Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

İHSAN, “KOCA”MAN HAYIRLI OLSUN…

Murat Çetin yazdı...

 

SESLİ MAKALE 


Siyaset “mudarat”  sanatıdır. Siyaset, tabir-i diğerle “mavi boncuk kimdeyse benim gönlüm ondadır” diyerek her kesimi “idare” etme yoludur.

Siyasetçi adamının kavgası, “prim” yapacağı kişiyle olur.

Siyasetçi adam, menfaatlerin ötesinde olmaz.

Özellikle siyasetçinin kütüğünde “Malatya” yazıyorsa, işler biraz daha “karışık” demektir…

Bu sebeptendir ki “AK Parti Malatya İl Başkan'ı kim olacak?” sorusuna cevap bulmak için yazdıklarım “İnandığım” doğrulardır.

Bu sebepten AK Parti il Başkanı olmak isteyen arkadaşlara hatırlatıyorum:

Eğer etrafınızda yazdıklarımın aksini iddia eden bir üst(!) siyasetçi varsa, hele ki bu siyasetçi ağzınıza bir parmak da bal çalıyorsa, bilin ki o siyasetçi sizinle “Mudarat” yapıyordur.

Siz onlara değil bana inanın…

Not:
Mudarat, idare etmektir.

ALLAH, ZİHİN AÇIKLIĞI VERSİN…


Doğruyu bulmak için tartışmak, medeni insanların takip ettiği bir yoldur. Bu sebeptendir ki bu köşede, doğruyu bulmak adına aylardır AK Parti İl Başkanı İhsan Koca'yla ilgili yazılar kaleme aldık, tartıştık ve tartıştırdık.

Şu saatten sonra yazmanın artık bir manası kalmadı…

Çünkü aldığım bilgilere göre,  Bülent Tüfenkçi ve Öznur Çalık ile birlikte diğer iki vekilimizin “ittifak ettiği” isim İhsan Koca imiş. Sayın Koca, Malatya AK Parti İl Başkanlığı görevine devam edecekmiş. Bu AK Parti genel merkezinde de kabul görmüş.
 
Buradan kendisini “tebrik”le birlikte “Allah, zihin açıklığı versin. Başında akıl, kalbinde de iman eksik olmasın” diye de dua ediyorum…

GAZETECİLİK ZOR ZANAAT, VESSELAM…
Her ne kadar kamu vicdanını temsil etse de, bazı kişiler tarafından hazmedilmesi zor bir meslektir gazetecilik.

Muktezası, “cem-i zıddeyndir”. Yani iki zıttın bir arada olmasıdır.

Yayın hayatına devam etmek için hem reklam ve ilan alacaksın, hem de reklam ve ilan aldığın kişiyi yeri geldiği zaman kamu adına eleştirip, yaptığı yanlışı düzeltmesi gerektiğini bildireceksin.
Yani aynı anda hem amir, hem memur, hem patron, hem işçi, hem de müşteri olacaksın. Bu ise halli nâmümkün bir durumdur.

Son söz olarak, Gazeteciler Günü vesilesiyle şahsımı arayan herkese kocaman bir “teşekkürle” mukabelede bulunmak isterim.

MÜNASEBETSİZ MEHMET EFENDİ…

Osmanlı Padişahlarından Sultan II. Mahmut döneminde “Mehmet Efendi” isminde “Veli” olduğu iddia edilen bir zat yaşarmış.
 
Padişah, münasebetsizliğiyle şöhret bulmuş bu insanı dinleyip, münasebetsizliğinin derecesini ölçmek istemiş.

Mehmet efendiyi huzura getirmişler.

Padişah, Mehmet efendiyle uzunca bir sohbet gerçekleştirmiş. Ancak münasebetsizliğiyle ilgili hiçbir şeye tanık olmamış. Aksine onda yaşlı bir “Ağbaba” tavrı varmış.

Nihayetinde, sohbet sona ermiş, Mehmet Efendi de birkaç kese akçeyle huzurdan ayrılmış.

 Aradan günler geçmiş. Sultan Murat Babıâli'yi teftişten döndüğü bir sırada faytonuyla Cağaloğlu yokuşunu çıkmaktaymış. 

Birden Mehmet efendinin sesi duyulmuş:

-Hünkâra arzım vardır, bildiriniz.

Sultan Mahmut, sesi tanıyıp "Galiba önemli bir maruzatı var" diyerek arabacısına bir lahza beklemesini emretmiş. 


Ne var ki yokuşun en dik olduğu noktada durmuşlar, atların zapt edilmesi çok zormuş.

Atların ayakları yokuş aşağı kayarken, Mehmet Efendi gayet sakin bir şekilde, “Padişahım, acaba saz çalmasını bilir misiniz?” diye sormuş.
   

Soruya bir anlam vermeye çalışan padişah, “Hayır, bilmem” diye karşılık vermiş.

   “Bendeniz de bilmem efendim.” demiş Mehmet efendi. 

   “Öyle mi?” diye karşılık veren Padişah, konunun nereye varacağını merakla beklemeye başlamış. 

Bu sırada fayton da geri geri kaymaya başlamış.

Mehmet efendi yine sakin bir şekilde, “Evet efendimiz! Bursa'da halamın damadının bir yaşlı teyzezadesi vardır?” diye konuşmasına devam etmiş.  

Padişah, “Eee?” diyerek sözün sonunu getirmeye çalışmış.

Mehmet efendi, “O da saz çalmasını bilmez efendimiz” diyerek Padişahı çileden çıkarmanın eşiğine getirmiş.

Bir yandan Mehmet efendinin sözünün sonunu bekleyen bir yandan da geriye doğru kayan faytonu düşünen Padişah, “Ya!” deyivermiş.

Mehmet efendi, “Vallahi efendimiz, hatta…” dediği anda Sultan Mahmut'un gür sesi duyulmuş:

Tez çekin şu Münasebetsiz Mehmet Efendi'yi yolumdan. Yoksa ya ben bayılacağım, yahut atlar çatlayacak!

Kıssadan hisse: Bazen büyük makamları işgal eden küçük insanların, temsil kabiliyetleri olmadığı halde, münasebetsizlikleriyle, kabiliyetsizliklerini “kamufle” etmeye çalışırlar…

AĞBABA'YA GÖRE MALATYALI OLMAK…

Geçtiğimiz hafta CHP Genel Başkan yardımcısı ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba, adeta kıyametleri kopardı. Sebebi ise Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'nin sayılı iş insanlarından olan Ethem Sancak'a “Fahri Malatyalılık” belgesini vermesiydi.

Eğer bu belge CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu'na verilseydi: “Kemal Kılıçtaroğlu ülkemizin ilk ve köklü partisi olan CHP'nin Genel Başkanıdır. Bu hassasiyeti gözeterek genel başkanımıza “Fahri Malatyalılık” belgesini veren Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan'a, bu naifliğinden ötürü teşekkür ederim

Veya

Eğer bu belge İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilseydi: “Sayın Ekrem İmamoğlu, İstanbul gibi metropol bir ilimizde iki defa üst üste seçim kazanmış ve 15 milyon İstanbullu'nun gönlünde taht kurmuş bir kişidir. İstanbul'da yaşayan 1 milyona yakın Malatyalı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle olan ilişkilerini devam ettirmek adına verilen “Fahri Malatyalı”lık beraatı sayın Selahattin Gürkan'ın ince bir düşüncesi olmakla birlikte, tüm Malatyalıların ali menfaatine olmuştur

Sözleriyle mezkur isimleri savunacağına inandığım Veli Ağbaba, “Fahri Malatyalılık” belgesi AK Parti'ye yakın bir isim olunca şu şekilde twit attı:

 “AKP'nin yandaş işadamı Ethem Sancak'a bir telefonla Fahri Hemşehrilik Beratı verilmesi Malatya için bir utançtır. Fahri Hemşehrilik istisnai bir durum olup, her önüne gelene verilmez. Malatya Büyükşehir Belediye meclisi otobüs pasosu verir gibi ,maç bileti dağıtır gibi hemşehrilik beratı dağıtamaz/dağıtmamalıdır. Malatyalılık parayla satılmadığı gibi önüne gelen her cüzdanı kalına , üstelik de tüm Türkiye'de tartışılan birine verilmemelidir. Bu kararı alan meclis üyelerine sormak gerekir; Ethem Sancak hangi özelliğiyle Malatya'ya hemşehri olmuştur? Ethem Sancak'la hemşehri olmak Malatyalılar için olsa olsa züldür” diyen Ağbaba, “Bu karar Malatyalılar için yok hükmündedir. Hemşehrilik asla kabul edilmeyecektir. Malatyalı olmak bir telefonun ucundaysa, bu kararın altına imza atanlara da yazıklar olsun. Hemşehrilik kültürünü en iyi bilmesi gereken kentin yerel yöneticileridir, meclis üyeleridir. Ethem Sancak Malatya'ya fahri hemşehri olduysa bu ‘onur' da Malatya Büyükşehir Belediyesi'ne yeter!

Sayın Ağbaba, verip-veriştirmeden önce bu beratın niçin verildiğini bir araştırın derim ben. Mesela Ethem Sancak'ın, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp merkezine kazandırılması planlanan “Onkoloji hastanesi” için maddi destek sağlamak ve sağlattırmak adına ciddi gayretleri bulunuyor.

Yanınızda yörenizde kimler varsa onlardan bir öğrenin konuyu derim ben….

İSMAİL KAPAN, ÇARŞAMBA SOHBETLERİ”NİN KONUĞUYDU 


Geçtiğimiz hafta “Çarşamba sohbetleri” kapsamında röportaj yaptığım Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kapan'ın hayatı bir gazeteci olarak benim için bir tez özelliği taşıyor. Bu tezden edindiğim bilgi ise, inanç, azim, gayret ve tevekküldür. Bu röportajın çoğu meslektaşımın hayatına ışık tutacağına inancım tamdır. İşte Üstadımız diye tasnif ettiğim İsmail Kapan ile ilgili tespitlerim:

 • Zorlu süreçlerin sabırla geçeceğine inandığından, mesleki hayatının en sıkıntılı dönemlerinde bile göğüs germiş.

 • Düşünerek ve ağzından çıkan kelimenin nereye gideceğini hesap ederek konuşuyor.

 • Malatya'nın bir cazibe merkezi olmasını çok arzu ediyor.

 • Her iki üniversiteden de Malatya için çok şey bekliyor…

 1_976 

YUKARIDAKİ FOTOĞRAFA İKİ YORUM

 Geçtiğimiz günlerde Malatya Time haber sitemizde bir haber yayınlamıştık. İyi Parti İl Başkanlığı'ndaki devir teslimle ilgili haberimizde kullandığımız fotoğraf, geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım tarafından şöyle yorumlandı: 

Bu fotoğraftaki iki kişiyi de tanımıyorum. Fotoğrafı gördüğümde haberin başlığına da baktım. Bir devir teslimden ziyade, kavga eden iki kişiyi önce ayırmışlar sonra da barışmaları için zorlamışlar.

Bu arkadaşımın yorumunu duyunca ben de bir daha baktım fotoğrafa. “Soldakinin altından koltuğu alındığı için çok kızgın. Sağdaki ise “Yine ben nabeer” der gibi bir poz vermiş” diye
yorumladım.

Selam ve dua ile
FiemanillahYORUMLAR

 1. saliha

  14.01.2020 10:34:15

  İhsan KOCA nın koltuğu değişmiyorsa demek oluyorki vekillerimizde aynı olacak. Vay Malatyamın haline vayy.

 2. Mustafa

  13.01.2020 19:00:01

  Eski siyasileri evirip çevirip tekrar tekrar bu görevlere getirmek akılcı değil..teșkilatı heyecanlandıracak yeni genç isimlere yer vermek gerek..

 3. hemşerilik beratı.

  13.01.2020 14:59:04

  Sayın Ağbaba hemşerilik beratı ile kanunda sınırlama var. bir yılda tahiminim beşi geçmez eğer geçerse o zaman sayın Ağbaba haklı olur. (sanki Malatya yatırımı amacıyla verilmiş gibi eğer öyle değilse Selahattin başkan kendi siyasi geleceği için vermiştir bu beratları ama bu zor ihtimal Selahattin başkanın buna ihtiyacı yok. kendisi halk adamı

 4. MÜNASEBETSİZ KİM ACABA ..

  13.01.2020 14:55:24

  MURAT BÖYLE SORU İŞARETİ OLAN YAZIYLARINIZDAN HİÇ HAZ ETMİYORUM. ŞİMDİ KİM BU ACABA. KOCA SORU İŞARETİ PEKİ KİM BUNU ÜZERİNE ALINACAK . YA MUHATIBIN HABERİ YOKSA NE OLACAK. BENCE BU TÜR YAZILARINIZ DAHA AÇIK OLABİLİR. O ZAMAN BURDAN TAHMİN İSTEYELİM. MÜNASEBETSİZ MEHMET KİM.

 5. beden dili...

  13.01.2020 14:52:04

  iyi partili il başkalarının fotoğraflarının yer aldığı fotoğrafa aşağıda ki yorumu yapmıştım. murat çetin de bugün köşesine taşıyınca oradaki yorumu buraya yazmak istedim. belki de biz yanılmış olabiliriz. aslında taraflara sormak lazım. neden böyle bir poz ortaya çıktı diye . kişiler açıklasalar bizde öğreniriz. Suratlara bakabilir misiniz... 04.01.2020 20:54:11 Birisi adam dövecek gibi diğeri gülmeyi biraz abartmış gibi...fotoğraf da bile bir sorun olduğu belli...

 6. şevket başkan nerelerdesin...

  13.01.2020 14:48:06

  sanki şevket keskin başkanım yemin etmiş. hiç son zamanlarda sesini soluğunu duymuyoruz. başkanım iyimisin. kendini çok özlettin . sensiz Malatya'nın tadı tuzu olmuyor. sevildiğini bilesin...Gardaş

 7. sayın murat çetine

  13.01.2020 14:45:58

  sayın çetin tebrik ederim köşenizde bir hayli ihsan kocayı yazdınız. eğer değişiklik olsaydı sizin yazılarınız sebep olmuş olacaktı. ancak başarı dilemişiniz ya önemli ve güzel davranış. gerçekten tebrik ederim. muhtemelen ihsan koca da sizin eleştirilerinizi dikkate almıştır. ihsan koca nın dürüst olduğuna inanıyorum

 8. Sait Kabadayı

  13.01.2020 11:54:59

  Selahattin Demirtaş a verilseydi mi Ağbaba

 9. Mehmet Özbey

  13.01.2020 11:54:16

  Olurmu kardeşim ne gerek var yeni yüzleri görmeye,yeni nesilleri ve gençlerimizin önünü açmaya, bırakın açmayı sağolsunlar kapatıyorlar... İşte bu arkadaşlarımızda kendilerince bir ittifak kurmuşlar...Rabbim ıslah etsin..Sn Cumhurbaşkanım bunları görmüyor mu acaba? Göruyorda yoksa birileri genç yeteneklerin gelmesine taş mı koyuyorlar bilmiyorum,tedbir bizden,takdir Rabbimden... Vesselam

 10. Meliha Karaman

  13.01.2020 11:53:45

  Güzel bir dua bende amin diyeyim.

 11. Ahmet Tayfun

  13.01.2020 11:53:14

  Yeni yüzlere yapılmış bir ayıptır sen zaten bu görevi icra ettin döndün mecliste yine temsil ettin simdi döndün tekrar basa döndün derler ki edi bese, edi bese, edi bese bırak bu sehir de genc yetenekli işini iyi yapıcak beyinler var önünü ac...

 12. Ahmet

  13.01.2020 10:31:07

  İhsan Koca ve saz arkadaşlarına başarılar dilerim... Malatya için çalıp söylemeye devam.

 13. Serkan

  13.01.2020 08:27:34

  İyi Parti devir teslimine yansıyan fotoğraf gerçekten de çok manidar. Halef-Selef ilişkisi hiç bu kadar vahim olmamıştı.

 14. Sedat

  13.01.2020 08:26:28

  Veli Ağbaba'nın sadece muhalefet olsun diye yorum yaptığını düşünenlerdenim. Malatya için katkısı olan insanların onurlandırılmasından ne sakınca olabilir ki?

 15. Ali

  13.01.2020 08:25:12

  Çarşamba Sohbetlerini ilgiyle okuyorum. Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kapan yeni nesle bir örnek... Bu anlamda bilgi birikim ve tecrübelerinden istifade edilebilir. Kendisine başarılar diliyorum. Ayrıca su ile ilgili olarak anlattığı tezi ilgimi çekmişti.

 16. Hikmet

  13.01.2020 08:23:39

  Kaleminize sağlık. Yine güzel tespitler yapmışsınız. Bu vesile ile gazeteciler gününüzü kutlar başarılarınızın devamını dilerim.

 17. Hasan

  13.01.2020 08:22:22

  Kaleminize sağlık. İhsan Koca isminin netleşecek olması öncesindeki tavır ve hareketlerinden de belli oluyordu. Keza kendisi gayet rahat bir beden dili ile açıklamalar yapıyordu. Kendi muhasebesini yapacak ve ona göre davranacak diye düşünüyorum. İnşallah Malatya'nın menfaatine olan çalışmalar yapılabilir.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>