Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

KALE’YE TRUVA ATI

TİMUR İNCE YAZDI...

Bu yazım sadece Kale (İzol) halkına…

Çalışan, hizmet gösteren, eser diken, liyakat sahibi, halkın içinden, Milletini ve yöresini seven-düşünen, çalışan, insanların yüreğine dokunan Başkan Cemal Akdemir'i yemek istediklerini sizlere söylemek/hatırlatmak bir gazetecilik mesleğinden çok insani bir görevdir.

Malatya siyasetine akıl erdirmek çok zor artık. Entrikaların sonu gelmek bilmiyor. Biri bitiyor derken diğeri başlıyor. Tabiri caizse “Brezilya dizileri” oynanıyor siyasi kulislerde dersem yerinde bir tespit olur.

Bakın!

Büyükşehir'de Selahattin Gürkan ismi netleşince Malatya siyasetinde belirleyicilik rolü bulunan “lobi” rotayı ilçelere çevirdi bu kez. Malatya'da istediğini elde edemeyen lobi bari ilçeleri kontrol altında tutmalıyız anlayışını devreye geçirdi.

Yeşilyurt belediye başkanını nasıl harcamak ve yerine kendi piyonlarını koyarak uzaktan kumandayla yönetmek istediklerini bir önce ki yazım da ayrıntılı şekilde yazmıştık.

Sırada ki av yada hedef Kale belediyesi.

Şimdi Kale belediyesinin kafasını koparma peşine düştüler…

Lobi müthiş güçlü. Şakası yok! Tüm siyasi yolları tutmuşlar. Uçan kuş dahi kendilerinden olsun istiyorlar. Böyle olunca kendilerinden olmayanı tasfiye etmeye koyuluyorlar hemen. Kale deyip geçmeyin, en az Battalgazi ve Yeşilyurt kadar önemli. Merkeze 15 dakikalık mesafede olmasının yanı sıra; sahil kenarı, doğu yolu güzergahı üzerinde ve Fırat'ın suladığı verimli topraklarıyla turistlik bir kompozisyona sahip önemli bir nokta.

Dikkat ettiniz mi hiç? Kale belediyesi şu sıralar ithal başkan adayı cennetine dönüşmüş durumda. Neden böyle kıymete bindi sorusunun cevabını mutlaka merak etmişsiniz… Hatta Kale'li olmayanların dahi gelip Kale'de belediye başkanı olmak istediğine göre demek işin içinde “baba” bir rant var.

Varın gerisini siz düşünün.

Kale belediye başkanlığı aday adaylarının bereketini duyunca araştırmaya koyuldum ve işin içinde tabiki pis kokular çok geçmeden burnumuza gelmeye başladı.

Oooo! Dosyalarda neler var neler…

Ucunda, Kale'nin iştah kabartacak bir rant merkezine dönüştürülmek istendiği, mütehait/lerin dümeni ele almak için lobiyi nasıl arkalarına aldığına kadar bir çok bilgi döküldü arşivlerimize.

Mesela bir Milletvekilinin oğlu ve eski il teşkilatında bulunan biriyle ortak şirketi olan aday adayı var, Milletvekilleri onun için bu adayı tercih etmek istiyor!

Mevcut belediye başkanı Cemal Akdemir halktan biri olmasının bedelini ödemekle karşı karşıya şimdi. Sahanın dışına atılması için düğmeye basıldı. Nedeni sırf onlardan olmadığı için… Onlar dediğimi Malatya kamuoyu kim olduklarını çok iyi biliyor. Ki Cemal başkanın ilçesine katmış olduğu değerleri tek tek yazmaya gerek görmüyorum. Göstermiş olduğu hizmetlerin kalede yaşayanlar iyi bilir zaten. Her şey ortada. En önemlisi bir köy görünümünde ki Kale tarihinde ilk kez ilçe silüetine büründü ve Cemal başkanın yaptıkları yapacaklarının teminatı sayılacak bir çizgide emin adımlarla yolunda ilerlemesini birileri çıktı önüne takoz koymaya çalıştığını ısrarla buraya yazıyorum/yazacağım!

Buna rağmen benim tek güvendiğim ise Kale halkı. Kale sınırlarında yaşayanlar, oranın yerlisi, toprak sahibi, çiftçilik yapan, reel üretici, köy ve mezralarda hayatını idame ettiren, geçimini buranın topraklarında sağlayan kim varsa ekonomileri iyi, aydın-entelektüel, örfünde adetinde ve inancında insanlar. İyiyi de, kötüyü de herkesten iyi bilecek kadar aklı başında hemşerilerimizdir. Okur yazar sınıfının çokluğu, gerek Malatya merkez gerek gurbette iş dünyasında etkili isimlerin bulunduğu Kale tüm bunların analizini yapacak seviyede yüksek kültür oranına sahip bir bölgemiz olması biraz olsun içimi rahatlatıyor.

Eminim dönen dolapları onlarda görüyorlar. “Bayram değil seyran değil neden beni öptü enişte” misali “Kale'li olmayanın ne işi var burda?” sorusunu muhakkak sormuşlardır kendilerine. Ve elini vicdanlarına koyup cevabını da yine kendileri vermişlerdir. Özetle Kale halkının bu kumpasa düşmeyeceklerinden adım gibi eminim.

Lobi'nin son planı kendi piyonlarını Truva atı gibi Kale içine yerleştirmek için harekete geçtikleri…

Tüm bunlardan rahatsız olmuyor musunuz?

Sizden olanı elinizden alıp, kendilerinden olanı koymayı soda içerek sindirebilecek misiniz acaba?

Hadi Cemal başkanı sildiniz diyelim onun size bıraktıklarını silebilecek misiniz?

50 bin liralık fotoğraf makinesiyle çekilmiş şatafatlı fotoğrafların süslediği kataloglara kanmayın. Editörlerce hazırlanmış kafaları bulandıran şişirme bir CV (özgeçmiş) yolunuzdan şaşırmasın sizleri. Zenginmiş, zırtmış, zurtmuş inanmayın, kimse size parasını getirip dağıtmayacak.

Son sözüm Cemal başkana sahip çıkın, çıkın ki o da size aidiyet borcunu hizmetleriyle ödesin.

Şayet o da size bir gün yamuk yaparsa bana ulaşın ve o vakit bir yazı da ona yazayım. Nasıl haklının yanında olmak adına bunca riski göze almış isek o gün mazlumun yanında olmaktan da kimse bizi alıkoyamaz Allah'ın izniyle.

Anlaştık mı?

Şimdilik diyeceklerim bu kadar… Herkese saygılar sevgiler.

TİMUR İNCEYORUMLAR

 1. Kale li

  07.12.2018 21:45:26

  Bence gaztecilik bu değil kelenin surunlarını para aldı diye böyle yazması gerekmiyor bi de halka surup keşke öyle yaz saydı daha iyi olur du

 2. Kemal

  06.12.2018 22:35:27

  Geçen dönem kimse Cemal Akdemiri tanımıyordu herkes Ak partiye oyunu verdi başkan oldu.Sürekli tv de reklam ve animasyon yayınlatarak icraat yaptı havası verditiyor millete Köylerin çoğunda ne yol var ne su herkes şikayetçi yolsuzluk yaptığını biliniyor ama soruşturma açılmıyor ne hikmetse.Şimdi seçime Ak partiden girse gider başka partiye veririz buda böyle biline

 3. Acardan

  06.12.2018 18:12:12

  Lobi kim milletvekili oğlu kim lobinin adayı kim bunlarıda yazında bilelim

 4. ihsan

  06.12.2018 17:43:52

  üstad güzelbir söylev de söz meclisten dışarı karga yavrularına nasihat eder derki baktınız insanoğlu eğilince kaçın neden der yavrular derki taş alıp sizi vuracak yavru derki ya taş elindeyse v karga derki siz nasihatınızı almışsınız der

 5. Ahmet Yılmaz

  06.12.2018 17:43:32

  Cemal Akdemir beyin kendisine ve akrabalarına nasıl yatırım yaptıģını bütün Kale halkı çok iyi biliyor.Sayın yazardan tarafsız halktan görüş alıp tekrar bir yazı kaleme almasını tavsiye ediyorum.Tabi birde seçimlerde yaptığı hile ve oya kaba kuvvetle müdahale etme olayı var orayada hiç girmeyecegim

 6. Ebru

  06.12.2018 14:07:21

  malatyanın sorunlarını dönen dolapları timur üstad haricinde nedense kaleme başka bir gazetecinin aklına gelmez,hepsi kalemini satmışmı yoksa. Üstad yazılarınızı zevkle okuyoruz yeni yazılarınızı ise merakla bekliyoruz.

 7. Gülperi

  06.12.2018 13:17:21

  Kaleminize sağlık...Cemal Başkanın yoktan var ettiğine hepimiz şahidiz. İnkar eden olursa hatayı kendinde aramalı. Ufku geniş, hizmet için çırpınan, kısıtlı imkan dahilinde bile hizmet üretmeye çalışan, faydalı olduğunu görünce de duygulanan bir belediye başkanı var Kale'de.Allah diğer rant peşinde olan insanların gözünü doyursun. Kısacası zenginin gözü, fakirin karnı doyarsa sorun kalmaz ama bunu başarmak önemli...

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>