Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Kenan Amca Onlar Seni Anlamaz!

Timur İnce yazdı...

 

KENAN AMCA KENAN AMCA ONLAR SENİN TAKTİRİNDEN ANLAMAZ

Bu yazıya nasıl başlayacağımı bilemedim. Öncelikle toplumumuzun duyarlılık derecesini merak edenlere iki şey söylemek istiyorum. Birincisi: böyle insanlar kaldı mı günümüz de diyebilmenin mantığı…! İkincisi: karşılıksız bir iyiliğe müstakbel belediyelerimizin ortak olmamak için göstermiş oldukları büyük direnişe hangi ödül verilmesi gerektiğine karar verememek…

Çok şükür ki insanlarımız ahlak, fazilet, cömertlik, tok gözlülük, fedakârlık, alçakgönüllülük konularında bu topraklara katmış oldukları değerlerle kendilerini ispatladıkları halde yöneticilerde ise bir paryalık, keskin bir samimiyetsizlik, tepeden bakmak, lüks düşkünü, ego sahibi birer sıfata büründüklerini üzülerek belirtmekteyim…

Artık bunu inkâr edemeyiz. Ülkemizde ne yazık belediyecilik bir rant mekanizmasına dönüşmüş vaziyete. İşin ucunda rant yoksa belediyeler sosyal projelere tabiri caize kıçıyla bakar oldular. Mutlaka bir ihale olacak sonunda, iyi bir getirisi, pastadan dilim alacaklar yani…

Yoksa git işine kardeşim. İşimiz gücümüz yokta senle mi uğraşalım hikâyesidir.

Hal böyle olunca Kenan amca gibileri toplumda bir karşılık görmez. Hatta yüzüne kapıları kapatmak dahi olağan bir duruma dönüşür. Neymişte el emeği göz nuru kuş yuvalarını, kedi saraylarını bedava gönderdiği halde bir yere alıp onları yerleştirmek bile ağrına gidiyorsa belediyelerimize ne demeli bilemiyorum. Oysa yüzlerce yer var şehirlerimizde. Parklar, apartmanlar, cami önleri, okul bahçeleri, hastaneler vb… Abidik kubidik bir film festivaline milyonları hunharca dökenler bir kuş yuvasının kargosunu dahi cebinden ödeyen ülke sevdalısının emeğine burun kıvırır.

Böyle bir hale geldik!

Yerel bir TV kanalının kendisiyle yapmış olduğu videoyu izleyince içim burkuldu. Gecesini gündüzünü katarak yapmış olduğu yuvaların karşılık göremediğini sükûnetli bir ses tonu ile anlatan Kenan Amca'ya meğer hiç bir belediye destek vermemiş. Onlara göre Kenan amca gibileri güçsüz, sıradan, zavallı, sokakta rastladıkları binlerce den biri ama kendileri güçlü, kudretli, seçilmiş, haşa her bir şey. Doğal mantaliteden uzak, gerçeklerin penceresinden bakmak işlerine gelmez. Mutlaka bir ironi bulacaklar.

Bende şunu diyorum. “Kenan amca, Kenan amca onlar senin insani markanı, hissiyatını, kalbinde ki büyük iyilik ruhunu, Allah'ın yarattığı bir canlıya yuva kurmanın ne demek olduğunu bilmezler. Onlar jip alacak, bir daire daha, bir tane daha, tüyü bitmemiş yetimin hakkından iki arsa koparacaklar diye programlanmış beyinleri.”

Bu dünyanın sahte zenginliğini sonsuz gönül zenginliğine değiştirecek alamet içinde olanlara bir iyiliğe ortak olma fırsatı sunmuşsunuz, taktirinizden anlamazlar ki!

Peki, kim bu Kenan amca diye merak edenlere; namı değer Kenan Durgun, benim hemşerim, orijinal bir Malatya'lı… 70 yaşında eski toprak, emekli bir esnaf. Yaklaşık 30 yıldır kendi imkân ve yeteneği ile kuş yuvaları, kedi konakları, köpek kulübeleri yapıp şehrin farklı yerlerine asarak bir nevi hayvanlara barınak imkânı sunmaktadır. Cami görünümlü olanda var, lüks bir villa, şato ya da daha ilginç görünümlü olanlar. Şimdiye kadar yapmış olduğu yuva sayısı 3000 ama yetmez diyor. Kuş yuvaları, kedi barınakları dediysem öyle basit bir kutu gibi şeyler aklınıza gelmesin hemen. Her biri adeta minyatür bir saray, sanat abidesi, emek ve göz nuruyla işlenmiş sağlam dayanıklı, kıymetli özel yapıtlar. Gönlünü bu uğurda vermiş. Batılılar bu tür el emeği eserleri müzelere kaldırıyor. 13 katlı, 150-200 gözden oluşan kuş yuvaları da var, kediler için sırça köşklerde… Böyle bir objeyi yapmak bile sabır ve meziyet ister. Apayrı bir kabiliyet. Başka ülkelerde olsa Kenan amcayı el üstünde tutarlarda bakmayın bizde her şey laçkalaşmış. Böyle insanlara değer vermeyi unutmuş bir topluma evirildik.

Ne yapıyor Kenan amca biliyor musunuz? Ahşaptan yaptığı bu kuş yuvalarını şehrin farklı yerlerine asıyor. Hem akustik, sanatsal bir görüntü şehrin siluetine katmış olmakta, hem de git gide biz insanların yaşam alanlarını kısıtladığımız hayvanlara bir yuva, sığınacakları yer inşa ediyor.

Bu Minyatür kuş kedi saraylarını tüm maliyetini cebinden karşılıyor. Yetmezmiş gibi belediyelere cebinden kargo parasını vererek gönderdiği halde çoğu belediyeler geri dönüş dahi yapmıyor/yapma gereği duymuyor. Üstelik gönderdiği yuvaların içerisine Malatya'ya ait hediyeler koymayı da ihmal etmeyecek kadar yüce gönüllü birisi.

Böyle bir insanlık hikâyesi işte, varın kararını siz verin, ne denilmesi gerekiyor size bırakıyorum. Sanırım Kenan amca gibilerinin anlatmak istediğini hiç bir zaman anlayamayacağız biz. Bir gün bu insanların nesli tükenirse asıl o zaman ne yapacağız bu sorunun cevabı çok vahim olsa gerek!

TİMUR İNCE

 YORUMLAR

  1. Kenan Durgun

    12.12.2018 00:13:09

    Şu an Elimde Yüzlerce Asılmayı bekleyen Ürün var.Bu Güne kadar Yurdun her köşesine Göndermeme rağmen Hiç Birinden İstek Gelmediği gibi % 90 ından Aldık teşekkür ederiz Lütfu bile olmadı.Şu An Yurdun Her vilayetinde Merkez Münasip Gördükleri Camilerine Asılması İçin 100 adet Özel olarak 20-22 Gözlü Değişik modellerde Kuş Köşkleri hazırlıyorum. Bu İsteğime Yardımcı oLunmazsa Ben de tek başıma Tüm bu işleri Yapma şansına sahip değilim.Yoruluyorum Ama İyilik yap Suya At, Balık Bilmezse Halık Bilir. Biz Zaten Bu Düsturla yola Çıktık..

  2. emeğine sağlık kenan amca...

    10.12.2018 09:47:51

    Kenan amcayı bizlere tanıttığınız için size de teşekkür ederim. Kenan Amca Sayın Cumhurbaşkanımız emeğe ve insana saygılı bir insan siz Timur incenin bu yazısını ve kuş ve kediler için yaptıklarınızdan birer numune yi sayın Cumhurbaşkanımıza gönderin. tabi bir isteğiniz var ise onu da belirtin. İş adamlarımız sponsor olsa onların isimleri yapılan bu eserlere yazılıp şehrin muhtelif yerlerine asılsa. amca da emeğinin karşılığını alsa nasıl olur.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>