Mustafa Şarlak
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

KRİPTO PARALAR VE BITCOIN

-SESLİ MAKALE-

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz gündemden düşmeyen, birçok kişinin büyük paralar kazandığı, çevremizden duyduğumuz birçok kişinin de ciddi paralar kaybettiği kripto paralardan bahsetmek istiyorum bu yazımda.

Bazı ülkeler bu paraların güvenli olmadığından bahsedip yasaklamalar getirirken bazı ülkelerde ise düğünlerde takı olarak hediye edilmektedir. Birçok ekonomist geleceğin artık bu paralarla şekilleneceğini söylese de aslında kimse tam olarak ne olacağını bilmiyor diyebiliriz, yaşayıp göreceğiz.

Para, devletçe bastırılan ve ülke içinde ödeme aracı olarak kullanılan, üzerinde saymaca değeri yazılı, kâğıt ya da metal nesne olarak tanımlanmaktadır, fakat zaman içinde paranın tanımı da sanırım değişecek. Tıpkı bunlar gibi yeni bir para sistemi türedi ki; onun adına dijital paralar deniliyor. Son zamanlarda adını sıkça zikrettiğimiz Bitcoin gibi, dijital paraların arkasında devletler olmadığı gibi yazılı kâğıt ya da nesne olarak da temin etmeniz mümkün değildir. İşte bu kripto paralar ve özellikle ilk olarak 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından çıkarılan Bitcoin, bir dönem çok hızlı yükselişi ile herkesin kısa zamanda zengin olma hayalini süsleyen bir sistem olduğunu bilmeyenimiz çok azdır.

Kripto paralar karşısında yerli, yabancı büyük iş adamları ve siyaset erbapları gelecekteki paraların dijital çağın bir gereği olarak dijitalleşme yolunda gittiğini, bu konunun ciddiye alınması ve hazırlıklı olunması gerektiğini dile getirmektedirler.

Kafalardaki en büyük şüphe paranın saklanma yöntemi olduğu ve arkasında bir devletin ya da devletlerin olmayışı güvenliği düşük olduğu kaygısını yatırımcıya düşündürmeden geçirmiyor. Şöyle ki, ABD'nin en büyük ikinci bankası olan Bank of Amerika, kurumsal bir ortamda kripto para saklama sistemi için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO)'ya patent başvurusunda bulundu. Bu konuyu ne kadar ciddiye aldıklarını bize göstermektedir.

Kripto paralar aslında parasal değeri olan satırlarca koda dönüştürülmüş elektrik akımına benzeyen dijital bir para birimidir. Bu paraların kontrolünü sağlayan bir merkez olmadığı için de hükümetlerin bu para birimleri üzerinde kontrolleri yoktur.

Devletler uygun şartlarda yetkilerinde olduğu için enflasyonu tetiklemesine rağmen dilediği kadar para basabilir fakat birçok dijital parada durum bundan farklı gelişir. Dijital paraların kurgusu zaman içinde daha az üretilmek üzere tasarlanmıştır. Bu sayede bir piyasa değeri oluşturması amaçlanır.

 Bitcoin alınacak şirketin iyi araştırılması gereklidir. Şirket hakkındaki farklı yorumları farklı mecralardan araştırmanız gereklidir. İlk çıktığı dönemlerde masraf ve komisyon olmamasına rağmen aracı şirketlerin girmesi ile komisyon ve masraf konularının da mutlaka araştırılması gereklidir. Yatırım yapacağınız platformda üyelik işlemlerinden sonra mutlaka 2FA özelliğini devreye sokmanız çift aşamalı güvenlik örneği hesabımızın hacklenip paranızın çalınma riskini en aza indirecektir. 2FA için ya SMS desteği ya da Google'ın uygulaması olan Authenticator'ı kullanabilirsiniz. Google'in bahsettiğimiz uygulaması her girişte size özel ikinci bir şifre oluşturduğu için hesabınızın daha korunaklı hale geliyor. Türkiye'de Bitcoin alıp satılabilecek birçok kripto para borsası bulunuyor. Dikkat etmeniz gereken konu bu borsanın 24 Saatlik hacmi ve yine bahsetmekte fayda görüyorum ki borsanın aldığı komisyon ücretidir. 

Kripto para borsalarının herhangi birine üye olunup Türkiye'deki herhangi bir bankadan bu borsa hesabınıza para aktararak Bitcoin alabilirsiniz veya satabilirsiniz.

İlerleyen dönemlerde büyük global bankaların da bu paralara büyük destekler verdiğini birçok devletin kabul ettiğini gördüğümüz zaman daha kolay kullanılabilen ve güvenli oluşuyla bir fırsata dönüşebileceği aslında hiç şaşırılacak bir konu olmayacaktır.

Hayırlı ve bol kazançlı günler dilerim.

Mustafa Şarlak

[email protected]

www.mustafasarlak.comYORUMLAR

 1. Ali Yıldırım

  03.09.2018 14:07:40

  Mustafa bey Değerli yazınız icin öncelikle teşekkür ederim Bazı arkadaşlar doğal olarak güven duymuyor kripto paralara ama şunu söylemek istiyorum devletler yıkılabilir paraları değersiz kalabilir kripto paralar da altın gümüş gibi değerini kaybetmeyecek oluşumdadir Benc e tek kötü yani takip edilememesinden dolayı darkwebte rahatlıkla kullanılabilmesi onun dışında ben geleceğin parası olarak görüyorum.

 2. Berat

  30.08.2018 11:31:56

  En iyi yatırım altındır. Asırlardır devam ediyor. Gerisi teferruat bence.

 3. Bitcoin

  29.08.2018 22:56:32

  Geleceğin parası diyorlar ama altın gibi değerli varlıkların yerini tutmayacaktır. Yine en değerli yatırım aracı altın. Sevgili hocamız Mahfi Eğilmez in dediği gibi.

 4. Gaffar

  29.08.2018 11:40:52

  Ayrıca bu faydalı paylasım icin Sn. Mistafa Bey' e teşekkür ediyorum

 5. Gaffar

  29.08.2018 11:40:07

  Lidyalılar parayı icat ettiklerinde de eminim bu tarz tepkiler olmuştur ama bugün herkes tarafından kullanılması zaruri hale gelmiş bir enstrüman. Ciddi olarak eleştiren finans şirkelerinin bile bu tip dijital varlıklara yatırım yaptığını duyuyoruz. Dijital finans sektörüne develetlerinde artık entegre olması gerekiyor. Yasal bir kapsamı olmadığı içim şuan bu boşluğu devletler yerine özel şirketler dolduruyor.Devlet kontrolünde yapılmasının,fırsatçılık yapan şirketlere karşı yatırımcıyı koruyacağını düşünüyorum.

 6. Bahadır

  29.08.2018 10:37:13

  Bitcoin (ve diğer kripto paralar) yakın gelecekte, para birimi olamasa da önemli bir değişim aracı olacaktır. İlk uluslararası ödemenin ülkemizden yapılmış olması ülke insanımızın yeniliğe ne kadar açık ve yatkın olduğunu göstermektedir. Henüz başlarında sayılabileceğimiz bu tür gelişmeleri yakından takip etmek ve bir parçası olmak, geçmişte yapamadığımız, yenilikleri ilk çıktıklarında tatbik etmek zafiyetimizi ortadan kaldıracak ve günceli yakalamak anlamında başarı olacaktır. Güncele dair bu tür yazılarınızın devamını bekliyoruz. Teşekkürler.

 7. M. Sonmez

  29.08.2018 10:07:36

  Mustafa Bey Selamlar,Guzel bir yazi olmus. Isin asli olan Blockchain'den de bahseden daha detayli bir yazi bekliyoruz. Elinize saglik.

 8. Mehmet

  29.08.2018 09:07:29

  Dünya'da yeni bir düzen kurulacağı ,ekonominin de bu yönde şekilleneceği zaten su götürmez bir gerçekti. Fakat kripto paralar bu değişimi karşılayan bir figür mü olacak bekleyip görmek daha doğru diye düşünüyorum. Çünkü reel karşılığı olmayan bir birimden bahsediyoruz, beklentilerin çok altında kalıp hiçbir şey de olmayabilir tamamen yeni bir para birimi de olabilir .Ancak şuan ki ticaret savaşları /Milliyetci muhafazakar yükseliş kripto parak akımını yerle bir edebilir.

 9. Marc

  28.08.2018 22:09:15

  Super. Sonuc . Her ulke kendi kanunu cikariyormu?

 10. Sercan

  28.08.2018 21:59:34

  Kripto paralar; Sanal ortamda kullanılan birimler olmaktan daha fazla güce sahip, Kontrolü devletlerin elinde olmayan ve piyasaya göre artıp azalan değerleri ile bence gelişmekte olan ülkelerin yatırımcıları için bir kurtarıcı, çünkü gelişmiş ülkelerin yaptırımları , borsadaki siyasal değerlerden uzaklaşmak ve yatırım yapacakları ülkenin diğer ülkelere göre olan siyasal borsa sistemine müdahalesini engellenebilinir ... Ayrıca ÇOK ÖZ ve AYDINLATICI bir yazı olmuş

 11. Mert Ali

  28.08.2018 21:14:32

  Üstadım herkesin merak ettiği bir konuya değinmişsiniz çok faydalandık. Teşekkür ederiz.

 12. Elif

  28.08.2018 21:04:58

  İlerde herşey sanal ortama geçebilir belki ancak şu an için digital paralardan çok kağıt paralar bence daha güvenilir. Bilgilendirmeniz için de teşekkürler..

 13. Ahsen

  28.08.2018 20:40:25

  Değerli paylaşımınız için teşekkür ederiz Mustafa bey devamını bekleriz.

 14. ZeynepP

  28.08.2018 20:34:56

  Emeğinize sağlık. Merak ettiğim bir konuydu anlaşılır olmuş. Yatırım yapmak isteyrnler aslında deneyebilir aslında ben girdim çok çabuk çıktım kaybom olmadı çok şükür ama heyecanı ve stresi yeterdi. Bol kazançlar

 15. Sinan

  28.08.2018 19:52:16

  Bitcoin ve Ethereum ve diğer kripto paralar gelecekteki para birimleridir. Yakın takipteyim. Devletlerin ve bankların bu işe el atması ardını toplaması gereklidir bu süreci daha da hozlandırır.

 16. Melek Dilan

  28.08.2018 19:18:37

  Çok yararlı bir makale oldu.. Emeğinize sağlık.. Başarılarınızın devamını dilerim

 17. Berkay

  28.08.2018 18:53:49

  Teşekkürler, kripto paraların teknolojinin bu denli ilerlediği dünyada kesinlikle yaygınlaşacağını düşünüyorum.

 18. Yatırımcı

  28.08.2018 18:17:32

  Bitcoin i çok eskiden almıştım ama azdı. Güzel kazandırdı. Şimdi güven olmaz.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>