Mustafa Şarlak
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

KKB kredi notumu nasıl yükseltebilirim?...

-SESLİ MAKALE-

Önceden kredi ya da kredi kartı kullanıp kullanamayacağımızı ya banka müşteri temsilcisinden ya da adresimize gelen bir yazıyla öğrenebildiğimizi hatırlıyorsunuzdur. Yıllardır finansal ve içtimai hayatımızı etkileyen ancak detayları bankalar ve finansal kuruluşlar tarafından paylaşılmayan KKB Raporunun kapıları geçtiğimiz yıllarda bizlere de açılmış oldu. Şimdi kolaylıkla mobil telefonlardan gönderilen bir mesaj ile kredili ürün başvurusu yapabiliyoruz ve neticesi de kısa süre içinde mesaj ile öğrenebiliyoruz.

Geçtiğimiz zaman içinde kredi notu, finans kurumları ile çalışan her tüketicinin bildiği bir kriter haline gelmiştir. Tüketiciler geçen bu zaman içinde kredi notunun nasıl yükseltilmesi gerektiği konusunda bilinçlendi ve bilinçlenmeye devam ediyor. Hepimiz biliyoruz ki kredi notunun düşmesi veya yükselmesi, tüketicinin bankadan veya başka bir finansal destek veren kurumlardan yararlanmak istemesinde etkili olmaktadır. Birkaç yöntemle kredi notu nasıl yükseltilir bu yazımızda değinmeye çalışacağız.

 Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilmiş Türkiye'nin önde gelen 9 bankasının ortaklığı ile finansal durumunuzu ve itibarınızı koruyup yönetmenizi sağlayan Findeks adıyla finansal bir platform kurulmuştur. Bu kuruluş ile bankaların belli dönemlerde bireysel ve ticari olarak tüm finansal verileri kaydetmesi ile oluşan kredibilite durumunu gösteren karne oluşturulmuştur. Bu karne herkes tarafından bilinen Findeks Kredi Notudur.

 Kredi notununuz yüksek veya düşük olması durumunda nasıl avantajlar sağlanıp nereden vazgeçmek zorunda kaldığınıza Türkiye'nin kredi notu ortalaması da önemli bir etkendir, zira bu ortalamaya göre durumunuz “Yüksek” veya “Düşük” olarak değerlendirilmektedir. Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının 1.450'lerde olması göz önünde bulundurulduğunda 1.000 seviyelerinde olması sizin zamanında kredi veya kredi kartını ödemediğiniz veya bankalarla fazla çalışma yapmadığınız anlamına gelmektedir. Çoğu tüketici bankalarla hiç işi olmadığını bu sebepten kredi kartı veya kredi kullanabileceklerini düşünseler de durum aslında öyle değil. Bankaların veya finans kurumlarının size kredi vermeleri için moralitenizi bilmeleri, geçmişinize dair ödeme alışkanlıklarınıza ulaşabiliyor olması gereklidir. Eğer böyle bir durumda iseniz KKB skorum oluşsun diye bankalara sürekli olarak kredi veya kredi kartı başvurusu yapma hatasına kesinlikle düşmeyiniz zira bu durum sizin skorunuzun 1.000'li seviyelerin altına düşmesine neden olacaktır, bu pozisyonu düzeltmek size uzunca bir vakit kaybettirebilir. Eğer banka siciliniz geçmişte yoksa sigortalı bir işte minimum 6 ay çalışmış olmanız size müspet bir sicil kazandıracak, küçük limitli bir kredi kartı ile sicil oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Kredi notunun yükselmesinde en büyük kriter zamanında ve tam olarak ödenen kredi veya kredi kartı borçlarıdır. Her kredi kartının veya kredilerin zamanında ödenmesi karşılığında not almaktasınız. Ödediğiniz borçla birlikte kredi riskinizin de düşmesi yeni bir kredi veya kredi kartı alma kabiliyetinizi de arttırmaktadır. Bunun için gerek kredi kartı ekstre borçları olsun, gerekse kredi taksitleri olsun geciktirmeden ödemeye gayret ediniz, zira gecikmesi durumunda size negatif skor olarak yansıyacaktır.

Kredi notunuz bazı idari veya yasal takiplerden dolayı düşmüş olabilir, bunun için ilk yapmanız gereken bu takiplerden kurtulmaktır. Bankalardan veya banka avukatlarından bu borçların kapandığına dair bir yazıyı mutlaka talep ederek kapandıklarından emin olmalısınız. Banka borçlarından olmayan herhangi bir icra borcunuz da KKB Skorunuzun yükselmesine engel olmaktadır unutmayın. Eğer bu borçlarınızı kapattıysanız vadeli veya vadesiz mevduat hesabınızda birkaç aylık vadelerle mevduat tutabilir, bloke mevduatlı kredi kartı veren çalıştığınız bankalara giderek kredi kartı talep edebilirsiniz. Bankalar başvurunuzu reddederse üç-beş ay geçmeden yeni başvuru yapmamanızı öneririz.

Kredilerin gecikmesi neticesinde bankaların gecikme faizlerini de aldığından daha fazla kar ettiği düşünülse de sanılanın aksine bankalar kredinin geç ödenmesini veya takibe düşmesini istemezler. İstememelerinin nedeni, fazla batık oranı ve riskli kredi varlığının finansal piyasada bankaya olan güvenin azalmasına neden olmasıdır. Öte yandan takibe düşen kredileri geri almak çok uzun ve zor olduğu için bankalar açısından bir yerde zarar kalemi olmaktadır. Bundan dolayı, kredileriniz takibe düşmeden önce bankalar ile görüşerek size uygun bir ödeme planı ile yardımcı olmalarını istemelisiniz. Kredinizi takibe düşmeden önce yapılandırmanız kredi notunuz açısından gerçek anlamda önem arz ediyor.  

İdari takibe düşen kredileriniz varsa öncelikle takip durumunda olan borçlarınızı kapatmalısınız. Açıkta olan takibinizi kapatmadığınız sürece kredi notunuz yükselmez ve herhangi bir finansal işlem yapamazsınız. Takibe düşmüş kredinizi kapatmak için öncelikle kredinizin takibe düştüğü banka ile görüşerek yapılandırma talep edebilirsiniz. Bu süreçte zaten banka veya yetkilendirdiği avukat takibe düşmüş kredilerinizin yapılandırılması için sizinle irtibata geçecektir. Bu görüşme neticesinde faiz indirimi ve taksitlendirme konusunda pazarlık kuralları geçerli olduğundan kesinlikle bu yola başvurarak bütçenize uygun ve daha az faiz ödemesi ile bu durumdan kurtulabilirsiniz.

 Birden fazla kredi borcunuz varsa, aylık ödemeler zorlayabilir ya da gelir-gider takviminiz uymadığı için ödemeleriniz gecikebilir. Bu durumda tüm kredilerinizi tek bir kredide birleştirerek tek bir yere, aynı tarihte ödeme yapabilir, vadenizi uzatarak aylık ödemelerinizi düşürebilirsiniz. 

 Kredi skorunda bir diğer önemli etken limit borç oranıdır. Memzuç denilen toplam kredi limitinizin ne kadarını kullandığınız veya kullanmadığınız bankacılıkta paraya ne kadar ihtiyacınızın olduğunu, nakit sıkışıklığınızı belirleyen bir etken olduğundan kredi-limit oranınız %100 e yaklaştıkça bu durum kredi notunuzda olumsuz etki olarak yansıyacaktır. Bu sebepten tek kredi kartı kullanmaya özen gösterin ve mümkün olduğunca ekstre borcunun tamamını ödeyin ve limitin tamamını kullandığınız bir döngüye sokmadan kullanmaya özen gösterin.

Yaklaşık bir yıl içinde yukarıda bahsi geçen şekilde üzerinde çalışılmış örnek bir kredi not artışının değerlendirmesini siz değerli okurlarıma bırakıyorum.

tablo

 

 YORUMLAR

 1. Mehmet Gelir

  05.05.2018 07:44:37

  Bence günümüz reel piyasasını göz önünde bulundurunca bu çok faydalı bir yazı olmuş. Yalnız bankalarda daha doğrusu Findeks'te ciddi bir subjektif değerlendirmenin de yapıldığını düşünüyorum. İşlem hacmi yüksek ve fakat ödemelerinde küçük bir düzensizlik olan birey/kurum/şirket puanı minimal hacimli fakat ödemeleri düzenli birisine göre çok düşük oluyor. Bu anlamda bence bu değerlendirmenin revize edilmesi en kısa zamanda gerekmektedir.

 2. HİZMET SEKTÖRÜ

  05.05.2018 01:32:39

  Sayın editör seçmiş olduğunuz konuları dikkatle takip ediyoruz. Hükümet in devrim niteliğinde ki taşeron yasasını emekçi kardeşlerim e hayırlı olmasını diliyorum, ancak etkilenen yaklaşık 25 bin e yakın şirketin ve çalışanlarının mağduriyeti ile ilgili BAKAN beyle görüşebileceğinizi ve bu konuyu köşenize taşımanızı rica ediyorum. (İLGİLİ YERLERE ULAŞABİLECEĞİNİZE İNANIYORUM)

 3. Zeynep

  05.05.2018 00:05:38

  Güzel bi uygulama aslında. Ben de dikkat ediyorum kredi notuma fakat hızlı bir yükseliş kaydedemedim. Kart ekstremin asgarisini ödüyorum ondan olabilir mi acaba

 4. Mir

  04.05.2018 23:56:20

  Yorumun Devamı: Eğer teminat verebileceğiniz bir gayrimenkulünüz yoksa ticaretinize elveda denilecek seviyeye gelebilirsiniz. Bu gelişmelerle sonumuzu pek iyi görmüyorum, döviz almış başını gitmiş, seçimden sonra bizi daha büyük felaketler bekliyor hakkımızda hayırlısı

 5. Mir

  04.05.2018 23:55:39

  Kredi notu çok değişkenli bir kavram. Kaçmak isteseniz de her durum da bankalar sizi skorunuzun iyi olmasına itiyor ve buna mecbur bırakıyor. Teknoloji geliştikçe bilgiye erişmek çok kolaylaştığı için bu notların da önemi gerçekten arttı. Eğer bir bankayla kredi ilişkiniz hiç olmamışsa hesapta mevduatınız olsa dahi kredi skorunuz oluşmamış oluyor. Bankaya hasbelkader bir teminat mektubu müraacatında bulunsanız bile firmanızın bilançosuna, ödediği vergiye, karlılık durumuna veya likiditr oranlarına tam manası ile itibar etmeyip kefaletinizden çok önce teminat almaya bakacaktır.

 6. Yunus demirer

  04.05.2018 23:03:08

  Mustafa bey bireusel düşünürsek tek bir kredi kartı kullanmakta fayda var. Kart limitinide kişi bütçesine göre belirlemelidir. Doğru kullanılırsa kredi kartı faydalı bir odeme aracı. Yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum. Başarılar dilerim

 7. MUSTAFA DOĞAN

  04.05.2018 20:43:19

  Devletimizin artık insanları faiz bataklığına sürüklemeyi bırakıp evlencek ev alacak iş kuracak geçnlerimizi ciddi anlamda geri ödemesiz destek vermesini bekliyoruz

 8. Ramazan Onur KAÇAR

  04.05.2018 20:13:10

  Evet yazdıklarınız çok doğru ve güzel noktalara deginmissiniz. Sadece kredi kartı noktasında limit belirleme bence şahıs kendi yapmalı. Dusuk limit ile sürekli ödeme yaparsak çok daha iyi notlar elde edilebilir burada sadece soylediklerinizi ciddi önemsiyorum. Ancak şu dediğiniz bı gerçek hiç kullanmayan banka ile ilişkileri olmayan kişi için çok zorluklar çıkıyor çünkü ne tür bı tüketici olduğu bilinmiyor. Kolay gelsin..

 9. Murat

  04.05.2018 19:54:09

  Bilgilendirmenizden Dolayı Çok Teşekkürler Mustafa Bey.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>