Bilgin AKBAL
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Hocamız, Belediye Başkanımız

Bilgin Akbal yazdı...

 

(Sesli Makale)

Selahattin Gürkan Milli Eğitim camiasının her kademesinde başarı ile çalışmış, kıymetli bir hocamız olarak siyasete atılarak Battalgazi Belediye Başkanlığı yaptığı 2009-2019 yılları arasındaki hizmet süresince tasarrufa önem vermiş, çok az bütçelerle başarılı çalışmaları gerçekleştirmiş. Yerel Yönetimler konularında Parti içindeki çalışmaları da hem parti içinde hemde kamuoyunca her zaman takdirle karşılanmıştır. 31 MART 2019 Yerel Seçimlerinde Ak Parti tarafından Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilmiş. Kendisinin ve partisinin çalışmaları sonucu; Malatya seçmeninin de yüksek desteği alarak Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başlamıştır.

 Geçtiğimiz ay Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan katıldığı programda ve sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarla yapılan tasarrufları kamuoyuyla paylaşmıştır. Verdiği bir örnekteki “2 milyon TL'ye verilmiş olan altyapı ihalesini iptal ederek kendimiz sadece 20 bin TL'ye yaptık” sözleri çok tartışıldı. Tartışılması da normaldir. Tartışılmalıdır da. Katılımcı demokrasiden bahsediyorsak yapılan çalışmalar doğru karar verme süreçleri açısında da faydalıdır. Bu tartışmaları yaparken hemen birilerini suçlayıcı töhmet altında bırakmakta kesinlikle doğru değildir.

 Bu örnek bana yıllar önce bir hocamın sınıfta tartışması için vermiş olduğu örneğe benzemekte ve bu örneği sınıfta arkadaşlarımla ciddi ciddi 1 ders saati tartışmıştık. Hocamızın tartışmamızı istediği konu bir bakkal dükkanı hakkında idi. Vatandaş bakkal dükkanı açmış. 1 ay içinde 10.000 TL'ye satın aldığı ürünleri 15.000 TL'ye satmış, elektrik su ve dükkan kirasına 4.000 TL vermiş. Asgari ücrette 2.000 TL olduğuna göre; vatandaş bakkalcılık yaparak bu faaliyetinden kar mı etmiştir? Yoksa zarar mı etmiştir?

 Bir görüş bakkal; işletmenin sahibi olduğu için 10.000 TL ürün alışı + 4.000 TL kira, elektrik ve su gideri toplam 14.000 TL maliyeti var olduğunu, 15.000 TL hasılatan maliyeti çıkarak 1.000 TL İşletmenin karlı olduğunu ileri sürmüştü.

 Diğer bir görüşte Bakkal her ne kadar işletmenin sahibi ise de bir işçi gibi çalışmakta ve ona da geçimi için en azından asgari ücret vermek gerekir, bu durumda maliyetler 16.000 TL çıkacağından yapılan işletme faaliyeti 1.000 TL zarar etmiş olduğunu ileri sürmüştü.

 Bu örnekten de anlaşılacağı üzere; Hoca Başkanımızın Belediye kasasından ödediği para sadece taşıtların yakıt giderleridir. İş ihale edilseydi; yüklenici müteahhittin üzerinden yapılması gereken; kullanılacak malzemeler, araç ve gereçlerin maliyetleri, banka masrafları, işçilik ücretleri, sigortalar ve vergiler gibi birçok harcama kalemlerinin yanı sıra müteahhitlik karı da yakıt giderlerine ilave edilecekti.

 Hoca Başkanımız dediği gibi; Belediyenin kendi bünyesinde bu işleri yapabilecek araç, gereç, malzeme ve yetişmiş personelleri varken ve bu ilave işler için de mevcut işlerinden artan zamanları da bulunuyorsa ‘O zaman ihale etmeye ne hacet var? Kendi imkanlarımızla bu işi daha ucuza mal edebiliriz.' Yaklaşımı doğrudur.

 Eğer Belediye'nin kendi imkanları ile bu işi yapacak zamanları olmasa ve yapılan ihale sonucu bu iş 2 Milyona yaptırılmış olması da bir usulsüzlük teşkil etmez. Unutulmamalı ihale süreçlerindeki kararları başkanlar tek başına alamazlar, karar süreçlerinde birçok kademe var. Daha sonrasında da bu işler anayasal kuruluş olan Sayıştay'ın denetiminden geçmektedir. Yapılan işlerin iyi veya kötü sonuçlanmasında en baş sorumluları da “Belediye Başkan ve Meclis Üyelerini” seçen biz seçmenler olduğunu da hiç unutmamalıyız.

 Yerel Yönetimler yapılması öngörülen projelerle ilgi yatırım kararlarını almadan önce; bu tür tartışmaları kamuoyu önünde yapmalı ve gelecek öneriler doğrultusunda kararlar alınmalıdır. Toplumun “yapılacak proje” ile ilgili ne tür faydalar sağlanacağını, hangi teknolojiler kullanılacağını, ne kadar süre ve maliyetle yapılacağını ihalelerden çok çok önce, daha fikir halinde iken tartışılarak proje hakkında bilgi sahibi olmasına çalışılmalıdır.

 Hoca Başkanımız, 31 Mart 2019 itibarı ile Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin 1 milyar 778 milyon TL (Eski parayla 1 katrilyon 778 trilyon 257 milyar 657 milyon 23 bin lira) borçla devraldıklarını söylemişti. Benzer tartışmalar o zamanda yapıldığı için bende bu köşede konuyla ilgili yazı yazarak; “Belediyeler halka sunduğu hizmetleri bütçelerinin yanı sıra Malatya'da Belediyemize bağlı çalışarak hizmet sunan Motaş, Esenlik, Kültür A.Ş. ve Maski gibi iktisadi kuruluşlar vasıtasıyla vermektedir. Bu kuruluşların yapmış olduğu yatırımlar için örneğin Motaş'ın toplu taşıma araçların alımı için kredi kullanabilir. Motaş borçla (Kredi ile) bir otobüs almış ve yapmış olduğu yolcu taşımacılığı ile elde ettiği gelir, işçilerin ücretlerini, şirket giderlerini ve borçlarını çevirip bir hizmet üretebiliyorsa burada yapılmış olan borca yük olarak bakmamak gerekir. Sağladığı faydaların yanında kullanılan kredinin maliyeti düşükse bu yapılan borçu yanlış kabul etmemek gerekir. Önemli olanın borca karşılık şehrimizin büyümesine ne tür hizmetler ve yatırımlar yapılmış, kazanımlarımız nedir? Veya ne olacağı hesaplanmıştır? Tüm bu soruların cevaplarının topluma açıklanması; yanlış anlaşılmaları ortadan kaldıracağı gibi yapılacak açıklamalarla birçok yönden konular ele alınarak hangi noktalarda yönetim anlayışımızda iyileştirmeler yapmamız gerektiğine de ışık tutarak ve gelecekte yapacağımız yatırım kararlarına da yön göstermiş olacaktır.” Dedikten sonra Hoca Başkanımızın açıkladığı 1 milyar 778 milyon TL borçla neler yapılmıştır? Diye sormuştuk.

 Fakat Hoca Başkanımızdan bir Açıklama gelmedi…

 Bilgilenme Hakkımız İçin Hoca Başkanımız Açıklamalıdır…

 Kararlara Katılımcılık İçin Hoca Başkanımız Açıklamalıdır…

 İyiyi, daha iyi; daha iyiyi de en iyi yapmak hedefimiz olması için Hoca Başkanımız Açıklamalıdır…

 Evet Hoca Başkanımız'dan Açıklama Bekliyoruz…

 Bilgin AkbalYORUMLAR

 1. Bunyamin Canal

  12.09.2019 09:50:43

  Bilgin bey teşekkür ederim ağzına yüreğine sağlık belediyeler yilardir oğlumun işi yok bari belediyeye girsin bari yle bu günlere gelmiş Sayın GÜRKAN in işi çok zor devlette devamlılık esastır bu borçlar çok önemli borçlar değil iktisat poliçesi güzel geliri artıracak faliyetler bekliyoruz sizin gibi değerli dusunurlerimizin malatyaya çok katkı sunacağını biliyoruz ve bekliyoruz saygılar sunuyorum sayın Bilgin bey

 2. Naim Cömertoğlu

  12.09.2019 00:54:47

  Bilgin bey, bu başkandan olmaz. Ben merkezli bir kişi. Her şeyi en iyi o bilir; halbuki ne hesap ne de kitap bilir. Güzel bir yazı yazmışsınız ve de nezaketle sorgulamışsınız. Tebrik ederim

 3. Miraç

  11.09.2019 15:39:25

  Hoca başkanımızın başı çok kalabalık Bilgin bey borç çok ve borcu ödemek için çok çalışması gerek yani önümüzdeki süreçte düğün nişan ve taziye dışında hizmet beklemeyin belki arada asfalt ve çevre düzenlemesi yapılabilir ama bilin ki oda 1 milyonsa 200 bine yapılacak... bize güvenin demişti zaten. Biz vatandaşlarda zaten güvenecek bir başkan arıyorduk ama gelin görün ki her gelen hayallerimizin üstüne sadece asfalt döktü.

 4. Mehmet Bay

  11.09.2019 12:49:42

  Çok güzel ve naif bir yazı. Kırmadan, dökmeden usulünce izah etmişsiniz. Demek idareci konumundaki kişiler özellikle söylemlerinin nereye vardığını iyi hesap edip; ona göre konuşmalıdırlar.

 5. Ali

  11.09.2019 11:39:35

  Gürkan Malatya için büyük çaba sarf ediyor. Kendisinin de dediği gibi kimsenin gözü arkada kalmasın. Belediye emin ellerde dedi. Biz Sizin tabirinizle Hoca Başkanımıza güveniyoruz. Eğitimci insandan zarar gelmez.

 6. Hasan

  11.09.2019 11:38:26

  Gürkan'ın açıklamalarını verdiği röportajda yine bu siteden okuduk. Belki çıkıp şöyle şöyle oldu demedi ama yaptığı çalışma ve izlediği yol doğru yolda olduğunu gösteriyor. Bu anlamda kendisini tebrik ediyorum

 7. Adem

  11.09.2019 10:39:23

  İroni yapmışsın mı diyeyim, yoksa Gürkan'ın deyimiyle 'kinaiyat' mı yapmışsın anlamadım Bilgin Hocam! Ama oldukca güzel olmuş... Şöyle elmalı soda tarzında...

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>