Necdet Akboğa
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

İPİ GEVŞETMEYİN...

Necdet Akboğa yazdı...

 

(Sesli Makale)

 

İPİ GEVŞETMEYİN…

Bu makalemi insanlık adına kaleme alıyorum. Geçtiğimiz hafta bir yerel seçim yaşadık. Şimdi bunun analiziydi, kim ne oy aldı, kim makama nasıl geldi, kim ne dedi, bunlara asla değinmeden insani görevimi yapacağım.

Otuz yıldır gazetecilik yapıyorum. Geçmişimde bir leke olsa, birine haksızlık yapmış olsam ilçe ilçe, köy köy, sokak sokak bu kadar özgür ve rahat dolaşamazdım. O yüzden yazacaklarım yine memleketim için milletim için olacak.

Seçim günü Türkiye'nin en ücra köşesinde benim memleketim konuşuldu. Pütürge'de diyerek başlayan cümleler hançer gibi içime saplandı. Elim bir hadise yaşadık. Yıllardır bizleri gurbete sürükleyen, gözyaşlarımıza sebep olan, babalarımızın acılarını, analarımızın yürek sızılarını yaşadık. Bazen metaneti koruduk, bazen de şeytana yenik düştük. Ölüm ile biten hiçbir kavgadan hiç kimsemiz kâr etmedik. Ya kara toprakta, ya da zindanlarda buluştuk. Hani artık medeni dünyada, ilim irfan sahibi olan nesillerimiz bir daha ilkel olaylarla anılmayacaktı ama oldu bir kere…

Keşkelerimizi arka arkaya sıralasak ne yazar. Öyle olmasaydı böyle olsaydı demelerimizi tekrarlasak ne değişir. İki canı toprağa, geriye kalanları zindana gönderdik hangimiz kazandık. Fazla edebiyata gerek duymadan bundan sonra ne yapabiliriz onu konuşalım. İyi niyetimizi kalbimize yerleştirelim, o kalbe Allah'ın rahmeti girsin ki şeytana yer kalmasın. Aynı toprakların, aynı duyguların, aynı suyun, havanın ortağı olan bu ailelerimizin yanında olalım. Ağıtların dili aynı, parçalanan yüreklerin sesi aynı, gözyaşlarının rengi aynı olan memleketimize gelin barışı ve kardeşliği getirip, Rabbimizin sevdiği kul olalım. Herkesin seyirci kaldığı yerde bir felaket olursa vicdanen ve ruhen hepimiz sorumlu oluruz.

Bizim servetleri dünyaca bilinen Pütürgeli iş adamlarımız var. Bizim binlerce öğrencimize burs veren Eğitim Vakfımız var, bizim yüzlerce köy derneğimiz var, bizim profesörlerimiz, bürokratımız, ilahiyatçılarımız var. Bizim vicdan ve yüreğimiz var. Gelin bu ateşe su olalım. Olanların üzerine yeni acılar katmayalım. Acılarımız paylaşıldıkça azalır. Rabbin rızasını, insani ve İslami kimliğimizi gösterelim. Kışkırtmalara, fitneye, siyasi entrikalara inat, barış ve kardeşlikten yana olan tavrımızı gösterelim. Hani dernek olduk, vakıf olduk ki acı günde, tatlı günde, zor günde birlik beraberlik için elimizi taşın altına koyacaktık. Hani devasa camileri köyümüze yaptırdık ki orada edilen secdeden nasibimizi alalım. Hani çeşmeler yaptırdık ki bir canlı su içsin de sevabına nail olalım. Şimdi Allah'ın eşrefi mahlûk, şerefli yaratılanı olan insan hayatı ve mutluğu için fırsat doğdu. Hiçbir şey insanın değeri kadar önemli değildir.

Rahmet olsun hayatını kaybeden iki kardeşimize. Siz inanıyor musunuz ki diğer ailenin yüreği paramparça değil. O zaman yüreklere merhem olalım. Rahmete kavuşan kardeşlerimizin vefatının 40. gününe denk gelen 10 Mayıs günü aynı zamanda, Cuma'ya denk geliyor. Bir de herkes Ramazan orucunu tutmuş olacak. Rahmet rahmet üstüne gelmiş olacak. Anneler günü, 40 mevlidi, Cuma ve Ramazan bu kadar manevi rahmet bir arada olacak o gün. Binlerce insanımızı Pütürge Bölünmez köyüne davet edelim. Tüm derneklerimiz, vakıflarımız, iş adamlarımız, hayırseverlerimiz gönüllü olarak el ele versinler. Belediyelerimiz destek olsun, bizler Türkiye'ye örnek olsun diye televizyonlarımızdan canlı yayınlayalım, din adamlarımız, müftülerimiz gelsin Kur'an okusun dua etsin, iftarımızı binlerce insanımız, acılı ailemizle birlikte, rahmetli olan kardeşlerimizin 40. günü mevlidini gurbetteki ve sıladaki insanlarımızla birlikte okutalım.

Tüm insanlık barış yemeği, barış mevlidi, barış iftarına şahit olsun. Hatta rahmetli, olan kardeşlerimizin temsil ettiği Saadet Partisi genel başkan yardımcısı, ilahiyatçı Pütürgeli, milletvekilliği yapmış olan Sayın Yaşar Canbay, Ak Parti'nin Malatyalı tüm milletvekilleri de bu iftara icabet etsin. Bütün köy derneği başkanı, temsilcisi hepimiz kol kola o gün bu köyümüzde olalım.

İstanbul'da bu olay hepimizin başını öne eğdirdi. Pütürgeli gurbette saygındır. Hepsi işinde gücündedir. Ticarette, siyasette, cemiyette, cemaatte söz sahibidir. Birlik beraberliğine tüm İstanbul hayran kalır. Bu elim hadise hepimize dokunmuştur. O zaman adım atmak hepimize düşer.

Eğer adım atmazsak Rabbim bize sormaz mı? Demez mi;” Ey kullarım. Siz helal kazançlarınız ile geceler, yemekler, düğünler,  konserler, festivaller, futbol turnuvaları, dernek canlı yayınları yaptınız. Burada bir tatsızlık yaşandı. İmkânlarınız çok çok fazlaydı, on bir ayın sultanı bir Ramazan iftarına gücünüz yetmedi mi? Bakın siz seyirci oldunuz, zoru kolay kılmadınız.” Derse, cevabınız varsa söylersiniz. Hangi sadaka, hangi bina, hangi etkinlik, hangi yiyecek-içecek insan hayatından, bir candan daha kıymetlidir, karar sizin.

Biz istiyoruz ki memleketimize maraz girmesin, başka sıkıntılar yaşanmasın, yaralar sarılsın.

Yazdığımız her makaleye yüzlerce yorum yazıyorsunuz. Bazen canımızı, vicdanımızı yaralayan hakaretleri şahsımıza yapıyorsunuz. Buna rağmen hiçbir yoruma sansür uygulamıyoruz.   Onun helalliğini ve hesabını mahşere bırakıyoruz. Bu yazdığım makalem koca bir memleketi ve insanları ilgilendiriyor ve çok hassas bir konu. O yüzden malatyatime.com editörlerinden bu makaleye yapılacak olan şeytani, fitne, art niyet, incitici, insanları birbirine düşüren Allah'ın da asla hoşnut olmayacağı yorumları sansürlemesini rica ediyorum.
Bu süreçte ne yargıç olun, ne fitneden yana olun, ne şeytani olun. Bırakın hukuk işini yapsın. Siz eğer insani bir şey yapmak istiyorsanız, hayırlarda yarışın. Ben varım ilk defa bu köşemde telefonumu da vereceğim.

 

Ya rahmani olacağız, ya da şeytani

Şeytan demişken ibretlik bir darb-ı mesel anlatayım. Şeytan bir gün bir köye giderken, yol üstündeki başka bir köyden geçmiş. Bakmış bir ağacın altında bir inek ve danasını ayrı ayrı bağlamışlar. Dana, anasının memesine uzanıyor ama bağlı olduğu ip buna izin vermiyor. Şeytan bir an insafa gelmiş ve dananın ipini gevşetmiş. Aç olan dana güzel bir karnını anasının sütü ile doyurmuş. Biraz sonra evin gelini elinde bakır sitil( kova) ile ineği sağmaya gelmiş.

 Bakmış ki dananın karnı davul gibi, ineğin memelerinde süt yok.” Sen nasıl ineği emersin” diye, bakır kova ile dananın kafasına vurmuş ve dana ölmüş.

 İnek; “sen nasıl benim yavrumu öldürürsün” diye boynuzunu geline takmış ve gelin orada cansız gitmiş.

Bunu gören kaynana küreği kaptığı gibi, “benim gelinimi nasıl öldürürsün” diyerek ineğin kafasına kafasına vurmuş.

 Kayınbaba evin merdiveninden aşağı inerken bakmış gelin kanlar içinde kıpırdamıyor. İnek yerde çırpınıyor, dana cansız, evin kaynanası olan karısının üstü başı kan, elinde kürek hepsinin başında robot gibi şok halinde bekliyor.       ” Zaten gelini sevmiyordun öldürmen mi gerekirdi zalim kadın” diyerek, O hırsla karısının elindeki küreği kaptığı gibi kadının kafasına defalarca vurup öldürmüş.

Köyde bağırtı çağırtı,  hadisenin olduğu evlerine doğru koşuşanları gören evin oğlu da tarladan eve doğru koşmaya başlamış.  Gördüğü manzara korkunç… Yerde kanlar içinde anası ve karısı hareketsiz yatıyor. Babasının elinde kanlı kürek, onların başında gözleri donuk bakıyor.

 ”Sen nasıl anamı, karımı öldürürsün ha”! Deyip belindeki silahını çektiği gibi babasına ateş etmiş. Baba da gitti…

 Köylüler içler acısı manzarayı görünce, elinde silahı olan evin oğluna, ” Allah belanı versin, üç kişinin katili… Sen nasıl insansın” gibi bir sürü ardı arkası gelmeyen haykırışlar… Dayanamamış, “benim artık bu dünyada yaşamamın anlamı kalmadı” diyerek, kendi kafasına bir el ateş etmiş ve o da aynı yerde mefta…

Ortalık kan gölü, dört insan iki hayvan hepsi ölmüş, feryat- figan, kalabalık ortalık ana-baba günü...

 Şeytan gittiği köyden tekrar dönerken, bakmış bir saat önce geçtiği sessiz sakin olan köyde felaket var. Kalabalığın arasına dalmış ki ortalık kan revan. Her kafadan bir ses..

“Şeytan evin yıkıla, şeytan sana lanet olsun, şeytan sen yaptın bunları… “ Hakaretin sınırı yok. Şeytan şaşkın tabi ki. Bu kadar bedduaya hakarete dayanamamış ve yüksek bir yere çıkarak herkese seslenmiş…

” Ey köy halkı, benim adım bir kere çıkmış... Ne desem inanmazsınız.  Bu durumunuza dayanamadım. Kendimi savunmak zorunda kaldım. Bu olanların hepsini bana yükleyeceksiniz biliyorum. Size inandığınız Allah adına yemin ederim ki; ben sadece İPİ GEVŞETTİM”.

“…Fitne katilden beterdir…” (Bakara Suresi 217)
İyilik adına bir şey yapamıyorsanız bari   İPİ GEVŞETMEYİN …
 
 Necdet Akboğa : 0542 262 25 52
necdetakboga@gmail.com
 


YORUMLAR

 1. mehmet dumanlı

  09.04.2019 13:11:05

  ak parti olsun pütürge olsun bu yazarın hakkını ödeyemez.yıllardır istanbulda gecelerde gelip sunuculuk yapardı. pütürge hayatında belgeselini mi görmüştü o yaptı.hem de belgesel. o zamanlar kimse yoktu harşeye koşar ne konuşmalar sunumlar yapardı. ne zaman yeni tipler sosyete özentilerini buldular necdet beyi unuttular. 15 yıl önce yaptığı belgeseli bugünün imkanlarında yapabilen çıkmadı. mehmet polat pütürgenin adını bilmeyenleri getirdi iş yaptırdı ama o da sahip çıkmadı. dernekler tutturmuş iki tane para koparanı onların peşinde gidiyor. zor gün adamı necdet bey yüreğine sağlık

 2. Kenan Kendir

  09.04.2019 10:46:08

  yılların çilekeş gazetecisi Necdet Akboğa mükemmel bir şekilde olayların sulhunu ele almış. kaç gün geçti nerde bu köy dernekleri. saçlarını boyayıp kıravat takan toplantılarda en önlere oturan kameralara gülücükler atan, sanatçılara para takan başkanlar nerde. neden kurdunuz bu dernekleri. hani herşey pütürge içindi.biriniz bu yazarı aradınız mı davet ettiniz mi ne yapılır dediniz mi bu muydu sizin pütürge aşkınız.haydi eğitim vakfı nerdesin. kimseden tık yok. biz gençlerin cenazesine mi gelmeyi bekliyorsunuz.

 3. CeM

  08.04.2019 00:51:22

  Şu makaleye ne denilebilir ki; davete icabet etmekten başka...Elinize, yüreğinize, kaleminize ve dahi güzel düşünceye sahip olan gönlünüze sağlık...

 4. CELİLİ

  07.04.2019 19:57:17

  Kalemine,yüreğine sağlık...

 5. HAS PÜTÜRGELİ

  07.04.2019 14:34:43

  2- Bu sebepten kana doymayan bazı kesimler, san ki Pütürgeliler silah zoruyla oylarını vermişler şeklinde bir algı oluşturarak; olayı daha da vahim noktalara taşımak derdindeler. Bu hususta yetkilileri sağ duyulu olmaya davet ederek fırsatçıların beklentilerinin kursaklarında kalmasını ve oyuncuların oyunlarının bozulmasını Allah'dan niyaz ederim...

 6. HAS PÜTÜRGELİ

  07.04.2019 14:33:03

  1-Olaylar keşke bu seviyeye gelmeden, önü alınabilseydi. Evvela ölenlere Allah'dan rahmet, kederli ailesine sabrı cemil dilerim. Bu olay siyasetin ve siyasi çekişmelerin toplum nezdinde ne kadar derin yaralar açtığını; bir kez daha göstermiştir. Fakat burada bir konuya dikkat çekmek isterim: Bu seçim, Pütürgeli seçmen üzerinde her hangi bir zorlama olmadan, hür vicdanlarıyla karar verdikleri ve AK Parti dedikleri bir seçimdir.

 7. Mehmet Emin aydin

  07.04.2019 13:40:48

  Hacı diyecek kelime yok kalemin dogru

 8. Şevket uşak

  07.04.2019 13:40:45

  Allah razı olsun bu kadar güzel yazmışsın eline kalemine sağlık inşallah birdaha böyle olayların olmaması için dua edelim kardeş olalım tekrar tekrar teşekkür ediyorum

 9. Ahmet

  07.04.2019 13:36:52

  Allah sizden razı olsun.. herkim hayır isterse allah ondan razi olsun

 10. Ramazan Akdağ

  07.04.2019 13:10:33

  Bu yazıda sayin yazarin yazisina hüsnü niyetle yaklaşalim. şunu özelkikle vurgulamak isterim püturge halki arasinda zaten bir sorun yok ama bu fitnenin ortaya çikmasinda asil sebep o sözde büyüklerimize hükumetin artik bir dur demesi lazım. barış olmasına hepimiz gönülden destek veririz. Ama fitne bitecek mi. Bu sözde malatyamizin siyasi büyükleri yüzünden biteceğini ben zannetmiyorum. Çünkü beslendikleri gıda fitnedir.doğru teşhis koyamazsak. Dogru tedavi de olmayacaktir. Vesselam..

 11. Tolga Şahin

  07.04.2019 13:10:03

  Necdet bey bu kadar birikim bu kadar edebi bu kadar mükemmel bir yazı. Necdet Akboğayı ne zaman anlayacağız sana çok haksızlık yapıldı seven gibi görünenler tarafından. Herkes sustuğu zamanda o konuşur. Günlerdir herkes sadece seyrediyor. Biz istanbul gençleri hazırız bize görev verin yapalım. Bu sese kulak verin. Haydi Hayır için

 12. Hikmet BUCAK

  07.04.2019 12:55:50

  ...Aslında ben böyle bir çağrıyı Malatya Milletvekillerinden veya il valisinden bekliyordum ama onların farklı planlarımı var onuda bilemiyorum.Barış ve kardeşlik adına çok güzel bir çağrı, inşallah olumlu sonuç çıkar

 13. Murat

  07.04.2019 12:09:10

  Güzel bir yaklasım umarım sözde değil eyleme dönüşür

 14. Miraç

  07.04.2019 12:04:15

  Çok yerinde bir yazı olmuş kaleminize sağlık.

 15. Ebuzer AYDIN

  07.04.2019 11:32:13

  Kardeşim Necdet,Bu acı günde bu yazın için Allah ecrini versin. Her harfine katılıyorum. Bu saatten sonra yapıcı olmak, ateşe körükle değil su ile gitmek gerekir.Umarım devlet ricali de okur, büyüklerimizle birlikte dünyaya örnek bir davranışla kan davasını kaldıracak barış sağlanır, bu menfur olayı işleyenlerin de durumu hukuka bırakılır!Yüreğimiz kan ağlıyor. Hiç bir şey insan hayatından daha değerli değildir. Bizler insanlık vazifemizi yapmak zorundayız. Allah vefat eden kardeşlerimize rahmet etsin. Ailelerine sabrı cemil ihsan eylesin. Fitneyi aramızdan kaldırsın.HAYDİ HERKES GÖREVE!

 16. Asil

  07.04.2019 11:28:51

  Kalemine sağlık hocam, vazgeçme doğru bildiğinden

 17. Hasan

  07.04.2019 11:22:14

  Bu makale hayatın her alanında geçerliliğini koruyan bir hazda. Tebrik ederim. Hayırda köprü olma çabanı için. Önemli olan da birlik ve beraberlik değil mi zaten. Allah her daim yaşamın her alanında bizleri şeytanın şerrinden korusu. Bu çağrı umarım ki büyük bir zincir oluşturur. Zaman birlik zamanı

 18. Ihsan

  07.04.2019 11:16:26

  Allah razı olsun.ancak bu kadar güzel ve gerekli bir yazı...kaleminize sağlık. islami olarak olaya bakıp sorunun çözülmesi memleket millet için gerekli....hatta sayın cumhurbaşkanımız bile davet edilmeli.

 19. Mehmet karadeniz

  07.04.2019 11:15:11

  Necdet abim Ağzına sağlık Allah razı olsun Çok güzel bir yazı yazmışsın

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>