Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

KRİZ ÜRETİM MERKEZİ GİBİ...

Murat ÇETİN yazdı...

 

 -SESLİ MAKALE-

 

Malatya Time'ın yayın hayatına başladığı günden bugüne kadar, doğru ve teyit ettiğim bilgileri paylaşma gayretinde olduğumu bilirsiniz. Sadece mesleki olarak değil, hayatımın bütününde doğruluk ve dürüstlük düsturum olmuştur. “Bayram değil, seyran değil nereden çıktı şimdi bu girizgah?” diyenleri duyar gibiyim. İzninizle izah etmeye çalışayım.

Herhangi bir haberi veya yazıyı hazırlarken, ince eleyip sık dokurum. Haber kaynaklarımı bir kaç yerden teyit eder, haberin veya yazının kamu yararına olup olmadığını enine boyuna araştırır ve tartar; ona göre yayınlarım. Aldığım kulis bilgilerinin ilk ağızdan olmasa bile, en sağlam kaynaktan beslenmiş olmasına dikkat ederim. Bugünkü yazımı tamamıyla kulis bilgilerine ayırmak istedim. İşte Malatya'mızı ve ülkemizi yakından ilgilendiren kulislerin ilki:

ÇALIK, SONRADAN MÜDAHİL OLMUŞ!

O_10

Hatırlayacağınız gibi, geçtiğimiz günlerde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Selahattin Gürkan ve Malatya Milletvekilimiz sayın Öznur Çalık'ın, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte çekilmiş bir fotoğrafı yayınlanmıştı. Malatya kamuoyunu yakından takip edenlerin pek de alışık olmadığı Gürkan-Çalık fotoğrafının aynı karede olması, çeşitli yorumları da beraberinde getirdi.

Peki, bu görüşme nasıl sağlandı ve detaylarında neler vardı?
Bilindiği gibi Cumhurbaşkanımız, aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan,  Malatya 7. Olağan İl Kongresi'ne katılmak üzere Malatya'ya geliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya programının detaylarını konuşmak üzere,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir. Diğer bir tabirle, Selahattin Gürkan, Malatya programı hakkında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a “brifing” vermektedir. Cumhurbaşkanı, özel kalem müdürü olan Hasan Doğan'ı yanına çağırır. Hasan Doğan, Cumhurbaşkanı'nın yanına gideceği sırada, dışarıda bekleyen Ak Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, bu sayede Selahattin Gürkan'ın içeride olduğundan haberdar olur. Hemen Hasan Doğan ile birlikte toplantıya müdahil olur. Cumhurbaşkanı'nın Malatya ziyaretiyle ilgili tüm detaylar konuşularak, Hasan Doğan'la birlikte programın muhteviyatı hazırlanır.

Bu arada, Selahattin Gürkan tarafından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilecek “At” hakkındaki bilgiler ve Malatya'da yapılması planlanan yatırımlar konuşulmuştur.

BU KULİS ORTADA KAYNADI!
Kulis bilgilerinin ikincisine gelecek olursak; Malatya Büyükşehir Belediyesi Meclisi öncesi yapılan AK Parti grup toplantısında yaşanan gerilimden bahsedeceğim. Geçtiğimiz hafta vuku bulan, sabah ki istişare toplantısında yaşanan gerilimin, öğleden sonraki grup toplantısına yansımalarına bakacağız.

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısı öncesinde yapılan, AK Parti grup toplantısının açılış konuşmasını, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yapar. Gürkan, konuşmasında 3 bin kilometre yol yaptıklarını ve rekor denilecek işlere imza attıklarını anlatır.

Gürkan'ın konuşmasının akabinde toplantıya başkanlık eden Ak Parti İl Başkanı İhsan KocaVekillerimiz, ilk defa grup toplantımıza katılmışlardır. Onlara da söz hakkı verelim” şeklinde bir teklifte bulunur. Araya giren Darende Belediye Başkanı İsa Özkan Vekillerimizi bir önceki toplantıda dinlemiştik. Zaten pandemi dönemindeyiz ve kapalı bir alandayız” şeklinde Koca'ya mukabelede bulunarak, toplantının bir an önce bitmesini teklif eder. O arada mikrofonu alan MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık “Cumhurbaşkanımızı temsil eden makam, il başkanlığımızdır. Şu an bizim il başkanımız ise İhsan Koca'dır. Kimin konuşup konuşmayacağına o karar verir. Lütfen müdahale etmeyelim.” şeklinde sert bir çıkış yaparak, İsa Özkan'a karşılık verir. Sonrasında ise Malatya Ak Partili milletvekilleri, sırasıyla konuşurlar.

Akabinde ise Malatya Büyükşehir Başkanı Selahattin Gürkan ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar arasında, sözlü tartışma başlar...

GERİLİMİN ARKA PLANINDA NE VAR?..

Yüksek gerilim yaşanan toplantının, kamuoyuna pek yansımayan bir arka planı var. Geçtiğimiz günlerdeki “Billboard krizi”nden bahsediyorum. Hani, Malatya Büyükşehir Belediyesi'yle Yeşilyurt Belediyesi'ni karşı karşıya getiren kriz. İşte o krizde de devreye girmesi gereken kişi il başkanıydı. Çünkü Ak Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın da grup toplantısında belirttiği gibi, İl başkanı, Ak Parti Genel Başkanı yani Cumhurbaşkanı'nın Malatya'daki temsilcisidir. İl Başkanı, AK Parti siyasetinin, Malatya'daki koordinatörüdür. Fakat ne yazık ki İhsan Koca kendisine tevdi edilen bu misyonu yürütme konusunda aciz kalmıştır. Neşter vurulmayan mezkur yara, son krizi de tetiklemiştir.
Yazılarımızı takip edenlerin bildiği üzere, defalarca sayın il başkanını ve milletvekillerimizi uyarmaya çalıştım. Yazılarımda milletvekilliği ile il başkanlığı arasında “Git-gel”ler yaşayan İhsan Koca'dan bahsetmiştim. İhsan Koca'nın “Git-gel”leri sebebiyle ilk başlarda vatandaşa tepeden bakar bir hali vardı. Vatandaşla görüşmeyen İhsan Koca'nın son toplantıda “Vekillerimiz, ilk defa bir gurup toplantısına katılmışlardır. Onlara da söz hakkı verelim” demesi, “Milletvekillerine güzelleme” olarak yorumlanmasını sağlamıştır. Sonuç olarak, sözlerinde samimiyet hissettirememiştir.

MALATYA SİYASETİNDE AK PARTİ 2 GRUP HALİNDE!
Malatya'da AK Partili milletvekilleri ve belediye başkanları, kendi aralarında “iki”ye ayrılmış durumda. Bir grupta, AK Parti MKYK üyesi ve Malatya milletvekili Bülent Tüfenkci ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan bulunuyor. Diğer grupta ise AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder'den oluşuyor. Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise, her iki grupla arayı sıcak tutmaya çalışan bir siyaset sergiliyor. AK Parti Grup Toplantısı'nda ortaya çıkan gerilimden sonra, Mehmet Çınar'ın siyasetinde nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu…

BU KAVGA KİME YARADI?
Siyaset, tokluk hissini yok eden bir virüstür. Bu virüsün bir defa yakaladığı kişi, on veya yirmi sene siyasetin içinde de olsa; bulunduğu statüyü daima muhafaza etmenin derdindedir. İşte spontane gelişen bu olay, önümüzdeki süreçte Büyükşehir ve Yeşilyurt Belediyesi Başkanlıklarına namzet kişilerin iştahını kabartmıştır. Hatta bu kavgayı fırsat bilerek Ankara'da çeşitli kulisler oluşturulmuş durumda. Cumhurbaşkanının ağzından kendilerine “Sen bu işi toparla” şeklinde talimat bekleyenlerin varlığını, artık sağır sultan bile duymuştur.

YAPILAN HİZMETLERİN BİLGİSİNİ, İŞİN İÇİNDEKİ BİRİ VERMELİYDİ!

Belediye Başkanlığı, ünvan-ı mülahazadır. Belediye Başkanlığı'nın azaları ise Büyükşehir'de genel sekreter, genel sekreter yardımcısı ve daire başkanlarıdır. İlçe belediyelerinde ise belediye başkan yardımcılarıdır. Başarının ekip çalışmasıyla geldiği vaki olduğuna göre, AK Parti grup toplantısında çıkan krizin öncesinde Selahattin Gürkan'ın yerine, yapılanları Yol Bakım ve Alt Yapı Koordinasyon Başkanı Mehmet Mert anlatmış olsa idi böyle bir kriz yaşanmayacaktı. Çünkü işin başında değil, işin içinde olan insan daha net ve daha elle tutulur bilgiler verecekti.  

BUNDAN SONRA NE YAPILMASI GEREKİR?

Bence hakkında “Mübalağa iddiası/ithamı” bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bütün ekibini toplayarak medya önüne çıkmalıdır. Malatyalılara, neyi, nasıl ve hangi şartlarda yaptıklarını anlatmalı-anlattırmalıdır. Böylece son noktayı koyan isim olmalıdır.

Selam ve dua ile...

Fiemanillah.YORUMLAR

 1. Kerem

  22.10.2020 09:49:28

  Murat Bey, Size bilgi aktaran doğru aktaramamış. Malatya'daki program detaylarını konuşmak üzere neden Selahattin Gürkan bey gitsin ki. Hem kendinizle çelişiyorsunuz diyelim öyle Öznur hanımın haberi olmaz mı? Bu tamamen yine tek adam olmaya çalışan Malatya'daki imajı zedelenen, Selahattin Gürkan ın Cumhurbaşkanımızın yanında görüntü verme çabasıdır.Bu da sunduğu amatör deftercikten belli. Ama Cumhurbaşkanımız Malatya'daki olayları çok iyi biliyor. Selahattin Gürkan bey Kendimi göstereyim derken kendini bitirmiştir. Olan yine Malatya ya olmuştur.

 2. A.Haydar

  21.10.2020 16:11:51

  Murat bey sizi tebrik ediyorum. Malatya'daki sözde gazeteciler vekil ve başkanlara yağ çekerken siz: 'kim ne der? ' kaygısına düşmeden korkusuzca gerçekleri yazıyorsunuz. Selahaddin başkanı biraz tutmanız kimi vekilleri rahatsız ediyor olabilir . Selahattin bey olmasa Ak parti' nin yerel secimlerde bu oyu alması imkansızdı. Bunu Cumhurbaşkanı gayet iyi biliyor. Vekillerin ensesinde olmaya devam edin.Buradaki gazeteciler uyuyor. Başarılar ..

 3. Çırmıktılı

  20.10.2020 20:39:58

  1 dakika 17 saniye süren bir görüşmeye çok fazla anlam yüklemeyin. Fotoğraftaki dosya da işin ciddiyetini ortaya koyuyor. O formatta bir dosyayı başkanın kendisine sunsan senin yüzüne fırlatır biraz ciddiyet lütfen. Kim ne derse desin Öznur hanımın Ankara'daki ağırlığı hepsini katlar.

 4. Turan

  20.10.2020 20:35:34

  Kriz üreten sizin de desteklediğiniz Gürkan. İhsan Koca hangi bir krizi çözsün, Gürkan'a söz geçiremiyor ki, adam her lafı ile geçmişi ve partisini dövüyor.

 5. MEHMET ÜNAL

  20.10.2020 11:08:26

  '... siyasetin ne kadar kirlendiğini soygunların büyüklüğünü sokaktaki vatandaş da biliyor. kesinlikle siyasi ahlak yasası çıkmalı. siyaset düzgün temiz namuslu insanların görevi olmalıdır. siyaset zenginleşme aracı olmamalıdır, adamını orduya yargıya polise vs devlet kurumlarına yerleştirme, köşeyi dönme aracı olmamalı. Müslümanlar siyaseti; adaleti korumak, Allah'a ibadet etmek için yaparlar. bu sebeple siyaset halk tarafından güven duyulması ve saygınlığı korunması gereken en önemli HUKUK ve ORDU dan sonra ki üçüncü kurumdur. Lakin bu kitle iş başına geldiği günden bu yana kendi cebini doldurmak ve rant devşirmek, hatta iş bilmeyen ve işten anlamayan yakınları kardolara doldurmak için her türlü kirli siyaseti çekinmeden yapabilmişlerdir. Haberleri izlemek istemiyorum. sosyal medyada politikaya dair habere denk gelmek istemiyorum ama vatanıma ve bayrağıma olan borcumdan dolayı bakmadan da edemiyorum. kirli siyaset yapanları, rakibine her türlü iftira ve hakareti çekinmeden yapanları gördükçe utanıyorum. bir de bunu çok iyi birşey yapıyormuşçasına yüzsüzlükle icra ettiklerini görünce hayattan bile soğuyorum...DİNİMİZ BÖYLEMİ EMREDİYOR •. Din simsarları böyle içra ediyor•. insanları kutuplaştırarak, yalan bilgiler üreterek, insanları etiketleyerek yapılan siyaset akepenin siyaset vizyonudur!Diyebilirmiyiz••••••

 6. MEHMET ÜNAL

  20.10.2020 10:48:49

  AKP menfaatlerin tümleşiği toplanma alanı gibi. Menfaati bitenin kaçtığı •Din simsarlarının beyinleri kiraladığı yer oldu. Nerde 2002 de ki inanç üstüne kurulan fedakar insanlar. Onlar mı !!!!!!Beyaz atlara bindi ve malesef gittiler••••••Elveda demeyi kendilerine ar saydılar•••• Hayırlara vesile olsun. BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ ? Yılların özeti bu.

 7. Saliha

  19.10.2020 22:04:42

  Yazılarınızı okudukça, malatyada yaşama hevesim geçmekte. Ne çok ayak oyunlari var, ne sağcısı ne de solcusu oturdu mu kalkmıyor koltuktan. Yazık malatya ya. Vah ki vah

 8. Baki

  19.10.2020 18:09:02

  Neşteri sen vurmuşun...Murat Çetin. Ak partiyi ikiye böldün. Taraflarda var...peki bu yazı cumhurbaşkanımızın kulağına giderse...hem de ziyaretine 1 hafta kala...sonra Hangisi dogru diye araştırılsa.. O zaman ak parti bazı isimler ile kongreden sonra ya da seçimlerde yollarını ayıracaktır...

 9. Dost...

  19.10.2020 18:08:38

  Murat Çetin Öznur Çalık i çok seviyorsun herhalde hemen hemen her yazinda adı geçiyor...sen beğenmesen de Öznur Çalık bir numara.

 10. osmanlı

  19.10.2020 16:53:03

  ihsan koca aciz kalmıştır demişsiniz. bunu sizin söylemiş olmanız manidar. zira bunu siz değil, başka bir siyasetçi böyle düşünüyor demektir. size bu kulisleri veren siyasetçi. yalan kulisleri.. bu yalan kulisleri kimin verdiğini, sizi kimin yazdırdığını da siyasetin içindeki herkes net şekilde biliyor.

 11. Tamer

  19.10.2020 14:44:23

  Tanımam bilmem ama olan Mehmet Mert'e oldu. Selahattin Gürkan;başka bir kimsenin kendisinden daha fazla birşeyler bilebileceğini kabul edecek biri değil. Mehmet Mert yarın öbürgün gider...

 12. Nedim Oğuz

  19.10.2020 12:59:23

  Malatyada siyasiler ne zaman orucu beraber tutup Bayramı beraber yaptılar siyasiler her dönemde de hep böyleydi.Yazık oluyor o güzelim memlekete kendi egoları için malatya kurban ediliyor..

 13. Serkan Kahraman

  19.10.2020 12:33:56

  Maalesef Malatya Ak parti il başkanı Sayın İhsan koca kendisini çok üst seviyede görüyor. Kendisine ulaşmak ne mümkün. Cumhurbaşkanı mızın Halk'ile iç içe olun, tepeden bakmayın. Talimatı na tam ters hareket ediyor. Bundan birkaç ay önce ulaşmaya çalıştık kendisi ne mümkün. Ben hakkımı helal etmiyorum kendisine.

 14. Serkan

  19.10.2020 12:24:11

  Gürkan'ın elindeki dosya mı küçük bir cep kitapçığı mı anlayamadım. Danışmanlarına biraz daha dikkat etmesi lazım. Ya da çalıştığı insanlara mı demeliydim?

 15. Ali

  19.10.2020 12:21:34

  Kaleminize sağlık. Tek solukta okudum. Kulis bilgileri dikkatimi çekti. Bu arada hizmet bekliyoruz. Duyan var mı? Bilmiyorum

 16. Adem

  19.10.2020 12:20:35

  Bu arada Sayın Çetin, Gürkan brifing verdi demişsiniz. Eldeki dosya alelacele hazırlanmış bir karalamadan ibaret. Cumhubaşkanın bakışı 'bu ne leyn!' der gibi. Mesele hiçte brifinge benzemiyor yani.

 17. Adem

  19.10.2020 12:11:32

  Karne ile ekmek dağıtılan yıllar... Vatandaşın birisi ekmek kuyruğundadır. Bakarki önünde 200 insan var. İçinden 'bu kalabalık iki saatte bitmez. Üstelik kalabalık bitse dahi bana ekmek kalmaz. En iyisi ben bir yalan söyleyip bunları göndereyim' der ve kalabalığın orta yanına geçer. Sonra herkesin duyacağı şekilde 'arkadaşlar galiba sizin haberiniz yok! Arka sokakta pirinç tırı gelmiş, pirinç dağıtıyor.' Kalabalık pirinç ekmekten önemli deyip hurra pirincin olduğu sokağa koşar. Bizimki bi bakar büfenin en önünde sırada tek kalmıştır. Sonrası tam ibretlik; 'ulan ya doğruysa' diyerek o da pirinç almaya koşar. Bazen bizim siyasetçilerin bu psikoloji ile hareket ettiğini düşünüyorum. Sırf kulağa hoş geldin diye birçok şeyi abarttıklarını hatta abartmaktan öteye gittiklerini düşünüyorum. O kadar çok örneği varki! Cumhurbaşkanının yanından geçen ve bir foto karesi alan 'Cumhurbaşkanımıza projelerimizi anlattım' diye paylaşım yapıyor. (Bu sözüm Gürkan ve Çalık için değil.) Onların işte yukarıdaki gibi buna inandıklarını düşünüyorum. Tabi kendilerine yazık ediyorlar.

 18. Adil

  19.10.2020 12:11:27

  Lisede bir sıra arkadaşım vardı. Öğretmen ders anlatmaya başladığında öğretmenin her sözünden sonra 'evet' 'öyle' 'tabiki' gibi kelimeler kullanarak dersin ahengini bozardı. En iyi o dinliyor gibi görünür, kendini ön plana atıyordu. Öğretmen de kimi zaman o arkadaşa bakarak ders anlatırdı. Bu durum dersin ahengini bozar benim kafamın karışmasına neden olurdu. Tam öğretmene odaklanmışken 'evet' dediğini duyunca dikkatim dağılırdı. Nefret etmiştim ama ikazları da anlamıyor habire devam ediyordu. Bir öğretmenimiz 'sessiz ol, sadece sorun olduğunda parmak kaldır' demişti. Ama nafile.. Huylu huyundan vazgeçmedi. Derken sınavlarda notlarını takip ettim. Gayet düşük notlar alıyordu. Sessiz sedasız dinlese soru soracağı zaman mantıklı bir durum için araya girse daha faydalı olacağını düşünür, içten içe de kendisine kızardım. Yok Yok kızmak değil hatta nefret ederdim. Diğer bazı arkadaşlarım da bu durumda 'konuştu yine' diye yorumlarda bulunurdu. Nedense bu yazıdaki bir bölümü okuyunca aklıma bu anım geldi. Kimsenin hakkına girilmemesi gerekiyor. Neden insanlar yok yere sizden nefret etsin ki... Elle tutulur gözle görülür şeylerde ön planda olmak daha mantıklı. Sırf dersi dinliyorum imajı vermek neye yarar?

 19. Mustafa

  19.10.2020 12:10:31

  Selahattin Gürkan bu tür tartıșmalardan çekilip kendinden beklenileni karșılamalı!!Malatya hizmet bekliyor..

 20. Mertkan

  19.10.2020 12:07:16

  Temennimiz o ki Malatya siyasetinin önde gelenleri aralarındaki sorunu hallederde sıra milletin memleketin sorunlarına gelir... Zira 18 yıldır çözemediler aralarındaki meseleleri varın siz düşünün millete ne zaman sıra gelecek!

 21. Koray

  19.10.2020 12:03:43

  Fotoğrafların dili olsa da konuşsa deriz ya tam da fotoğrafları konuşturuyorsunuz. Bu haberi ve fotoğrafları ilk gördüğümde Milletvekili Çalık'ın öncülüğünde bir görüşme olduğu intibası oluşmuştu. Ancak durum tam teriymiş. Önemli olan hizmet kimin yaptığı önemli değil diye yorumlar da yapılabilir ancak kimin daha çok çalıştığı burada büyük ölçüde önemli. Çalık reklam yapmasını çok iyi biliyor. Bunu bilir bunu söylerim. Başkan Gürkan'ın da bunun farkında olması gerek

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>