Dyt. İrem ERCAN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

KARANTİNA GÜNLÜKLERİ

Diyetisyen İrem ERCAN yazdı...

 

 

SESLİ MAKALE 

 

Değerli takipçilerim yeni bir haftaya merhaba derken bugün sizlere diyecek çok sözüm var. Öncelikle virüsten dolayı hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Rabbimden rahmet diliyorum. Tez vakitte bu imtihanı geçebilmeyi, başka kayıp vermeden kurtulmayı ümit ediyorum.

İlk sözüm bu kadar ciddi bir tablo ile karşı karşıya olduğumuz şu günlerde dünya çapında pandemi ilan edilmesine rağmen çarşı pazar gezen, misafircilik oynayan, hatta Covid testi pozitif çıkmasına rağmen evinde kendini izole etmeyen insanlara. Ne oluyor acaba? Devlet tatil ilan etmedi arkadaşlar. Durum gördüğümüzden hatta göremediğimizden çok daha vahim. Bütün dünyayı alt üst eden bir musibetle karşı karşıyayız. Ama birkaç gündür duyduklarım gerçekten beni dehşete düşürdü.

‘Virüs bize uğramaz, biz sağlıklı insanlarız' diyenler ikinci sözüm size. İlla hasta olup ölmenize gerek yok. Virüs herkeste aynı etkiyi göstermeyebiliyor bunu artık biliyoruz. Belki bir şekilde virüsle enfekte olacaksınız, hiçbir belirti hissetmeyeceksiniz ama sizin bulaştırdığınız insanlar hasta olacak. Unutmayın enfekte olmuş 1 kişi tam 16 kişiye hastalığı bulaştırıyor. Bu işin bir de kul hakkı boyutu var. Vereceğiniz tüm maddi zararları bir kenara koysanız dahi manevi zararları telafi edebilir misiniz? Lütfen evinizde kalın.

Üçüncü sözüm ‘şu besin koronavirüsü yeniyor, bu ürünü içerseniz virüs size uğramaz' diyen hilekarlara. Henüz virüsle ilgili bilimsel veriler, çalışmalar bile bu kadar sınırlı iken, nasıl bu kadar büyük laflar edebiliyorsunuz?

Ben Korona Savar Besinler başlıklı yazımda bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlerden bahsetmiştim. Tüm bu besinlerin tüketimi, maske kullanımı, eldiven kullanımı, doğru el yıkama gibi eylemler sizin bağışıklık sisteminizi güçlendireceğiniz ve virüse karşı tedbir olarak kullanacağınız yöntemlerdir. Ancak ‘hasta olan birini şu besin iyileştirir, bu ürün virüse maruz kalmasını engeller' gibi ifadeleri kimse kullanamaz. Çünkü henüz çok fazla bilimsel yayın, yapılmış yeterli çalışma yok.

Dördüncü sözüm sosyal medyada felaket tellallığı yapan klavye kahramanlarına. Bu millet hiçbir zaman ihtiyacı olana sırtını dönmemiştir. Bugün devletimizin başlatmış olduğu yardım kampanyası takdire şayandır. Adı üstünde ‘bağış' istemeyen zaten yollamaz. Size ne oluyor ki sıcak evinizde istediğinizi yiyip içip bir de üstüne şikayet ederken, garibana gidecek bir kilo bulgura laf atıyorsunuz?

Son sözüm de yardım kolileri hazırlayan kişilere. Hayrda yarışırken olayı gerçek bir yarış ortamına çevirdiniz resmen. ‘Bizim kolilerde şu ürünler var, şu kadar lira' deyip ardından kolide olan ürünle talep ettiğiniz para örtüşmeyince ‘bunlar kolilerin prototipi' diyerek az mı rezil oldunuz?

Bu süreçte bana en garip gelen şeylerden biri insanların kendi evinde oluşundan şikayet edişi. Yahu bir eviniz olduğu için şükredeceğiniz yerde ‘evden durmaktan çok sıkıldık yeter' deyip kendini yollara atanlar… Hiç mi aklınıza gelmez evsiz yurtsuz kalan çocuklar?

Bu kadar şeyden sonra size bu hafta vereceğim öneriler de yine karantina günleri ile ilgili olacak elbette. Koronavirüslü günler bizim için her açıdan büyük imtihan oldu. Belki en fazla israfın yapıldığı, kendimizi korumak adına belki daha fazla bencilleştiğimiz bir imtihan… Bu süreçte çok fazla pişirip, çok fazla yiyip kiloları depoluyoruz maalesef. Fiziksel aktivite konusuna daha evvel değinmiştik. Olabildiğince aktif kalmamız gerektiğini biliyoruz artık. Peki bu süreçte hangi besin ögesinden ne kadar tüketmeliyiz?

Normal bir zamanda tükettiğinizden farkı yok aslında. Tabii ki yeterli ve dengeli bir öğünden bahsediyorum. Türkiye'ye Özgü Beslenme Rehberi'nde önerilen Sağlıklı Yemek Tabağı'na göre her ana öğünde tabağın bir çeyreğini sebzelerden, diğer çeyreği tam tahıl ürünlerinden ve kalan yarısının eşit üç parça halinde meyvelerden, yüksek proteinli gıdalardan (kurubaklagiller, et, yumurta, balık, tavuk, yağlı tohumlar, vb.) ve süt ürünlerinden (süt, yoğurt, ayran, peynir vb.) gelmesi önerilmektedir.

S_2

Yetişkin bir birey için her gün ve her öğünde sebze tüketimi sağlanmalıdır. Günde en az 3 porsiyon sebze, 2 porsiyon meyve tüketilmelidir.

Protein tüketimi de bu süreçte önemlidir. Proteinler kas kütlesine en fazla katkı sağlayan besin ögesi grubudur. Et ve süt ürünleri protein ihtiyacımızı önemli ölçüde karşılar. Oldukça dayanıklı ve besin değeri yüksek bir başka protein kaynağı alternatifi ise kuru baklagillerdir. Yeşil, kırmızı mercimek, nohut, fasulye çeşitleri, barbunya gibi gıdalar her gün tüketilebilirler.

Bunların yanı sıra yeterli su tüketiminin sağlanması gerekmektedir. Su ihtiyacı bireylerin yaşına ve boyuna göre değişir ancak herkes mutlaka günde en az 2 litre su içmelidir.

Yemekler hazırlanırken/pişirilirken mutlaka zeytinyağı tercih edilmelidir.

Son bir önerim de yardım kolisi hazırlayanlara. Hazırladığınız paketlere lütfen et, tavuk, yumurta, süt, kuru fasulye, nohut gibi protein içeriği yüksek ve nispeten biraz daha pahalı olan ürünlerden koyun. Çünkü gerçekten ihtiyacı olan insanlar için nohut almak makarna almaktan daha masraflı.

Sağlıklı haftalar diliyorum.

Diyetisyen İrem ERCAN

 YORUMLAR

 1. Diyetisyen İrem Ercan

  06.04.2020 22:55:31

  Yıldırım Bey ve Muhammed Ali Bey sizlere de yorumlarınız için teşekkür ederim. Ancak benim burda siyaset yapma gibi bir durumum yok insanî olarak bana yanlış gelen şeyleri dile getirdim. Nitekim benim de duygularım var:) Ama eleştirilerinizi göz önünde bulunduracağım.

 2. Diyetisyen İrem Ercan

  06.04.2020 22:53:33

  Seda hanımcım gebelik ve lohusalık sürecinde anne obez olsa dahi kilo kaybetmesini önermeyiz. Öncelik bebeğin gelişimi için yeterli besin ögelerini sağlamaktır. Ama bu başlık aklımda ilerleyen haftalarda kaleme alacağım inşallah :)

 3. Muhammed Ali

  06.04.2020 16:15:35

  Şu dönemde Siyaset yapan yapana. Herkes işe kendinden başlamalı. Siz biz o acaba kime ne kadar yardım yaptık bir de bunu sorgulayalım. Önce kendimizi sonra karşımızdakini yargılayalım

 4. Yıldırım

  05.04.2020 14:12:10

  Herkes kendi işini layıkıyla yapsa pek bir sorun çıkmayacak. Üstü kapalı olarak Ekrem İmamoğlu'nu bile eleştirmişsiniz. Biz zaten radyo ve televizyonlarda yeteri kadar siyaset içerikli haberler izliyoruz. Herkes siyaset yapmamalı bence. Burada beslenme üzerine bir yazı okuyacağımı tahmin ederken içeriğin yarısında siyaset yapmşsınız. Bırakın herkes kendi işini yapsın. Biz de farklı konularla nefes alalım yahu... Kafamızı çeviriyoruz aynı konular

 5. Nur

  05.04.2020 13:33:55

  Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yöneldik. Marketlerde makarna rafları boşaltıldı. Bilinçsiz bir şekilde tüketim yapılıyor. Bu yönde verdiğiniz bilgiler çok önemli. İnşallah hep birlikte bu süreci atlatacağımıza inanıyorum

 6. Hasan

  05.04.2020 13:32:18

  Kaleminize sağlık. Bazen olaylar karşısında kimi kesim işin popülaritesine yönelebiliyor. Bu durum ise ülkenin tamamına zarar verir. Bu aşamada ülkenin polisine sağlıkçısına yapılan saygısızlık da kabul edilemez.

 7. Seda Seyhan Aydemir

  05.04.2020 12:11:10

  Sevgili İrem Hanım, verdiğiniz bilgiler ve paylaşımlarınız bizim için çok kıymetli. İlgi ile okuyor ve takip ediyoruz sizi. Sizden ricam korona günlerindeki lohusalık beslenmesine yönelik besleyici ancak kilo aldırmayan hatta zayıflamaya yardımcı bir içerik üzerine paylaşım yaparsanız çok seviniriz. Sizi seviyoruz, paylaşımlarınızın devamını diliyoruz...

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>