Yiğit Mamsur
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Kısa bir aradan sonra “Malatyalı Bakan”…

Yiğit Mamsur yazdı...

 

(Sesli Makale)

 

Ülkemiz bir seçim sürecini daha bitirdi. 31 Mart'taki seçim sonuçları, Ak Parti'nin üst kademesi tarafından “%44,33'lük oy oranıyla sandıktan birinci parti olarak çıktık” şeklinde yorumlansa da; asıl mağlubun Ak Parti olduğu hemen herkesin kabul ettiği bir gerçek. Çünkü geçmiş seçimlere göre Ak Parti'nin bir başarısızlık yaşadığı aşikârdır. Halkın tepkisinin sandığa bariz bir şekilde yansımasını gördük 1 Nisan günü. İstanbul ve Ankara ile birlikte bir çok büyükşehir ya kaybedildi ya da alınan oy oranları bir hayli düştü. Malatya dışında oyunu arttıran bir tane şehir yok. Bu bilgiler ışığında “Sandıktan birinci çıktık” demek abesle iştigal gibi duruyor. 31 Mart seçimleri sonrasında her parti kendine göre iç muhasebe yaparken; saydıklarımla birlikte, daha bir çok sebepten dolayı bu iç muhasebe en çok Ak Parti'de yaşanacak gibi görünüyor. Yenilenen İstanbul seçiminin sonucu da bu muhasebenin acilen yapılması gerektiğini gösterdi bizlere.

KABİNE REVİZYONU KAPIDA!..

Başarısızlığın ilk faturası adaylara, ikinci faturanın da kabineye kesileceği söylentileri dolanıyor ortalıkta. Hatta 31 Mart seçiminden sonraki ilk Ak Parti Merkez Yönetim Kurulu toplantısında bu hususun konuşulduğu ve Cumhurbaşkanımızın kabine revizyonu için çalışma başlatılması talimatını verdiği söylenmişti. Kabine revizyonu için parti kurmayları tarafından bir çalışma başlatılmışken; İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararıyla ülkenin de Ak Parti'nin de en büyük gündemi İstanbul seçimleri olmuş, kabine revizyonu çalışmaları da askıya alınmıştı.

Malum olduğu üzere İstanbul seçimleri sonuçlandı ve 806.456 gibi bir farkla Ekrem İmamoğlu ipi göğüsleyen isim oldu. 31 Mart seçimlerine göre iki aday arasındaki farkın uçurum sayılacak şekilde artması, Ak Parti'deki iç muhasebeyi de aynı oranda artırmış durumda. Netice olarak fatura kesilecek isimlere, kabine üyelerinden bazılarının da eklenmesi kesinleşti gibi!.. Askıya alınan kabine revizyonu için parti kurmayları yoğun bir çalışma yürütecek. Bazı bakanların koltuğunu koruyacağı ve bazı bakanların da kabine dışı kalacağı söyleniyor. Tarım ve Orman Bakanı'nın gidecek isimler arasında ilk sırada yer aldığı, patates-soğan fiyatları noktasındaki pasifliğin de bunda etkili olduğu bilgileri geliyor. Ayrıca “Damat kontenjanından bakan oldu” denilen sayın Berat Albayrak'la ilgili bir rahatsızlık da söz konusu. Kabine revizyonda değiştirilecek isimler arasına Berat beyin de dahil edildiği kulislerde konuşulmaya başladı.

MASADA, DEVASA BÜTÇELİ BAKANLIKLA İLGİLİ 2 SEÇENEK VAR

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişle birlikte bakanlar artık dışarıdan atanmaya başlanmıştı. Milletvekilleri içerisinden bir bakan atanması durumunda ise o kişinin Milletvekilliği düşürülüyor. Ayrıca bazı bakanlıklar kapanırken bazıları da birleştirildi. Bu bakanlıklar içerisinde; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birleştirilerek; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kuruldu. Sosyal Güvenlik Kurumu, İş-Kur Genel Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü gibi yüksek bütçeli kurumları bünyesinde barındırmasından dolayı bu bakanlık, Türkiye'nin ikinci büyük bütçesini almış oldu. Devasa bütçenin bu haliyle sürdürülebilir ve yönetilebilir olmadığı dillendirilmeye başlandı. Hatta bu hususta Cumhurbaşkanı Erdoğan'a rapor verildiği de iddia ediliyor.

Şu anda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'yla ilgili 2 senaryo gündemde. Bunlardan biri bazı genel müdürlükler farklı bakanlıklara devredilerek sürdürülebilir olmayan iş yoğunluğu azaltılacak. Diğer senaryo ise bakanlığın eskisi gibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı şeklinde yeniden ayrılması.

BAKAN KİM OLACAK?

Şu anda söz konusu bakanlık için farklı isimler zikredilse de, adı güçlü bir şekilde dillendirilen tek isim Öznur Çalık. Uzunca bir dönem Ak Parti'de Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde gördüğümüz Sayın Çalık, sosyal politika alanında etkin bir isim. Hatta, Bakanlık tarafından geliştirilen bütün hizmet modellerinde Öznur Çalık'ın katkılarının bulunması ve sağlık sektöründen gelen bir isim olması hasebiyle sosyal güvenlik alanına da hakim. İster Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu haliyle devam etsin isterse de ikiye ayrılsın; Öznur Çalık'ın, bu bakanlık için biçilmiş kaftan olma özelliği taşıdığı söyleniyor.

“MALATYALI BAKAN”A KISA BİR ARADAN SONRA…

Yukarıda da belirttiğim gibi Malatya, 31 Mart seçimlerinde Ak Parti'nin oyunu artırdığı tek il olma özelliğini taşıyor. Bundan dolayı yeni kabinede Malatyalı bir bakanın olması gerektiği yüksek sesle dillendiriliyor. Bütün bu sebeplerden dolayı oluşturulacak olan yeni kabinede Öznur Çalık'ın yer almasına kesin gözle bakılıyor.

 YORUMLAR

 1. mehet koca

  02.07.2019 08:56:55

  Bir siyasetçinin başarısını, elindeki gücün ne kadarını halkı için ne kadarını kendi için kullanmaya gayret etmiş ona bakmak lazım. Malesef bir çok siyasinin vitrin [medya] yüzü ile gerçek yüzünün çok farklı olduğunu görmek veya bilmek çok acı. Sözüm tüm siyasilere.Her şeye rağmen hakiki manada adaletten şaşmamaya gayret eden tüm siyasilerimizin yolu açık olsun.

 2. Tamer

  30.06.2019 22:25:44

  Öznur Çalık'ı yakından tanımam ama şunu net bir şekilde biliyorum. Malatya ile ilgili yapılacak bir iş varsa veya birinin görülecek bir işi varsa; diğer vekillere gittiğinde 10 işten 3 yapılıyorsa, Öznur Çalık 10 işten 8 ini yapıyor. Neden bu kadar antipati topladığını anlamıyorum.Farz edelim çok iş yapmasın, Malatyalı bir bakanın olması her halükarda Malatyanın faydasına olur. Hadi İnşallah diyelim...

 3. şahin

  29.06.2019 18:01:57

  bence öznur hanım bakanlık onun hakkı cokta faydalı olur artık malatyalı olarak onu çok üzdük bütün olumsuzlukları ona yükledik vur abalının sırtına günahları ona yükledik yazık ettik encok çalışan vekili ne hale getirdik hiç muhasebe yapıldımı diyerleri ne yaptı bu dedi kodulara bu iftiralara yine iyi dayandı yeişmiş tecrübeli bakanlığın en iyi yapacak kişi olarak görüyorum.

 4. Ali kadir

  29.06.2019 18:00:48

  Haberin ısmarlama olduğu okadar açık ki. Yorumları okuyunca bu durum kendini ele veriyor. Çalık bağımsız aday olsun alacağı oy ancak bu yorum adedi kadardır. Ha bide ailesi verir.. malatya ya bakan yakışır ama malesef bakanlığın yakışacağı kimse yok..

 5. Ali Yılmaz

  29.06.2019 01:07:46

  Buna bakanlık versinler yine ak partiye oy vermem

 6. Cansu

  29.06.2019 00:33:23

  Vekilimize yakışır hak ediyor. Malatya nın mazlumların ablası.

 7. Mustafa çamur

  28.06.2019 15:44:11

  Sayın vekilim gece gündüz demeden kendinize sosyal hayat dahi ayırmadan hiç durmadan sürekli bu millet ve bu devlet için yaptığınız çalışmalardan ötürü sizlere minnettarız sizleri daha güzel makamlarda görmek bizleri onurlandırır başarılarınızın devamını diliyorum

 8. Aynur

  28.06.2019 15:06:36

  Malatya'nın 31 Mart seçimlerinde Ak Partiye rekor oy vererek bunu hak ettiğine inanıyorum. Bu anlamda da en donanımlı ve birimli yıllarını parti içerisinde geçirmiş biri olan Sayın Çalık'ın seçilmesi de yerinde bir karar olacaktır. Malatya bir bakanı elbette ki hak etti. Başarılar dilerim vekilimize

 9. Ahmet Taş

  28.06.2019 12:37:39

  Yolunuz açık olsun sayın vekilim sizi güzel yerlerde görmek isteriz.

 10. Cebrail Alkan

  28.06.2019 12:36:54

  Öznur Çalık oldukça güler yüzlü ve sempatik çalışkan kişiliği ile ön planda. Kendisini seviyoruz. Bakan olursa Malatya için çok güzel olur.

 11. Funda Uzun

  28.06.2019 12:31:00

  Bakan olursa vekilim çok iyi olur Malatya daha da kalkınır inşaallah vekilimizi seviyoruz. Malatyalılar olarak sesimizi ankaraya duyuralım. Malatyam en güzeline layık

 12. Mahmut Yüce

  28.06.2019 12:28:56

  Öncelikle yazınız için teşekkür ederiz. Malatya için son derece önemli bir konu STK'lar başta olmak üzere Ankara'ya baskı yapılır ise neden olmasın Öznur vekilimiz çok çalışkan ve yakışır. Malatya bunu hak ediyor.

 13. EMİNE

  28.06.2019 12:27:01

  öznur başkanım çok hakediyor. eğer Malatyalılar olarak bu isteğimizi yüksek dille yukarılara iletirsek sonuç alırız. Öznur başkanımın MALATYA ya çok katkısı oldu. SÖZÜNÜN ERİ HEP YANINDAYIZ

 14. Ahmet

  28.06.2019 11:33:41

  Olursa güzel olur... Malatyaya faydalı olan iş bitiren bu işi fazlasıyla hak eden biri sayın Çalık.

 15. Ahmet Tandoğan

  28.06.2019 09:24:19

  Bülent Tüfenkçi zamanında Malatya'da bakanlık görevini layıkıyla yaptı. Ve kendisi sayesinde Malatya'nın hanesine birçok artı yazıldı. Ekonomik anlamda kente yaptığı katkıları çok fazla. Bu anlamda Çalık'ın da Tüfenkçi gibi bir başarı göstereceğine inanıyoruz Her şeyden önemlisi kişi olarak değil. Yni koltuğa kim gelirse gelsin önemli olan hizmet. VE Malatya bir bakanlık hak ediyor. Bu da bir gerçek. Rekor oylar da ortada

 16. Fadime

  28.06.2019 09:18:41

  Öznur Çalık'a her şey yakışır

 17. Hasan

  27.06.2019 22:33:06

  Bu siteden her zaman doğru tarafsız habercilik yapıldığını gördüm. Yeri geldi eleştirdiği insanı göğe de çıkarmasını bildi. Yani hak edene hak ettiği değeri sonuna kadar veren bir haber anlayışına sahip. Yolunuz Açık olsun sayın Çalık

 18. Hikmet

  27.06.2019 22:30:48

  Malatya time yine yaptı yapacağını. Eğer bu bilgi doğruysa Malatya'ya gün doğar

 19. Abdulhamit Kandemir

  27.06.2019 22:25:48

  Yakışır Başkanıma. Malatya siyasetinde adından en çok söz ettiren kişi şeklinde kalacak hafızalarda . Eğer Bakan olursa, Malatya’ya büyük faydası dokunur kanaatindeyim. Malatyanın da böyle bir bakanlığa ihtiyacı var. İnşallah doğru bir haberdir.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>