Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

KALE’YE TRUVA ATI

TİMUR İNCE YAZDI...

Bu yazım sadece Kale (İzol) halkına…

Çalışan, hizmet gösteren, eser diken, liyakat sahibi, halkın içinden, Milletini ve yöresini seven-düşünen, çalışan, insanların yüreğine dokunan Başkan Cemal Akdemir'i yemek istediklerini sizlere söylemek/hatırlatmak bir gazetecilik mesleğinden çok insani bir görevdir.

Malatya siyasetine akıl erdirmek çok zor artık. Entrikaların sonu gelmek bilmiyor. Biri bitiyor derken diğeri başlıyor. Tabiri caizse “Brezilya dizileri” oynanıyor siyasi kulislerde dersem yerinde bir tespit olur.

Bakın!

Büyükşehir'de Selahattin Gürkan ismi netleşince Malatya siyasetinde belirleyicilik rolü bulunan “lobi” rotayı ilçelere çevirdi bu kez. Malatya'da istediğini elde edemeyen lobi bari ilçeleri kontrol altında tutmalıyız anlayışını devreye geçirdi.

Yeşilyurt belediye başkanını nasıl harcamak ve yerine kendi piyonlarını koyarak uzaktan kumandayla yönetmek istediklerini bir önce ki yazım da ayrıntılı şekilde yazmıştık.

Sırada ki av yada hedef Kale belediyesi.

Şimdi Kale belediyesinin kafasını koparma peşine düştüler…

Lobi müthiş güçlü. Şakası yok! Tüm siyasi yolları tutmuşlar. Uçan kuş dahi kendilerinden olsun istiyorlar. Böyle olunca kendilerinden olmayanı tasfiye etmeye koyuluyorlar hemen. Kale deyip geçmeyin, en az Battalgazi ve Yeşilyurt kadar önemli. Merkeze 15 dakikalık mesafede olmasının yanı sıra; sahil kenarı, doğu yolu güzergahı üzerinde ve Fırat'ın suladığı verimli topraklarıyla turistlik bir kompozisyona sahip önemli bir nokta.

Dikkat ettiniz mi hiç? Kale belediyesi şu sıralar ithal başkan adayı cennetine dönüşmüş durumda. Neden böyle kıymete bindi sorusunun cevabını mutlaka merak etmişsiniz… Hatta Kale'li olmayanların dahi gelip Kale'de belediye başkanı olmak istediğine göre demek işin içinde “baba” bir rant var.

Varın gerisini siz düşünün.

Kale belediye başkanlığı aday adaylarının bereketini duyunca araştırmaya koyuldum ve işin içinde tabiki pis kokular çok geçmeden burnumuza gelmeye başladı.

Oooo! Dosyalarda neler var neler…

Ucunda, Kale'nin iştah kabartacak bir rant merkezine dönüştürülmek istendiği, mütehait/lerin dümeni ele almak için lobiyi nasıl arkalarına aldığına kadar bir çok bilgi döküldü arşivlerimize.

Mesela bir Milletvekilinin oğlu ve eski il teşkilatında bulunan biriyle ortak şirketi olan aday adayı var, Milletvekilleri onun için bu adayı tercih etmek istiyor!

Mevcut belediye başkanı Cemal Akdemir halktan biri olmasının bedelini ödemekle karşı karşıya şimdi. Sahanın dışına atılması için düğmeye basıldı. Nedeni sırf onlardan olmadığı için… Onlar dediğimi Malatya kamuoyu kim olduklarını çok iyi biliyor. Ki Cemal başkanın ilçesine katmış olduğu değerleri tek tek yazmaya gerek görmüyorum. Göstermiş olduğu hizmetlerin kalede yaşayanlar iyi bilir zaten. Her şey ortada. En önemlisi bir köy görünümünde ki Kale tarihinde ilk kez ilçe silüetine büründü ve Cemal başkanın yaptıkları yapacaklarının teminatı sayılacak bir çizgide emin adımlarla yolunda ilerlemesini birileri çıktı önüne takoz koymaya çalıştığını ısrarla buraya yazıyorum/yazacağım!

Buna rağmen benim tek güvendiğim ise Kale halkı. Kale sınırlarında yaşayanlar, oranın yerlisi, toprak sahibi, çiftçilik yapan, reel üretici, köy ve mezralarda hayatını idame ettiren, geçimini buranın topraklarında sağlayan kim varsa ekonomileri iyi, aydın-entelektüel, örfünde adetinde ve inancında insanlar. İyiyi de, kötüyü de herkesten iyi bilecek kadar aklı başında hemşerilerimizdir. Okur yazar sınıfının çokluğu, gerek Malatya merkez gerek gurbette iş dünyasında etkili isimlerin bulunduğu Kale tüm bunların analizini yapacak seviyede yüksek kültür oranına sahip bir bölgemiz olması biraz olsun içimi rahatlatıyor.

Eminim dönen dolapları onlarda görüyorlar. “Bayram değil seyran değil neden beni öptü enişte” misali “Kale'li olmayanın ne işi var burda?” sorusunu muhakkak sormuşlardır kendilerine. Ve elini vicdanlarına koyup cevabını da yine kendileri vermişlerdir. Özetle Kale halkının bu kumpasa düşmeyeceklerinden adım gibi eminim.

Lobi'nin son planı kendi piyonlarını Truva atı gibi Kale içine yerleştirmek için harekete geçtikleri…

Tüm bunlardan rahatsız olmuyor musunuz?

Sizden olanı elinizden alıp, kendilerinden olanı koymayı soda içerek sindirebilecek misiniz acaba?

Hadi Cemal başkanı sildiniz diyelim onun size bıraktıklarını silebilecek misiniz?

50 bin liralık fotoğraf makinesiyle çekilmiş şatafatlı fotoğrafların süslediği kataloglara kanmayın. Editörlerce hazırlanmış kafaları bulandıran şişirme bir CV (özgeçmiş) yolunuzdan şaşırmasın sizleri. Zenginmiş, zırtmış, zurtmuş inanmayın, kimse size parasını getirip dağıtmayacak.

Son sözüm Cemal başkana sahip çıkın, çıkın ki o da size aidiyet borcunu hizmetleriyle ödesin.

Şayet o da size bir gün yamuk yaparsa bana ulaşın ve o vakit bir yazı da ona yazayım. Nasıl haklının yanında olmak adına bunca riski göze almış isek o gün mazlumun yanında olmaktan da kimse bizi alıkoyamaz Allah'ın izniyle.

Anlaştık mı?

Şimdilik diyeceklerim bu kadar… Herkese saygılar sevgiler.

TİMUR İNCEYORUMLAR

 1. Yavuz

  14.01.2019 00:29:03

  Kale belediye başkanı ak parti tarafından değiştirildi ve Murat Koca parti tarafından seçildi benim merak ettiğim konu şu şimdi Cemal akdemir yeni dönemde seçilmedi eyvallah isabetli bir karar peki yaptığı yolsuzluk yeğenlerinin üzerinden aldığı ihaleler götürdüğü paralar ve seçimde herkes tarafından bilinen yaptığı hile yanına kar mı kalacak sırf hükümetin partisinde olduğu için üstü kapatılacak mı eğer öyle olursa gerçekten yazıklar olsun ak partiye olan inancımı yitiririm tıpkı diğer izollu halkı gibi toplumda mevzusu geçti yazmak istedim

 2. salih ayaz

  30.12.2018 23:50:16

  moderatörün yayınlayacağını bilsem hemen gönderebilirim ispatlarımı. faturaları.banka dekontlarını ve daha nicelerini. bu arada benim gibi düşünmeyenlere saldırdığım doğru ben her toplumda her konuşmamda allah din kitap diyip hz. ömer adaleti diyip 3 kuruşluk şeylere tenezzül etmem. hizmet yaptımı evet ama yaptığı hizmet le götürdüklerini kıyaslamak mümkün bile değil . işkur personelini kendi evinde bile çalıştırmıştı unutmadık bunları. o sildirdiğiniz fotoları bile gönderebilirim.

 3. Gülperi

  22.12.2018 02:13:04

  Salih Ayaz,sizin gibi düşünmeyenlere saldırmayiniz.Ornegin yol yoktu yapildi var oldu.Evde ekmek yok aldınız var oldu. Bu şekilde düşünmeye davet ediyorum sizi.Yoksabelki ben sizden daha inancli biriyimdir.Herkesin dilinde olan ne derece doğru onu sorgulayın.Varsa ispatıniz buyrun bir köşe yazısı da siz yazın.Sizden dinleyelim belki hak da veririz.

 4. salih ayaz

  21.12.2018 23:48:01

  yorum yapanlar içinde (( gülperi )) yazmış cemal başkan yoktan var etti hepimiz şahidiz diye, tövbe tövbe yoktan var etmek allaha mahsustur bu saçmalığı yazarak kime kendinizi ispat etmeye çalışıyorsunuz yada sizde sahte isimlerle yorum yapan yeğenlerden misiniz .evet kale ye hizmetlerde bulundu yalan değil ama kendi kesesine ve akrabalarının kesesine hizmet ettiği kaddar değil buda doğru olmakla birlikte herkesin dilinde

 5. mehmet ilhan

  19.12.2018 23:17:56

  (((Sizden olanı elinizden alıp, kendilerinden olanı koymayı soda içerek sindirebilecek misiniz acaba?)))peki belediyenin binlerce lirasını zimmetine geçirdiğini,yeğeninin üzerine belediye bütçesinden arazi aldığını,tüm yeğenlerine diğer personellerin 2 katı maaş verdirdiğini, ve dahi neler neler bunları SODA İLE SİNDİREBİLECEKMİYİZ.

 6. mehmet ilhan

  19.12.2018 23:17:39

  bir diğer konu ise yazınızda dediğiniz gibi bir vekilin oğlu adaylardan biriyle ortak diye onu istiyolar, niyemi rant için peki cemal akdemir i neyin korkusunu sarmışta veya akrabalarına hangi rant ı sağlayamadıda şuan bu kadar ortaya düşmüş daha projelerimi bitiremedim yangınıyla tütüyor. sebepmi şuan yapılan mesire alanının üzerine bulunduğu arazi yi belediye bütçesiyle yeğenine aldığı ve bu arazi üzerine belediye bütçesinden yatırım yaptığı alenen ortadadır peki ses çıkarabilen varmı her daim belediyenin kendi personelinden bile dahi duyuyoruz.

 7. mehmet ilhan

  19.12.2018 23:15:44

  başta güzel bir yazı yazmakla birlikte tümüyle taraf tutulmuş bir yazı olduğu da aşikar öncelikle; truva atı demişsiniz burda haklısınız ama cemal akdemir e gelince tümüyle kime çalıştığınızı alenen ortaya dökmüşsünüz.cemal akdemir in çoğu konuşmasında ilk defa ak parti benim sayemde seçim kazandı diyor kale de tümüyle saptırılmış ve kibir dolu bir söylem niyemi? çünkü büyükşehir yasası ile tüm köyler oy verme ye başladı bundan önce sadece 8 mahalle oy veriyordu bu mahallelerdede ak parti nin oy oranı çok azdı cemal akdemir in bu yalanı böylece ortaya çıkmıştır.

 8. Kale li

  07.12.2018 21:45:26

  Bence gaztecilik bu değil kelenin surunlarını para aldı diye böyle yazması gerekmiyor bi de halka surup keşke öyle yaz saydı daha iyi olur du

 9. Kemal

  06.12.2018 22:35:27

  Geçen dönem kimse Cemal Akdemiri tanımıyordu herkes Ak partiye oyunu verdi başkan oldu.Sürekli tv de reklam ve animasyon yayınlatarak icraat yaptı havası verditiyor millete Köylerin çoğunda ne yol var ne su herkes şikayetçi yolsuzluk yaptığını biliniyor ama soruşturma açılmıyor ne hikmetse.Şimdi seçime Ak partiden girse gider başka partiye veririz buda böyle biline

 10. Acardan

  06.12.2018 18:12:12

  Lobi kim milletvekili oğlu kim lobinin adayı kim bunlarıda yazında bilelim

 11. ihsan

  06.12.2018 17:43:52

  üstad güzelbir söylev de söz meclisten dışarı karga yavrularına nasihat eder derki baktınız insanoğlu eğilince kaçın neden der yavrular derki taş alıp sizi vuracak yavru derki ya taş elindeyse v karga derki siz nasihatınızı almışsınız der

 12. Ahmet Yılmaz

  06.12.2018 17:43:32

  Cemal Akdemir beyin kendisine ve akrabalarına nasıl yatırım yaptıģını bütün Kale halkı çok iyi biliyor.Sayın yazardan tarafsız halktan görüş alıp tekrar bir yazı kaleme almasını tavsiye ediyorum.Tabi birde seçimlerde yaptığı hile ve oya kaba kuvvetle müdahale etme olayı var orayada hiç girmeyecegim

 13. Ebru

  06.12.2018 14:07:21

  malatyanın sorunlarını dönen dolapları timur üstad haricinde nedense kaleme başka bir gazetecinin aklına gelmez,hepsi kalemini satmışmı yoksa. Üstad yazılarınızı zevkle okuyoruz yeni yazılarınızı ise merakla bekliyoruz.

 14. Gülperi

  06.12.2018 13:17:21

  Kaleminize sağlık...Cemal Başkanın yoktan var ettiğine hepimiz şahidiz. İnkar eden olursa hatayı kendinde aramalı. Ufku geniş, hizmet için çırpınan, kısıtlı imkan dahilinde bile hizmet üretmeye çalışan, faydalı olduğunu görünce de duygulanan bir belediye başkanı var Kale'de.Allah diğer rant peşinde olan insanların gözünü doyursun. Kısacası zenginin gözü, fakirin karnı doyarsa sorun kalmaz ama bunu başarmak önemli...

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>