

  Dün Selahattin Başkan neden o kadar coşmuştu anlamadım. Sözünü bitireceği anda “durmak yok yola devam” sözünü üç defa tekrarladı. Cumhurbaşkanının yanında Selahattin Gürkan’ın şekli ve şemali değişiyor. Dün o manzarayı görünce Romalılatın krallarına yaptığı methiyeler aklıma geldi...

 25. Ahmet

  09.09.2019 13:28:56

  Malatyadaki hastane şehir hastanesi mi devlet hastanesi mi? benim asıl takıldığım nokta şu Cumhurbaşkanı malatyaya gelip neyin müjdesini verdi ne vaad etti YHT Yapılacak ama tarih yok kuzey çevreyolu bitecek ama tarih yok 1 tane müjdeli haber yok ve sen %68 lerde oy alıyorsun bu şehirde... Bu arada miting neden merkezde yapıldı ? katılım endişesi mi vardı da böyle bir yol izlendi

 26. Ali

  09.09.2019 13:04:44

  Her şey güllük gülistanlık Malatya'da. Erdoğan'a söyleme gereği duymamışlardır.

 27. Yavuz

  09.09.2019 13:04:01

  Kazgan topu büyükşehre attı ama arkasında olan halkı yanılttı. Akçadağlılar Gürkan'a mı oy verdi. Madem Gürkan ilgilencek her yerden haberi olacaksa ilçe belediye başkanları ve muhtarlar ne yapsın. Kazgan sanki defalarca söylemiş de GÜRKAN yapmamış. Maksat muhalefet olsun

 28. Nafiz EL

  09.09.2019 13:02:15

  Sayın Gezer vakti zamanında aday olamadı partiden. Nedense aday gösterilmeyenler daha sonraları partiye karşı kinlerini kusuyor. Bu hiç etik bir tavır değil. Önemli olan her şartta desteklemek değil mi? Pastadan pay alamayınca işler değişiyor. Bu anlamda Gezer'i kınıyorum. Sayın Ahmet Ercan Uçkan aklıma geldi. Aday gösterilmediği halde tavrını değiştirmedi. Tebrik ettim

 29. Çalık

  09.09.2019 13:00:17

  Çalık dağ taş demeden geziyor. Her gönüle dokunuyor. Ev ziyaretleri yapıyor. Bir günde 30 ev gezdiği oluyor. Durmak yok yola devam

 30. Hikmet

  09.09.2019 12:59:27

  Vallahi çok güldüm. Desenize Türkiye gündemini Malatya belirliyor.

 31. Hasan

  09.09.2019 12:58:48

  Benzetme öyle olmaz böyle olur. Hatırlarlarsa o Yeşil Kuşak projesi de zamanında reddedilmişti. Gürkan'ın projesi olduğundan deniliyordu. Ne oldu da Gürkan aniden şaha kaldırıldı. Sahi herkes güçlü olanın yanında duruyor değil mi?

 32. ALİ YILMAZ

  09.09.2019 11:53:02

  sayın yazar şehir hastenesi konusu tam komedi bide işin ilginç tarafı cumhurbaşkanı malatyaya şehir hastanesi yaptıkmı diyor insanların evet diye bağırması sizce garip değilmi.Anlaşılıyorki dışardan adam toplayıp getirmişler veya vekillerin akrabaları ön tarafta yada akılıma gelen vekiller reisi kandırmış

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>