Necdet Akboğa
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Kavıri Dızzon (hırsız taşı)...

Necdet Akboğa yazdı...

 

 (SESLİ MAKALE)

 

Pütürgeli olup ta bu adı, bu şanı, bu şöhreti duymayan yoktur. Yeni nesil bilmez bu meşhur taşı ve hikâyesini... Ben bahsedeyim ama mesaj çıkarmak sizden olsun.

Kavıri Dızzon, aslında büyük bir kayaya verilen isimdir. Kubbe dağını aşar, Pütürge'nin kokusunu almaya başladığınızda size ilk “hoş geldin” diyen odur. Büyükçe, yol kenarında, yalnız kalmış bir kaya nasıl şöhret olur demeyin. Oluyor işte…

Yüz elli yıl öncesine dayanır gurbetin başlangıç hikâyesi. O dönemler Osmanlı imparatorluğu hâkimdir İstanbul'a ve buradan yönetilir koca devlet. İstanbul başkenttir, önemlidir, ticaret, sanat, saltanat, sadakat ve hıyanet haliyle buradadır. Bu adam yiyen şehirde her ırk her din, her millet vardır. Bu kadar önemli şehirde devlet ricaline, güvenilir, mert, cömert, sadakatli, adam satmayan, fırsat kollamayan, namusa bakmayan özetle adam gibi adam lazımdır. Aranan adamlar bulunmuştur.  Anadolu'nun ücra köşesinde, Türkçe bilmeyen ama çabuk öğrenen, dağlı ama yürekli, sert ama vicdanlı gençler askere gelir İstanbul'a...

Tabi üst düzey devlet görevlilerinin dilden dile reklamını yaptığı, birbirine tavsiye ettiği bu gençler Pütürgelidir. Hal böyle olunca askerlik bitiminde “Evladım ne yapacan o dağlarda yaşamayı, bak burada her şey var, şuraya görevli, burada iş, olmadı sana kızımı vereyim” gibi teklifleri kabul edenler, etmeyenler, kalanlar, dönenler...

Evet, Pütürgelilerin gurbet macerasına şimdikilerin dedelerinin dedeleri askerlik sonrası İstanbul'da kalmalarıyla başlamıştır. İnsanların birbirine anlatması, tavsiyesi, yardımcı olması derken, biri, biri daha velhasıl İstanbul oldu ikinci vatan...

Tabi şimdiki gibi ulaşım yok, imkân yok, ayakkabı yok, ekmek yok yok.

İşte bu yokluk içinde aylar süren yolculuk sonunda İstanbul'a varır Pütürgeli, üç- beş yılda bir ancak memlekete gelip anasını, babasını, toprağını, kundakta bıraktığı yavrusunu görebilir. Hal böyle olunca sılada bekleyenlerin de gözleri kubbe dağının ufuklarındadır. Tabi gurbette acılarla, sıkıntılarla üç- beş kuruş kazananlar heyecanla köye getirecekleri hediyeleri, çocuklarını sevindirecekleri halkalı İstanbul şekerini, paralarını beline bağlar, birkaç oda arkadaşı, köylüsü ile evlerine dönecekler. Kubbe dağı ile Poskıran arası uzun, bomboş, dağlık, ıssız bir bölge ve en zor olan mesafedir. İşte burası gurbetten gelenlerin kâbusu, korkusu ve imtihanıdır. Bunu bilen, gurbetçilerin mecburi geçidi olan bu bölgeyi özel kılan ise eşkıyalardır. Asker kaçağı, kanun kaçağı, katil, hırsız, soyguncu, gaspçı, başka illerden kaçıp, devletin kolluk kuvvetlerinin zorlanacağı bu bölge, eşkıyalar için iyi bir mekândır.

Bu eşkıyaların en önemli geçim kaynağı ise gurbetten gelen, üzerinde birkaç kuruşu bulunan, biraz hediyelerle köyüne dönen garibanları soymak gasp etmektir. Bunu seçtikleri yer ise bahsettiğim gibi, pusu atılan büyük kayanın arkasıdır. İşte bu kayanın adı yıllardır o yüzden Kavıri Dızzon ( hırsız taşı) olarak kalmıştır.

O yüzden bu taş meşhur olmuştur. O yüzden eşkıyalar bu taşın gölgesinde pusu kurmuşlardır. Bu mevkie hırsız taşı mevkii denir. Bu taş adamı iyi tanır. Biraz detaylı anlatmamın sebebi iyi anlaşılsın, Pütürgeli ne zorluklar, ne acılar yaşamış onu anlamak adına bu konuya girip siyasete bağlanalım.

Geçenlerde makalemde bir günlük Pütürge maceramı yüzeysel olarak ele aldım. Şimdi biraz daha derine dalayım. Ama bilinmesini istediğim çok daha derinleri var günü ve zamanı gelince paylaşırız sizinle.

Evet, geçtiğimiz ay karlı, soğuk bir günde Pütürge'ye Ak Parti Belediye Başkan Adayı Mikail Sülük'ün toplantısına katıldık. Meydanda kalabalık toplandı, 2500 kişilik yemek ikram edildi, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Ak Parti il başkanı derken kalabalık bir topluluk ile bir Cuma günü program düzenlendi.

Bu programı Türkiye gündemine oturtan ise Ak Partili Belediye Başkanı Mehmet Polat'ın makamında yaptığı açıklama oldu. Olduğu gibi aktarayım. Meydanda program bitti, esnaf gezildi, Kaymakam ziyaret edildi, ardından nezaket gereği makamında oturan belediye başkanı Mehmet Polat'a da gidildi.

Biz meydanda mini bir miting yaparken Mehmet Polat 50 metre mesafede bulunan makamın camından bizi izlemeyi tercih etti. Ziyaretine gelen kimse bir şey demeden başladı saydırmaya. Masasının önünde Mikail Sülük, diğer yanında Selahattin Gürkan oturuyor. Oda kalabalık, Sayın Polat yanmış. Bana bunu yapamazlar, bu böyle olmaz, ben Tayyip Erdoğan Cezaevine girerken ordaydım.... Aman Allah'ım! Saydırıyor. Belli ki hazırlık iyi yapılmış. Hemen kulağının arkasında, ensesinden birisi de video kayıt yapıyor. Polat hırsını alamayıp yıllarca ilçe başkanlığı yapan Mikail Sülük'e doğru elini uzatıp “ Bu arkadaşı var ya bunu ben ilçe başkanı yaptım”. Bunun elinden tutup İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanına götürdüm. Bu arkadaş ilçe başkanımız olsun dedim. Şimdi bu arkadaşı Belediye Başkan Adayı yaptınız. Hemen eski görevine dönsün, ben de Başkanlığa devam edeyim” aynen böyle. Mikail Sülük beyefendi bir tavırla kalktı ve orayı terk etti.

Selahattin Gürkan “ Başkanım bunlar partimizin ailevi meseleleri, burası yeri ve zamanı değil, gerek yok” dese de kim dinler. Polat'ı durdurana aşkolsun...

Aynı gün ne kadar muhalif, ne kadar sol, ne kadar ulusalcı, ne kadar Müslüman düşmanı site varsa Mehmet Polat'ın açıklamaları patlıyor. Şimdi kırmadan dökmeden nezaket kurallarını çiğnemeden, kul hakkına girmeden sadece soracağım:

Sayın Başkan. Bizim kültürümüzde düşmanın da çuluna gelse, misafirindir ve incitilmez derler. Doğru mu?

Sayın Başkan. Bu arkadaş dediğin kişi partinin ilçe başkanlığını yapmış olan kişi ve aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan'ı temsil ediyor. Doğru mu? O arkadaşın adını bilmiyor musun, yoksa o an unuttun mu?

Sayın Başkan. Sen halen bu partinin üyesi, Belediye Başkanı, söz sahibi konumundasın, İl başkanın gelmiş, Büyükşehir adayın gelmiş, dava arkadaşların gelmiş, bir metre kara eksi on dereceye rağmen köyden piri fani yaşlılar gelmiş, meydanda yerini almış. Sen klimanın sıcağında makamın camından izlerken, acaba üşüdün mü?

Sayın Başkan. Sen bundan beş yıl önce seçildiğinde hatırlar mısın? Bu arkadaş dediğinin ailesi tarafından yaptırılan iş merkezinin 3. katında muhtarlara, aday adaylarına, meclis üyelerine yemek verdin. Sunuculuğunu da ben yaptım. Aday adaylarının yarısı bu yemeğe katılmadı, sana desteklerini vermedi, bu arkadaş dediğin var ya, işte o arkadaş İstanbul'dayım gelemedim, diyerek bir tek telgraf gönderen o arkadaştı, biliyor musun?  Telgrafı ben okumuştum ne yazdığını hatırlatayım: “ Saygıdeğer başkanım ve dava arkadaşlarım. Aday Adaylığım süresince gönlünü bana açan, ekmeğini benimle paylaşan, bütün Pütürgeli hemşerilerime teşekkürlerimi borç bilirim. Partimiz birçok arkadaşımız arasında Mehmet Polat arkadaşımızı Başkan olarak uygun görmüştür. Bu saatten sonra ben Mikail Sülük olarak, partimin, Başkanımın ve Pütürge'min yanında olacağım. Toplantıya katılan herkese saygılarımı sunarım.” Diye okuduğumda ellerin patlarcasına alkışlayan sen değil miydin?

Sayın Başkan. Sen bu arkadaşın elinden tutup direk içişleri bakanına götürecek gücün vardı da. Neden “seni makamından eden” vekilleri Süleyman Soylu'ya ispiyonlamıyorsun. Ya da bu arkadaşın elinden tutup götürdüğün gibi kendi elinden tutup beni Başkan yapmazsanız sizi duman ederim demedin. Madem birinin elinden tutup içişleri bakanına götürecek kadar kredin var, de hadi...

Sayın Başkan. Bu arkadaş dediğin var ya. Bu arkadaşın maddi durumu çok şükür yerinde, istediği 5 yıldızlı otellerde, Havaii adalarında tatil yapar mı? Bu arkadaş dediğin niye gelsin çamurda, karda, kışta memleketim, insanım, köyüm, toprağım diyor. Düşündün mü?

Sayın Başkan. Bu arkadaş Pütürge'nin göbeğine içinde dükkânları, düğün, mevlit, taziye salonu olan, insanların sıcak yatacak yatakları olan, temiz bir tuvaleti olan, pırıl pırıl koca bir iş merkezini kendi öz be öz parasıyla yaptırıp, milletin hizmetine sunmuş. Soruyorum, mesela, sen kendi paranla bu ilçeye ne yaptın? Bu arkadaş bu iş merkezini İstanbul'a yapsaydı bu binadan ne kadar para kazanırdı? Mesela ilçede onun iş merkezinden daha ihtişamlı bina var mı? Niye gelsin de Pütürge' ye yapsın? Yoksa bu arkadaşın ailesi para kazanmayı veya hesap yapmayı bilmiyor mu?

Sayın Başkan. 15 Temmuzda birileri bankamatik kuyruğuna, markette makarna kuyruğuna girerken, bu arkadaş dediğin var ya. 15 Temmuzda kellesini koltuğuna alıp, yanına da yüz kişiyle birlikte, Kavıri Dızzon'u , kubbe dağını aşıp, gece 3 te, yakın ilçeler bile gelmeden, Malatya Hükümet meydanına yiğitlerle birlikte, dişini ve yumruğunu sıkarak giren ve “ Pütürge Burada, Hainler Nerede” diye haykıran arkadaştı. Bu arkadaş meydanda iken sen neredeydin?

Sayın Başkan. Çuluna gelmiş insanlara ver veriştir yapıp, sol kulağının dibinde çektirdiğin görüntüleri neden Ak Parti, inanan insanlar, muhafazakârlara düşman olan “Oda TV” ye servis ettin. Hani Tayyip Erdoğan'ı cezaevine uğurlayan sendin de, imdadı ve kurtuluşu neden solcularda aradın?

Sayın Başkan. Makamda bu arkadaş diye başlayacağına, başkanım burası yeri değil diyenlere “ bi dakka, bi dakka” demek yerine neden medeni bir şekilde basın toplantısıyla Ak Partiden istifa etmedin de, halen o partinin rozetiyle, başka partilerle flört etmeye devam edersin.

Sayın Başkan. Son bir teklifim var. Seninle 5 yıldır beraber çalışan, dağ, dere, tepe gezen, icraatlarını iyi bilen meclis üyelerinin hepsiyle tek tek röportaj yapayım, virgülüne dokunmadan olduğu gibi yayınlayayım. Ne derlerse söz sansürlemeden bu sitede yer vereyim. Var mısın?

Pütürgeli yiğitler... İlçenize çivi çakan kimse onun yanında durun. Yıllar önce hiçbir siyasi hesabı olmadan cebindeki milyarları harcayıp, ilçenin en lüks ve modern iş merkezini yapan, Mikail Sülük ve ailesinin yanında durmazsam, vicdanıma ihanet etmez miyim?

Şimdi soruyorum. Siz olsanız kimi Belediye Başkan Adayı Yaparsınız? Bunu Öznur Çalık'a, yok bilmem kime bağlamanın anlamı var mı?. Allah herkese göz vermiş, akıl vermiş. Kimin neler yaptığını veya yapacağını Recep Tayyip Erdoğan bilmiyor mu?

Dünya Erdoğan'ı kandıramadı da Öznur Çalık mı kandırdı? Geç bunları. Kimseyi günah keçisi yapmayın. Demek ki Reis biliyor makam elinden giderse birileri saf değişecek, sol gazete ve televizyonlara video servisi yapacak. Mikail Sülük geçen seçimde aday olmadı diye solcuların kucağında soluğu almadı. Bu arkadaş dediğin davasının yanında durdu.

Şimdilik bu kadar. Yarın ne yazacağım belli olmaz. Heybemde o kadar malzeme var ki... Hem daha Pütürge'de mikrofonu elime almadım hele bi bekleyin...

Mesele şu vekil bu vekil değil mesele vukuat, sadakat, liyakat, feraset, adalet, hakikat, marifet, dirayet meselesi....

Şimdi “ Kavıri Dızzon” un dili olsa da konuşsa.....

Necdet Akboğa

necdetakboga@gmail.com

 YORUMLAR

 1. Abdurrahman

  23.02.2019 01:44:17

  Kenankendir,polati elestirsin onda sorun yok.ama polata vurarak Sülüke yer açayim derken,pütürge halkınin sözcülüğüne soynarak iddia ettiklerinin çoğu eksik ya da tamamen yanliş.Pütürgeli için paradan önce asalet,karakter,özü sözü bir olma, kimlerle ekip oluşturduğu önemli.mikail sülük,öznur çalik tarafindan ilce başkanliğina atanmasıyla etrafina aldiği bir kaç kisi ve birkaç meclis üyesi ile sosyal medya ve köy köy dolaşıp daha yeni göreve baslamış kendi belediye başkanini ve yönetimini hedef almaktan başka ne yaptı ki.mikail sülük hakkinda püturge halkinda oluşmuş öyle bir hafiza var ki!.

 2. Kenan Kendir

  21.02.2019 15:45:47

  bu nasıl anlayış.kimse makale yazmasın mı eleştiri olmasın mı yok para pul muhabbeti.28 şubatta çile çeken, sürekli davalar ile boğuşan,yazarı tanırım. 30 yıllık gazeteci çöşnükte oturuyor, ses sistemi kiraya verip geçiniyor arabası da 8 binliraya satıyor diye üzerine yapıştırmıştı. gazeteciyim diyen suya sabuna dokunmayanlar jiplere biniyor.necdet akboğa zindanlardayken siz nerdeydiniz.ogün cezaevinde yatanlar sayesinde bu günlere geldiniz. ayıp utanın adam evine zor ekmek götürüyor.jöleli, rugan ayakkabılı,cafelerden çıkmayan karaktersizlerle uğraşın. Akboğayı tanımıyorsunuz keşke tanısanız.

 3. Abdulkadir

  18.02.2019 17:07:42

  Allah küçük hesaplar peşinde koşanlara fırsat vermesin, rızası için çalışanlara da güç kuvvet nasip etsin

 4. Tekedereli’Ye Cevap

  18.02.2019 00:09:33

  Tekedereli hemşerim ağzına sağlık yazdığın her kelimenin altına imza atarım.31 akşamı görecez öznur hanımıda gerçek hainleride bu partiye gerçek zarar verenleride !!!Bırak Komuştukları Kadar Konuşsunlar.!!!Son Sözü Pütürge Söyleyecek!!!!Bura Doğanşehir deilki para dağıtıp seçim kazanalar!!!! Pütürge Kimsenin Çiftliği de Deil Kimsenin Babasının Malı Da deil!!! Duman Kubbeden Yükseldi Artık o ateş kimi Yakar Görecez Hep beraber vesselam

 5. Hüseyin Ulutaş

  17.02.2019 20:35:40

  Tekedereli, apar topar gelmeleri son çırpınışlar. Bende gittim bugünkü ak parti pütürge mitingine ama oraya gelenlerin bir çoğu sadece izleyici. Mikail SÜLÜK ün AK partili oldğunu kimse düşünmüyor. Sadece etrafindakiler ve ÖZNUR hanimin istediği biri. Genelde insanlar pütürge belediye başkanliği için kasim TİLBAÇ(saddet partisi), Büyükşehir için Selahattin GÜRKAN(ak parti) diyor.kasim başkan ve Selahattin Baskana inaniyorlar.

 6. Tekedereli

  17.02.2019 15:26:07

  'Birak kalsin' nami diğer..., daha hiç gidilmeyen ilçeler varken neden peş peşe üc defadır bütün ak parti teşkilatı apar topar pütürgeye geliyor.17 şubat pazar günu öznur hanim, etrafinda coğunluğu malatyadan gelen parti teşkilati ve tehditvarı getirtilen muhtarlar veminibüsler dolsun diye vatandaşlarin getirtildiği püturge meydaninda öznur hanim konuşurken,yine biz burdayiz, hainler nerede!.slogani atanlara talimati kim verdi?, kime hain denildi.Kasim TİLBAÇ mi hain oluyor.Allah şahit tir ki bu şarlatanlara pütürge halki geçit vermeyecektir.

 7. Bırak Kalsın

  16.02.2019 22:36:15

  Yasin Şen, bıremin Kulık neresi Mürün neresi. Sen bırak şu bu bilgisayar formatını filan ne söyleyeceksen tam yaz da bizde anlayaalım. Düne kadar sayın Hacı Bedir Ağa ailesinin kılıcı arkasında siyaset yapanlar gelmişler bugün bilgisayardan virüsten bahsediyorlar. Senin laf ettiğin bu gazeteci Nemrut dağının başında binkerce kişiye hitap edip Kahta'yı dünyaya tanıtırken sen Karşıyaka sokaklarından başka bir Kahta bilmiyordum.Bırak Pütürgeli kendini savunsun.

 8. yasin şen

  16.02.2019 17:01:48

  necdet efendi seni yıllardır tanırım siyasette saçına göre tarak çıkarına göre ayar veren birisin bırak bu ayakları kim seni doyurursa sen o kapıdasın demogaji yapma ...yani senin anlayacağın tırşik nerdeyse sen oradasın yani yanar dönersin.sana tavsiyem safını belirle senin kimin kılıcını salladığın belli bir adıyaman kahtalı olarak pütürgeye ayar çekemezsin.sen git önce o beynine bi format at...gerçi sen o beyinle bilgisayara da virüs bulaştırırsın....sonuçta bilgisayarda milliservettir olan bilgisayara olur bilmem anlatabildim mi.

 9. AHMET TİMURTAŞ

  15.02.2019 16:41:22

  Bu avrupalı,haşim ismiyle yazanlar sanırım aynı kişiler sırıtıyor. nohutlulu timurtaş ismi ile yazan da da aslında kesinlikle nohutlulu değil, soyadı timurtaş da değil sadece azgın bir provakatör.bu provakatör bir çift sözüm var: 'Hadi ordan'!!!

 10. Nohutlulu Timurtaş

  15.02.2019 13:43:13

  Necdet Akboğa senin kaleminin mürekkebi olayım.Senin mikrofonun olayım.Bu mehmet Polatı 5 yıl önce AKP nin bu kadrosu aday göstermedi mi? o zaman öznur Polatın ablası, bacısı idi de şimdi ne oldu. Seni bu akp kadrosu aday yaptı binlerce km. jiple gezdin, evinin etrafını belediyeye duvar yaptırdın, sanatçı getirip para dağıttın keyfin mi bozuldu. O zaman öznur baldı şimdi hançer oldu ha. babayiğitsen bağımsız ol. abla bacı diye takla atıyordun. tilbaç zavallı. nohutluya ne yaptı ki pütürgeye ne yapsın. polat ne kadar takla o kadar yem..Akboğa klavyen olam e mi..

 11. Haşim

  15.02.2019 10:47:01

  Malatya time yıllardır takip ettiğim bir site. Tarafsız ilkeli ve objektif olması kalemini sattı para aldı anlamına gelmiyor. Yeri zamanı geldiğince tarafsız gazetecilik seranatları yapılıyor ancak A kişisine yakın olan, yeri geldiğinde B kisisinin de hakkını savununca para aldı yorumları çıkıyor ortaya. Bazı absürt yorumlar yapanlar siz haklısınız da herkes haksız mı? Çok ileri yorumlar yapılmasına rağmen site yorumların hiçbirini vermekten kaçınmamış. Tebrik ediyorum.

 12. Gurbetçi

  15.02.2019 10:11:01

  Aranan adamlar bulunmuşta, devlet görevlileri dilden dile reklam yapmışta falan fıstık :)) Osmanlı döneminde İstanbul a gelen yerleşen olmuştur doğrudur da Necdet Bey memleketini övmek için sallamış biraz :) Girişle sonuç alakasız bi yazı olmuş.

 13. Avrupalı

  14.02.2019 23:30:15

  Eşimle tüm yorumları okuduk makaleyi okuduk yalan yok iftira yok hakaret yok yaşanmış olayı edebi dille soruyor kafasını birine bağlayanlar çılgına dönmüş saygı yok her makale para ile tazilsa yazar trilyoner olur. Bu yazıyı almanlar okusa yazarı baş tacı eder yobaz yorumlara tükürür bu site bu yazarın kıymetini bilmeli bence adam burda bizi mest etti 2012 yılında

 14. Avrupalı

  14.02.2019 23:23:24

  Ben malatyalıyım 26 yıldır almanyadayım yazar beyi manheim malatyalılar gecesini sunarken tanıdım kenan ışık sahnede türkiyeye bana hayran ise ben de necdete hayranım bir sunum yaptı inanılmaz bir de gurbet ile ilgili belgesel yapmış salon 2000 kisi ağladı program bitimi tanıştık 4 dil biliyor anlamadığı konu yok kendini yetistirmis kültürlü birisi ayaklı kütüphane ben yazarı buraya dâvet ediyorum onun insanı Büyüleyen konuşmasını dinlemek isteriz

 15. Rahmi

  14.02.2019 22:21:51

  Ve malatyatime.com sansürsüz duruşuyla, yerelde önemli bir yere oturmuş durumda.Yayınının devamı adına bir parça risk alıyor olması basın ilkeleriyle anlaşılmalı. Taraf olabiliriz, ama diğer tarafın sesine yer vermiyorsanız fanatik taraftarsınızdır. Belki #malatyaçetodası naifliğinde cereyan eden ve Malatya kamuoyunu önemli oranda yansıtan bu dijital haber portalı yakın geçmişte ve hal-i hazır durumda ehemmiyetli tavırda olurken bir çok kalemi, yorumcuyu da Malatya kamusuna sundu. Haberde eksiklikeri olabilir, teknik konu. Ama 'açik mikrofon' da olması güzel. Bu işler kolay değil

 16. Rahmi

  14.02.2019 21:53:40

  Bunları görmeyelim bir an. Aidiyette olduğum(n)uz ezberimizin dayanılmaz hafifliģinde olalım ve bol dedikodu yapalım. Siyasi saiklerle yapilan dedikodular önemlidir. Hele hele muhalif duran, veya ezber bozan, zihinleri zorlayanlsrın ne dediğine iyi bakın, yazar dahil.Dünya ; varsa bir parça dekokrasi ve hak hukuk mücadelesi, muhalif duran ve itiraz eden beyinler sayesinde gelişti. Her yorum değerlidir. Doğruya giden yolda müşavere şart. Zihniyet sorgulanması önemli,zihniyetleri besleyen kişiler de nasibini almalı.Bu anlamda makale amacına ulaşmıştır. Eleştiriler de yerindedir

 17. Akkuş Harun

  14.02.2019 21:49:12

  Benim adıma yazılan yorum bana ait değil.başka birileri Benim Adımla yazmış.yazan da cevap verende aynı namussuz.bizim siyaset ahlakında başkalarının işine karışılmaz.sizin edep ve terbiyeniz bu kadar.ha yiyorsa gerçek kimliğinle yaz yada karşıma geç sana cevabını vereyim. Ama her havlayan ite ancak taş atılır.kşmşn kemiğiyle beslendiğin belli

 18. Rahmi

  14.02.2019 21:38:28

  1. Odatv.com da Sn. Polat'ın faveranı doğru olmalı ki bir tartışma var. 2. Yerel yönetimlerde aday konusunda her partide sıkıntı var, ve işin esası antidemokratik gidiştir,uygulamalardır 3. Ak Parti özelinde sikıntı büyük,parti bir dinazora dönüştü ve onun yereldeki ayak sesleri duyuluyor. 4. Gittikçe kamplaşan toplumsal yaşam tehlikesinin başka argümanları,niyetleri,samimi erleri olmali ki bu girdaptan çıkmalı. 5.Çıkamayız, bu ahval ve şeraitin en az 50 yıllık bir hikayesi var. 6. Bu egoizm devam ederse her türlü belaya açık hale gelebiliriz.7. Her şey kontrol altında telaşa mahal yok!

 19. Abdurrahman

  14.02.2019 20:07:53

  2014belediye seçimini müteakip ilk yılinda ilçe baskni Sülükve etrafindaki birkaç kişi ile köyümuze geldiğinde belediye aleyhinde cok olumsuz konuşmuştu.Meğerki firsat bulduğu bütün gezilerinde böyle yapiyormuş.bazi meclis uyeler özelikle park çaycıliği yapan biri kendi belediye başkani ve yonetimini vicdansizca kötülemeleri hafizalarda.kendi partisinin beledye başkanini ve yönetimini seçimin ilk yilinda gambazlayan Sülük mü ak partili?Davamiz dedikleri ak parti davasi ise 5yil boyunca aslinda bu davaya saldirdilar.bunlarin hepsi ıspatlı.Sayin yazar,bunlarin ak partili oldğuna kim inanıyor ki?

 20. Adem

  14.02.2019 19:40:01

  Bu yazı niye yazıldı anlamadım! Başlık alakasız. Yazar ne yapmaya çalışıyor belli değil. M.Sülük para verse böyle bir metin yazılır eline verilir çıkıp açıklama yapar. Bir yazar niye bu kadar parmak sallar anlamak mümkün değil. Yazar efendi bırak M.Sülük kendi savunmasını kendi yapsınki bir anlamı olsun. M.Polat a sen niye saldırıyorsun ki!!! Hadi sen bu zırvayı yazdın Malatya time nasıl yayınladı? Hayretler içindeyim...

 21. Sen sus

  14.02.2019 19:39:18

  Harun Akkuş, sen SUS taki pişman olmayasın

 22. Harun Akkuş’a cevap...

  14.02.2019 18:46:17

  Sen AK Parti ilçe Başkanlığı yaptığın dönemde neden görevden azledildin? Evvela bunu cevapla...

 23. mehmet yavuz

  14.02.2019 18:44:46

  28 şubatta sürecinde sipariş üzerine yazılan makaleleri hatırlattı.Her cümlesinde bir tarafa yaranma çabası var.Eleştiri sınırlarını aşmış, taraf haline gelmişsin.Yazık yakıştıramadım. Okuyanlardan özür dilemeyi gerektirecek bir yazı kaleme aldırtmışlar sana.Mevcut başkan tekrar aday gösterilmediği için, kendine göre haklı olsa bile, yanlış bir tavır takınmış olabilir.Ama sen Ak partiye ve başkanına düşmanlık seviyesinde muhalif bireyken senin bu U dönüşün Mehmet Polata rahmet okutacak nitelikte. Eleştiriyi sevmediğini biliyorum, ama şapkanı önüne koy düşün kendini bu durumlara düşürme.

 24. Beyoğlu

  14.02.2019 18:03:38

  Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar!Seni bu yazıyla pütürgeden kovanlarda olur.Lakin sahih olan bilgilerin olduktan sonra arkasında vakur bir şekilde durmanı diliyorum.Aynı parti ve davada olan şahıslar sataşacaklarına nefsinde hata aramaya asla gitmezler.

 25. tavizsiz

  14.02.2019 17:57:16

  sayın yazar necdet bey bu insanlar kalleş, dedikoducu, ucuz kendileri nasılsa seni galiba öyle görüyorlar. hemen para, din, solcu yok bilmem ne. siteye, yazara, yazıya saldıracağınıza biraz kafanızı kaldırın dünyaya bakın yobaz cahiller. yüzüne gülüp arkasından gizli isimlerle hakaret etmeyin. sizin dininiz buysa ben sizin dininizden değilim. benim adım Rıdvan malatyada okudum şimdi muhasebeciyim izmirdeyim.

 26. tavizsiz

  14.02.2019 17:51:11

  Yazar Aslanlar gibi yazmış. Neresinde ne var. Ey cahiller hiç makale okumayan yobazlar siz kopyala yapıştır yapın. Ayıp delikanlı olun, belli ki yazarı tanıyorsunuz. belki selam veriyorsunuz.Adam ismi ile koca güçlere direnirken, siz bi yoruma adınızı gizleyecek kadar knck olmayın.parayı, pulu isbat eder tükürürsünüz. eğer değilse siz neysiniz. demek ki yazar haklı yobazlara selam vermiş. bence yazarı kıskanıyorsunuz.belli dedikoduyu iftirayı erkek yapmaz. yobazdınız şimdi knck yobaz oldunuz

 27. Emre

  14.02.2019 17:09:59

  Kaleminde para kokuyor necdet akboğa !!!! 15 temmuzda adını çizrerek anlattığın selahattin gürkan neredeydi!!! Gece 3 den sonra sosyal paylaşım sitesinde darbeyi kınadı araştır bak.oysa darbe kalkışması 21:30 başlamıştı.Doğanşehirde para kazanacak belki ama pütürgede para geçmez malatyada nefret edilen milletvekillerine kimse gık diyemezken mehmet polat gerçekleri doğruları haykırdı buda senin canını acıtmış sayın necdet akboğa bence sen yazı yazma sunuculuğa devam et.

 28. Harun akkuş

  14.02.2019 16:51:37

  Siz satılık kalemlersiniz para ile yazı yazıyorsunuz daha dün seçim öncesi kalede Truva atı diye yazı yayınladınız Malatya Time olarak mevcut belediye başkanından halk nefret etsede siz yıkayıp yağlayıp göğe çıkardınız aday yapılan Murat kocayı ise yerin dibine soktunuz şimdi rolleri değişirsiniz 2-3 gün sonrada başlarsınız eskiyi yermeye Murat koca yı ise övmeye yazık size mahşer günü gelecek sui zannın hesabı sorulacak ve sizler Allah’ın işaret ettiği cehenneme gireceksiniz. Mümkünse yalanı bırakın vicdanınızla yazı yazın

 29. Rahmi

  14.02.2019 16:24:41

  5. Konu çok uzun ve platform uygun değil. Özetle demokrasi bize bol geliyor ne ortada demokratik bir durum var, ne demokratik nezakette olgunlukta bir yarış var. Ne de bir dava ve dava adamı var! Hizmet mi? Bana hizmet demeyin, Çöşnükten Keferdize kadar arkama bakmadan kaçarim bu kavramdan. Çünku bu kavram zehirli bir ok... Bu kasaba tipi liyakatsiz adamlarla hizmet ancak bu kadar. Varını yoğunu betonlara gömmüş, tarımı,sanayii yani tüm endüstrisini yok etmiş,istihdamı öldürmüş,hamasetten taharetli bu adamlarımızla monarşik düzeni çelik gibi yaparken, ülkeye insanina geleceğine yazık ediyoruz!

 30. Rahmi

  14.02.2019 16:01:27

  4.Elestirilerim kişisel değil. Tamamen çığırından çıkmış, ki dijital çağda birilerinin DUR demesi gereken fena bir gidişat var. Afrika kabile toplumlarında görülen ve ülkemizi kuşatmış bir kanserden bahsediyorum. Daha 15 gün önce Akpınarda bizzat yaşadım. Muhtarlık seçimi için karşı karşıya gelen iki yakın akrabanın kavgasında 'kan revan içinde bir hizmet yarışına' şahit oldum. Polis 3 gün Akpınarda önlem aldı. Aşırı politize edilrken halkın seviyesini 3 yaşındaki bir çocuğun olgunluğuna indiren bu demokratik reşit hali toplumu da yozlaştırıp şaşkın ördeğe çevirdi

 31. Rahmi

  14.02.2019 15:47:28

  3.Siz, başkan olup, siyah camlı, kapkara pahalı arabalara binip, gıcık sirenlerinizle trafiği yarıp, şöyle hatırı sayılır bir konvoyla şehire girme hayali ile bir atak yaptınız belki. Belki malı götürmek (ki o mertebe kavırı dızon merhalesidir)malı götüremezsek bile hiç olmazsa, biraz tanınırız partide çala çoluğumuzu devlet kapısına yerleştiririz veya ihale mihale alıriz diye belki atraksiyonda oldunuz. Veya belki (bir an için saf olalim) siz ülkeye, pütürgeye gerçekten faydalı projelerle yarışacaktınız ki hevesiniz kırıldı öyle mi?

 32. Rahmi

  14.02.2019 15:35:14

  2.Veya hak ettiniz. Aday adayı olurken, bu bir davadır (ne davasıysa bir türlü sonuçlanmıyor)tatlı bir hizmet yarışıdır,saldık kendimizi aday adayı çayırına, millet menfaatına, mevlam kayıra demeyecektiniz! Sizin ne uyanık adamlar olduğunuzu cümle alem biliyor. Particilikte, özellikle iktidar partilerinde güneş tanrısının 'menfaat' ay tanrısının 'genel başkan' olduğunu bimez misiniz? Hiyerarşinin'yalakalıkta', yükselmelin 'ulufe' dağıtmakta kabiliyetli kişiler arasinda bölüşüldüğünü bilmez misin?

 33. Rahmi

  14.02.2019 15:19:10

  1.Kendi kendine gelin güvey reaksiyonunun mergi kuvvede hararet yapıp içten patlaması durumu var.Parti içi demokrasi varmış da bir hata yapılmış sanki? Süslenip püslenip aday adayı olduğunda bir gelin asaletinde iken, 'tepeden' aday yapılmayınca da despot kaynanaya evrilen ey namzetler! Ya ataması yapılan kişinin havasına ne demeli? Doğal adaymış gibi davranan ve aslında baştan beri aday bendim,diğerleri çerezdi,renk katsın diye serpiştirildi,Reyiz beni seçti sizi ıskartaya ayırdı edasındaki ey faniler! Karşılıklı itişmenize gerek yok.Çünkü demokratik realiteye göre olanları hak etmediniz!

 34. Adam

  14.02.2019 15:06:49

  Sevgili Malatya time ailesi düne kadar yazılarınızı okur okuttururduk, Taki dünün laik bu günün muhafazakar olan Nejdet akboğanın yazısını sitenizde görünce demekki boşuna sahip çıkmışız, bu saat itibari ile ne okurum nede okuturum, çünki dün bize yobaz diyen bu gün sizinle aynı safta, siz artık rüştünüzü kaybettiniz uğurlar olsun, o yazıyı o kişilik sıkıntısı olan şahıs yazacağına siz kaleme alsaydınız daha şahsiyetli olurdu.

 35. ADİL

  14.02.2019 14:04:31

  Sayın Polat siyaset neden sizi bu kadar hırçınlaştırıyor? Kaldı ki biz seni iyilik yapan, örfüne bağlı, halim ve selim bir insan olarak biliyorduk. İnşallah önümüzdeki süreçte bizi yanıltan; kişiliğine ve karekterini temsil eden bir gelişme olurda, biz “he yahu Mehmet Polat adamın dibiymiş” diyebilelim. Bazı hususlar özellikle bel altı hamleler yapmayı sana yakıştıramıyorum. Silkelen ve kendine gel...

 36. YUNUS

  14.02.2019 09:58:17

  Polata kükredin,Sülükü yağladın balladın iyi de Polat seçime girmiyor ki.Derdinizi herkes anlıyor aslında.kelimelere dans ettirerek akıllı cümleler kurma sizin tarzınız.ancak bunu yapayım derken İyot gibi ortaya çıkıyorsunuz.seviyeniz ortaya çıkıyor.sizidaha farklı düşünürdüm.pütürgeyi düşünüyorum yok bina yapılmış,çivi çakılmış,çakılmamış ona PÜTÜRGE HALKI karar versin.maksadınız için kullandığınız Kavıri Dızzonun dili olsa konuşsa kimin hırsız,sahtekar,serseri,düzenbaz,olduğunu,kimin halkının yanında olduğunu anlatacak.sabredin,PÜTÜRGE HALKI Kavıri Dızzonu dile getirecek ve konuşturacak

 37. Hikmet BUCAK

  14.02.2019 08:23:15

  ...3 taş oyununu bilirim de 4 taş oyununu da Pütürge belediye seçimlerinde görecepiz......Yani Demokratlar mı, Hür Demokratlar mı, Küskünler mi yoksa Ağalar mı kazanacak......Sonu Halk iradesine dayanan Demokrasi için kimsemin kimseyi aba altında sopa göstermeye veya gizli tehditler etmeye hakkı yok...

 38. Bırak Kalsın

  14.02.2019 01:02:54

  Seçimler hizmet yarışıdır ve eğer Pütürge birine kalsaydı sayın Necdet Ayaydın'a kalırdı. Sonuçta Ak Parti istediğine adaylığı verir ve kaldı ki ilçe başkanına vedi.Ali Yılmaz ve MALATYALI nikleri siz neyin peşindesiniz, yorumlarınız 'alakaya maydanoz bile değil'.Necdet bey bir gazeteci her yönden ve her konuyu yazmassa bu iş olmaz zaten. Kaldı ki siz hala 20 yıl önceki partinizemi oy veriyorsunuz ?

 39. Pütürgeli

  14.02.2019 01:00:01

  Sayın necdet akboğa sen pütürgeyi tanımamaışsın anlamaışsın bence sen akçadağa arapgire kuluncağa hekimhana yoğunlaş sen pütürgenin dilinden de anlamazsın hıyundanda suyundada anlamadığım gayet ortada mehmet polatın onlara gelince mübah bize gelince mi günah dediği yazıyı ağzıma sağlık diye okudum mehmet polatla hiç bi alakam yok ama (mere bareya ho

 40. Pütürgeli

  14.02.2019 00:48:02

  Sayın necdet akboğa görecez bakalım 31 mart akşamı maddiyatını zenginliğini öve öve bitiremediğin mikail beymi kazanacak yani paramı kazanacak????yok sa öfkesini sandığa yansıtacak pötürge halkımı görecez hep beraber!!!!Gavri dızzonu bilen biliyor sende şükrü keferdizi bi araştır o da bi efsane o efsanenin de sonunda tam sana cevap olacak bi hisse var Yazdığın yazının tam cevabı vesselam.

 41. Mehmet

  14.02.2019 00:19:37

  Vay vay bizim Necdete bak. Demekki mikrofon için yüklü bir para da sana geliyor desene. Ah necdet bey ah. sizi de tanırim, sayin Polati da Sayin Sülükü de. Ancak yüksek kademelere: 'Bak Polati nasil da tokatladim'dan öte bir anlami yok bu çabanızın.Siz daha Pütürge halkinı taniyamamişsiniz. yada canim ne cikarki puturgeden kimi işaret etsek ona oy verecekler diyenler aslinda bir carkin oyununu oynarken sanırım siz de oyun oynayanlarin taktirini kazanmak peşindesiniz. Ama nafile.sözünde dur.putürgeye git bildiğin bütün bilgi birikimini sayın sülük için harca sonucu hep beraber görelim.

 42. Ali Yılmaz

  13.02.2019 23:09:03

  Çok yanar döner bi site oldunuz analdım sizdende olmaz

 43. Mustafa

  13.02.2019 22:48:04

  Pütürge kararını verdi Kasım Tilbaç Başkan olarak hayırlı olsun

 44. İsmet Erbay

  13.02.2019 21:40:04

  Süper bir tespit teşekkürler ama başlik ne alaka

 45. Hamza

  13.02.2019 21:01:10

  Mikail sülüğe yolunda başarılar dilerim. Emeği olan makamı allahın izniyle 31 martta alıcak

 46. Ali

  13.02.2019 20:49:07

  Mikail Sülük geçmiş polemiklere girmemeli. Kendisini daha önceden aday gösterilmediği halde takındığı tavır da örnek olmalı. Bu doğrultuda üslubuna devam ederse de zaten bu tarz polemiklere gerek kalmaz. Amaç hizmet

 47. MALATYALI

  13.02.2019 20:44:19

  Bir zamanların Tayyip Düşmanı, ak partiye kan kusan,solcu bozması necdete bak hele şimdide mikailci olmuş. Kuyduğu başlık yazıyla ne alakası varsa.

 48. Demir

  13.02.2019 20:42:11

  Mikail Sülük e görev verilirse görevinde başarılar dilerim. Mehmet Polat da günah keçisi değil. Hizmet yaptı o kadar. Bu evrede sinirlerine hakim olmayabilir.Sonucta amaç Pütürge çıkarları ise konuları bu kadar dinlendirmek yersiz.

 49. Gülperi

  13.02.2019 20:38:26

  Kaleminize sağlık. Mikail Sülük beyefendi hakkındaki ovguleriniz çok yerinde olabilir ve Pütürge için daha iyi hizmetler yapacak olabilir. Ancak Polat başkan halkın sevinciyle sevinen bir başkan. Şunu da ben sorayım kıyas yapmak yerine kişileri tek degerlendirseydiniz daha yerinde olmaz mıydı?

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>