Selma Karakaş
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Kurgudan Optimize Sofralar

Selma KARAKAŞ yazdı...

 

(SESLİ MAKALE)

 

Kurmacalar üstüne inşaa etmişler,büsbütün hayatımızı. Birileri yazıyor/çiziyor, birileri söylüyor/oynuyor ve bizden gülüp eğlenmemiz bekleniyor.
Anı yaşamak yerine kurguladıkları bir takım serüvenlere bizleride ortak ediyorlar.

İzdivaç programları yayından kaldırıldı; tam bir ohh çekelim derken, şimdide aldı başını gelinli kaynanalı yemek programları. Ne kadar kendi farkını ortaya koymaya çalışsalarda genel olarak hepsi aynı format üzerinden tolere edilmiş. Farklı Tv kanallarında sayısı değişmekle birlikte gelin ve kayınvalidelerden oluşan:
2 saat süreyle bir yemeği en güzel hangisi yaparsa o kazanır ve gerek yöresel gerekse dünya lezzetlerini tanıtmak olsada amaçları izlenimlerimizden görüyoruz ki amacını aşmış bunlar!

Gelinler yapıyor, kayınvalideler hapur hopur yiyor, ya suyundan ya tuzundan beğenmiyorlar.

Sırf kendi gelini kazansın diye dört dörtlük sofraya 1ve 2 gibi düşük puanlar veriyorlar. Yahu el insaf! Hadi yarışan kişinin emeğini görmezden geliyorsunuz, bari sofradaki nimete saygınız olsun.

Zuhal Topalla Sofrada adlı programda: Haftanın 5 günü içerisinde her gün bir gelinin evine konuk olunuyor, gelinin 2 saat içerisinde yaptığı yemeklere kayınvalideler ve Zuhal Topal puan veriyor. 2 saat gibi kısıtlı bir sürede salatasından tatlısına 5-6 yemek çeşidi yapılıyor.

 Buna rağmen Kaynanalar; ister yemekleri hepsi hazır olsun, ister masasında eksik olmasın, ister gelin güler yüzle karşılasın düşük puan vermek için bin takla atıyorlar. Bahane üretme çeşitlerinden biri ise genelde ana yemekleri etli yemeklerden oluşuyor yarışmacıların. Dolayısıyla kayınvalideler pişmiş ete pişmemiş demeyi huy etmişler kendilerine. Hatta kayınvalidelerin bu gibi yersiz yorumlarına program sunucusu Zuhal Topal: "Benim tabağımda ki etler neden pişmiş, galiba bütün pişenleri benim tabağıma koymuşlar!" diyor. Bir de tatlıya şekerli-şerbetli deniliyor. ( her halde tuzlu olmasını bekliyorlardı.)ve bunun gibi daha nice nice bahaneler üretiyorlar. Program sunucusu bile yarışmacıların bu denli ikili oynamasına hayret ediyorsa, peki REYTİNG patlamasıyla hergün nasıl izleniyor, damak tadından anlamayan 3-5 kişinin bir araya gelmesiyle oluşan program?

 Bu yarışma programının formatında gelinlerin mutfağı temizleyip düzenli bırakmaları gibi puanlamayı etkileyecek herhangi bir kural yokken bazı kayınvalideler bahane bulmak için mutfağa bakmak istiyorlar. Kimi gelinler izin veriyor, kimileri izin vermemesine rağmen ısrarla o mutfağa girmek için resmen direniyorlar. Yahu bir insan izin vermedikçe o kişinin mahremiyet alanına girmek nasıl bir çirkinliktir?

Dedim ya amacını aşmış bunlar. Yemek yarışmasında olduklarını unutup dev aynasından bakıyorlar hayata, hepsi kendine göre mükemmel.

Gelgelelim gündüz kuşağında Kanal D de yayınlanan Gelinim Mutfakta adlı yarışmaya. Orda da sözde amaç: yöresel yemekleri yapıp kayınvalidelerden en yüksek puanı almak fakat bu sadece bir yazılı gösterge olarak kalıyor. Verilen yemek tarifi sonrası gelinler bir taraftan yemek yapıyor, bir taraftan laf yarışına giriyor. Tabii bunun baş ögesi yarışma süresince sunucu Fatih Ürek'in gelin ve kaynanalara sorduğu saçma sapan sorular. İnsanları birbirine düşürmek adına gırgır şamata yaratmaktan başka bir şey yaramayan kayınvalideler, gelinler ve eşleri üçgeninde gerilim yaratmak. Dolayısıyla sonrasında birbirine imalı laf atmalar, hayat tarzlarıyla dalga geçmeler, saç baş yolmalar, özel eşyalarına saldırmalar, çocuklar gibi kağıt uçak yapıp birbirine fırlatmalar ve daha nice sayamadıklarımla dolup taşan REYTİNG uğruna çirkeflikte sınır tanımamalar sıralanıyor...

Kayınvalidelerde içerde oturdukları yerden, bir yandan gelinleri izliyor bir yandan bir birlerini iğneli sözlerle alt edebilmeye çalışıyor. Kimisi kendini assolist görüyor, kimisi kraliçe... Yemek programında olduklarını unutup kaf dağı masallarına yelken açıyorlar. En tuhaf yanı ise yarışma süresince gelinler bir yandan kaynanalar bir yandan birbirine saldırırken, yarışma biteceği esnada gelen "Gelinim Mutfakta" müziğiyle o kavga gürültü yaşanmamışçasına kalkıp karşılıklı güle oynaya göbek atıyorlar.

 Yemek yarışması yemek yarışmasından çıkıp kadınlar matinesine dönüyor. Yarışmacılar arasındaki kaosdan ne yemek yapmışlar, kim kaç puan almış, yemek tarifini not etmeyi unutup; kim kime dum dumaya kaldı işimiz.

 Görüyoruz ki bütün bunlar popülarite için, orda at koşturarak izleyiciyi ekranda tutmak. Reytingler tavan yapınca onlarda nasibini alıyor bundan ki ona göre oyun üzerine kurgulu ortama ayak uyduruyorlar. Zaten ayak uyduramayan hemencecik eleniyorlar.

 Amacı dışına kaçan, görüntü-gürültü kirliliğinden başka bir zevk vermeyen bu yarışmaların yayının yapılması derhal durdurulmalı yoksa izleyici ekseninin de olumsuz sonuçlar doğurabilir.Tv de görünen tarzdaki hayata özenerek(toplum olarak zaten hep bir özenti merakımız var nedense, kim de ne görürsek aldanıp gidiyoruz.) aile yapısında onarılması zor durumlara yol açabilir. Gelinlerin kayınvalidelere, kayınvalidelerin gelinlere karşı ne saygısı ne de sevgisi kalır. Herkes ağızına geleni söylerse içinden çıkılmaz bir yola sapar gideriz.

 SELMA KARAKAŞ

1002_356YORUMLAR

 1. Ali

  24.02.2019 17:34:59

  Zaten bizim evde çizgi film izleniyor ağırlıklı olarak. Daha bugün gördüm. Fatih Ürek ödül almış. Demek ki izleyenler memnun. İzlemek istemeyen de kendine başka uğraş bulmalı. Aslında televizyonları kendimiz merkezimize almışız haberimiz yok.

 2. Gülcan

  24.02.2019 17:31:42

  Çok iyi analiz etmişsiniz. Ama bu yazıdan dA anlaşılıyor ki bu tarz programların sıkı takipçisisiniz. Hangi kaynana geliniyle çekişmiyor ki. Programlarda çok iyi anlaşan gelin kaynana örnekleri de var bence. Zaten kötü örnek hiçbir zaman dikkate alınmamalı. Siz söyleyin ne izlesinler

 3. Zahide

  24.02.2019 17:27:57

  Yemek tarifleri veren milyonlarca site var zaten. Yemek tarifi isteyen bayanların bu programları izlediğini zannetmiyorum. Bu vb. programlar zaten bu amaçla başlatılmış polemik üzerine.Gelin kaynana çekişmelerinin başlangıcı şimdiye has değil yıllar öncesinde de varmış. Bence izdivaç programlarına göre bu içerikler daha izlenebilir. İzlemek istemeyen için de kumanda var zaten

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>